Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akustyczny włącznik światła

25 Paź 2012 18:01 2313 13
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam mały problem. Mianowicie muszę zbudować do szkoły wybrany przez siebie układ. Wybrałem "Klaskacz", a konkretnie to ten.
    Przerobiłem oryginalny układ na swoją wersje (wszystko tak samo tylko lekko przerobione). Trochę źle odczytałem schemat i podłączyłem zasilanie nie w to miejsce co trzeba, co sprawiło że rezystor R1 wstrzelił xD (w jego miejsce chwilowo są wstawione 2 inne o tej samej wartości). No ale jak znalazłem potem informacje tutaj na forum, ktoś robił już taki układ, było opisane jak to podłączyć więc tak też zrobiłem. Lecz niestety układ nie działa, a w kilka sekund od podłączenia strasznie mocno grzeje się dzielnik napięcia, a więc układ wyłączam aby się nie spaliły rezystory.
    Zamiast Triaka KT205 zastosowałem triak BTA06 600C (kolejność wyprowadzeń się różni, ale zostało to wzięte pod uwagę przy projektowanie płytki).
    Jeśli ktoś widzi problem prosił bym o pomoc.
    Akustyczny włącznik światła Akustyczny włącznik światła
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 26  
    Do sprawdzenia wszystkie półprzewodniki. Gdzie konkretnie to napięcie podłączyłeś?
  • Poziom 10  
    Na 2 zdjęciu widać.
    W lewym dolnym rogu zdjęcia widać jeden przewód, który jest podłączony jako "-", a obok jest zaznaczony "+"
    Przewody które widać teraz są podłączone już w prawidłowy sposób.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 34  
    Wygląda, że w dzielniku oporowym zastosowałeś za małe rezystory( powinny być 2W). Jeżeli po błędnym podłączeniu zasilania wystrzelił R1 to mikrofon możesz również wyrzucić oraz sprawdzić najbliższe otoczenie, być może wszystko uszkodziłeś podając pochopnie napięcie sieci na scalaki.
  • Poziom 38  
    Przyjrzyj się oryginalnemu projektowi i będziesz wiedział dlaczego to nie działa....
    PCB jest źle zaprojektowane... Przecież w oryginale i w schemacie mikrofon nigdzie nie jest podłączany do Rezystorów R13....
  • Poziom 10  
    1. W dzielniku są rezystory 2W.
    2. Mikrofon mam już zmieniony.
    3. Na schemacie montażowym mikrofon jest połączony z R13 jedną nóżką.
  • Poziom 34  
    Człowieku, czy potrafisz czytać schemat, czy odróżniasz zasilanie od mikrofonu?! Zawsze porównuj schemat z płytką montażową bo będzie nieszczęście, szczególnie gdy pracujesz z napięciem sieci. Dla swojego dobra testuj układ z pominięciem napięcia sieci, stosuj bezpieczny zasilacz lub baterie.
  • Poziom 10  
    dobra, dzięki, zaraz sprawdze, teraz już kumam, po prostu to podłączenie do zasilania wyglądało mi na mikrofon, mój błąd, jeszcze za małe doświadczenie.
  • Poziom 38  
    PumbaSek napisał:
    jeszcze za małe doświadczenie.

To nie zaczynaj od budowy układu w którym występują napięcia niebezpieczne! bez galwanicznej separacji napięcia sieci od układu sterowania....

W sieci jest pełno schematów włączników akustycznych, które wykorzystują przekaźniki...
  • Poziom 10  
    Jak już zacząłem to ten układ muszę skończyć.
    Tylko jeszcze ostatnie pytanie, dlaczego te rezystory R13 się grzeją, skoro kupiłem prawidłowe dwu watowe ?
  • Poziom 38  
    One się będą grzały, bo na nich występuje duży spadek napięcia....

PumbaSek napisał:
    dlaczego te rezystory R13 się grzeją

Do jakiej temperatury się rozgrzewają?? zaczyna się z nich dymić??
  • Poziom 10  
    Dokładnie, po ok 6 sek. od włączenie zaczynają się dymić.
    Scalaka mam jednego w nadmiarze więc go wymienie, i mikrofon też mam jeszcze jeden więc też wymienie.
  • Poziom 38  
    Mogą być uszkodzone układy scalone... i za dużo prądu pobierają (jakieś zwarcie itp)....

Ten projekt jest bardzo niebezpieczny... Bardzo prądożerny układ, dużo strat...
    Dlatego na Twoim miejscu skupił bym się na innych układach...
  • Poziom 10  
    Ok. To chyba sobie go odpusze, bo mam mały problem ze zdobyciem jednego z tych scalaków na mieście. Poszukam czegoś innego.
    Wielkie dzięki za pomoc.