Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór rdzenia do przetwornicy ~230V na 40V/1A 100kHz na TOP225

24 Paź 2012 23:48 3264 11
  • Poziom 25  
    Chciałbym zbudować prostą przetwornicę na układzie TOP225.
    Przy moich (niewygórowanych) wymaganiach układ wydaje mi się najrozsądniejszym rozwiązaniem.

I tu moja prośba do Was... Co prawda elektronika nie jest mi obca, ale akurat obliczanie rdzeni nie jest moją mocną stroną, dlatego chciałbym prosić kolegów o wsparcie w tej materii.

Założenia:
    - napięcie zasilające: ~230V,
    - napięcie wyjściowe: pojedyncze 40V,
    - prąd wyjściowy: 1,1A (moc: 44W),
    - częstotliwość: 100kH (narzucona przez rezonator wewnętrzny TOP225).

Niewiadome (tutaj proszę o pomoc):
    - typ rdzenia,
    - liczba zwojów poszczególnych uzwojeń.

Układ ogólnie według załączonej noty katalogowej układu TOP225 (oczywiście elementy dobrane odpowiednio do założonych parametrów).
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 25  
    Wyszło mi, że powinien wystarczyć ETD29 3C90.

Zwoje:

- z wyników projektowania przy pomocy strony: http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/spw_smps_e.html:
    n1 (pierwotne) = 29
    n2 (wtórne) = 5

- obliczone ręcznie:
    n1 = 47
    n2 = 7

Czy ktoś z kolegów bardziej obytych w temacie przetwornic mógłby powiedzieć, czy te wartości są sensowne, czy nie, a jeżeli tak, to jakie konkretnie przyjąć?

Poniżej wynik projektowania na podanej wyżej stronie.
    Dobór rdzenia do przetwornicy ~230V na 40V/1A 100kHz na TOP225 Dobór rdzenia do przetwornicy ~230V na 40V/1A 100kHz na TOP225
  • Poziom 43  
    Daj screen z okienka Transformer Data.
  • Poziom 25  

Pozycje:
    1,2,3 - "suitable"
    24 - "very good"
    Pozostałe "suitable", których nie biorę pod uwagę oraz resztę "to small" pominąłem.

Podane przeze mnie liczby zwojów (29, 5) uzyskałem dopisując do listy dodatkową pozycję ETD29 z AL=2350 (dla wersji 3C90). Co prawda pojawia się on jako "to small", ale zignorowałem ten fakt przyjmując to jako błąd programu - pozostałe ETD29, wpisane oryginalnie nie są za małe, więc ten też raczej nie powinien, no chyba że się mylę...
  • Poziom 43  
    Aplikacja licząca jest ostrożna. Zwróć uwagę też na szczeliny w środkowej kolumnie a musi być ewidentnie tylko w środkowej. Szczelina zmniejsza AL rdzenia i powinieneś o tym pamiętać licząc uzwojenia. Jak do flybacka zapakujesz rdzeń bez szczeliny to skończy się nasyceniem rdzenia i to bardzo szybko..
  • Poziom 39  
    Witam, proszę zwrócić uwagę na zalecenie w karcie katalogowej aby napięcie odbite (reflected) na uzwojeniu pierwotnym nie przekraczało 135V, więc sugerowanie się przekładnią wyliczoną przez niemiecką stronę (6,51) jest dużym błędem. W tym przypadku optymalna przekładnia transformatora to 135/40=3,3.

Warto też przebrnąć przez literaturę zawartą na tej stronie:
    http://www.powerint.com/en/design-support/application-notes
  • Poziom 25  
    fuutro napisał:
    ... Zwróć uwagę też na szczeliny w środkowej kolumnie a musi być ewidentnie tylko w środkowej. Szczelina zmniejsza AL rdzenia i powinieneś o tym pamiętać licząc uzwojenia. Jak do flybacka zapakujesz rdzeń bez szczeliny to skończy się nasyceniem rdzenia i to bardzo szybko..

Czy szczelina 0,1mm wystarczy? Np. taki rdzeń: ETD-29-R-0,10 3C90 z AL = 680 będzie ok?

A czy taki mniejszy rdzeń by podszedł: EF25/7-R-0,2 F887, AL = 286?
    Wyniki kalkulacji przy pomocy strony http://schmidt-walter.eit.h-da.de dopuszczają wszystkie odmiany rdzenia E25/13/7 jako "suitable".
  • Poziom 43  
    Policz indukcję w rdzeniu. Ze zmienioną przekładnią (3,3) zobacz co wychodzi:
    Pozycja 1. Musisz mieć dwie połówki rdzenia z zeszlifowanym 0,1mm środkowej kolumny.
  • Poziom 25  
    fuutro napisał:
    Policz indukcję w rdzeniu. Ze zmienioną przekładnią (3,3) zobacz co wychodzi...

No właśnie... Chodzi o to, że tego, jak i większości innych obliczeń dotyczących rdzeni, sam nie jestem w stanie wykonać, gdyż akurat ta dziedzina elektroniki nie została przeze mnie zgłębiona w dostatecznym stopniu. Staram się wykorzystać udzielone wskazówki, ale akurat ta niestety przekracza moje możliwości :/ Stąd zresztą ten temat i prośba o pomoc w tym względzie.

Dlatego będę wielce zobowiązany, jeżeli ktoś z kolegów odpowie po prostu, czy zaproponowane przeze mnie (wyżej, w moim poprzednim poście) rdzenie "dadzą radę", lub zaproponuje inny konkretny, który w tym układzie spełni swoje zadanie - najchętniej któryś z dostępnych w sklepie http://sklep.feryster.pl.