Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony wirnik, Młoto-wiertarka Makita HR 4001C, przyczyny

24 Paź 2012 14:49 11670 17
 • Poziom 15  
  Wymieniałem 4 miesiące temu wirnik w młotowiertarce Makita HR 4001C, wirnik po krótkim czasie uległ uszkodzeniu. Na wirniku przegrzane są trzy połączenia uzwojeń z komutatorem i przerwa między lamelami , a także przytopiony plastik z magnesem osłanianiający z komutator. Co to stopienia plastiku w tym miejscu prawdopodobnie nastąpiło to przez mocniejsze palenie szczotek w uszkodzonym polu. Natomiast pytanie dotyczy owych przegrzań i przerwy (tylko w jednym miejscu).Co może być przyczyną tego typu uszkodzeń.

  Czy stojan mógłby w ten sposób uszkodzić wirnik? Z pomiarów wygląda, że jest sprawny. Pozostałe elementy urządzenia są w bardzo dobrym stanie. Czy w grę w chodzi wada fabryczna wirnika?

  Uszkodzony wirnik, Młoto-wiertarka Makita HR 4001C, przyczyny [/syntax]
 • Poziom 18  
  Jeśli wymieniłeś wirnik w serwisie to w okresie gwarancji jest szansa na nowy wirnik w ramach gwarancji. Uszkodzenia tego typu robią się najczęściej z powodu niewłaściwego używania sprzętu tj. przykładanie zbyt dużej siły do urządzenia podczas pracy. Jest też prawdopodobieństwo że wirnik uszkodził niewłaściwie dobrany bądź uszkodzony stojan który nie wykazywał zmian przy pomiarach miernikiem uniwersalnym.(miernikiem uniwersalnym nie da się zmierzyć dokładnej wartości wirnika). Możliwości uszkodzenia jest dużo ale to tylko wiedza dostępna dla serwisantów.
 • Poziom 15  
  Niestety gwarancja na wirnik takich firm jak makita, bosch itd. obejmuje tylko przy wymianie w autryzowanym serwisie, czyli często tylko w serwisie centralnym. W innych serwisach, części niestety są jej pozbawione. Ewentualna gwarancja producenta jest możliwa w bardzo krótkich terminach, kwestia dni. Dziwna polityka molochów, bo gwarancja na zamiennikach jest uzależniona od uszkodzenia i czasu użytkowania, a na regenerowane wirniki też jest udzielana gwarancja.

  Stojan był mierzony miliomomierzem, ale sprawdzę go jeszcze innymi metodami. Jeśli będzie 100% sprawny, to uszkodzenie tego typu w krótkim czasie nawet przez nie właściwe użytkowanie nie powinno mieć miejsca w przypadku takiego producenta jak Makita.
 • Poziom 14  
  Witam.
  Typowe.
  " wymieniłem wirnik "

  A co zrobiłeś po za wymianą wirnika?
  Ustaliłeś przyczynę jego spalenia?
  Założyłeś nowe łożyska i szczotki dobrej jakości?
  Rozebrałeś mechanizm, umyłeś, sprawdziłeś stan wszystkich części?
  Nasmarowałeś odpowiednim smarem w odpowiedniej ilości?
  Po naprawie sprawdziłeś jaki prąd pobiera maszyna w czasie pracy?

  Zgadzam się z opinią że tego typu uszkodzenia najczęściej spowodowane są przeciążeniem narzędzia w czasie pracy. Jeśli w czasie kucia ktoś dociska maszynę na siłę na pewno ją uszkodzi, ale narzędzie może być także przeciążone bo któryś z elementów mechanizmu jest zużyty lub uszkodzony.

  Ktoś kto decyduje się na samodzielną naprawę powinien pamiętać że nie wystarczy wymienić uszkodzoną część.
 • Poziom 17  
  Dokładnie jak napisał Kolega margos2. Takie uszkodzenie wirnika może mieć kilkanaście możliwych przyczyn. Może to być przeciążenie, ale równie dobrze może być przyczyną uszkodzenie samej przekładni lub łożyskowania któregoś z kół zębatych. Musisz wszystko rozebrać i dokładnie obejrzeć.
  Tutaj masz link do rozkładówki, może Ci się przyda:
  Link

  Cytat:
  uszkodzenie tego typu w krótkim czasie nawet przez nie właściwe użytkowanie nie powinno mieć miejsca w przypadku takiego producenta jak Makita

  Nie zgadzam się. Jak jest się zdolnym to każdą maszynę można "zajechać". ;)
  Przykład z życia - znam osobę, która pracuje szlifierkami kątowymi i jeszcze nie było urządzenia, którego nie oddawałby do serwisu na gwarancji. Przerobiona każda marka - od Boscha przez Hitachi, Makita aż po litewski Rebir. Każda w naprawie i każdy serwis się łapie za głowę jak to widzi. Klientowi nie pomaga nic - odrzucanie gwarancji, płatne naprawy naliczane przez producentów. Podsumowując - nie ma maszyn niezniszczalnych. ;)

  PS. Pojęcie "niewłaściwe użytkowanie" jest baaardzo szerokie :)
 • Poziom 12  
  Witam jesli coś wpadło i przecieło uzwojenie to zrobiła sie przerwa lub wada
  fabryczna
 • Poziom 27  
  Te nowe wirniki makity na komutatorach hakowych są badziewne.
  Ja ostatnio masowo wymieniam wirniki w HR4011C.
  Dostają zwarcia albo przerwę.
  Do jednego miesiąca makita uznaje gwarancję później marudzą ze zły montaż i takie tam.
 • Poziom 15  
  margos2 napisał:
  Witam.
  Typowe.
  " wymieniłem wirnik "

  A co zrobiłeś po za wymianą wirnika?
  Ustaliłeś przyczynę jego spalenia?
  Założyłeś nowe łożyska i szczotki dobrej jakości?
  Rozebrałeś mechanizm, umyłeś, sprawdziłeś stan wszystkich części?
  Nasmarowałeś odpowiednim smarem w odpowiedniej ilości?
  Po naprawie sprawdziłeś jaki prąd pobiera maszyna w czasie pracy?


  Tak ustaliłem przyczynę, wirnik już w zasadzie nie miał komutatora, czyli naturalne zużycie. Zrobiłem wszystko, a nawet więcej z tego co piszesz. Nie posądzaj z góry o brak kwalifikacji. Widziałem wirniki po ciężkich przeżyciach i w przypadku bosch czy hilti są one przeważnie mocno wybrane zanim coś się z nimi stanie. W Makicie i Dewalt wymieniam wirnik sporadycznie i różnie to wygląda, ale z takim uszkodzeniem w przypadku nowego wirnika jeszcze się nie spotkałem.

  @PtasiorWro
  Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że wirnik jest kiepski, zresztą cenna mówi samo za siebie. Zastanawiam się czy nie lepiej włożyć dobry zamiennik w tej samej cenie. Na zamienni przynajmniej dostaję realną gwarancję.
 • Poziom 27  
  Lub regeneracja, jak masz taką możliwość.
 • Poziom 34  
  Młotowiertarki muszą pracować swobodnie w rękach.
  Jeśli ktoś pracował "udarową wiertarką" , to ma złe nawyki.. okresowego dociskania narzędzia.. w miejscu wiercenia -lub kucia .Wtedy obciążony zostaje kolektor wirnika.
  Przekracza temperaturę i nie ma dobrego odprowadzenia ciepla.Iskry biegaja po kolektorze i palić się zaczyna izolacja w jakimś najsłabszym /elektrycznie/ miejscu-między najbliższymi wycinkami kolektora.Robi się zwarcie.
 • Poziom 17  
  Potwierdzam że ostatnio te wirniki są słabe. W przeciągu miesiąca przezwajałem z 20 tego typu wirników. I w tym 2 które nowe były zamontowane przeze mnie wróciły po niespełna miesiącu. Z tego co się przyglądałem to drut był przegrzany przy komutatorze czyli prawdo podobnie zbyt długie zgrzewanie.
 • Poziom 10  
  Dołączając sie do tematu, a jak wyglada kolo współpracujące z wirnikiem?
  Bo z regóły w tym młocie należy wymienic kpl.
 • Poziom 9  
  Jeżeli rzeczywiście dokonałeś dokładnych pomiarów stojana i wartości mierzone były zgodne , to pozostaje kwestia wirnika . Jestem nie tylko niepoprawnym romantykiem ale i nieufnym do oszczędnej /globalno-ekonomicznej / polityki produkcji elektronarzędzi . Z wnikliwej obserwacji , pomiarach oraz rodzaju materiałów stwierdziłem , że komutatory wykonywane są bardzo oszczędnie , tj. mają cieńszy bieżnik / mniejsza masa miedzi /, który szybciej się przegrzewa przy tym samym przeciążeniu . Dlatego aby odciążyć temperaturę komutatora zastosowali bardzo miękkie szczotki / z dużym połyskiem / i oczywiście z mniejszą żywotnością . Jednak mniejsza masa miedzi nie odprowadza sprawnie temperatury , która powoduje zwarcia komutatora lub bardzo często podnoszą się jego wycinki . Proponuję dać wirnik do przezwojenia z warunkiem zastosowania komutatora oryginalnego i nie hakowego .Życzę pomyślnej i skutecznej naprawy.

  Z poważaniem B.G.
 • Poziom 16  
  Ogrzeję kotleta , kupiłem hr4011c , sprzęt używany ale w idealnym stanie , zaniepokoiły mnie informacje na temat kiepskiej jakości wirnika . Czy zastosowanie zamiennika wirnika eliminuje problem ?
 • Poziom 17  
  Jaki problem chcesz wyeliminować? Jeżeli w idealnym stanie, to nie ma sensu nic robić. To jak wymiana sprawnego zawieszenia w samochodzie ;)

  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  źle się wyraziłem , to pytanie na przyszłość , czeka mnie wymiana c.o w domu , dwadzieścia przewiertów przez strop wiertłem fi 40 , trochę kucia , pytam tak na wszelki wypadek
 • Poziom 17  
  Ja osobiście wymieniłem kilka takich wirników i nie miałem problemów. Ale jeżeli Koledzy wyżej piszą, że coś się dzieje, to może jest coś na rzeczy. Za innych się nie wypowiem, ale ja zwrotów nie miałem.

  Co do Twojej roboty, to pracuj ostrożnie, nie przeciążaj i powinno być dobrze ;)
 • Poziom 15  
  Problem leżał w łożysku na mimośrodzie, pozornie dobre łożysko. Zauważyłem brak palenia szczotek przy samym wierceniu po odłączeniu tłoka. Wymieniłem łożysko i usterka znikła.

  Co do wirników, ten wirnik jednak był dobry, ale to nie zmienia faktu, że wirniki makity obecnie są słabsze. Jakość wirników stwierdzam po zużyciu komutatora w starych makitach i nowych. Stare, często chodziły do samego końca, do naturalnego zużycia, natomiast obecnie różnie to bywa.
  W szlifierkach makita 9565 przy mocnym użytkowaniu wirniki makita wytrzymują tyle co zamiennik o połowę tańszy.

  Temat zamykam.