Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny 600w rms

dayv 26 Paź 2012 18:17 7047 26
  • Witam

Buda mam nadzieje że rozwojowa chciałbym wymienić głośnik na inny.

Wzmacniacz przemierzony i oddaje 650w przy 4ohmach.

Natomiast jest mały problem:

Wejscia do tego wzmacniacza są oparte o gniazda xlr - jest to wzmacniacz estradowy z crosoverem. Sub gra bardzo cicho co wiąże się pewnie ze słabym sygnałem ale nie wiem co teraz robić. Zastosowałem przejsciówke z xlr na czincz i podpiołem do wyjscia na subwoofer w amplitunerze. Przy max wysterowaniu głośnik gra jakby dostawał z 30w...

Obudowa zrobiona w większości z 18mm płyty wzmacnianej podwójnie a front wykonany z 50mm blatu pokrytego cieńko aluminium i laminetem.

Litraż z tego co pamiętam 38l strojona na 40hz (w winisd dobrze to wyglądało) port 100cm sześciennych długich na 46cm.

Obudowa szczelnie domknięta konfirmatami klejem montażowym oraz wytłumiona 7mm podkładem tłumiącym pokrytym materiałem który nie powoduje pylenia w środku z tegoż materiału. Wzmacniacz odseparowany w osobnej budzie wytłumionej gdyż jest to wzmacniacz oparty o aktywne chłodzenie (brak sterowanie muszę przerobić)

Oczywiście szpachla główna pożniej finisz na gładko zatarty. Góra ze skóry boki narazie okleina. (muszę troszke poprawić skóre)

Zdjęcia z budowy:
    Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms Subwoofer aktywny 600w rms
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    dayv
    Poziom 24  
    Witam

Wykonuję komputerową diagnostykę na terenie Krakowa aut grupy VAG. Logi statyczne i dynamiczne. Kontakt na PM lub 604-612-782.
    dayv napisał 833 postów o ocenie 28, pomógł 30 razy. Mieszka w mieście krakow. Jest z nami od 2005 roku.
    dominik434
    Poziom 18  
    dayv napisał:
    Zastosowałem przejsciówke z xlr na czincz i podpiołem do wyjscia na subwoofer w amplitunerze
    Podepnij końcówkę pod normalne wyjście w amplitunerze.

Moderowany przez Artur k.:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

dayv
    Poziom 24  
    pod normalne to znaczy jakie ?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Kolego nie napisałeś kompletnie nic o wzmacniaczu, głośniku i amplitunerze.

Wejście XLR to wejście symetryczne, można w prosty sposób "przerobić" na wejście niesymetryczne poprzez zwarcie pinów 1 i 3. Wówczas na 1 i 3 masz masę, a na 2 masz gorący.
    Dalej - standardowy poziom wejściowy to 0dB (775mV), albo +4dB (1.4V) - zależy od producenta i na pewno jest to odpowiednio opisane, czasem jest przełącznik poziomów.
    Tak, czy inaczej, nawet przy czułości wejścia +4dB wzmacniacz powinien grać.
    Dalej - amplitunery często mają regulowany poziom sygnału na wyjściu SUB, trzeba to sprawdzić w menu amplitunera.
    dayv
    Poziom 24  
    Amplituner to onkto tx 3830 który standardowo takiego wyjscia nie miał. Zostało ono dorobione przez osobę która się na tym zna z 3 lata temu(niestety teraz nie ma czasu żeby znowu się tym zająć) Nie ma regulacji i nie wiem jakie są jego parametry.

Jeżeli chodzi o wzmacniacz do subwoofera to jest to sprzęt estradowy który generuje max moc opisaną powyżej(trafo 750w- całość jest olbrzymia i waży około 15kg)). Posiada crosover(bez żadnych regulacji) nie ma przełącznika fazy itp. Tylko główny gain(siła głosu) oraz jakiś przycisk sądzę że auto on/off. Wejscie do tego wzmacniacza jest poprzez gniazdo xlr i aby podłączyć to z amplitunerem użyłem przejściwki DAP z xlr na czincz aby podłączyć to zwykłym czinczem.
    Rezultat... bardzo cicho grający sub nawet na max wysterowaniu.

Oto zdjęcie tego wzmacniacza:
    Subwoofer aktywny 600w rms

Co do głośnika to 12 calowy 300watowy magnat xforce. W przyszlości inny grający w podobnej budzie.

