Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WIWA HD 280U - problem z dobiorem rezystorów oraz kondensatora

25 Paź 2012 18:53 1830 7
 • Poziom 16  
  Witam
  Dwa dni temu dostałem do naprawy dvd marki WIWA HD 280U.Padł w nim zasilacz, niestety po oględzinach zorientowałem się że ktoś już przy niem grzebał.Wymieniłem Vipera22A, cztery diody w mostku trzy kondensatory oraz transoptor (bezpiecznik wymienił poprzednik).Zasilacz działa ale na jednym z wyjść jest nie to napięcie.Zamiast +12 jest 11.67.Reszta napięć w porządku.Jeden z kondensatorów który był obok vipera22A (zaznaczyłem go na niebiesko) był praktycznie zwęglony i nie mogłem odczytać jego wartości i na oko dałem 10nF.Ten ktoś co przed mną próbował to dvd naprawić coś robił z rezystorami R4, R5, R7, R8 (zaznaczyłem na czerwono) i nie wiem czy to rezystor czy kondensator o nieodpowiedniej wartości jest przyczyną niskiego napięcia na lini +12V.Jeżeli ktoś ma schemat lub wie jakie tam powinny być rezystory i kondensator prosił bym o podanie ich wartości.
  WIWA HD 280U - problem z dobiorem rezystorów oraz kondensatora WIWA HD 280U - problem z dobiorem rezystorów oraz kondensatora
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  O jakiej klasie dokładnosci masz miernik? Sądzisz że to nie jest napięcie 12V?
 • Pomocny post
  Specjalista techniki DVD
  Zasilacz podobny do
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2406137.html
  z pewnymi różnicami po stronie wtórnej, brak pewnych napięć.
  Kondensator identyczny 47nF/50V, stabilizowane i kontrolowane jest napięcie za diodą D7, pozostałe napięcia nie są krytyczne . Napięcie 12V (11.67V mieści się w granicach tolerancji ) jeśli kondensator w gałęzi 12V wstawisz nowy i nic się nie zmieni to tak może zostać.
 • Poziom 16  
  Wymienie ten kondensator na ten 47nF i zobaczymy co będzie ale coś musi być nie tak bo wyświetlacz trochę słabo świeci.

  Dodano po 3 [godziny] 57 [minuty]:

  Wymieniłem kondensator i nadal to +12 wynosi 11,67v. Napięcia -12v i 5v są praktycznie idealnie. Dvd po podłączeniu do telewizora wszystko działa pojawia się logo i w ogule ale nie czyta żadnych płyt. Pokręci trochę płytom i pisze no disc. To chyba nie będzie wina zasilacza?
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Wyczyścić optykę, jak nie pomoże laser do wymiany.
 • Poziom 16  
  Eh czyszczenie nie pomogło a laser do takiego dvd to ile może kosztować? Bo jak będzie drogi to może się okazać że nie opłaci się tego robić.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  W dzisiejszych czasach naprawianie taniego DVD robisie tylko hobbystycznie. Laser ok 30-50 zł
 • Poziom 16  
  Znalazłem jakąś starą aukcje z allegro i to dvd kosztowało 100zł (rok temu) myślę że nie warto tego robić bo już 20zł wsadziłem w to a jeszcze laser do wymiany...
  Dziękuję wszystkim za pomoc, temat zamykam.