Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie LED z przekaźnika bistabilnego (BIS 404)

palmus 24 Paź 2012 13:50 3708 17
  • #1 24 Paź 2012 13:50
    palmus
    Poziom 14  

Poniekąd spełniam wymogi wątku:-)
    230V, białe LEDy, ale układ mam jakby gotowy (instalacyjnie) i jestem skazany na jakieś rozwiązanie "dedykowane"
    Jest to oświetlenie schodów, 5 ledów, na przekaźniku bistabilnym, sekwencyjnym (BIS 404). Jedna z gałęzi zaznaczona na rysunku "LEDy" wymusza ich wpięcie równolegle- przewody już są połączone, pod tynkiem i mało dostępne.Myślałem o jakimś wspólnym zasilaczu w miejscu oznaczonym "puszka" - sporo miejsca, z dala od ledów. Tylko jak to spiąć?Oddzielic obwody? Może tam dać kondensator wspólny na 5 ledów, a przy każdej indywidualny opór + dioda na napięcie wsteczne? Jak myślicie?

0 17
  • Relpol
  • #2 24 Paź 2012 19:11
    BILGO
    Poziom 38  

palmus napisał:
    Jedna z gałęzi zaznaczona na rysunku "LEDy" wymusza ich wpięcie równolegle- przewody już są połączone, pod tynkiem i mało dostępne.

To są zwykłe diody LED ??? To czasem nie są gotowe żarówki LED na 230VAC ??

Masz po prostu diody połączone równolegle? czy szeregowo, że tak kombinujesz??

Może narysuj jak to połączenie LED wygląda....

0
  • #3 24 Paź 2012 22:36
    palmus
    Poziom 14  

Ledów jeszcze nie ma. Jest tylko instalacja.Tak, diody mają być zwykłe, pojedyncze, klasyczne. IMO wystarczą fi 5mm 10-15mA. Muszą być połączone równolegle (raczej), bo tak mam już wyprowadzone kable. Połączenie szeregowe, to wykuwanie kabelków i przepinanie. Wolę nie.1 LED na 3 schody.W miejscu żarówki oznaczonej LEDy byłby np. taki układ (celowo pominąłem elementy RC i inne)

0
  • #4 24 Paź 2012 22:52
    BILGO
    Poziom 38  

Więc żeby wstawić zasilacz do puszki, to musisz mieć doprowadzony przewód (fazowy z przekaźnika) neutralny jak i ochronny...
    Wtedy przewody wyjściowe z zasilacza podłącz do całego zestawu diod LED i po problemie...

Chyba nie myślisz o wykorzystaniu przewodu neutralnego w celu zasilenia diod LED ???

0
  • Relpol
  • #5 25 Paź 2012 08:10
    palmus
    Poziom 14  

Istotne jest,że przewody mam już ułożone w ścianach jak na schemacie. Chcę uniknąć, o ile to możliwe kucia i przepinania...Ale zauważ że do przekaźnika doprowadzony jest fazowy (brązowy), który poprzez odbiorniki (żarówkę i zakładane ledy) zamyka 2 obwody z neutralnym. Jasne,że wsadzenie do puszki zasilacza spełni wymóg, nawet gdy byłby wstawiony szeregowo w miejsce oznaczone 'puszka", tyle,że nie mam jak poprowadzić niskie napięcie stałe do ledów. Jak sam zauważyłeś nie zamknę raczej obwodu niskiego napięcia z neutralnym 230V

0
  • #6 25 Paź 2012 15:09
    BILGO
    Poziom 38  

palmus napisał:
    Jasne,że wsadzenie do puszki zasilacza spełni wymóg, nawet gdy byłby wstawiony szeregowo w miejsce oznaczone 'puszka"

Tak, tylko zamiast żarówki "LEDy" musiała by być zwora...

Masz w ogóle jakieś przewody doprowadzone/wyprowadzone od tych LED`ów ???

Ze schematu wynika że z jednej strony zestawu LEDów masz doprowadzony przewód neutralny, z drugiej strony masz doprowadzony przewód fazowy od przekaźnika ? I nie wiesz gdzie wstawić zasilacz ???

0
  • #7 25 Paź 2012 15:56
    brofran
    Poziom 37  

Tę instalację ciężko będzie dla " początkującego " przerobić na LED-y. Musisz zabudować zasilacz i oddzielić napiecie 230V , od napięcia zasilania LED-ów ( zazwyczaj 12V).

0
  • #8 25 Paź 2012 20:06
    palmus
    Poziom 14  

BILGO napisał:
    Tak, tylko zamiast żarówki "LEDy" musiała by być zwora...
    Masz w ogóle jakieś przewody doprowadzone/wyprowadzone od tych LED`ów ???
    Ze schematu wynika że z jednej strony zestawu LEDów masz doprowadzony przewód neutralny, z drugiej strony masz doprowadzony przewód fazowy od przekaźnika ? I nie wiesz gdzie wstawić zasilacz ???

3x Tak....

brofran napisał:
    Musisz zabudować zasilacz i oddzielić napiecie 230V , od napięcia zasilania LED-ów ( zazwyczaj 12V).

I to jest to.. Wypreparowalem nawet 1 szt zasilacza od komórki, tylko jak oddzielić obwody:-( Myślałem,żeby obwód zasilania ledów załączać przekaźnikiem, ale jak?

0
  • #9 25 Paź 2012 21:36
    BILGO
    Poziom 38  

palmus napisał:
    Wypreparowalem nawet 1 szt zasilacza od komórki, tylko jak oddzielić obwody:-( Myślałem,żeby obwód zasilania ledów załączać przekaźnikiem, ale jak?

Sprecyzuj....

Musisz po prostu przewody zasilające LED doprowadzić do puszki z zasilaczem....

0
  • #10 26 Paź 2012 09:37
    palmus
    Poziom 14  

Wypreparowanie= pozbawienie obudowy oraz zbędnych elementów i przygotowanie przewodów do wpięcia;-)

Właśnie, przewody od ledów do puszki- tu jest ptroblem.Mam co mam i jedyne co mi przyszło na myśl,to zasilić toto tak jak na rysunku, czyli dobrac C1 i pojedyncze R1 do R5

Ew. wpiąć zasilacz po stronie 230V w punkty 4 i 5 a napięcie stałe do ledów puścić w punkt a. W miejscu C1 przerwa. Ale to IMO mało- przewód neutralny 230 V byłby jedynym do dyspozycji:-((
    Dobrze kombinuję?

0
  • #11 26 Paź 2012 12:56
    BILGO
    Poziom 38  

palmus napisał:
    Dobrze kombinuję?

Widzę że coś zaczynasz myśleć o zasilaczu beztransformatorowym.... tylko pytanie ile jest diod, ile prądu pobierają....

0
  • #12 26 Paź 2012 14:30
    palmus
    Poziom 14  

To było podstawowe rozwiązanie, tyle że hgw, gdzie go powpinać.
    Ledom wystarczy po 15mA/szt., jest ich tyle ile na rysunkach - 5. Zasilaczyk dałby radę, taki na 3,7V.

0
  • #13 26 Paź 2012 15:07
    BILGO
    Poziom 38  

To może w puszce z przekaźnikiem zamontuj malutki transformatorek np 5V (foto), trzeba wtedy dobrać odpowiednio rezystory do danego napięcia zasilające LED

0
  • #14 26 Paź 2012 22:50
    palmus
    Poziom 14  

Noo, jesteśmy już baardzo blisko:)
    A zamiast trafora zasilacz, o tak:
    hę?

0
  • #15 26 Paź 2012 23:00
    BILGO
    Poziom 38  

Zmaż to AC przy podanych napięciach, i zamiast -3,7V powinno być GND...
    A przy +3,7V powinno być DC....

0
  • #16 27 Paź 2012 22:17
    palmus
    Poziom 14  

Jasne,jasne, coś mnie zamuliło..

0
  • #17 25 Sty 2014 23:10
    palmus
    Poziom 14  

Zrobiłem zasilanie ledów wg schematu ( gdzieś z neta) poniżej. Każda z 5 szt. ma taki układ.Powstał problem, ponieważ w czasie wyłączenia pomiędzy zaciskiem "czarny" a N występuje napięcie około 10V z przekaźnika. A to powoduje,że diody b. lekko się żarzą..Nie wiem jak to wyeliminować..
    Ktoś może podpowiedzieć?

0
  • #18 01 Kwi 2014 14:02
    palmus
    Poziom 14  

Przestały się jarzyć, kiedy wzrosło obciążenie. 5 takich układów na 1 zacisku wyeliminowało problem.
    Zamykam temat, dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów