Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumnienki na Tesli

Qfeel 31 Sty 2005 00:54 9394 13
  • Witam wszystkich. Przegladałem trochę forum i widzę, niestety, że się spóźniłem :cry: Podobnymi kolumnami juz się ktos pochwalił. A wszystko to moje lenistwo, głośniczki czekały prawie 3 misiące... ale co tam, i ja wcisnę swoje trzy grosze.
    Na poczatek wymiary zewnętrzne: 120 x 30 x 30 [cm]. Matriał MDF 19mm, konstrukcja klejona klejem do drewna Soudal wzmacniana wkrętami. Oklejenie niestety tylko folią samoprzylepną "drewnopodobną".
    Głośniki to:
    1 x ARV-10404/8,
    1 x ARP-150-00/8,
    2 x ARN-226-07/4,
    zwrotnica Janbo J-3AN.
    Na dole kolumny umieszczone 2 reflexy, średnica 70mm, długość 190mm.
    Na wygłuszenie zastosowałem wełnę Gullfiber, która została po ocieplaniu dachu, grubość ok, 25mm, klejona do skrzynki klejem + dodatkowo dałem wkręty z podkładkami dla lepszego trzymania. Kable wewnątrz obudowy przekrój 2mm.
    Na zdjęciach widać głośniczek do wooferka, który w niedlugim czasie zamierzam złożyć i chyba będę pierwszy opisywał konstrukcję na Magnacie XPress 1201 :D

Fajne!
  • #2 31 Sty 2005 07:59
    Perler
    Poziom 9  

Bardzo ladne, robie takie jak tylko zgromadze gure grosza :) Nie ma to jak MDF :), tylko ta okeilna...
    O ile odchudziles portfel? :D

• #3 31 Sty 2005 12:47
    Qfeel
    Poziom 13  

Okleina powiadzasz, cóż... jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma... :) A co do odchudzenia portfela... 2 szuki wyszły ok. 800pln + 3 dni baaardzo :) spokojnej pracy

• #4 31 Sty 2005 12:50
    Logan
    Poziom 30  

Bardzo ladnie :) Napisz jeszcze kosztorys, z jakim wzmacniaczem pracuja te kolumny, skad ciagniesz sygnal, Twoje wrazenia odsluchowe oraz cos o pomieszczeniu w ktorym to gra :)

No i jakbys mogl to troche jasniejsze foty :>

• #5 31 Sty 2005 13:49
    elmer2
    Poziom 28  

Witam

No no jesli chodzi o wyglad wizualny to fajnie podoba ja mi sie wlasnie takie kolory okleiny )forniru).

A tak zbaczajac z tematu to ten magnat xpress 1201 wyladuje gdzies w bagazniku...tak??? :) . Wiem ze w media ten glosniczek stanial z 300 do 249 zeta.

pozdr

• #6 01 Lut 2005 07:55
    sublove
    Poziom 15  

Hej!

Nie martw się że Cię wyprzedziłem z tymi kolumnami :) Fakt faktem że na pierwszy rzut oka są identyczne.

Całkiem obiektywnie powiem: Bardzo udany projekt, bardzo dobrze go wykonałeś. Powiedz tylko jak to gra z BR? Bo ja zrobiłem bez i jestem ciekaw czy różnica jest znaczna.

Pozdrawiam

• #7 01 Lut 2005 10:28
    lukasik
    Poziom 16  

Ladne kolumienki. Pare lat temu tez zmajstrowalem sobie cos podobnego na dwoch teslach arn 20cm i jednej piszczalce tonsila nie pamietam symbolu, taka z miekka kopulka okolo 50zl. obudowa miala jakies 42l czyli 21 na jedna tesle. Potwierdzam, bardzo ladnie to gralo. Szczegolnie ze w jednej kolumnie pracowaly dwa glosniki, dzieki temu mozna bylo osiagnac calkiem wysokie poziomy glosnosci nie powodujac jeszcze znieksztalcen spowodowanych zbyt duzym wychyleniem membran!

Jest jedna haczyk przy teslach. NIE STOSOWAC ich do obudow typu bass reflex. Jest on zupelnie niepotrzebny przy tych glosnikach. Zastosowanie bass reflexu i przystrojenie go w zakresie czestotliwosci 35-40Hz spowoduje ze tesle beda graly jak bebny (podbicie w granicach 70-80Hz oraz gwaltowny spadek ponizej), natomiast strojenie w granicach 20-25Hz mija sie zupelnie z celem, gdyz w praktyce nic nie wnosi do charakterystyki. Przy zastosowaniu szczegolnie dwoch tesli w jednej obudowie, nie ma sie co martwić o za duze wychylenia przy niskich czestotliwosciach (ob. zamknieta oraz dwa glosniki rownolegle pracujace mniej sie wychylają...) , mamy przy tym ladny zwiezly kontrolowany bas, a przy tym umiarkowanie głęboki.
    Wiem co pisze gdyz obudowalem juz co najmniej 20 tesli arn :)
    Pozdrawiam!

• #8 01 Lut 2005 12:50
    Qfeel
    Poziom 13  

---> Logan
    co do kosztorysu:
    komplet głośników+reflexy ok. 380 pln (dokładnie nie pamietam, kupowane dość dawno), obudowy wykonane przez znajomego stolarza, przyciete pieknie na wymiar (bledy w granicach 0,5mm), pieknie wyciete dziurki 150pln, wytlumienie "za darmo", resztki z remontu, okleina ok. 80pln, kleje, wkrety, szpachle, itp. ok. 50pln., zwrotnice 130. Razm ok. 790pln.
    Co do napędzania to na chwilę obecną mam Yamahe RX-V 550, sygnał chwilowo z komputera (karta SB LIVE!) oraz z cd Philipsa CD910. W planach zakup DVD Yamahy 550. Do momentu skompletowania kompletu głośniki będą grać w pokoju ok. 12m2, docelowo pokój ok. 25m2.

---> elmer1.9
    Głośniczek magnata wzięty do budowy suba do domku, jak się nie sprawdzi trzeba będzie wymienić na coś innego (dobrze za mam dobre układy w Media, wymienią bez problemu). Głośniczek kupiłem za 200pln.

---> sublove
    Z czystej ciekawości zatkałem B-R ,zrobiłem mały odsłuch i powiem ci, że przy z B-R więcej "czuć" niskie tony, bas jest, w/g mnie, bardziej rozciągnięty w czasie.

Wogóle wszystkim dziękuję za wypowiedzi. Są to moje pierwsze kolumienki, monitory i centralny będę budował stosując wszystkie rady udzielone przy tej kontrukcji.

Mam jeszcze jedno pytanie do speców. Jak wspomniałem uzupełnieniem niskich będzie sub na XPress-ie 1201. Jaką objętość skrzynki proponujecie? Na dzień dzisiejszy mam 60l bez zamontowanj jednej ścianki, więc ew. objętość mogę zmniejszyć.

• #9 09 Lut 2005 19:12
    waper
    Poziom 11  

a ja mam pytanie jak CI wyszlo zalecane 70L skoro masz obudowe 120x30x30 ??

• #10 09 Lut 2005 22:24
    digital14
    Poziom 13  

zawsze mi sie podobaly tego typu obudowy... te też :D

przetworniki nawet nawet.. wykonanie dobre... jak dla mnie ocena 5- ;]

• #11 20 Lut 2005 17:10
    Mietki
    Poziom 15  

Tez mam zamiar zrobic takie głosniki !! na teslach tylko z małym bass reflexem i mam pytanie nie wiecie gdzie mozna kupic głosniki tesla (jakos najtaniej ) no i gdzie kupc i jaka zrotnice do tego może byc internetoy sklep ale najlpeiej cos w krakowie Pozdro Mi3tki

• #12 28 Lut 2005 23:50
    drakos20
    Poziom 9  

Czy ta twoja Yamaha napędza wystarczjaco te kolumny ?? ja mam YAMAHE RXV450 i tesh mam zamiar sobie zrobic takie podłogówki :)

• #13 01 Mar 2005 00:04
    sdp
    Poziom 10  

Mietki - co do glosnikow, to najlepiej na stronie www.empire.com.pl ja tam zamawialem i przyszlo wszystko ladnie zapakowane i bez zarzutow. z tego co sie orientuje maja najtansze tesle, a zwrotnica to taka jaka dal autor, albo botes, jaka ja dalem. www.janbo.com.pl
    Milego konstruowania!

• #14 09 Mar 2005 19:36
    marcino18
    Poziom 11  

Ładne! też takie zrobiłem i jestem z nich bardzo zadowolony. Moje graja pod TDA 7294 i grają cudownie!!!
    Polecam je wszystkim!!! że tak powiem audiofilom:)
    Odnośnie zwrotnicy to jej nie mam, narazie są same kondensatorki na sopranie i średniotonówce, jeszcze mam zamiar dokupić ceweczki na basówki. Kolumienki są bez bas refleksu (basówki 8-ohmowe)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME