Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kiepski odbiór dvb-t - czym spowodowany?

Marakessh 24 Oct 2012 00:22 5346 28
 • #1
  Marakessh
  Level 9  
  Witam.

  Mam problem z odbiorem dvb-t.. Telewizor to Samsung z wbudowanym dekoderem, antena logarytmiczno-periodyczna (aluminium, nie wiem czy ma jakiś wzmacniacz, symetryzator itp.) zamontowana na kominie domu jednorodzinnego-piętrowego, przewód antenowy ma kilka (kilkanaście) dobrych lat, odległość do nadajnika wg strony, na której się ją sprawdza to ~11,5km (Kosztowy).

  Problem polega na tym, iż niektóre programy przycinają się, wyskakuje mozaika, czasem zanik obrazu. Głównie chodzi tu o TVP1 HD i TVP2 HD, choć czasem przycina i inne kanały. Problem nasila się w czasie deszczu, mgły, brzydkiej pogody.

  Siła sygnału to ok 70%, nie pamiętam jak z jakością (jestem 500km od tego domu, bo to zestaw dziadka), ale jutro się dowiem i oczywiście dodam tą informację. Pamiętam, że były tam błędy i wg mnie jak na 11km z takiej anteny te 70% sygnału to bardzo mało, biorąc pod uwagę to, iż z 5km odbierałem telewizję naziemną na antenie zrobionej z rozciętej puszki po piwie, drucie wyciętym z kabla antenowego (biquad) z bloku z 4 piętra, nie wystawiając jej za okno tylko trzymając w pokoju i potrafiłem na tym mieć 90% sygnału i 70-80% jakości (w załączniku zdjęcie tej diabelskiej konstrukcji, która pozwoliła mi uwolnić się od kiepskiej jakości kablówki a kosztowała 10minut pracy i piwko :) - to tak dla rozweselenia)

  Co może być problemem? Dziękuję za wszelkie sugestie.

  Poprzez edycję proszę poprawić załącznik/ link zgodnie z zasadami forum:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  [_P_]


  EDIT: Skasowałem po prostu te załączniki
 • #2
  kizek
  Level 35  
  Ten przewód zapewne do wymiany nic nie podałeś co do jego parametrów, czy znajduje się jakiś wzmacniacz w tej instalacji?
 • #3
  Marakessh
  Level 9  
  Przewód podejrzewam, że może być nawet nieekranowany.. Wzmacniacza na pewno nie ma w okolicach końca kabla, antena wygląda tak jakby w niej też nie był zainstalowany żaden wzmacniacz, ale nie rozbierałem jej, więc pewien nie jestem (nie wiem czy w takich antenach montowane są w ogóle wzmacniacze w środku, mało miejsca?)
 • #4
  rg14
  Level 9  
  Pewnie producentem jest Adam Słodowy.
  Przy tych odległościach od nadajnika to wzmacniacze jakiekolwiek tylko przeszkadzają.
 • #5
  Marakessh
  Level 9  
  Wrzucam jeszcze mapkę, aby zobrazować gdzie jest dom z anteną, a gdzie nadajnik.

  Link
 • #6
  egon42
  Level 37  
  Marakessh wrote:
  (aluminium, nie wiem czy ma jakiś wzmacniacz, symetryzator
  No tu kolega ma podstawowy problem trzeba wiedzieć czy antena ma wzmacniacz czy symetryzator a to dlatego że jak ma wzmacniacz to ten wzmacniacz musi być zasilany antena ze wzmacniaczem bez zasilana to tak jak by anteny nie było a bez anteny nie ma sygnału dostatecznie silnego.
 • #7
  Marakessh
  Level 9  
  Na pewno nie ma osobnego zasilania jak to widywałem w antenach siatkowych, które kiedyś były w domu. Wg mojej oceny w tej antenie nie ma wzmacniacza.

