Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SuperTeddyReg - napiecie wyjściowe zależne od obciążenia

23 Paź 2012 21:54 1356 1
  • Poziom 12  
    Witam, potrzebnny mi jest zasilacz 12V DC o możliwych najniższych szumach. Po przeglądnięciu wielu stron postanowiłem wykonać zasilacz SuperTeddyReg Link. Napięcie wejściowe pochodzi z transformatora (+mostek+kondesator) i wynosi około 30VDC. Problem polega na tym, że napięcie wyjściowe spada przy obciążeniu wyjścia, np jeżeli obciże wyjście rezystorem 300Ohm to spada około 0.2V a jeśli 44Ohm to o około 0.7V. Różnicą pomiędzy orginałem a moją wersją jest tranzystor 2SK30 zamiast 2SK363 który jest bardzo trudno dostępny. Pozatym dałem inną diode ale to nie powinno mieć znaczenia. Próbowałem na wejście dać 12V z zasilacza ATX ale problem nadal się pojawiał. Może ktoś miał styczność z tym dość popularnym na forach audio zasilaczem i wiem w czym może być problem? Poniżej schemat:
    SuperTeddyReg - napiecie wyjściowe zależne od obciążenia
  • Poziom 43  
    To jest układ stworzony zgodnie z zasadami audiovoodoo, nie stabilizuje napięcia bo nie ma sprzężenia zwrotnego, tak nielubianego przez "audiofilów", ma na wejściu coś w rodzaju stabilizatora parametrycznego na mnożniku Ube, ale całość to bardziej filtr niż stabilizator.

Nazwa podobna do znacznie starszego "Jung Super Regulator" i ten sam tranzystor wyjściowy, to chyba wszystko co ten układ ma wspólnego z dobrymi projektami.

Przeczytaj artykuły Walt'a Jung'a jest tam porównanie wielu różnych układów od 78XX i kilku na elementach dyskretnych, do jego własnego, są charakterystyki widmowe szumów na wyjściu i wiele innych konkretnych zmierzonych parametrów, a nie tylko obietnice zgodności z audiovoodoo Teddy'ego.

Link

Jeśli potrzebujesz zasilacza o jak najmniejszych szumach, to możliwe że masz jakiś źle zaprojektowany układ, dobrze zrobione układy są mało wrażliwe na zakłócenia na zasilaniu.