Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Walkie-talkie - mini. Zakup elementów. Budowa mniejszego modelu.

D_a_r_e_k 30 Jan 2005 22:02 2021 3
    D_a_r_e_k
    Level 2  
    Witam, jestem nowym użytkownikiem - amator, mam 15 lat, niektorzy w tym wieku juz b. duzo wiedza o elektronice. Ja nie jestem takim pasjonatem - dopiero zaczynamsie w to 'bawic'. Elektronike najczęściej stosuje w pirotechnice. Niedawno wygrzebałem z szafy 'walkie-talkie' o takim składzie:

zielony rezystor? BRĄZ CZARNY MIEDZIANY SREBRNY : L1
    100 uF KME 25V
    100 uF 25 V
    50V 47uF CE-DF

: txt obok nich:
    ZLOTY CZERWONY BRAZOWY ZIELONY : 5.6K
    ZLOTY POMARANCZOWY CZARNY BRAZOWY : 10K
    ZLOTY POMARANCZOWY SIWY BRAZOWY : 18K
    ZLOTY CZARNY CZERWONY SIWY ZLOTY : 1K
    ZLOTY CZERWONY FIOLETOWY ZOLTY : 4.7K
    ZLOTY CIEMNY BRAZ CIEMNY BRAZ CIEMNY BRAZ : 100
    POMARANCZOWY ZOLTY ZLOTY SIWY : 470K
    ZLOTY CZERWONY CZERWONY CZERWONY : 2.2K
    ZLOTY CZARNY ZIEL BRAZ : A01

Q1: C1815 GR2G
    Q2: C18T5 GR8L
    Q3: C2058 '5 PC' < CHYBA
    Q4: CR3311 AR 89

Taka spora część owinieta na dole drutem pod którą pisze:
    L2

takie pomaranczowe:

562
    403
    403
    403
    403
    403
    403
    27
    27
    15
    50
    82
    6.2

glosnik-mikrofon 2w1, 1 wlacznik, 1 przelacznik: nadajnik-odbiornik

jeste jeszcze jedna część - chyba zwój drutu a dookoła prostokątna metalowa ramka ok 1 mm.

Chciałbym się dowiedzieć czy moge zakupic te części w slepie elektronicznym czy któraś z nich jest robiona specialnie dla tych walkie talkie? Chcialbym złożyć drugie takie walkie -t , ale mniejszcze poniewaz przydalby mi sie taki nadajnik-odbiornik do modelu rakiety - mimo słabego zasięgu - ok 100m tego urządzonka. Pozdrawiam. Bardzo licze na odpowiedź.
    monteros
    Level 18  
    Witaj na sam początek poradził bym ci poczytać jak działa odbiornik radiowy jak pracuje nadajnik wogóle zasada działania urządzeń nadawczo odbiorczych samo zbudowanie czy powielenie urządzenia to tylko pewna część tego co należy zrobić aby ta krótkofalówka działała należy taki układ jeszcze uruchomić aby go uruchomić trzeba posiadać lub mieć dostęp do odpowiednich urządzeń pomiarowych takich jak sonda w.cz. miernik częstotliwości oscyloskop itp. Zadanie jest godne pochwały że nie i dziesz na łatwizne i chcesz sam zrobić sobie taką krótkofalówke lecz należy posiąść odpowiednią wiedze i napewno wierze że gdy czegoś się naprawde chce i podchodzi się do tego z zamiłowaniem i odpowiednią wiedzą to musi się udać . Polecam ci książki Odbiorniki radiowe Chaciński Henryk. Konstrukcje Krótkofalarskie dla początkujących SP5AHT . Pozdrawiam i powodzenia
    D_a_r_e_k
    Level 2  
    THX poczytam ale chcialbym się czegoś więcej o wyzej wymienionych czesciach dowiedziec. Czy wszytkie mozna kupic?

nie che zbudowac jakiegos super nadajnika, cchje tylko powielic te krotkofalowke- nie da sie tego normalnie zrobic?

Poruszając temat nadajnik-odbiornik radiowych:
    Interesuje mnie zbudowanie prostego nadajnika razem w odbiornikiem do odpalania spadochronu w modelu rakiety. Radiowe odpalanie jest bardzo wygodne. Chodzi mi o cos prostego w budowie o mozliwie jak najwiekszym zasiegu ale nie kosztującym fortune. Nie mam zamiaru bawić się w rozwalanie autka na zdalne bo chce to sam zbudować i w odpowiadajacej mi skali.

Jeśli nie radiowo, to czy istnieje elektroniczny sposob odpalania spadochronu bo skonczeniu pracy silnika w tymze modelu?

Pozdro.