Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik FM o mocy wyjściowej 4 W

Kubald 26 Oct 2012 17:07 13326 7
 • Nadajnik FM o mocy wyjściowej 4 W

  W niniejszym projekcie opisano budowę niewielkiego, ale „mocnego” nadajnika FM, posiadającego 3 stopnie RF i wbudowany przedwzmacniacz audio dla lepszej modulacji sygnału. Nadajnik ma moc wyjściową rzędu 4 W i pracuje pod napięciem zasilania wynoszącym 12-18 VDC, co czyni go przenośnym. Opisywany nadajnik jest idealny do dla początkujących, aby zacząć przygodę z fascynującym światem transmisji radiowych przy wykorzystaniu sprawdzonego rozwiązania układowego.

  Główne cechy nadajnika to:
  • Typ modulacji: FM
  • Zakres częstotliwości: 88-108 MHz
  • Napięcie zasilania: 12-18 VDC
  • Maksymalny prąd: 450 mA
  • Moc wyjściowa: 4 W


  Jak to działa?

  Nadajnik FM o mocy wyjściowej 4 W

  Jak wspomniano wcześniej, w nadajniku wykorzystano modulację częstotliwości (FM): amplituda sygnału nośnego pozostaje więc bez zmian, a częstość sygnału zależy od amplitudy sygnału wejściowego. Podczas gdy na wejściu pojawia się sygnał narastający, częstotliwość wyjściowa rośnie; kiedy sygnał na wejściu zaczyna opadać – częstotliwość maleje. Częstotliwość wyjściowa nadajnika zawiera się w zakresie od 88 do 108 MHz, co pokrywa się z częstotliwościami transmisji radiowych FM.

  Sam układ składa się z czterech bloków – trzech stopni RF i przedwzmacniacza audio. Pierwszy stopień RF jest oscylatorem zbudowanym na tranzystorze TR1. Częstotliwość oscylatora wyznaczana jest przez obwód LC L1-C15. Kondensator C7 stabilizuje pracę oscylatora, a C8 – właściwe sprzężenie z następnym stopniem obwodu, wzmacniaczem. Wzmacniacz sygnału zbudowany jest na tranzystorze TR2 i pracuje w klasie C; strojony jest przy użyciu cewki L2 i kondensatora C9. Ostatnim stopniem jest kolejny wzmacniacz, również pracujący w klasie C – oparty na tranzystorze TR3, z wejściem strojonym elementami C10 i L4 i wyjściem przestrajanym elementami C12 oraz L3. Sygnał wyjściowy ostatniego stopnia, po strojeniu cewką L5 i kondensatorem C11 jest podawany do anteny.

  Obwód przedwzmacniacza jest bardzo prosty, został wykonany na pojedynczym tranzystorze TR4. Czułość wejścia można regulować przy użyciu potencjometru VR1, co pozwala dopasować urządzenie do pracy z wieloma źródłami sygnału – nadajnik może być więc połączony bezpośrednio z mikrofonem piezoelektrycznym czy też odtwarzaczem kaset itp. Rzecz jasna, do wejścia można podłączyć także mikser audio.

  Budowa i strojenie
  Nadajnik można zlutować na niewielkiej płytce drukowanej, której wzór pokazano poniżej.