RE:

Podłączyłem go zwykłym czinczem od DVD do subwoofera i gra już dużo głośniej ale jeszcze to nie to....wydaje mi się że potrzebny tu mixer z preampem i regulacją barwy. Głośnik gra dośc wysoko i ostro - strasznie nie ładnie
    Artur k.
    Admin grupy audio
    To, co zamieściłeś nadal kompletnie nic nie mówi. Nie da się Tobie pomóc na odległość, z fusów Ci nie wywróżę co się dzieje.
    dayv
    Poziom 24  
    Jakich więc informacji potrzebujesz aby mi pomóc. Nie jestem elektronikiem znam się na innych rzeczach.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Wszystkich - napisałem w pierwszym swoim poście.
    Wzmacniacz - marka, model (zdjęcie elektroniki nic nie daje).
    Głośnik - marka, model (nie wspomniałeś o tym nawet w pół zdania).

Jak zmierzyłeś moc wzmacniacza? Skoro ma crossover, to jakim cudem:
    dayv napisał:
    Głośnik gra dośc wysoko i ostro - strasznie nie ładnie

:?:

Głośnik wygląda mi na jakiś Car Audio, takie głośniki niezbyt nadają się do zastosowań domowych. Mają mizerną skuteczność, trzeba im naprawdę sporej mocy, żeby zagrały.
    Poza tym, obudowa wygląda dość dziwnie. Już same rozmiary otworu sugerują, że coś jest nie tak.
    Wygląda na to, że zrobiłeś symulację w WinISD, kompletnie nie rozumiejąc tego, co robisz i nie wiedząc jak należy to zrobić.
    Takie cuda wychodzą, jeśli ktoś próbuje zrobić subwoofer tak, żeby jego charakterystyka była liniowa w całym paśmie głośnika. Tymczasem to błąd, bo przecież głośnik niskotonowy zagra nawet do 1kHz, a po co Ci 1kHz w subwooferze?
    Stąd pewnie efekt, że subwoofer gra jak to napisałeś - wysoko i ostro.
    dayv
    Poziom 24  
    Cytat:
    Co do głośnika to 12 calowy 300watowy magnat xforce. W przyszlości inny grający w podobnej budzie.

Napisałem jaki to głośnik...Zagra on nawet 30l z bardzo dużą skutecznością.

Wykonałem zabudowe liczoną pod niego ale mam zamiar zmienić na inny ale to w przyszłości. Co do otworu to miało to być 100cm sześciennych i tyle jest(wydaje się że mniej ale to złudzenie bo koniec portu ma zmienioną geometrie - jest szlifnieta płyta). Port o odpowiedniej długości.

Wzmacniacz to estradówka najprawdopodobniej robiona na zamówienie(z tąd nie ma nazwy...) napędzała 18calowy głośnik. Najparwdopodobniej w torze audio tego wzmacniacza nie ma żadnych filtrów prócz dolnoprzepustowego który i tak cięty jest dość wysoko.

Moje domysły potwierdza fakt że dziś udało mi się go podłączyć pod kompa i troche go wysterować za pomocą karty muzycznej. Dzwięk już zdecydowanie niższy i potężny jak na 12cali ale moc jeszcze nie ta.

Dostałem informację że wzmacniacz był podłączony bezpośrednio pod mikser z preampem i grał bardzo dobrze. Domyślam się że potrzebuje minimum regulowanego wyjścia na subwoofer.

Moc mierzył poprzedni właściciel i to od niego mam taką informację jak i tą że ma crosover.

Co o tym myślisz?

Mikser z preampem czy może tylko preamp. czy też w śmieci to wszytsko :)?
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Do śmieci to wszystko.
    Jak pisałem wcześniej - poziomy sygnałów są standardowe wszędzie, albo 0dB, albo +4dB.
    Do pracy z sygnałem o tzw. poziomie liniowym, nie trzeba żadnych przedwzmacniaczy, czy mikserów. Co innego dla mikrofonu, czy gramofonu ale Ty przecież nie masz tam niczego takiego.
    Możliwe, że ktoś sobie zrobił wzmacniacz "po swojemu" i nie zachował standardów, tylko pozostaje pytanie po co miałby to robić. Takie rozwiązanie jest niekompatybilne z niczym, nawet w przypadku urządzenia DIY nie ma najmniejszego sensu.

Trzeba byłoby pomierzyć ten wzmacniacz i wówczas wszystko byłoby jasne. Nie przypuszczam jednak, że ktoś zrobił coś niestandardowego - sam sobie utrudniłby życie.

Moim zdaniem coś źle robisz, albo ta obudowa tak działa, że... nie działa.
    krzychu973
    Poziom 10  
    Konstrukcja nie przemyślana.Głośnik samochodowy do domowego suba to często niewypał, podaj kolego jak policzyłeś długość bass reflex ,wielkość obudowy zalecana do car audio nie odpowiada wielkości do domu, ze względu na znacznie
    odmienne warunki pracy.Trzeba było sklepać budę testową albo nawet dwie ,2 większą .Długość portu można obliczyć jeśli producent podaje prawdziwe parametry,
    a jak ich nie masz to pozostaje zmierzyć sposobem akustycznym lub elektrycznym.
    W Twoim przypadku pozostaje sprawdzić wzmacniacz z innym głośnikiem,sprawdzić
    na jakim poziomie działa wbudowany crossover ,jeśli zbyt wysoko to wstawić
    na wejściu drugi filtr z regulacją odcięcia ,można spróbować pominąć ten wbudowany,ale chyba nie będzie to konieczne.Jakbyś podał jakie jest napięcie zasilania i jaki rodzaj końcówki to Ci powiemy ile mocy może mieć ten wzmacniacz.
    Spróbuj jeszcze zredukować ilość wytłumienia,może to poprawi skuteczność.
    Napisałeś że docelowo planujesz inny głośnik, to po co robiłeś port szczelinowy,
    okrągły z pcv byś skrócił lub przedłużył bez problemu.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Jeśli chodzi o obudowę, mnie się nie podoba to:
    dayv napisał:
    port 100cm sześciennych długich na 46cm.

100cm sześciennych, to 100 mililitrów na długości 46cm? Nie wyobrażam sobie tego w żaden sposób...
    Ze zdjęć wynika, że objętość jest znacznie większa. Na zdjęciu przypomina to raczej linię transmisyjną, tylko jak na linię transmisyjną jest zdecydowanie za wąskie i za krótkie.

Nie wiadomo jak tego typu patent się zachowuje i czy w ogóle ma prawo działać. Trzeba byłoby pomierzyć zachowanie całości.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    rucin_
    Poziom 21  
    Przecież to magnat xforce 300. U mnie w domku pyka xecutor 1200 i sprawuje się bardzo dobrze. W porównaniu do tonsilowskiego gdn 30-120-1 i stxowskiego 32-450-4 to ten magnat jest pod każdym względem lepszy.
    dayv
    Poziom 24  
    Obudowa policzona jest bdb. Port zestrojony jest idealnie(jest podfrezowany na końcu z tąd wygląda jakby był za mały). Dziwi mnie trochę że tak krytykujecie tą obudowę i port ... liczyliście to pod ten głośnik? Jest to policzone i zrobione dobrze - dodałem blisko 10l i wytłumiłem cieńko.

Sygnal znacząco poprawił się jak podłączyłem jackiem subwoofer do laptopa. Wyregulowałem filtrami i było już rasowo i nisko a głośnik napewno nie dostawał więcej niż 150w. Grał naprawdę ładnie i co dla mnie ważne bardzo głośno ale to akurat nie przed bude tylko sam głośnik.

Dziękuje za wypowiedzi i pozdrawiam:)

Cytat:
    Przecież to magnat xforce 300. U mnie w domku pyka xecutor 1200 i sprawuje się bardzo dobrze. W porównaniu do tonsilowskiego gdn 30-120-1 i stxowskiego 32-450-4 to ten magnat jest pod każdym względem lepszy.

Wiem kolego ale zależy kto co lubi. Tonsil gra szybko i cicho da się go kontrolowac 100w wzmacniaczem. Natomiast te magnaty to jedne z tanich i niedocenionych głośników. Mają niezłe wychylenie i spl. Schodzą bardzo nisko a przy odpowiednim wzmacnaczu można je kontrolowac...Ale to dalej przeciez głośnik do bagażnika auta...

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)
    Artur k.
    Admin grupy audio
    dayv napisał:
    Co do poziomów wyjśc to pytałem chłopaków od nagłośnień i powiedzieli że mieli w rękach trochę sprzętu który wysterowywało się wyłącznie mikserem z preampem oraz equalizerem.

Jakiś bełkot...
    dayv
    Poziom 24  
    Cytat:
    Jakiś bełkot...

Dziękuje za rzeczowe wypowiedzi - bardzo mi pomogły.

Narazie muszę kupić filtr subsoniczny i dolnoprzepustowy z regulacją barwy i jakiś niedrogi mixer mackie.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    Tylko po co Ci ten filtr subsoniczny i o zgrozo mikser i to jeszcze Mackie...
    Słuchaj dalej swoich "chłopaków od nagłośnień"...

Źle zrobiłeś obudowę i żadne filtry tu nie pomogą.
    dayv
    Poziom 24  
    To z jakiego powodu po ustawieniu filtrów z karty muzycznej w laptopie dzwięk jest taki jak być powinien ?
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    dayv napisał:
    To z jakiego powodu po ustawieniu filtrów z karty muzycznej w laptopie dzwięk jest taki jak być powinien ?

Może masz problemy ze słuchem albo tzw. ucho nadepnięte przez słonia? To jedyne logiczne uzasadnienie, jakie mi przychodzi do głowy
    dayv
    Poziom 24  
    Pamiętam jakieś 3 lata temu gdy tu pisałem ludzie jakoś inaczej się do siebie zwracali...Mistrzowie przepraszam temat usunę bo nic nie wnosi...wręcz przeciwnie subwoofer słyszałem tylko ja, a Panowie na odległość potrafią ocenić dzwięk chociaż sami jak mówią:
    Cytat:
    z fusów Ci nie wywróżę

Macie jakieś problemy z sobą? Wcześniej elektroda wyglądała inaczej, teraz siędzą na niej chyba wylącznie profesjonalni frustraci próbujący swoim PR-em przeciągnąć na swoją stronę wszystkich początkujących, aby kupili konkrtetne produkty (swoje lub swoich kolegów)

Jestem gorszy bo nie zrobiłem subwoofera na 30/120 tonsila i nie zakupiłem panela od irka ?
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Ja mam tylko jeden problem - ze zrozumieniem, jak obliczyłeś bassreflex za pomocą czterowymiarowej geometrii:
    Cytat:
    port 100cm sześciennych długich na 46cm
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dayv
    Poziom 24  
    Zdaje sobię z tego sprawę i tak zrobię. Co do wyjscia na subwoofer we wzmacniaczu to to gniazdo było dorabiane bo seryjnie go tam nie było. To poprostu sygnał regulowany gałką głośności. A sam wzmacniacz panelowy głośnika niskotonowego posiada wyłącznie główny gain... tak jak mówiłem wysterowywuje się go mixerem z preampem.

EDIT:

Dziś znowu pobawilem się filtrami. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania...subwoofer grzmi niczym diabeł. Bas schodzi baaaardzo nisko i jest nadwymiar głośny. Bez porównania lepszy niż wcześniej. Zdecydowany niski i nie buczący. Super
    Artur k.
    Admin grupy audio
    dayv napisał:
    tak jak mówiłem wysterowywuje się go mixerem z preampem.

Od początku do końca bzdury. Nie wiesz o czym piszesz i tyle.

dayv napisał:
    Wcześniej elektroda wyglądała inaczej

Owszem, a to dlatego, że nie było tu aż tylu trolli.
    Trzy razy Ci pisałem, że piszesz głupoty na temat miksera z preampem, a Ty czwarty raz swoje.
    Nie masz pojęcia o czym piszesz, piszesz żeby pisać, a na krytykę reagujesz agresją - jak wyżej - TROLL.

dayv napisał:
    Dziś znowu pobawilem się filtrami. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania...subwoofer grzmi niczym diabeł. Bas schodzi baaaardzo nisko i jest nadwymiar głośny. Bez porównania lepszy niż wcześniej. Zdecydowany niski i nie buczący.

A jakimiż to filtrami się "bawiłeś"? Filtrem dolnoprzepustowym?
    Jeśli tak, to znaczy że nic nie wiesz na temat za który się zabrałeś.
    dayv
    Poziom 24  
    Nie reaguje agresją...

Po prostu wyregulowałem sygnał kartą muzyczną i słyszę jak gra.
    Ja się zgadzam ja się nie znam. Konstrukcja jest zła a najgorsze z tego wszystkiego to wzmacniacz. Myślę że trzeba to wrzucić do śmietnika. Konstrukcje jak i sam post.
    Jeśli się da to proszę go usunąć, bo choć subwoofer zagrał jak trzeba wyłącznie po regulacji sygnału to ktoś tutaj bije piane i nie odpuści.
    Zagadam do Irka żeby kupić u niego wzmacniacz. Mam nadzieje ze 1000pln wystarczy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto