Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy

set666 24 Oct 2012 17:48 3870 7
  • Witam
    Tak jak w temacie wykonałęm bardzo prosty zasilacz służący koledze do elektrolizy wykopanych z ziemi pozostałości po II wojnie światowej :)
    Wszystko zamocowane na sklejce bez obudowy.
    W najbliższym czasie będzie obudowa, oraz zastosuje płytkę prostego prostownika regulowanego 0-10A.
    Użyte części:
    - Transformator toroidalny halogenowy 300W 12V oczywiście może być mniejszy ale akurat taki miałem, tak samo mostek prostowniczy
    - mostek prostowniczy 50A z radiatorem komputerowym
    - 2 kondensatory 4700uF każdy
    - żarówka od kierunkowskazu jako bezpiecznik i ogranicznik 12V 21W
    - amperomierz 10A
    Uzwojenie pierwotne (2 cieńsze kabelki w transformatorze) podłączamy do sieci 230, uzwojenie wtórne (grubsze 2 kabelki) podączamy do nóżek mostka prostowniczego oznaczonego tyldą czyli napięcia zmiennego.
    Na pozostałych 2 nóżkach mostka zostaje nam biegun dodatni + i ujemny -.
    Na widocznej płytce podłączamy nóżkę dodatnią mostka do jednego bieguna oraz nóżkę ujemną mostka do drugiego.
    Tak samo robimy z kondensatorami.
    Nastepnie podłączamy szeregowo żarówkę od kierunkowskazu do obojętnie którego bieguna. (szeregowo czyli tak jak na zdjęciach).
    Do obu biegunów lutujemy kabelki i zarabiamy na końcach np. krokodylki)w przypadku biegunu przy którym jest żarówka kabelek do żarówki nie do ścieżki).
    Ogólnie nie ma się czym chwalić bo to tylko kilka części i każdy sobie z tym poradzi, ale kiedy sam szukałem czegoś na temat zasilacza do elektrolizy to sporo osób miało z tym problem i mam nadzieje, że to pomoże im zrozumieć jak przygotować prosty zasilacz:)
    Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    set666
    Level 12  
    set666 wrote 81 posts with rating 13, helped 0 times. Live in city Marki pod Wawą. Been with us since 2005 year.
    dywanelektronik
    Level 20  
    set666 wrote:
    to pomoże im zrozumieć jak przygotować prosty zasilacz:)

To dla tych początkujących przydałby się chociaż najprostszy schemat;D

Tak nawiasem, to nie boisz się, że te gwoździe obok mostka Ci zrobią zwarcie?

Pozdrawiam
    set666
    Level 12  
    opis już jest mam nadzieję że zrozmiały:)
    gwoździe obok mostka przytrzymują radiator. wykorzystałem je bo miałem pod ręką:)
    zwarcia nie zrobią bo nie dotykają mostka
    set666
    Level 12  
    nie moglem bo ten radiator nie ma przykręcanego wiatraka:P
    panmh11
    Level 1  
    witam mam podobny układ i potrzebuje wpiąć do niego potencjometr do regulacji natężenia prądu. W którym miejscu mam go wpiąć na uzwojenie wtórne czy pierwotne.
    CosteC
    Level 33  
    panmh11 wrote:
    witam mam podobny układ i potrzebuje wpiąć do niego potencjometr do regulacji natężenia prądu. W którym miejscu mam go wpiąć na uzwojenie wtórne czy pierwotne.

Odpowiedź profesjonalna: Ani w pierwotne, ani we wtórne, chyba, że masz potencjometr bardzo dużej mocy. Te łatwo dostępne spłoną. Jeśli chcesz regulować prąd, to łatwiej będzie dodając żarówki np równolegle do siebie, w szereg w uzwojeniu wtórnym (tak bezpieczniej)

P.S. Boli mnie jak widzę takie projekty... Nie, że po taniości... Radiator chociaż przykręcić jakoś. Oprawkę na żarówkę dać, przewód sieciowy umocować. Wyjściowe tez by można było. Bezpiecznik po stronie pierwotnej...
    Olkus
    Level 25  
    panmh11 wrote:

Gratulacje za odgrzebanie tematu z przed dziewięciu lat.

A potencjometru nie wpinasz nigdzie. Trzeba dorobić jakiś regulator na tranzystorze/tranzystorach.
    Albo najprościej tak jak autor tej konstrukcji- żarówka/żarówki odpowiedniej mocy włączone szeregowo i do tego amperomierz pokazujący aktualny prąd.

Co do samej konstrukcji- fajnie, że działa i spełnia swoje zadanie, ale mocowania radiatora to nawet nie chcę komentować. Estetyka to w tym projekcie w ogóle nie istnieje.

Pozdrawiam,
    A.