Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy

set666 24 Paź 2012 17:48 2931 4
  • Witam
    Tak jak w temacie wykonałęm bardzo prosty zasilacz służący koledze do elektrolizy wykopanych z ziemi pozostałości po II wojnie światowej :)
    Wszystko zamocowane na sklejce bez obudowy.
    W najbliższym czasie będzie obudowa, oraz zastosuje płytkę prostego prostownika regulowanego 0-10A.
    Użyte części:
    - Transformator toroidalny halogenowy 300W 12V oczywiście może być mniejszy ale akurat taki miałem, tak samo mostek prostowniczy
    - mostek prostowniczy 50A z radiatorem komputerowym
    - 2 kondensatory 4700uF każdy
    - żarówka od kierunkowskazu jako bezpiecznik i ogranicznik 12V 21W
    - amperomierz 10A
    Uzwojenie pierwotne (2 cieńsze kabelki w transformatorze) podłączamy do sieci 230, uzwojenie wtórne (grubsze 2 kabelki) podączamy do nóżek mostka prostowniczego oznaczonego tyldą czyli napięcia zmiennego.
    Na pozostałych 2 nóżkach mostka zostaje nam biegun dodatni + i ujemny -.
    Na widocznej płytce podłączamy nóżkę dodatnią mostka do jednego bieguna oraz nóżkę ujemną mostka do drugiego.
    Tak samo robimy z kondensatorami.
    Nastepnie podłączamy szeregowo żarówkę od kierunkowskazu do obojętnie którego bieguna. (szeregowo czyli tak jak na zdjęciach).
    Do obu biegunów lutujemy kabelki i zarabiamy na końcach np. krokodylki)w przypadku biegunu przy którym jest żarówka kabelek do żarówki nie do ścieżki).
    Ogólnie nie ma się czym chwalić bo to tylko kilka części i każdy sobie z tym poradzi, ale kiedy sam szukałem czegoś na temat zasilacza do elektrolizy to sporo osób miało z tym problem i mam nadzieje, że to pomoże im zrozumieć jak przygotować prosty zasilacz:)
    Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy Bardzo prosty zasilacz do elektrolizy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 24 Paź 2012 17:54
    dywanelektronik
    Poziom 19  

set666 napisał:
    to pomoże im zrozumieć jak przygotować prosty zasilacz:)

To dla tych początkujących przydałby się chociaż najprostszy schemat;D

Tak nawiasem, to nie boisz się, że te gwoździe obok mostka Ci zrobią zwarcie?

Pozdrawiam

• #3 24 Paź 2012 18:01
    set666
    Poziom 12  

opis już jest mam nadzieję że zrozmiały:)
    gwoździe obok mostka przytrzymują radiator. wykorzystałem je bo miałem pod ręką:)
    zwarcia nie zrobią bo nie dotykają mostka

• #5 24 Paź 2012 18:05
    set666
    Poziom 12  

nie moglem bo ten radiator nie ma przykręcanego wiatraka:P