Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS/X53TA-SX170V - Instalacja Windowsa XP / pamięciożerna maszyna :(

23 Paź 2012 20:17 1821 19
  • Poziom 9  
    Witam!

Jestem świeżym posiadaczem ASUSA X53TA-SX170V. Przy zakupie brałem pod uwagę testy wydajnościowe i opinie użytkowników. Mam Windowsa 7 home premium.
    Wydaje mi się, że jak na swoje parametry chodzi bardzo wolno. Długo się odpala i często przy pracy "przestaje reagować" jakby o czymś myślał hehe. W sumie 6GB ramu , szybka karta grafiki i w ogóle nowy sprzęt powinno dać zadowalający efekt a nie daje.
    Sprawdzałem dzisiaj w Menedżerze zadań i bez uruchomionych żadnych programów mój Windows je 1,5 GB ramu. W sumie nie korzystałem wcześniej z Win7 i nie wiem czy to dużo czy mało. Czy da się coś zrobić żeby to cholerstwo zaczęło chodzić szybciej.
    Chciałem zainstalować Windowsa XP ale wywala się przy instalacji pewnie z powodu sterowników SATA do dysku. Doczytałem się gdzieś na necie że aby zainstalować winXP na takim sprzęcie to trzeba zmienić jakieć opcje w biosie ale ja takich nie mam jakie były opisane.
    Może ktoś wie jak zainstalować XPka na takiej maszynie. W sumie Win7 może zostać XPka chciałbym mieć jako drugi system.
    Mój ASUS ma taki dysk WD6400BPVT i nigdzie nie mogę znaleźć sterowników sata do niego żeby je zlepić nLite z instalką XPka.

POMOCY
  • Poziom 22  
    klimba napisał:
    Sprawdzałem dzisiaj w Menedżerze zadań i bez uruchomionych żadnych programów mój Windows je 1,5 GB ramu. W sumie nie korzystałem wcześniej z Win7 i nie wiem czy to dużo czy mało.

Normalne, nie przejmuj się.

Zainstalujesz XP na tym sprzęcie to tak troszkę cofniesz się w rozwoju... Muszę wspominać, że system musi być 64bit? Inaczej nie wykorzysta 6GB ram tylko 3,25GB. A dużo osób narzeka, że na XP 64bit są problemy z programami/grami, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce.
  • Poziom 43  
    Cofanie się w rozwoju to trochę nietrafne określenie. Siódemka ma tendencję do "zamyślenia się" nawet jak jest co dopiero zainstalowana.
    Nie wiem o jakich programach piszesz bo z grami to przez directX jest konieczność przesiadki.
    Pozostałą niewidoczną pamięć czyli 3GB można wykorzystać jako ram dysk.
  • Poziom 22  
    11111olo napisał:
    Cofanie się w rozwoju to trochę nietrafne określenie

Wręcz przeciwnie :)
    11111olo napisał:
    Siódemka ma tendencję do "zamyślenia się" nawet jak jest co dopiero zainstalowana.

Dziwne, nie zauważyłem tego na kilku różnych sprzętach, nawet jakiś czas po instalacji systemu... A może nie miałeś styczności z Vistą?
    11111olo napisał:
    Nie wiem o jakich programach piszesz bo z grami to przez directX jest konieczność przesiadki.

Nie wiem czy przeczytałeś mój post w ogóle ze zrozumieniem.
    11111olo napisał:
    Pozostałą niewidoczną pamięć czyli 3GB można wykorzystać jako ram dysk.

Tak, najlepiej nakombinować, skomplikować to wszystko i to na dodatek wymaga KUPIENIA systemu Win XP który przecież za darmo nie jest, prawda? A kupiony Win 7 lepiej wywalić...
  • Poziom 43  
    Wystarczy że włączyłem instalator jakiegoś programu i widzę ile na siódemce trzeba czekać zanim się odmuli i wyskoczy okienko czy chcę uruchomić jakiś tam plik.
    Może to jest spowodowane sprawdzaniem nie wiadomo czego. W XP jest taki sam mechanizm i działa to od razu.
    W siódemce fajne jest zamykanie systemu.

Czytałem Twój post i pisanie że są problemy nie podpierając się dowodami jest bezcelowe.
    Trzeba było wspomnieć że w siódemce większość programów trzeba włączać w zgodności z XP co jest dla mnie krokiem w tył.

Nie chcę bronić żadnego systemu jednak nowy wcale nie oznacza lepszy.
  • Poziom 22  
    11111olo napisał:
    Wystarczy że włączyłem instalator jakiegoś programu i widzę ile na siódemce trzeba czekać zanim się odmuli i wyskoczy okienko czy chcę uruchomić jakiś tam plik.
    Może to jest spowodowane sprawdzaniem nie wiadomo czego.

Pierwsze słyszę... Może hardware zbyt słabe do obsługi tego systemu?

11111olo napisał:
    W siódemce fajne jest zamykanie systemu.

Co w tym fajnego? Bo nie wiem, klikam "Zamknij system" i to wszystko?
    11111olo napisał:
    Trzeba było wspomnieć że w siódemce większość programów trzeba włączać w zgodności z XP co jest dla mnie krokiem w tył.

Musiałem tego użyć tylko w dwóch programach przez rok czasu. To taka przeszkoda, żeby komuś wciskać kupno Windowsa XP za grube pieniążki? Chyba, że mu zasponsorujesz...
  • Poziom 43  
    Co do zajmowanej prze z Win7 ilości pamięci pamięci to normalne - jeżeli jakaś aplikacja będzie potrzebowała skorzystać z tej części pamięci to zostanie ona zwolniona (Win7 buforuje sporo rzeczy do RAM'u - przecież po to właśnie pamięć jest!)

Nie widzę żadnego powodu aby cofać się do WinXP.
  • Poziom 9  
    zgadzam się z "11111olo" co jakiś czas Win7 dostaje dziwnych zwisów. Chwilkę trzeba czekać żeby ruszył dalej. Co do WinXP to nie uważam to za cofanie się. Przez wiele lat korzystałem z tego systemu przy dużo słabszym sprzęcie niż mój nowy i chodziło to lepiej niż teraz nowy sprzęt z Win7. Więc myślę, że WinXP na nowym sprzęcie będzie wymiatał :) lub nie i wtedy okaże się że winą był hardware a nie software :(
    Czy ktoś instalował Win XP na takim ASUSie serii X53TA ?
  • Poziom 39  
    Ja także nie widze powodu abyś przechodził na windows xp. Zużycie ramu masz normalne nie wiem czym się przejmujesz, 64bitowy system trochę pobiera pamięci ram.

Jeżeli ci się przymula to może napisz jak dbasz o swój system aby szybko pracował?

Dodano po 1 [minuty]:

klimba napisał:
    zgadzam się z "11111olo" co jakiś czas Win7 dostaje dziwnych zwisów

Pracuje pół roku na windows 7 i mój nie ma jak ty to napisałeś zwisów, poprostu trzeba dbać o system i nie tylko o windows 7 ale o każdy takżę xp.
  • Poziom 22  
    klimba napisał:
    zgadzam się z "11111olo" co jakiś czas Win7 dostaje dziwnych zwisów. Chwilkę trzeba czekać żeby ruszył dalej.

Co, gdzie, kiedy, jak?

klimba napisał:
    Co do WinXP to nie uważam to za cofanie się.

"Pierwsze wydanie 25 października 2001
    Podstawowe wsparcie techniczne dla Windows XP zakończyło się 14 kwietnia 2009"

Mówisz, że używanie systemu sprzed 3,5 roku to nie cofanie się?
    Nieśmiało przypomnę, że (pomijając Vistę- niewypał) aktualnie korzystamy z wspieranego systemu jakim jest Windows 7: Pierwsze wydanie 22 października 2009.
    Win8 ma swoją oficjalną premierę za dwa dni, a z wersjami beta wiadomo jak jest...

Oczywiście, jeżeli ktoś siedzi na Athlonie XP i DDR1 to z Windowsów zalecę jedynie XP, nowszych systemów nie ma co używać. To tak na wszelki wypadek, bo niektórzy już wciskają mi w usta słowa których nie wypowiedziałem: NIE twierdzę że najnowsze= najlepsze.
  • Poziom 43  
    farjat czytanie ze zrozumieniem mi wytykasz a sam robisz tak samo.
    Chodzi o programy które działają na XP i na WIN7. Sam system jak to M$ potrafi, trochę spaprali uniemożliwiając wiele rzeczy które były nawet w WIN95, ale mniejsza z tym.

Ram po to jest aby był zajęty - no tak - ale nie niepotrzebnym śmieciem który ładuje siódemka.

Xp zainstaluje na każdym sprzęcie z tym że musisz mieć zintegrowane sterowniki sata ahci.
  • Poziom 22  
    11111olo napisał:
    Chodzi o programy które działają na XP i na WIN7. Sam system jak to M$ potrafi, trochę spaprali uniemożliwiając wiele rzeczy które były nawet w WIN95, ale mniejsza z tym.

Przemilczę, tak będzie spokojniej.

11111olo napisał:
    Ram po to jest aby był zajęty - no tak - ale nie niepotrzebnym śmieciem który ładuje siódemka.

Aktualnie chyba nie da się kupić laptopa w którym jest mniej niż 3GB pamięci RAM. A koszt kostki DDR3 jest wręcz śmieszny.
    Jakie to śmieci ładuje siódemka? Przeszkadza Ci to, że masz zajęte 25% pamięci a nie 20%? Do licha, po coś to jest...

Nie mówię, że mi się to podoba, ale co poradzić, zatrzymasz rozwój?
    Aż dziw bierze, że kiedyś śmigałem na Pentium II 433Mhz i 128 SDRAM...

11111olo napisał:
    Xp zainstaluje na każdym sprzęcie z tym że musisz mieć zintegrowane sterowniki sata ahci.

To jak, zainstaluje się na każdym sprzęcie czy nie? Zdecyduj się, bo to trochę przypomina opis w stylu: "telefon sprawny, tylko się nie włącza" albo "samochód w super stanie, sprawny w 100% tylko silnik bierze olej".
  • Poziom 39  
    11111olo napisał:

Windows 7 gospodaruje w inny sposób pamięcią RAM niż windows XP.
    Poczytaj trochę i nie są to nie potrzebne śmieci:
    http://meliegree.wordpress.com/2012/05/18/pam...m-wydajnosc-w-systemach-vista-oraz-windows-7/

Moim zdaniem to także oszczędzenie dysku bo nie mieli tylu rzeczy w pliku stronicowania jak windows xp.
  • Poziom 43  
    Zainstaluje tylko potrzeba mieć zintegrowane sterowniki sata ahci.
    WIN7 także musi mieć zintegrowane sterowniki sata ahci inaczej się nie zainstaluje - ten fakt jakoś przemilczałeś...
  • Poziom 22  
    11111olo:
    Daremne te moje pisanie w Twoją stronę, bo monologów to ja nie lubię prowadzić...
    Miłego dnia życzę :)

klimba:
    Zostaw Win7 (a użyciem RAMu się nie przejmuj, po to on jest), jak posiadasz odpowiednią wersje i licencję systemu Windows XP to zainstaluj sobie jako drugi system. Polecam też poczytać i pobawić się którąś dystrybucją Linuksa, ciekawa odmiana od 'znienawidzonego' Microsoftu ;)
  • Poziom 39  
    11111olo napisał:
    WIN7 także musi mieć zintegrowane sterowniki sata ahci inaczej się nie zainstaluje

Przecież windows 7 ma w sobie te sterowniki i nie trzeba nic dogrywać. Instalator windows xp ich nie miał a dlaczego? bo gdy wyszła premiera windowsa xp nie było jeszcze dysków SATA.

Ja swoje zdanie wyraziłam wcześniej i nie zalecam ci zmiany na windows xp, a ty decyduj sam czy chcesz zmieniać system :)

Dodano po 4 [minuty]:

A i najnowsze gry które wychodzą nie uruchamiają się już na windowsie XP, trzeba mieć przynajmniej vistę. To następny argument dlaczego nie warto i że XP to już prehistoria.

Dodano po 9 [minuty]:

Ale jeżeli już naprawdę chcesz przejść na windows xp to wystarczy że wejdziesz w bios i przestawisz dysk w tryb IDE (wyłączyć AHCI) i instalator zobaczy twój dysk. Chyba że nie masz takiej opcji w biosie bo czasami się zdarza w laptopach to wtedy musisz dogrywać te sterowniki do instalacji winXP.
  • Poziom 9  
    Generalnie chodzi mi o to że całość chodzi bardzo wolno. W sumie do końca nie wiem czy to wina systemu (W7) czy sprzętu. Mam kumpla który ma taki sam sprzęt i też jest niezadowolony ma podobne problemy. WOLNY SPRZĘT.

chyba zainstaluję sobię XPka jako drugi system i zobaczę

dzięki za opinie
  • Poziom 43  
    Siódemka jest bardzo wolna - chodzi o reakcję systemu.
    Nie piszę tego przez niechęć czy coś podobnego, po prostu widziałem jak działa świeża instalacja siódemki. Może jest to spowodowane przez AREO i inne tego typu "bajery" i ich wyłączenie coś zmieni. Dochodzi do tego kilka zabezpieczeń które tak sprawdzają każdy plik który np. pobierzemy, że samo uruchomienie może trwać nawet kilkadziesiąt sekund, bo z niewiadomych przyczyn system się zamyśli.

Podobnych opóźnień na XP nie uświadczyłem.

Wcale to nie oznacza że XP jest lepszy czy gorszy.

Jeśli ktoś ma "złomski" komputer to i tak mu najnowsze gry nie pójdą więc taki argument jest bez znaczenia.