Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

39 Olimpiada Wiedzy Technicznej - Zadania-1 stopień- 26 Pażdziernik 2012 rok

Tomsaen18 10 Sty 2013 18:12 25425 190
    elektronik11
    Poziom 12  
    a jak z wynikami w 2 ci wyszło? bo nie wiem jak doczekam do oficjalnych wyników :).
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    czapaaa
    Poziom 11  
    co prawda nie startuję już w olimpiadzie, ale zadanka widziałem (mówie o MB). Ile Wam wyszła optymalizacja? 218 zł ?
    rexina
    Poziom 17  
    Tak, tyle wychodzi. Coś banalne to zadanie... pochodna i metodą bisekcji...
    Aż mnie korciło by wrzucić do wolframa :D

Co do zadania 2 to nie wiem czy tam mają być czy nie te kwadraty... zobaczymy. Czekam na wyniki :D
    czapaaa
    Poziom 11  
    Mechanicy, ogólnie jak Wam poszło ?
    To może zadanie 3, jedyne które chciało mi się przeliczyć
    a) warunek na obrót 150 kN, warunek na przesuw 75 kN więc trzeba wykminić coś innego bo jest więcej niż 50
    b) przyjmujemy X=50 kN i wychodzą nam następujące Y:
    warunek na obrót Y= 25 kN a na przesuw Y= 11,875 kN więc obrót jest ważniejszy
    Optymalizacja jak wcześniej napisałem 218 zł. Ogólnie komu wyszło 226 bo nie sprawdził co będzie jak kierowca trochę krócej popracuje zwiększając prędkość :P która wcale dużo nie zmieni kosztów benzyny, bo bodajże o 2 zł?
    rexina
    Poziom 17  
    Wrzucam zdjęcia zadania optymalizacyjnego i informatycznego.

39 Olimpiada Wiedzy Technicznej - Zadania-1 stopień- 26 Pażdziernik 2012 rok 39 Olimpiada Wiedzy Technicznej - Zadania-1 stopień- 26 Pażdziernik 2012 rok

Wrzuci ktoś z mechaniczno-budowlanej?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    anton753159
    Poziom 12  
    Czemu podajecie wynik optymalizacji jako kwotę skoro trzeba było obliczyć optymalną prędkość?
    Kacper2907
    Poziom 9  
    W optymalizacyjnym kazali wynik podać z dokładnością do 2,5km/h
    Mi wyszło 77,5km/h co dawało trochę poniżej 218zł.
    czapaaa
    Poziom 11  
    W sumie racja, no dobrze więc wynik poprawny to 80 km/h i kwota która temu odpowiada to 218 zł, dla wyniku który wychodzi z metod matematycznych i który mieści się w granicy błędu wychodzi 226 zł i odpowiada to 78 km/h. Niemniej jednak uważam że będziecie lekkie cięcie za napisanie 78 zamiast 80. Skąd się to bierze? Kierowca bierze 10 zł za każdą rozpoczętą godzinę a wzrost prędkości o 2km/h powoduje zwiększenie kosztu paliwa tylko o 2 zł, a kierowca weźmie wówczas o 10 zł mniej więc się to bardziej kalkuluje.

Ogólnie jakie odnosicie wrażenie o zadaniach? Moje (jako powiedzmy weteran i dwukrotny finalista) są następujące:
    optymalizacja - spoko, fajna raczej na myślenie i delikatną znajomość przebiegu zmienności funkcji, ale z lekkim haczykiem. Fajna bo bez żadnych algorytmów transportowych i programowań liniowych.
    1) Termodynamika jak to termodynamika dość dziwna
    2) Dość trudne (nawet bardzo, chyba że czegoś w tym zadaniu nie widzę). Zasadniczo jak na mechanikę bardzo trudne. Szkic mojego rozwiązania: Rozpisujemy wszystkie siły (ponieważ środek masy leży nad jedną z podpór można sobie to uprościć trochę obliczenia). Piszemy równanie momentów i równowagi sił dla dwóch przypadków
    a) bez obciążenia: wyznaczamy Reakcję podpory po prawej stronie, ponieważ to ona może się jako pierwsza oderwać (w tym przypadku) i dostajemy wyrażenie typu R= coś tam coś tam co zawiera tylko wartości M,g, M_q i x_q. Reakcja ta musi być równa 0. Dlaczego? Bo jest to minimalna wartość tej reakcji, jeśli będzie mniejsza od 0, nastąpi oderwanie. Mamy więc jedno równanie z niewiadomymi M_q i q_x
    b) robimy dokładnie to samo, dla sytuacji gdy mamy obciążenie. Tym razem bierzemy jednak podporę lewą, bo to ona może się jako pierwsza oderwać. Again dostajemy jakieś wyrażenie na Reakcję = zawierającą dwie niewiadome M_q i x_q.

Dostaliśmy więc dwa równania, dwie niewiadome M_q i x_q z których liczymy te wartości. Ogólnie trudne, nawet bardzo.
    c) Ultra proste zadanie. Tarcie i momenty sił o tyle. Pierwszy lepszy maturzysta powinien umieć to zrobić. Wyniki w tym wychodzą takie jak podałem wcześniej, we wcześniejszym poście.
    rexina
    Poziom 17  
    Ja jako finalista elektronik śmiem twierdzić że zadania z E-E były inne niż do tej pory. Nigdy jeszcze nie pojawiły się przebiegi odkształcone, co trochę mnie zaskoczyło... Na szczęście literatura była :D Cyfrowa... dało się zrobić.

Optymalizacyjne (którego nie robiłem) było wg mnie banalne, i dało się go zrobić... w 10 minut. Informatyka również banalna. Tylko pisanie bez komputera, no.... Dlatego na olimpiadzie zrobiłem oba (1.5h godziny na te zadania to zbyt dużo czasu) :P
    Madrass
    Poziom 12  
    Optymalizacja nietrudna na tle tych z poprzednich lat. Osobiście nawet nie czytałem jej po tym jak zobaczyłem zadanie informatyczne. Zadania tematyczne z MB nietypowe. Termodynamika zawinięta jak naleśnik, drugie takie sobie, trzecie natomiast banalne. Jakie progi obstawiacie z mb? Ja czuję, że mogą być nawet wyższe niż rok temu gdzie trzeba było mieć ponad 70.
    czapaaa
    Poziom 11  
    No bez przesady, stary..... Nie uważam też aby próg doszedł do 70 pkt. XXXVII (moja 2 klasa, pierwszy finał) były takie że trywialne zadanie z bryły sztywnej z zasady zachowania energii, praktycznie matura podstawowa, optymalizacja - programowanie liniowe, not so hard oraz 2 zadania "z dupy" i próg wyniósł 51 pkt, czyli minimalne, gdzie w zasięgu licealisty leżały 2 zadania. W tym roku jedno zadanie trywialne, tylko bardziej matura rozszerzona, optymalizacja dla przeciętnego licealisty nie była prosta, zaś dla gościa który zna pochodne i przebieg zmienności funkcji - super prosta + 2 zadania właśnie "z dupy", więc realnie obstawiam próg rzędu 50 - 60. Na pewno nie większy. Termodynamika - dziwna, więc myślę że mało kto to zrobił dobrze, zaś zadanie z dźwigiem - trudne, ze względu na pewną pomysłowość, której nie da się wyciągnąć z książek, które ktoś miał na olimpiadzie.
    rexina
    Poziom 17  
    Jeśli chodzi o EE to standardowo obstawiam 51 punktów....
    Zadania nie tak proste, a optymalizacja tyle aż nie da.
    Madrass
    Poziom 12  
    Moje rozwiązania dla gr. mechaniczno-budowlanej:

W zadaniu informatycznym: jeśli ktoś programuje jakiś czas to nie powinno być problemów. Jedyny haczyk, to przy ścieżce do pliku powinno być:
    Kod: cpp
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Podwójny backslash, ponieważ "\" jest znakiem specjalnym kiedy używamy w cudzysłowie. Ja się na tym zjechałem, bo na olimpiadzie sobie nie uświadomiłem tego. xd

W zadaniu drugim wyszła mi masa 27897 kg i odległość 5,79 m przy założeniu przyspieszenia ziemskiego 9,81 N/kg. Układ równań dostałem z założenia, że środek ciężkości w obu przypadkach musi zawierać się w przedziale w jakim jest podstawa dźwigu. Rozważyłem więc skrajne przypadki.

W zadaniu trzecim masa reklamy 50 kN, masa jednego z czterech betonowych obciążników 25 kN. Przypadkiem determinujący ciężar bloków wynikał z momentu wywracającego wiatru.
    czapaaa
    Poziom 11  
    nie kumam Twojego rozumowania w drugim, dlaczego śr. masy musi leżeć w tym przedziale, a nie może wystawać? ok, w zadaniu może to jest wyszczególnione że leży jakoś ładnie, ale takie założenie jest IMHO błędne
    rexina
    Poziom 17  
    jakie fstream... jeśli już pisać to używać stdio... ale masz rację, tam trzeba było dać
    fopen("C:\\..."), inaczej mogą ścinać. Tak samo jeśli ktoś wrzucić czytanie z C.

W sumie zastanawiam się kto sprawdza te kody. Ja startuje w Olimpiadzie Informatycznej, więc moje kody w c++ są lekko... nieczytelne. Używam masę makr itp. Ale jakoś w zeszłym roku dostałem maksa więc sądzę że nie będzie źle.
    Madrass
    Poziom 12  
    Co do zad. 2 - jeśli którymś przypadku środek masy wyjdzie poza obszar podstawy to nastąpi wywrócenie dźwigu. To jest chyba logiczne. :D

W czystym C też trzeba dwa razy "\\". Ja pisałem w C++, bo mogą się przyczepić, że w C nie było inkrementacji w stylu i++ i innych bajerów. No chyba, że napiszesz składnia C++ i będziesz używać fopen(), bo język ten ma kompatybilność wsteczną z C.

EDIT: Dostałeś maksa, a powiedz mi czy napisałeś w jakim języku piszesz. Ja zapomniałem ich poinformować, od razu zacząłem pojechałem na kartce z #include.., bez żadnych opisów. Powiedz jeszcze, czy dużo pkt. obcinają za literówki typu \ lub brak średnika. Kodzić bez kompilatora na kartce A4 to katorga przecież, więc może będą łagodnie oceniać.
    rexina
    Poziom 17  
    Maksa jak maksa. W Krakowie w komisji okręgowej obcięli połowę punktów, jak zapytałem się dlaczego: "bo rozwiązanie wzorcowe jest w FORTRANIE". Ciekawe jaki dinozaur go pisał... Dopiero na centralnej dali maksa.

Napisałem, że piszę w C++, tylko bibliotek używam z C (szczególnie stdio.h). Tak samo nie wiem czy nie wymagają opisu słownego algorytmu, co chyba jakoś jest też punktowane... Co do literówek nie wiem, ale nie wierze żebym nie zrobił jakiejś.

A co masz do i++? ja zawsze pisze ++i. Mniej instrukcji procesora :D

Co do pisania na kartce... tak, to jest chore.
    rexina
    Poziom 17  
    Noo... ja mam książkę tą nową od OWT i do każdego przed kodem jest opis algorytmu. Nie wiem, nie wyobrażam sobie napisanie tego kodu od wyznaczania środka ciężkości wielokąta bez opisu kroków...

Ale sądzę że jeśli zetną to nie dużo. Może z 3-5 punktów... Ale liczy się co centrala powie, a oni mogą na to nie zważać. Trzeba się kłócić z komisją :D
    rexina
    Poziom 17  
    Jeżeli faktycznie tak jest (dawniej pisali, teraz nie) to znaczy że nie ma się do czego przyczepić.

Tak samo ja się będę kłócił. Mój program się kompiluje, co nie znaczy że człowiek z komisji go zrozumie :D (wiesz, twardo po STL'u jechałem...)
    rexina
    Poziom 17  
    Ja teraz żałuje że nie napisałem tego w czymś pokroju lispa albo haskella... to by się przyjemnie czytało :D
    Najlepiej na kartce to się pisze whitespace'm: Link :D
    rexina
    Poziom 17  
    Etam na i386... Albo piszemy w asmie na MSP od TI albo idziemy na hardkora i w obiektowym na karty graficzne :D
    Przy czym dowolny daje zbyt duże pole do działania... np język D. sądzę że komisja nie zna...
    Tak samo można by to zrobić... w bash'u? php? serio, sądzę że to zbyt szerokie pole. Ale MY jesteśmy mili (chcemy przejść) i piszemy w C/C++.

Ale za rok namówię kolegę któremu nie zależy by poszedł i napisał coś tak by komisja nie ogarnęła. A uwierz, znamy takie języki :D Jestem ciekawy wyniku.
    cieslaki4
    Poziom 10  
    Mógłby ktoś podać swoje odpowiedzi do zadania 3 z grupy e-e ? :)
    czapaaa
    Poziom 11  
    No jasne, masz rację z tym środkiem ciężkości, nie zakumałem że chodzi Ci o całkowity środek masy :P, ale tak masz rację ;)
    Krzychu.B.
    Poziom 10  
    Witam wszystkich, to mój pierwszy post.

W OWT startowałem 2. raz, mam takie pytanie: czy ktoś z Was się orientuje czy jest jakiś ograniczony zakres wykorzystania kalkulatora na OWT? Chodzi mi o zadanie optymalizacyjne, zrobiłem je korzystając z pochodnej, następnie otrzymałem równanie 3 stopnia, rozwiązywać takie coś umiem ale z braku miejsca na kartce i czasu napisałem, że korzystam z kalkulatora z funkcją rozwiązywania równań, potem druga pochodna żeby udowodnić że w tym punkcie jest właśnie minimum. Po wyjściu mnie dopiero zastanowiło czy aby się nie przyczepią do tego...

Co do pozostałych zadań (grupa MB) to mam takie odczucia, że termodynamika faktycznie jakaś dziwna, natomiast 2. i 3. banalne. W 2. wyniki wyszły mi jak Koledze Madrass'owi, w 3. niestety (jak zwykle u mnie bywa) zamiast 4Y przez głupotę albo nieuwagę wziąłem Y (przy liczeniu przesuwu), w momentach siły przy obrocie mam już dobrze (wyszło Y=25kN), ale obawiam się, że przy takich zadaniach próg może być z 85-90pkt więc nadziei na finał sobie nie robię.
    rexina
    Poziom 17  
    Z tego co wiem ograniczenia do kalkulatora są tylko takie że nie ma być graficzny. Nic nie ma w regulaminie o rozwiązywaniu równań. Ale np. w kluczu mogą mieć zapis: "ułożenie tabelki wartości" czy coś takiego...