Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

polkolor 5671 - brak odczytu AV

kaktus232 24 Oct 2012 18:36 1530 14
    kaktus232
    Level 11  
    Przy podłączeniu ps2 przez eurozłączę do powyższego modelu telewizora, obraz mi sie przyciemnia i nie zmienia mi na AV jedynie przyciemnia się lekko obraz i pozostaje na poprzednim kanale, lecz na wyświetlaczu telewizora pokazuje mi, że jest włączone AV. Co mam zrobić by usunąć tą usterkę?
    11111olo
    Level 42  
    A ręczne przełączanie TV/AV?
    kaktus232
    Level 11  
    Ręczne czyli? Jeśli chodzi o to czy z pilota przełączam go na AV to to własnie się dzieje automatycznie nie wykrywa.

Dodano po 2 [minuty]:

To jest telewizor firmy Iskra.
    11111olo
    Level 42  
    Wiem że automatycznie przez 12V ale czy ręczne przełączanie coś daje?
    Masz inny sprzęt na którym możesz sprawdzić scart?
    kaktus232
    Level 11  
    Własnie nie mam dzisiaj dostępu do tego jutro spróbuje sprawdzić na jakims DVD albo na innej konsoli. Ale moim zdaniem telewizor powinien sie przełączyć po naciśnieciu przycisku na AV i pozostać w tym trybie. Zresztą konsola działała na innym tv grałem na niej kilka dni temu
    kaktus232
    Level 11  
    Patrzyłem na innym sprzęcie podłączenie do AV dzieje sie to samo co w przypadku PS2.
    11111olo
    Level 42  
    Problem jest z TV. Jeśli czujesz się na siłach to naprawiaj, jeśli nie to oddaj do serwisu.

Ścisza się głoś odbieranego programu?

Wygląda na to że uszkodzony jest układ TEA1014. Może też mieć zimne luty lub uszkodzony jest któryś z elementów z nim współpracujących.
    kaktus232
    Level 11  
    Jest coś takiego. że naciskam 0 i przygasa obraz ścisza sie program i że tak powiem nic sie nie dzieje zostaje jak bylo. tak jak by próbował sie przełączyć lecz mu coś nie pozwalało. A droga jest naprawa takiego czegoś?
    11111olo
    Level 42  
    Samemu czy w serwisie?
    Samemu pewnie kilka(naście zł) a w serwisie tyle samo x10.
    mirex
    Level 43  
    kaktus232 wrote:
    Jest coś takiego. że naciskam 0 i przygasa obraz ścisza sie program i że tak powiem nic sie nie dzieje zostaje jak bylo.

A dlaczego uważasz, że po wciśnięciu klawisza "0" na pilocie ma się przełączyć w tryb AV?

11111olo, a dlaczego przypuszczasz, że TEA1014 jest uszkodzony? Teoretycznie może być, oczywiście.
    Tylko najpierw trzeba go przełączyć w odpowiedni tryb, aby się przekonać.
    A jak to zrobić, to sobie dociekajcie! ;) Było blisko. ;)
    Tak na wszelki wypadek podpowiem, że "VCR" również nie do tego służy. ;)
    11111olo
    Level 42  
    mirex to fajnie z Twojej strony że wierzysz w powodzenie odszukania usterki.
    Sprawdzałem schemat i wychodzi że ten elektroniczny przełącznika AV można przestawić tylko podając napięcie około 10V na pin nr 9. Takie napięcie może się pojawić tylko z pinu nr 8 złącza scart. Jeśli ono się tam pojawia (bo kolega kaktus232 twierdzi że na innych TV konsola działa) to oznacza że albo ten przełącznik jest uszkodzony albo uszkodzona jest dioda D306 ZF10 zwiera je do masy lub R350 470R ma dużo większy opór. Powoduje to najprawdopodobniej częściowe przełączanie (stąd lekkie ściemnienie obrazu).
    Sądzę że nie da się tego TV inaczej przełączyć w tryb AV choć może się mylę.
    mirex
    Level 43  
    11111olo wrote:
    Sądzę że nie da się tego TV inaczej przełączyć w tryb AV choć może się mylę.

No i bingo!
    Tylko skąd wiesz, że konsola kolegi kaktus232 podaje na pin 8 Euro odpowiednie napięcie?
    Gdyby co, to jeszcze w tym staruszku RGB można wykorzystać. ;)

No i można jeszcze przerobić TV, żeby jednak pilotem też się dało wejście Euro obsługiwać. ;)
    ------------
    Kaktus232, całkiem nieźle piszesz, jak na obecne czasy, ale - mimo wszystko - bądź uprzejmy tytuł tematu poprawić, bo mnie razi.
    LeDy
    Level 43  
    11111olo wrote:

Samemu pewnie kilka(naście zł) a w serwisie tyle samo x10.
    A skąd u ciebie takie dane, pomijając, że tu nie podajemy cen? Biorąć pod uwagę te naście x 10 to minimum 110zł. Takie u ciebie ceny za takie uszkodzenie? i takiego staruszka? Chyba aby odstraszyć klienta?
    11111olo
    Level 42  
    Kilka x10 to kilkadziesiąt ;)
    Żaden serwis nie będzie ruszał nawet stary TV za 20 zł.

Jak cokolwiek ustali będzie wiedział na czym stoi.

Wypadało by aby kolega sprawdził napięcie na pinie nr8 aby rozwiać wątpliwości.
    kaktus232
    Level 11  
    Dziekuje Panom za takie zaangarzowanie ale stwierdzilem ze nie bede sie bawił w elektronika gdyż nie jest to moja mocna strona i na dniach zawioze telewizor do serwisu i sie dowiem czy oplaca sie robic czy smietnik. Mimo to dziękuje.