Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD SAMSUNG LE32R32B, nie włącza się, dioda miga 5 razy.

adas864 26 Paź 2012 12:24 48720 63
  • #1 26 Paź 2012 12:24
    adas864
    Poziom 10  

Posiadam telewizor Samsung LE32R32B, płyta główna to BN41-00811B a zasilacz to BN96-03822B. Telewizor najczęściej nie daje się włączyć, nie reaguje na pilota, ale czasem jak zareaguje to się włącza, wtedy normalnie działa i normalnie widać obraz, jednak tuż po włączeniu czerwona dioda power miga 5 razy. Co może być uszkodzone, czy wymiana płyty głównej coś pomoże, nie mam doświadczenia w wymianie elementów smd. Zasilacz niby jest sprawny, są wszystkie napięcia zgodnie z podanymi wartościami na płytce. Proszę o poradę jeśli ktoś się spotkał z takim problemem.

1 29
  • #2 26 Paź 2012 13:34
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  

W Samsungach LCD nie ma kodów błedu, przyjrzyj się czy nie ma zimnych lutów w zasilaczu.

0
  • #3 26 Paź 2012 14:12
    adas864
    Poziom 10  

Z tego co już przeczytałem w internecie i na forach, to są kody błędów i nazywają się SOS LED. mignięcie diody power 5 razy oznacza coś że na procesorze napięcie 5V jest nieprawidłowe, jednak z zasilacza wychodzi idealnie 5V. Z tego wygląda, że na płycie jest ono zniekształcane. Zasilacz wydaje się sprawny, nie widać zimnych lutów, próbowałem już nawet podgrzewać płytkę zasilacza oraz płytę główną nagrzewnicą oraz chłodzić specjalnym aerozolem do elektroniki do wykrywania uszkodzeń, ale nic nie pomaga, wymieniłem w zasilaczu nawet kilka kondensatorów, napięcia są OK na mierniku. Jak telewizor załapie, to działa trochę, a potem czasem sam się wyłącza. Jednym słowem pracuje niestabilnie a najczęściej wogóle nie chce się załączyć ani pilotem ani klawiaturą w telewizorze. Wchodziłem w menu serwisowe, ale nie za bardzo widać tam, co może być uszkodzone. Co mogę jeszcze zrobić??

0
  • #4 26 Paź 2012 14:56
    limii
    Poziom 2  

Cytat:
    Co mogę jeszcze zrobić??

Oddać do serwisu rtv póki czas.

3
  • #5 26 Paź 2012 15:49
    adas864
    Poziom 10  

W tym problem, że serwis weźmie za naprawę pół ceny nowego. Płytę wymienić sam bym potrafił, a dobra używana ok 250 zł za płytę telewizora oraz ok 200 zł za płytę zasilacza. Chodzi mi o to żeby ktoś mi poradził, czy takie objawy to raczej uszkodzenie płyty głównej w telewizorze, czy wina zasilacza. Na forach ludzie piszą że przy uszkodzeniach podobnych telewizorów, może być uszkodzona pamięć RAM na płycie głównej telewizora, ale może ktoś bliżej coś by poradził na ten temat.

1
  • #6 26 Paź 2012 19:17
    mirex
    Poziom 43  

adas864 napisał:
    W tym problem, że serwis weźmie za naprawę pół ceny nowego.

No koledzy?! Który pierwszy przenosi "interesy" w okolice Bielska? Dumpingowo będzie robić nie za pół ceny nowego, a tylko za 1/3!

Kup sobie kolego tą używkę za 250 i montuj. Powinno być ok. Albo nie. To dokupisz jeszcze zasilacz. I tak będziesz dużo "do przodu" w stosunku do ceny za naprawę w serwisie.
    Chciałem napisać "fachową", ale jeśli prawdę Adaś pisze, to mam ... delikatnie niech będzie ... wątpliwości. ;)

W razie czego jeszcze coś dokupisz i przy okazji się czegoś nauczysz.

Aha ... i pokaż mi - czarno na białym!! - gdzie wyczytałeś o tym:
    adas864 napisał:
    Z tego co już przeczytałem w internecie i na forach, to są kody błędów i nazywają się SOS LED. mignięcie diody power 5 razy oznacza coś że na procesorze napięcie 5V jest nieprawidłowe

1
  • #7 26 Paź 2012 22:31
    adas864
    Poziom 10  

Kolego mirex, to nie jest forum od zgrywania się. Jeśli nie wiesz, jak mi pomóc, to nie zajmuj głosu. Mam problem i pytam konkretnych ludzi jak go rozwiązać. To co mi powiedziałeś, co ja sam też to wiem, to żadna pomoc.

2
  • #8 26 Paź 2012 23:05
    LCD-LED-PDP

Poziom 27  

Jak masz problem to działa. Jakie inne pomiary zrobiłeś ?? Pozdrawiam

1
  • #9 26 Paź 2012 23:08
    adas864
    Poziom 10  

Oczywiście zmierzyłem wszystkie napięcia na płycie zasilacza i są w porządku zgodnie z podanymi na płycie wartościami. Wizualnie kondensatory są w porządku. Więc czy mogę podejrzewać o uszkodzenie płytę główną. ??

1
  • #10 26 Paź 2012 23:09
    LCD-LED-PDP

Poziom 27  

Nie koniecznie, może inwerter ją blokuje, a może logika :D I co wtedy ?? Pozdrawiam

0
  • #11 26 Paź 2012 23:26
    adas864
    Poziom 10  

Więc co mam zrobić aby konkretnie ustalić, która płyta jest uszkodzona. Jakieś podpowiedzi poproszę.

0
  • #12 26 Paź 2012 23:26
    bogred
    Moderator TV

Ja na podstawie swoich doświadczeń, też mogę Ci podpowiedzieć, że może być uszkodzona płyta główna, choć wcale nie musi, bo jak napisał kolega wyżej, zostały jeszcze (oprócz zasilacza, którego uszkodzenia też nie mogę wykluczyć), inwerter i T-con. No i nie życzę Ci, żeby winowajcą był ten ostatni, który wymienisz. Ja też czekam z niecierpliwością na te kody błędów, bo coś takiego wielu kolegom by się przydało. Podaj, gdzie to znalazłeś, będę wdzięczny i nawet mogę Ci dorzucić parę punktów za coś takiego.
    Mam nadzieję, że inni koledzy też wezmą udział w tej zgadywance: kto obstawia płytę główną, kto zasilacz lub może któryś z pozostałych modułów. Bet-at-home :D

0
  • #13 26 Paź 2012 23:29
    mirex
    Poziom 43  

adas864 napisał:
    Kolego mirex, to nie jest forum od zgrywania się. Jeśli nie wiesz, jak mi pomóc, to nie zajmuj głosu.

Ależ wiem jak jak Ci pomóc i dlatego właśnie piszę.
    Masz dwie możliwości:
    - kupować po kolei moduły, aż trafisz na właściwy.
    - oddać do naprawy do normalnego serwisu.
    Dla mnie sprawa jest jasna. Nie masz pojęcia o budowie i zasadzie działania telewizora, a chcesz naprawiać.
    Oczywiście wolno Ci. Tyle tylko, że przypadek zrządzi, że będzie to taniej niż w serwisie. O czasie naprawy nie warto dyskutować nawet. ;)

Dodam tylko, że "płyta główna", zakupiona przez amatora, niekoniecznie musi poprawnie zadziałać, choć będzie jak najbardziej sprawna. Mało tego - wkładając zakupioną płytę, nawet od takiego samego modelu TV, amator może uszkodzić co nieco. ;)
    No ale to Twój TV i Twoje pieniądze. Mnie nic do tego. Kupuj, wymieniaj.

0
  • #14 26 Paź 2012 23:37
    adas864
    Poziom 10  

Kolego mirex, nie oceniaj ludzi, jeśli ich nie znasz. To co mi podpowiadasz, to wszystko wiem a nawet wiem o wiele więcej od Ciebie. Od Ciebie napewno nic konkretnego więcej się nie dowiem jak widzę. Naprawiałem telewizory, tylko jeszcze kineskopowe i mam więcej pojęcia niż podstawy chociaż nie twierdzę że wszystko znam, dlatego tu dyskutuję. Zawodowo programuję sterowniki przemysłowe więc znam układy mikroprocesorowe, a że nie naprawiam często telewizorów LCD, więc mam prawo chyba podyskutować z ludźmi, ale z Tobą kolego mirex czuję, że więcej nie chcę dyskutować.

3
  • #15 26 Paź 2012 23:38
    radsat
    Moderator

adas864 napisał:
    Więc co mam zrobić aby konkretnie ustalić, która płyta jest uszkodzona.

Oto możliwości:

1. Metoda oparta na doświadczeniu, czytanie schematu, pomiary, ich analiza.
    2. Kupić zestaw wszystkich płyt i podmieniać, może trafisz, ale to też nie jest pewne.
    3. Słyszałem też o wzrokowcach, co po oglądnięciu płyty typują uszkodzenie. :D

Ps. Ten SOS LED mnie by się przydał.

0
  • #16 26 Paź 2012 23:40
    bogred
    Moderator TV

Kolego adas864, czekamy na SOS LED-a!

1
  • #17 26 Paź 2012 23:41
    adas864
    Poziom 10  

Witaj kolego bogred. Podaję kody SOS LED dla telewizorów SAMSNG
    1 blink STV 5v sense DG Board

2 blinks 15v SOS D Board

3 blinks 3.3v SOS D Board

4 blinks Power SOS P Board

5 blinks 5v SOS D Board

6 blinks Driver SOS 1 SU / SD / SC Boards
    (SC energy recovery circuit)

7 blinks Driver SOS 2 SU / SD / SS Boards
    (SC floating voltage area)

8 blinks Driver SOS 3 SS Board
    (SS energy recovery circuit)

9 blinks Panel Config. SOS

10 blinks Sub 5v SOS / Main 3v SOS DG Board
    DTV 9v SOS / Tuner Power SOS

11 blinks Fan SOS PB Board

12 blinks Sound SOS H Board

13 blinks Communication error DG Board
    with IC8001 (Pesks Lite 2)

U mnie akurat miga 5 razy, więc jest coś z napięciem 5V na płycie telewizora, jednak napięcia z przetwornicy są OK, zgodnie z opisem. Ale jak tutaj faktycznie może być zgadywanka. Serwis ma części i szybko może podmienić i zobaczyć co jest uszkodzone. Natomiast dla normalnego użytkownika jest ryzykowne kupowanie części po kolei.

1
  • #18 26 Paź 2012 23:41
    lisek
    Spec od monitorów

Oznaczenie BN41-00811B to "goła płytka Maina wg.S. czyli zależnie od zastosowanej matrycy,T-con i PSU/Inverter mamay min. dwie wer. pod matrycę +5V lub pod matrycę +12V.

Ważne jest oznaczenie > sticker na metalowy bloku tunera
    Czytaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2002183.html
    czyli jak masz BN94-01304E To u Ciebie matryca V315B1-L01

*w innych np. ten sam Main , ale inna matryca i T-con

Cytat:
    Samsung LE-40S62B ?
    Main BN94-01304C (BN41-00811B), matryca T400XW01 V.1 .

Z tego co mi wiadomo i opisów na Forum stawiałbym na Main (kwarc ,Reset ...),
    płyta b.poszukiwana
    Może i zasilacz się wyłacza lub dostaje komende na P_S off

Opisz jak to się odbywa .
    Tzn oglądasz i nagle znika obraz czy podswietlenie ,nie można spowrotem zał....

p.s
    To co podałeś dotyczy chyba Panasonic
    Samsung NIGDY nie miał błyskania Ledem jako error code !!!

2
  • #19 26 Paź 2012 23:42
    bogred
    Moderator TV

radsat napisał:
    adas864 napisał:
    Więc co mam zrobić aby konkretnie ustalić, która płyta jest uszkodzona.

Oto możliwości:

1. Metoda oparta na doświadczeniu, czytanie schematu, pomiary, ich analiza.
    2. Kupić zestaw wszystkich płyt i podmieniać, może trafisz, ale to też nie jest pewne.
    3. Słyszałem też o wzrokowcach, co po oglądnięciu płyty typują uszkodzenie. :D

A ja bym jeszcze dodał jedną możliwość (4): odwiedzić dobrą wróżkę. Ona prawdę Ci powie!

0
  • #21 26 Paź 2012 23:48
    lisek
    Spec od monitorów

Czy napewno dobrze spisałeś dane zasilacza ?
    BN96-03822B

Nie mam w bazie ,ciekawe?!

Podaj (jak możęsz foto.) T-con i zasilacza z jej opisami literowymi.
    Jakie ukł. scalone?

Zobacz jaką masz matrycę (podaj) i uzyj opcji Szukaj dla poszukiwan opisów uszkodzenia jak Twój Min/ lub inny S. z taka sama matryca

0
  • #22 26 Paź 2012 23:59
    adas864
    Poziom 10  

Przepraszam, zrobiłem literówkę w modelu zasilacza, poprawny to BN96-03833B. Telewizor zachowuje się w ten sposób, że po włączeniu jest stan czuwania. Nie reaguje na żadne komendy ani z pilota ani z klawiatury. Bardzo rzadko udaje się go włączyć, ale jak już się włączy, to gra poprawnie, ale często sam się wyłącza i znowu przechodzi do stanu czuwania. Gdy już się uda włączyć, to dioda power led miga 5 razy. Pomiar napięć w stanie czuwania jest idealny to znaczy na wszystkich pinach występują napięcia zgodne z nadrukowanymi na płycie. Po odłączeniu taśmy matrycy efekt jest taki sam, więc uszkodzenie matrycy należy wykluczyć.

0
  • #23 27 Paź 2012 00:00
    mirex
    Poziom 43  

Jurek! Litości! :)
    Napisałeś już pod SOS-ami.
    Myślałem, że w cuda nie wierzysz. :)
    No ale pomagaj.
    Tylko nie powtarza już tego co my. ;)

adas864 napisał:
    Przepraszam, zrobiłem literówkę w modelu zasilacza, poprawny to BN96-03833B

Chyba masz kolejny dowód. :)
    No tak. Stres. ;)

0
  • #24 27 Paź 2012 00:05
    LCD-LED-PDP

Poziom 27  

Hmmm BN96-03833B takiego też nie widzę, wujek google mówi coś o 22 cale. Co do zasilacza to hmmm też może być nie halo. Może jest na F922xx ?? Kto wie ?? Pewnie tylko autor. Pozdrawiam

1
  • #25 27 Paź 2012 00:06
    adas864
    Poziom 10  

Natomiast po odłączeniu taśmy od płyty głównej z pinami oznaczonymi jako DST, PWM,ADM,BLU i podaniu zasilania telewizor nadal jest w stanie czuwania, ale zaświeca się bez problemu całe podświetlenie matrycy. Więc inwentery na podświetleniu matrycy oraz samą matrycę należy wykluczyć, tak myślę.

1
  • #26 27 Paź 2012 00:07
    mirex
    Poziom 43  

No i widzicie!
    Mamy opcję 4 bogreda! :)
    Wróż Tomek!

0
  • #27 27 Paź 2012 00:12
    adas864
    Poziom 10  

:):) Trochę już jestem śpiący, więc mieszam te numerki zasilacza. :):) Mam nadzieję, że teraz napiszę poprawnie BN96-03833A a drugie oznaczenie na zasilaczu to sma27-p

Dodano po 3 [minuty]:

mirex, może zamiast wróżki, to może masz dobry węch, to po swoim węchu coś mi wywęszysz, co jest uszkodzone, bo wydaje mi się że węch masz lepszy niż wiedzę ;d;d;d

0
  • #28 27 Paź 2012 00:14
    radsat
    Moderator

Może jeszcze ustosunkuj się do SOS LED i tego co ci na ten temat napisano.

0
  • #29 27 Paź 2012 00:16
    mirex
    Poziom 43  

adas864 napisał:
    mirex, może zamiast wróżki, to może masz dobry węch, to po swoim węchu coś mi wywęszysz, co jest uszkodzone, bo wydaje mi się że węch masz lepszy niż wiedzę ;d;d;d

No to wydaje Ci się. Bezwzględnie! :)

0
  • #30 27 Paź 2012 00:22
    adas864
    Poziom 10  

W tej chwili np udało się uruchomić telewizor. Telewizor poprawnie odbiera program, jednak średnio co minutę się restartuje czyli sam się wyłącza a po chwili się włącza automatycznie bez naciskania pilota i wchodzi na ostatnio odbierany kanał. Bardzo dziwne zachowanie, co o tym sądzicie ?

Dodano po 1 [minuty]:

To jak mirex jest taki mądry, to niech mi poradzi, co sądzi o takim zachowaniu telewizora?

0