Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu.

23 Oct 2012 23:23 7692 8
 • Level 9  
  Witam Wszystkich! Na początek zaznaczę, że jestem całkowicie zielony w sprawach elektryczności nie mówiąc już o jakiejkolwiek automatyce elektrycznej itp.
  Kupiłem sprężarkę jak w temacie i mam problem. Sprężarka przy starcie otwiera elektrozawór po czym po przeskoczeniu na trójkąt zawór jest zamykany. Po dobiciu powietrza do zadanego ciśnienia tj. po zadziałaniu presostatu, elektrozawór jest otwierany ponownie i silnik chodzi jeszcze przez ok 3-5 sekund i się wyłącza. I tu zaczyna się problem. Elektrozawór teoretycznie też się zamyka ale tylko teoretycznie. Przez ten zawór cały czas powoli uchodzi powietrze tak jakby był nie domknięty. Cewka zaworu po kilku minutach robi się gorąca i przez cały czas jest podawane napięcie na cewkę (miernik pokazuje ok 230 V). Po zdjęciu cewki z zaworu zawór się domyka i powietrze nie uchodzi. Gdy założy się cewkę zawór ponownie jakby się rozszczelniał. Zastanawiające jest to, że skoro na cewce jest cały czas napięcie 230 V to zawór powinien otworzyć się całkowicie a tak się nie dzieje. Zawór tylko delikatnie upuszcza powietrze. Jaka może być tego przyczyna i jak to naprawić. Bardzo proszę o dość łopatologiczne podpowiedzi bo dla mnie to czarna magia. Dołączam fotki schematu elektrycznego z skrzynki sterującej i samej skrzynki.

  Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu. Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu. Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu.
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Power inverters specialist
  Zaworek ma funkcję odciążania. Gdy jest pod napięciem, to sprężarka nie tłoczy. Sterowany jest przez 2 równoległe styki: jeden pomocniczy z Q2, drugi spoczynkowy z K1. Q2 (stycznik gwiazdy) działa w czasie rozruchu, wtedy odciążenie ułatwia start silnika. Potem włącza się trójkąt i sprężarka jest dociążona, tłoczy, do chwili, kiedy przerwie wyłącznik ciśnieniowy (ciśnienie max) i spadnie styk K1. Sprężarka się odciąża i silnik pracuje jeszcze przez czas określony przez K2. Powinno to być co najmniej 20 sekund, z błędnej oszczędności ktoś przestawił na min. Bo nie opłaca się przy dużym poborze powietrza zatrzymywać silnika na 8 sekund i ponownie rozpędzać. Na postoju nadal zawór jest sterowany, dopóki ciśnienie nie spadnie , wtedy następuje rozruch i w trakcie rozruchu odciążenie jest kontynuowane przez działanie Q2. Jeśli ciśnienie spadło po krótkim czasie i do zatrzymania silnika nie doszło, to K1 łapie i obciążenie sprężarki jest w tym momencie wznawiane (zawór nie zasilany). Więc jeśli na postoju pod ciśnieniem ma prąd, to jest OK. Samego zaworu nie pokazałeś, ale prawdopodobnie jest rozbieralny i jest w nim jakiś śmieć, który powoduje nieszczelność, można rozebrać, wyczyścić, zużyte uszczelnienia wymienić.
  K3 to czas rozruchu silnika w gwieździe.

  Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

  Po namyśle: ajajaj, nie trzyma ci zawór zwrotny między sprężarką a baniakiem. Początkowo myślałem o innym zaworze, jak w sprężarce śrubowej, a to jest pewnie tłokowa i zawór odciążajacy otwiera wylot sprężarki na zewnątrz.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • User removed account  
 • Level 9  
  Witam! Zawór ten jest między sprężarką i zbiornikiem. Sam zawór naprawiłem tj. wymieniłem membranę. Gdy nie ma napięcia na cewce zawór nie przepuszcza powietrza. Problem w tym że po wyłączeniu się kompresora przez presostat, napięcie nadal jest podawane na cewkę zaworu. Tylko jest jakoś dziwnie bo niby pokazuje napięcie 230 V a zawór jest tylko lekko rozszczelniony a w takim przypadku chyba powinien otworzyć się całkowicie? Sprężarka jest wyprodukowana w 1994 roku. Dorzucę fotki.
  Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu. Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu. Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu. Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu.
 • Power inverters specialist
  To jest zawór z pilotem, wspomagany ciśnieniem roboczym. Powinien być raczej zawór bezpośredniego działania, jakie stosuje się do niskich ciśnień, wody czy próżni nawet. W takich zaworach elektromagnes odciąga grzyb niezależnie od ciśnienia.
  A co ci to przeszkadza, że zawór jest na postoju otwarty? Tak ma być, wtedy trzyma zawór zwrotny na beczce, a kompresor nie tłoczy.
 • Level 9  
  Ok. Widzę, że popełniłem gafę i musze sprawdzić jeszcze jedną rzecz. I pytanko, czy to normalne, że cewka zaworu robi się gorąca, czy nie dojdzie do jej spalenia?
 • Power inverters specialist
  Jak da się chwilę utrzymać ręką, to nie jest źle.
 • Level 9  
  Wszystko okazało się być sprawne oprócz zaworu zwrotnego z butli.
 • Level 15  
  Witam

  Mam pytanie co do automatyki kompresora AIRPOL.

  Jaki czujnik oleju jest zastosowany w sprężarkach airpol, bo w obecnym momencie jestem na etapie robienia własnej automatyki takiego kompresora, i chciałbym zastosować czujnik oleju oraz stycznik z podtrzymaniem pomocniczym.

  Chciałbym żeby to działało na zasadzie, rozruch - stycznik jest podtrzymywany przez styk pomocniczy, a później jak narośnie ciśnienie to przez zasilanie przez czujnik ciśnienia oleju. Gdyby np ciśnienia oleju nie było to rozłączy stycznik.

  Nie wiem też czy tak jest rozwiązane oryginalne, bo mimo że mam ten schemat tutaj to nie mam legendy i nie potrafię sobie poradzić.

  Czy ktoś może potwierdzić czy moje rozumowanie jest prawidłowe i nakierować jaki czujnik ciśnienia oleju powinienem zakupić?

  A i jeszcze jedna rzecz, posiadam zdjęcie, że taki czujnik jak najbardziej jest na kompresorze
  Sprężarka Airpol A100-380-240, niedomykanie elektrozaworu.

  Tylko nie wiem co tu jest nagrzebane, czy on jest 1pinowy, czy 3... bo jakieś kable wiszą, jeden wydaje sie być podpięty.