Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARISTON - Mocno chłodzi - nie wyłącza się (termostat sprawny).

twoman 26 Paź 2012 13:12 1830 5
 • #1 26 Paź 2012 13:12
  twoman
  Poziom 10  

  Nie znam dokładnie modelu tej chłodziarko zamrażarki (rozszyfruję go jeśli zajdzie potrzeba), ale szacuję ją na ok. 10 lat.
  Przed ok. 2 laty wymieniony został termostat (poprzedni dostał przerwy). Wyglądał identycznie jak oryginał, ale miał nieco inne oznaczenie. Sprzedawca zapewniał mnie, że będzie pasował. Wprawdzie chłodziarka pracowała, ale pokrętło reg. musiałem ustawić na minimum, ponieważ zbyt mocno chłodziła. Cięgle też zbierał się lód w prawym dolnym rogu tuż nad rynienką kierującą skropliny do otworu odpływowego.
  Nie przeszkadzało mi to jednak zbytnio, aż do teraz, kiedy objawiła się kolejna niesprawność. Otóż od jakiegoś czasu chłodziarka nie wyłącza się w ogóle. Wymiana termostatu na porównywalny (w opinii sprzedawcy) niczego nie wniosła. Oba termostaty schłodzone w zamrażarce rozłączają się, a następnie w temp. pokojowej załączają niemal równocześnie.
  Tylna ścianka oszroniona prawie równomiernie ze wskazaniem na górę prawej strony, tam gdzie umieszczona jest kapilara termostatu.
  Z analizy podobnych tematów wnioskuję, że może być to kwestia nieszczelności i wycieku czynnika chłodzącego, ale chłodziarka i zamrażarka chłodzą aż zanadto. Sprzęt pracuje cicho, i nie nagrzewa się zbytnio.
  - Dlaczego zatem termostat nie reaguje na obniżenie temp. tylnej ścianki chłodziarki, skoro tuż obok kapilary pojawia się znaczna ilość szronu?
  - Jaką rolę pełnią uszczelki pod plastikową nakrywką kapilary? Jedna z nich uszczelnia śrubkę mocującą (?), a druga w postaci nieco większego oringu, jest jakby dodatkowym uszczelnieniem.
  - Czy kapilara rejestruje temp. samej ścianki, czy śruba wkręcona jest w jakiś kanalik, podający temp. sterującą termostatem.
  - Jaka jest orientacyjna temp. ścianki w miejscu zamocowanie kapilary, zakładając, że standardowa temp. wewnątrz wynosi 4 st.C?
  Zastanawia mnie bowiem fakt, że zarówno stary jak i nowy termostat, rozłączają się dopiero po dość mocnym schłodzeniu w zamrażarce. Przecież w chłodziarce takie temp. nie występują.

  Przepraszam za to swoiste memorandum na tak prozaiczny temat, ale bardzo mnie to frapuje i nie mniej irytuje...

  0 5
 • #2 26 Paź 2012 14:40
  elmech0
  Poziom 2  

  Witam.Prawdopodobnie masz niewielki ubytek gazu po uzupełnieni usterka powinna ustąpić.

  -1
 • #3 26 Paź 2012 15:00
  twoman
  Poziom 10  

  Zdaję sobie z tego sprawę, ale w takim razie dlaczego termostat (ustawiony na minimum) nie rozwiera styków, kiedy tylna ścianka chłodziarki (tuż obok kapilary) jest mocno zaszroniona? Przecież temp. ścianki musi być wtedy sporo niższa od normalnej, panującej w sprawnej chłodziarce. Może problem jest z zamocowaniem kapilary, co powoduje błędną reakcję termostatu.
  Osoby doświadczone prosiłbym o odniesienie się do moich wątpliwości, wypunktowanych w pierwszym poscie.

  0
 • Pomocny post
  #4 26 Paź 2012 23:31
  zhudomel
  Specjalista AGD

  twoman napisał:
  tylna ścianka chłodziarki (tuż obok kapilary) jest mocno zaszroniona? Przecież temp. ścianki musi być wtedy sporo niższa od normalnej
  Tak, ale mimo wszystko za wysoka i termostat nie wyłączy; zresztą grubość szronu nie ma związku z temperaturą.
  twoman napisał:
  stary jak i nowy termostat, rozłączają się dopiero po dość mocnym schłodzeniu w zamrażarce. Przecież w chłodziarce takie temp. nie występują.
  Występują tam gdzie jest kapilara.
  elmech0 napisał:
  Prawdopodobnie masz niewielki ubytek gazu po uzupełnieni usterka powinna ustąpić.
  Nieprawda, ucieknie znowu i napełnianie nie ma sensu.
  Może być spadek wydajności sprężarki, ale jej wymiana, przy takim wieku sprzętu, też raczej nieopłacalna. Może też być niedrożność układu i wtedy można się pokusić o naprawę. Właściwą diagnozę może postawić fachowiec wezwany do domu.

  0
 • #5 27 Paź 2012 11:14
  lopp
  Poziom 20  

  Temperatura w miejscu mocowanie kapilary ma być niższa niż -17 st.

  0
 • #6 27 Paź 2012 12:06
  zhudomel
  Specjalista AGD

  lopp napisał:
  Temperatura w miejscu mocowanie kapilary ma być niższa niż -17 st.
  Niekoniecznie, dla niektórych chłodziarek i termostatów wystarczy -8,3°C. Ale i ten wynik może być nie osiągnięty z wyżej opisanych powodów.

  0