Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeciwwaga - Dobór ekranu w antenie mikropaskowej

26 Paź 2012 10:47 1704 4
  • Poziom 8  
    Witam,
    mógłby mi ktoś wyjaśnić jakiej wielkości musiałaby być przeciwwaga dla anteny pracującej na częstotliwości 4,1 Ghz

http://imageshack.us/photo/my-images/716/dsc00891pv.jpg/

Niestety okazało się, że w tym wypadku wielkość 20 na 15 mm okazała się za mała i antena używa ekranu kabla jako przeciwwagi.
  • Poziom 21  
    A może antena bi-quad ? Czytałem gdzieś że rekord świata w łączności Wi-Fi między dwoma laptopami to trochę ponad 20 km i za anteny służyły dwie anteny bi-quad umieszczone w dwóch talerzach jeden miał około 200cm a drugi około 120cm. Więc skoro na Wi-Fi tak to działa to i na wyższych częstotliwościach powinno działać w miarę przyzwoicie. Może poszukaj w google kalkulatora do anten bi-quad i na youtube sposób wykonania. A jak będzie działać w miarę dobrze to zastanów się nad użyciem talerza anteny satelitarnej ale nie koniecznie 200cm myślę że na początek 60cm wystarczy. I takie pytanie z ciekawości: do czego potrzebna ci taka antena ?
  • Poziom 8  
    Realizuje temat pracy: anteny fraktalne. Zależność częstotliwości rezonansowych od iteracji itd. Akurat w tym konkretnym przypadku coś mnie pokusiło, aby pobawić się płaszczyzną uziemienia. W innych przypadkach ekran znajduje się na dolnej warstwie laminatu( i niestety nie wyszło mi to na dobre ) ;d

Przeciwwaga - Dobór ekranu w antenie mikropaskowej
  • Poziom 12  
    Ganjor86 napisał:
    A może antena bi-quad ? Czytałem gdzieś że rekord świata w łączności Wi-Fi między dwoma laptopami to trochę ponad 20 km i za anteny służyły dwie anteny bi-quad umieszczone w dwóch talerzach jeden miał około 200cm a drugi około 120cm. Więc skoro na Wi-Fi tak to działa to i na wyższych częstotliwościach powinno działać w miarę przyzwoicie. Może poszukaj w google kalkulatora do anten bi-quad i na youtube sposób wykonania. A jak będzie działać w miarę dobrze to zastanów się nad użyciem talerza anteny satelitarnej ale nie koniecznie 200cm myślę że na początek 60cm wystarczy. I takie pytanie z ciekawości: do czego potrzebna ci taka antena ?

to tak dla jasności lepiej tutaj napisać, że do połączenia służyły anteny reflektorowe, w których źródłami oświetlającymi były biquady.

Prawdę mówiąc nie często się spotyka, by przy antenach na gigaherce mówić o przeciwwagach. Zresztą następna rzecz , która mnie zastanawia, po co robić anteny fraktalne ( z założenia wielopasmowe/szerokopasmowe) dla jednej częstotliwości?
  • Poziom 8  
    Być może źle się wyraziłem, częstotliwość podstawowa dla 0 iteracj ito 4,1 Ghz, rzecz jasna wraz ze zwiększeniem złożoności struktury dochodzą częstotliwości rezonansowe na wyższych częstotliwościach, a częstotliwość podstawowa maleje. Co do samej przeciwwagi, też się zdziwiłem, że tak to wygląda. Prawdę powiedziawszy widziałem konstrukcję dla których sam ekran stanowił jeszcze mniejszą powierzchnię.