Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

leciwy agregat i falownik

elektrokuba 23 Paź 2012 21:33 1269 8
  • #1 23 Paź 2012 21:33
    elektrokuba
    Poziom 12  

Witam,
    Sprawa wygląda tak:
    Na zasilaniu awaryjnym jest duży agregat 3 fazowy około 5-6 letni klasy powiedzmy, że średniej (nie mam dokładnego typu) i chcę z niego zasilić falownik 3 fazowy.
    Znając życie i moje szczęście istnieje duże prawdopodobieństwo że falownik ten nie będzie działał na tym agregacie.
    Moje pytanie brzmi co mogę kupić/zamontować aby jednak ten falownik pracował prawidłowo?
    Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

0 8
  • #2 23 Paź 2012 21:50
    wintage
    Poziom 8  

Potrzebny jest układ sterujący rozruchem agregatu , oraz siecią zasilającą. Steruje on członem wykonawczym SZR. Układ taki można zbudować np na bazie LOGO siemens.

0
  • #3 24 Paź 2012 06:43
    elektrokuba
    Poziom 12  

Wszystko fajnie tylko jak miałby wyglądać algorytm? Co dokładniej ma to logo robić?
    Nie ma jakiś dedykowanych urządzeń do tego?

0
  • #4 24 Paź 2012 08:50
    INTOUCH
    Poziom 30  

Jakiej mocy agregat, jakiej mocy napęd z falownikiem.
    Widzę, że kolega pisze o SZR, a nie o samej pracy silnika na agregacie.
    Jeśli posiadasz agregat i falownik to przetestuj ich indywidualną pracę na sieć wydzieloną, a dopiero jeśli się sprawdzi będziesz martwił się układem SZR.
    LOGO- dobre przekaźniki programowalne, ale nie wszystkie posiadają moduł pamięci nieulotnej.

0
  • #5 24 Paź 2012 09:52
    wintage
    Poziom 8  

Na początku dyskusji niezbędne jest doprecyzowanie falownika, który byłby źródłem dyskusji. Domniemywam iż autor ma na myśli falownik tyrystorowy sieci tzw. UPS pisząc o awaryjnym źródle zasilania. Algorytm można stworzyć empirycznie posiadając tylko odpowiednie parametry techniczne urządzeń współpracujących z sobą. Co do Logo Siemens ten posiada pamięć nieulotną programowanych parametrów i "dźwiga się od zera " .

0
  • #6 24 Paź 2012 18:21
    elektrokuba
    Poziom 12  

Panowie wybaczcie ale rozważania puki co są czysto teoretyczne bo agregat jak pisałem już stoi i jest "dużej mocy" ile dokładnie nie potrafię teraz powiedzieć. Falownik jest mocy 11kW Danfoss dokładnego typu też nie jestem w stanie teraz podać i docelowo mają być takie 4 sztuki. Więc Panowie chyba rozumieją że nie będę kupował takiego falownika "dla próby". Chciałbym mieć jakąś alternatywę jakieś przygotowane rozwiązanie, pomysł, urządzenie które może mi problem rozwiązać. Podajcie może jakąś firmę która zajmuje się rozwiązywaniem takich problemów.
    A pisząc agregat mam na myśli agregat prądotwórczy a nie UPS.
    Dyskusje na temat logo puki co są bezcelowe bo o ile jego zaprogramowanie to nie jest dla mnie żaden problem o tyle nie będę się wychylał z własną inwencją twórczą i chcę zastosować pewne, sprawdzone urządzenie z wsparciem technicznym producenta i gwarancją.

0
  • #7 24 Paź 2012 21:09
    INTOUCH
    Poziom 30  

4*11KW=44kW. Agregat powinien posiadać przynajmniej półtora raza większą moc.
    Jeżeli rozpędzanie i hamowanie silnikami będzie dość częste to agregat powinien posiadać co najmniej 2 razy większą moc.
    Zastosowanie przerośniętego mocowo agregatu przy napędach wynika z tego, że agregaty są źródłami miękkimi. Przy zbyt dużym obciążeniu napięcie mocno spada jeżeli nie ma odpowiedniego zapasu mocy.

0
  • #8 24 Paź 2012 22:13
    wintage
    Poziom 8  

Całym układem może sterować jeden prosty sterownik. Rozruch urządzeń sterowanych falownikami można realizować kolejno z odpowiednim opóźnieniem by odciążyć agregat. Agregat z tego okresu będzie posiadał stosowną automatykę ,która włączy go do eksploatacji w momencie gdy ten "wejdzie już na swoje obroty".

0
  • #9 25 Paź 2012 17:46
    elektrokuba
    Poziom 12  

OK. Temat się rozwiązał bo układ jednak nie bedzie zasilany z agregatu.
    Dziękuje za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0