  Dodam tylko, że kupno nowej anteny nie jest problemem, tylko jaką antenę na takie warunki zakupić?
 • #9
  mczapski
  Level 39  
  Przy takim stanie wiedzy można sobie sporo dyskutować. Z dotychczasowych informacji podejrzewam miejsce odbioru. Owe 11 km to już nie wiem dokąd. Jakie są dane odbieranych programów już nic. Jakie ustawienie anteny cisza. Jak już napisano warto coś wiedzieć o antenie więcej niż, że jest. Pobieżne sprawdzenie mówi, że możesz odbierać 14 przypadków lub więcej. Trzeba będzie uczynić więcej niż stukanie w klawiaturę.
 • #10
  Marakessh
  Level 9  
  mczapski wrote:
  Owe 11 km to już nie wiem dokąd. Jakie są dane odbieranych programów już nic. Jakie ustawienie anteny cisza.


  Antena na pewno nie ma wzmacniacza, jest praktycznie identyczna jak Kiepski odbiór dvb-t - czym spowodowany?

  O jakie dane chodzi dokładnie (moc/jakość)?

  O jakie ustawienie anteny chodzi?

  Chętnie podpowiem wszystko co wiem.
 • #11
  mczapski
  Level 39  
  Choćby najprostsze na którym kanale występuje odbiór. Z pokazanej lokalizacji Dłutów 11 km to masz na grzyby.
 • #12
  Marakessh
  Level 9  
  Jaki Dłutów? Może coś mapka nie pokazuje zbyt dobrze?

  Odbiór jest z miasta Jaworzno, nadajnik Kosztowy.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  irekr
  Moderator
  W Jaworznie bez porządnego tłumika nie ma szans na prawidłowy odbiór cyfrowy z uwagi na bardzo silny sygnał TVP2 - ponad 118 dB przy Hali Widowiskowej.
  Przy takim polu wzmacniacz to samobójstwo.
  Samsungi niestety nie maja najlepszych układów odbiorczych i przy tak silnych sygnałach robią podobne numery.
 • #15
  Marakessh
  Level 9  
  irekr wrote:
  W Jaworznie bez porządnego tłumika nie ma szans na prawidłowy odbiór cyfrowy z uwagi na bardzo silny sygnał TVP2 - ponad 118 dB przy Hali Widowiskowej.


  Czyli co, proponujesz zakup tłumika i może coś z tego być?
 • #16
  irekr
  Moderator
  Nawet najprostszy tłumik:
  http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm
  Wstępnie można go ustawić na max tłumienia i sprawdzić poziom siły/jakości na MUX3. Powinno być dobrze.

  Pod jednym warunkiem: instalacja jest sprawna, kabel właściwej jakości i dobrze podłączony.
  W antenach LP rodzimej produkcji bardzo łatwo można zrobić zwarcie przy podłączeniu przewodu. Mnie się tez zdarzało, chociaż instalacji wykonałem kilka tysięcy.
  Anteny z importu maja przy uchwycie gniazdo F i są znacznie lepiej zrobione.
 • #17
  Marakessh
  Level 9  
  Ok, dzięki.

  Kupię tłumik, a jeśli to nie zda egzaminu, wymienię cały przewód + kupię nową antenę (możesz podrzucić coś fajnego skoro w tym siedzisz? :))

  Tłumik do nowej anteny też pewnie się przyda w razie czego?
 • #18
  irekr
  Moderator
  Jestem zdania ze w Jaworznie tłumik jest do "stałego stosowania".
  Do Kosztów jest przysłowiowy "rzut beretem (moherowym)" a do czasu aż zostanie wyłączony nadajnik TVP2 na k.21 mamy jeszcze rok niecały. Nawet po wyłączeniu analogów sygnały będą tak silne, że warto sygnał stłumić by nie było problemów.

  Antena którą masz, jest wystarczająco dobra, sam używam anten LP i w takich warunkach są bezkonkurencyjne. Trzeba tylko dobrze ją podłączyć i dobrze założyć wtyczkę antenową. Ale wystarczy bardzo prosty błąd by nawet najlepsza antena była bezużyteczna.
 • #19
  _PREDATOR_

  VIP Meritorious for electroda.pl
 • #20
  TOMI
  Service technician RTV
  Nie wiem czy stosowanie tłumika to dobre rozwiązanie jeżeli TV nie osiąga 100% sygnału. Zacznij od wymiany kabla który jest i tak do wymiany. Przy małych odległościach antena siatkowa sprawdza się idealnie.
 • #21
  irekr
  Moderator
  Bardzo wiele dekoderów a nawet odbiorniki z wbudowanymi dekoderami pokazuje błędnie wartości siły i jakości sygnału w przypadku gdy oprócz sygnałów cyfrowych jest obecny na pobliskim kanale bardzo silny sygnał analogowy.

  Robiłem testy z kilkoma odbiornikami i samodzielnymi dekoderami i wyniki były ciekawe.

  Panasonic 46G30 (chyba najlepszy model w tej klasie) na antenie LP w odległości ok. 9 km od RTCN Raszyn wskazywał na wszystkich MUX-ach 10/10 - i to bez stosowania tłumika.
  Na tej samej antenie Toshiba LED 42 cale sygnał 85% jakość 90%, po założeniu tłumika siła sygnału WZROSŁA do 100% i 100% jakości.
  Dla porównania żaden z czterech dekoderów zewnętrznych: Signał (507) Ferguson T65, Manta (nie pamietam typu ale kupiony w Leclercu) i Wiwa HD-90 przy dołączonej bezpośrednio antenie nie wskazywał więcej jak 80% siły i 85% jakości. Po dołączeniu tłumika tak siła jak i jakość sygnału WZROSŁA na wszystkich typach dekoderów.

  Poprosiłem o przeprowadzenie podobnych testów na kilku różnych urządzeniach podobnej klasy przez kolegę z "branży", który mieszka w Gołańczy i jest w zasięgu TYLKO nadajników DVB-T.

  Na podobnych urządzeniach i braku sygnałów analogowych - a także niewielkiej odległości od nadajnika - nie miał zjawiska degradacji sygnału. Wskazania na wszystkich posiadanych odbiornikach/dekoderach miał niemal identyczne.

  Jeżeli kabel jest stary to na pewno warto go wymienić.

  ASO zbliża się nieubłaganie i problem przesterowanych wzmacniaczy i wejść odbiorników zapewne nie będzie już tak dokuczliwy.
  Skończą się także "wynalazki" typu 0,8 MW analogowo i 5 kW w DVB-T z tej samej lokalizacji.... Przy takich dysproporcjach mocy niewiele odbiorników będzie działać prawidłowo...
 • #22
  partyzancik
  Level 21  
  Witam
  Mam podobny problem jak autor tematu z odbiorem sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Mieszkam około 10 km od nadajnika RTCN Krynice (w linii prostej drzewa ale widzę antenę (w nocy :D )).
  zestaw to: tv funai katana 32fl552/10 ;
  antena siatkowa jak na zdjęciu ( z odłamanym jednym prętem aluminiowym zaznaczonym pętlą https://obrazki.elektroda.pl/6788174300_1368376745.jpg ) po wymianie wzmacniacza wewnętrznego SWA (jasnoczerwona płytka) ;
  przewód koncentryczny wymieniony na nowy (zakupione 10 m przy okazji zakupu telewizora )
  wtyk antenowy na przewodzie przy telewizorze kątowy (z możliwością podłączenia zasilacza)
  Zazwyczaj mam siłę odbioru ok91% a jakość 85-95% ale ...

  ...pomiędzy anteną a stacją nadawczą jest zlewnia mleka (30m od domu) i w momencie kiedy na placu zlewni pojawiają pojazdy to pojawia się zacinanie obrazu i mozaika ale tyko na części kanałów . Czy w tym przypadku problemem mogą być zakłócenia z instalacji elektrycznych pojazdów? W RTCN Krynice wyłączenie analogowej tv ma nastąpić pod koniec czerwca. Czy istnieje prawdopodobieństwo że zacinające się kanały odbieram jeszcze w technologii analogowej. Podczas strojenia telewizora w opcjach wyszukiwania wybrałem ATV+DTV. Opisywany problem pojawia się również podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych (bardzo silny wiatr , opady deszczu , śniegu , burze , itp).
 • #23
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  partyzancik wrote:
  pomiędzy anteną a stacją nadawczą jest zlewnia mleka (30m od domu) i w momencie kiedy na placu zlewni pojawiają pojazdy to pojawia się zacinanie obrazu i mozaika ale tyko na części kanałów . Czy w tym przypadku problemem mogą być zakłócenia z instalacji elektrycznych pojazdów?

  Oczywiście.
  partyzancik wrote:
  W RTCN Krynice wyłączenie analogowej tv ma nastąpić pod koniec czerwca. Czy istnieje prawdopodobieństwo że zacinające się kanały odbieram jeszcze w technologii analogowej

  W analogu nie ma zacinania się obrazu, ma to miejsce tylko w przekazie cyfrowym.
  Obraz analogowy może być zaśnieżony (słaby odbiór) albo mieć odbicia lub zniekształcenia (zbyt mocny sygnał).
  partyzancik wrote:
  Opisywany problem pojawia się również podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych (bardzo silny wiatr , opady deszczu , śniegu , burze , itp).

  Cała instalacja antenowa do przeglądu, lub do przeniesienia w inne miejsce.
 • #24
  irekr
  Moderator
  Obowiązkowo wzmacniacz do zdjęcia i zastąpienia symetryzatorem. Wysoce prawdopodobne że trzeba będzie zastosować tłumik.
 • #25
  partyzancik
  Level 21  
  Czy mogłoby pomóc przeniesienie anteny w następujący sposób. Obecnie jest na zewnątrz budynku mieszkalnego ok 6m nad ziemią a przeniósłbym ją do wewnątrz (na strych pod kalenicę) ale ściana jest murowana i obawiam się dalszych problemów.
  Kiepski odbiór dvb-t - czym spowodowany?
 • #26
  KOCUREK1970
  Network and Internet specialist
  partyzancik wrote:
  Obecnie jest na zewnątrz budynku mieszkalnego ok 6m nad ziemią a przeniósłbym ją do wewnątrz (na strych pod kalenicę) ale ściana jest murowana i obawiam się dalszych problemów.

  To nie jest najlepszy pomysł, bo to sumarycznie nie poprawi jej "osiągów", a wręcz przeciwnie.
  Zrobiłeś?:
  KOCUREK1970 wrote:
  Cała instalacja antenowa do przeglądu

  Kabel przejrzany, jeśli starszy niż 5/7 lat to do wymiany, antena kompletna, nic jej nie brakuje, łączenia na kablach pewne i trwałe, końcówki kabli zarobione na nowo?.
  Po wykonaniu moich zaleceń:
  irekr wrote:
  Obowiązkowo wzmacniacz do zdjęcia i zastąpienia symetryzatorem. Wysoce prawdopodobne że trzeba będzie zastosować tłumik.
 • #27
  irekr
  Moderator
  Raczej pogorszy niż poprawi.
  Antenę trzeba wystawić tak by możliwie najlepiej "widziała" antenę nadawczą. Jeżeli do tego dołożymy tłumik to zmniejszymy sygnał tak użyteczny jak i zakłócający,
  cała sztuka polega na tym by sygnał użyteczny nie był wyższy niż te 85 - 90% , wówczas wpływ sygnałów zakłócających będzie prawdopodobni pomijalnie mały.
 • #28
  partyzancik
  Level 21  
  Dzisiaj podczas złej pogody odbiór był na tyle trefny że postanowiłem cóś z tym zrobić . Podłączyłem pokojową antenę 300 Ohm (2 badyle teleskopowe) przez wtyk z z symetryzatorem i o dziwo odbiór poprawił się za bardzo (antena stoi w pokoju za telewizorem a jakość sygnału wszędzie przekracza 90% a na niektórych to chwilami 98-99%).
  W zewnętrznej chyba również zastapię wzmacniacz symetryzatorem tylko że skrzynka była zalepiona termoglutem to będę miał przy tym robotę.