Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalaja C.O. Dwa piece - opinie i sugestie

topcio82 25 Paź 2012 21:24 10134 31
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    topcio82 napisał:
    Może i napisałem niezrozumiale, ale to z powodu poddenerwowanie, ponieważ nikt nie potrafi zauważyć zalet tego co robię, słyszę tylko same złe słowa. Ale OK szanuję je bo każdy uczy się na błędach i nie jest nieomylny.

Rozumiem, że to odnosi się do mnie i kilku innych kolegów z tego forum, którzy zajmują się montażem instalacji?
    Dziękujemy Ci za takie nauki i chyba jednak pozostaniemy przy latach swoich doświadczeń :)

topcio82 napisał:

Napisałem iż sterowanie 0,1 jest przy kaloryferach i tak zostanie.
    Płynne sterowanie będzie zamontowane na rozdzielaczach, co wg mnie jest lepszym rozwiązaniem.

To Ty nie rozumiesz.
    Kotły węglowe, stałopalne muszą mieć stały odbiór energii. Jeżeli nagle odetniesz im odbiór energii cieplnej to natychmiast się zagotują, wygotują wodę i spalą.
    Takie odcięcie robią siłowniki, które chcesz montować przy grzejnikach.
    Pomieszczenia się nagrzeją szybko, bo przepływ wody będzie na full. Kocioł w tym przypadku także zacznie grzać pełną mocą. Kiedy zamkną się zawory z siłownikami wtedy kocioł nie będzie miał co zrobić z nadmiarem energii i zacznie się w nim gotować woda. W przypadku takich kotłów stosuje się tylko i wyłącznie zawory termostatyczne, które działają liniowo ustalając stały przepływ przez grzejniki na takim poziomie jaki wynika z zapotrzebowania w ciepło. One nigdy nie zamykają si całkowicie.
    Siłowniki można stosować tylko tam, gdzie zład wody jest na tyle duży, że zapewnia wystarczający odbiór nadmiaru energii do czasu zadziałania automatyki kotła.

Dodano po 1 [minuty]:

topcio82 napisał:
    Może źle napisałem, kocioł który ma być zastosowany to kocioł stałopalny retortowy z podajnikiem ślimakowym na 7 dni, oraz z dodatkowym paleniskiem na drewno itp.
    Czy z taki kotłem będzie lepiej?

W przypadku palenia retortą tak, ale w przypadku paleniska i palenia drewnem będzie źle.

Dodano po 3 [minuty]:

topcio82 napisał:

Może to znów będzie lamerskie bo jestem informatykiem a nie instalatorem ale:
    W chwili obecnej mam piec zasypowy od 5 godzin jest rozpalone, grzejniki ciepłe, w domu cieplutko, na piecu 45 stopni ciśnienie 1 bar, piec zasypany na noc węglem tak z 4 nabierki, temp się utrzymuje, więc nie rozumiem co w tym jest złego (w tej instalacji). Jak będzie zimniej to przecież temperatura będzie wolniej się podnosiła. Palę tym piecem już ładnych parę lat, i nigdy nie zagotowałem wody.

Od 5 lat podłączony do tej samej instalacji?
  • TermopastyTermopasty
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    topcio82 napisał:
    Może i napisałem niezrozumiale, ale to z powodu poddenerwowanie, ponieważ nikt nie potrafi zauważyć zalet tego co robię, słyszę tylko same złe słowa.

Nie oczekuj od nas pochwał, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tych zagrożeń o których Ty nie wiedziałeś budując tę instalację.

Jeżeli oczekujesz od nas pochwał to proszę bardzo: zrobiłeś tę instalację super, jest czysto, schludnie ... Tylko co z tego? To Ty się będziesz męczył z tą instalacją i my o tym dobrze wiemy, że tak będzie.

Jeżeli zaś chcesz w przyszłości nie popełniać błędów to przyjmij wszelkie krytyczne uwagi i nie ma się o co obrażać. Każdy z nas kiedyś zaczynał i popełniał błędy. Popełniamy je nadal, choć mniej niż Ty, ale też nam się zdarza. Dla przykładu mój błąd sprzed 2 miesięcy, który poczyniłem u siebie w domu.
    Mam kocioł gazowy + zasobnik CWU.
    Przerabiałem kotłownię gazową znajdującą się w budynku mieszkalnym. Niestety nie pomyślałem o sprawdzeniu i wymianie przed zasobnikiem CWU zintegrowanego zaworu bezpieczeństwa, który w sobie zawiera także zawór zwrotny. Okazało się, że ten zawór był uszkodzony. Skutkowało to tym, że w chwili zaniku zasilania wody z wodociągów i prób poboru wody, woda użytkowa z CWU się cofnęła, przez co zasobnik się zapowietrzył. Na skutek zapowietrzenia CWU czujnik temperatury wody w CWU podawał błędą wartość temperatury do steronika kotła, a ten zaczął grzać CWU pełną mocą, aż do odcięcia zabezpieczeń temperaturowych w kotle. Następnego dnia wymieniłem ten zaworek i dodatkowo zamontowałem jeszcze zawór zwrotny.

P.S.
    Jeszcze jedna mała uwaga. W swojej instalacji zapomniałeś zamontować drugi zawór odcinający za pompą (między pompą, a zaworem 4-drożnym). Bez tego zaworu będziesz musiał spuszczać wodę z instalacji jak będziesz chciał wyczyścić lub wymienić filtr lub pompę. Oczywiście możesz sobie radzić ustawiając odpowiednio zawór 4-drożny i zamykając zawór kulowy przy rozdzielaczu.
    Jest tylko jedno ale, czy ten zawór 4-drożny umożliwia całkowite odcięcie obiegu grzejnikowego od obiegu kotła. Niestety nie wszystkie zawory mają możliwość regulacji od 0-100% robiąc całkowite odcięcie.