  Nadajnik FM o mocy wyjściowej 4 W

  Aby zapewnić poprawną pracę urządzenia i uzyskać maksymalną moc sygnału wyjściowego, poszczególne stopnie nadajnika wymagają zestrojenia. Można tego dokonać dwoma sposobami, w zależności od tego, czy posiada się reflektometr, czy nie. W przypadku stosowania miernika SWR należy włączyć go w szereg z anteną i trymerem C15 nastroić oscylator na porządaną częstotliwość. Następnie należy nastroić pozostałe stopnie nadajnika przy pomocy trymerów C8, C9, C10, C11 i C12 do momentu uzyskania największej mocy wyjściowej. W przypadku braku reflektometru, należy przygotować prosty obwód pomocniczy (schemat w oryginalnym artykule), włączany pomiędzy wyjście nadajnika a woltomierz. Następnie, podobnie jak powyżej, trymerem C15 należy ustalić pożądaną częstotliwość pracy, a pozostałymi trymerami stroić nadajnik do momentu uzyskania największego napięcia wyjściowego. Wadą tego rozwiązania jest strojenie urządzenia bez podłączonej anteny, dlatego po włączeniu tej może być potrzebne lekkie dostrojenie (trymerami C11 i C12). Urządzenie należy stroić po każdej zmianie częstotliwości pracy. Podczas strojenia należy upewnić się, że urządzenie jest dostrojone do częstotliwości głównej pracy, a nie do którejś z harmonicznych – w tym celu należy przetestować transmisję sygnału na możliwie największą odległość lub użyć analizatora widma.

  Należy też pamiętać, że w niektórych krajach prawo zabrania transmisji na pewnych częstotliwościach, wiedzę taką należy zdobyć przed rozpoczęciem pracy z nadajnikiem.

  Oryginalny układ został zmodyfikowany przez jednego z użytkowników (dodano możliwość pracy z mikrofonem pojemnościowym, przedwzmacniacz mikrofonowy, wejście liniowe, selektor wejść oraz przeprojektowano płytkę drukowaną – widoczna poniżej).

  Nadajnik FM o mocy wyjściowej 4 W

  Więcej szczegółów można znaleźć na stronie źródłowej lub w oryginalnym opisie nadajnika (1, 2).

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Kubald
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: spektroskopia exafs/xanes, uc, it
  Kubald wrote 188 posts with rating 87, helped 0 times. Live in city Kraków. Been with us since 2004 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Ciekawe 2n3553 dobrze znany mi tranzystor ale z tego co wiem ma Pmax 2.5W więc te 4W to chyba harmonicznych ma tyle co delta Diraca xD.

  Generalnie układ słaby nawet bardzo. Generator modulator znany z prostych pluskiew FM przy takiej mocy to zapraszanie panów z PARu do domu.

  Jak ktoś chce się bawić to niech na tamtej stronce szuka mojego projektu i wykona sam generator.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  ryszard1955
  Level 20  
  Takimi nadajnikami lub podobnymi bawiłem się około 40 lat temu, ale wtedy mimo, że było niebezpiecznie ich używać, był jakiś sens robienia ich. Dziś w dobie internetu, znacznie łatwiej rozpowszechniać swoje nagrania tą drogą, a nie radiową.
 • #4
  Brivido

  Level 32  
  A ja zapytam tutaj przy okazji.
  Raczej nie było by problemu ze zbudowaniem nadajnika pokrywającego dwa pasma, stary i nowy UKF? Ew taki by się podłączało od razu zamiast anteny do odbiornika.
 • #5
  szerloc1
  Level 18  
  Fakt faktem że ten nadajnik nie jest trafionym rozwiązaniem i raczej watro traktować to jako szkołę jak nie robić tego typu urządzeń
 • #6
  maniek1818
  Level 22  
  W czasopiśmie "Nowy Elektronik" jakiś już czas temu był również nadajnik o podobnych parametrach, lecz dużo bardziej rozbudowany.
 • #7
  Urgon
  Editor
  AVE...

  Można zrobić dobry nadajnik na samych tranzystorach. Tylko po co, skoro są dość powszechnie dostępne układy do syntezy PLL. Przykładem niech będzie ten dobrze udokumentowany i popularny nadajnik...
 • #8
  pol48
  Level 12  
  A nic nie stało na przeszkodzie. Tylko nie byłem pewny czy ktoś jest zainteresowany.
  A czemu to mój schemat wylądował w koszu. Czy pisałem o zeszłorocznym śniegu?
  Coś się źle zaczyna dziać na elektrodzie.
  Mimo to, Pozdrawiam.