Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95.

26 Paź 2012 18:39 2994 17
  • Poziom 11  
    Witam, posiadam laptop Compaq contura 410 i mam problem: do czego mogę go wykorzystać w dzisiejszych czasach? Wymieniłem ogniwa w baterii i na razie dobrze trzyma, wie teraz jest już wszystko OK. Tylko jest tam wgrany system Windows 95( niestety po Niemiecku). Do czego można więc to wykorzystać poza maszyną do pisania i kalkulatorem? Ma co prawda wgrany jest Microsoft Office, ale po nagraniu jakiegoś dokumentu na dyskietkę na Windows xp nie mogę go odczytać. Udało mi się wgrać jakiś prosty słownik angielsko polski i poza tym nic. Ma ktoś jakieś fajne pomysły aby go do czegoś konkretnego wykorzystać? Będę wdzięczny za pomoc.
    A może zna ktoś jakiś dobry słownik angielsko polski i polsko angielski, który mógłbym wgrać na ten komputer? A ma on co prawda jakąś starą kartę sieciową, ale wole nie kombinować tam z internetem, aby sobie coś nie uszkodzić w ruterze.
    Oto kilka zdjęć:
    compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95. compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95. compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95. compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95. compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95. compaq contura 410 - Do czego mozna go wykorzystać?? Jest sprawny z windows 95.

A tu są dane techniczne podobnego modelu:Link

Dodano po 11 [minuty]:

P.S. Ewentualnie za ile mogę go sprzedać? Ma z jednej strony trochę pękniętą obudowę i uszkodzony zaczep od baterii, poza tym wszystko sprawne. Oryginalny zasilacz.
  • Tektronix
  • Poziom 27  
    Podłącz internet, raczej nic nie uszkodzisz. Ciężko będzie wykorzystać takiego laptopa.
  • Poziom 36  
    Żadne sensowne zastosowanie poza eksponatem muzealnym nie przychodzi mi do głowy. Ewentualnie można uruchomić stare gry DOS'owe i traktować go jako maszynę do "powrotu do przeszłości". :)
  • Poziom 11  
    Ja wgrałem jakiś mały słownik angielsko polski, który się zmieścił na dyskietce i całkiem fajnie działa. Przynajmniej do nauki się przydaje i nie muszę włączać stacjonarnego kompa, który bierze dużo prądu i hałasuje. A w tym lapku tylko czasem kręci dysk, a poza tym nie ma żadnych wentylatorów, no bateria dość długo trzyma, co najmniej dobrą godzinę, bo jeszcze nie używałem go dłużnej jednorazowo.
  • Tektronix
  • Admin grupy audio
    Taki komputer bardzo dobrze się sprawdza w warsztacie np. do programowania pamięci, układów programowalnych, mikrokontrolerów , czy diagnostyki samochodowej. Bez problemu będzie współpracował z każdym programatorem/interfejsem RS232, czy LPT. Działa to znacznie lepiej, niż na komputerach z systemem opartym o NT.
  • Poziom 36  
    No cóż nie do końca się zgodzę przy diagnostyce samochodowej niektóre programy wymagają windows 98. W tym wypadku na 486 nie widzę raczej możliwości sprawnej pracy.
  • Poziom 11  
    Ale gniazdo do kabla do neta w laptopie wygląda na telefoniczne a nie takie jakie idzie od rutera;(
  • Poziom 11  
    Aha więc to karta telefoniczna do faxu, a nie sieciowa. Opłaca się kupić taka kartę sieciową? Jak szybki będzie wtedy internet, strony chyba otworzy, you tube chyba na nim nie pójdzie? A i co jeśli z rutera idzie internet szybszy niż był w tamtych czasach, obsłuży go?
  • Poziom 36  
    Internet będzie działał, no cóż w tym wypadku o YouTube można zapomnieć w zasadzie o większości stron można zapomnieć (wtyczka Flash, Adobe, itp.). Kartę dostaniesz na Allegro za kilka złotych.
  • Admin grupy audio
    Kolego, zastanów się co Ty w ogóle piszesz. Zero pojęcia i zero jakichkolwiek chęci, żeby samodzielnie się czegoś dowiedzieć.

Po pierwsze, to nie jest karta do faksu, tylko faxmodem - urządzenie umożliwiające wysyłanie i odbieranie faksów na komputerze. Umożliwia oczywiście również połączenie z internetem - jak przez zwykły modem.

Karty sieciowe w tamtych czasach były 10Mb/s, ale to niczego nie zmienia. Można kupić kartę 10/100 i będzie działała jak każda inna karta sieciowa.
    Stron raczej za wiele nie naotwierasz dlatego że przeglądarka w Win95 o ile dobrze pamiętam to IE 2.0 albo 3.0. Obecnie już praktycznie bezużyteczna. Nowszej niż 5.0 nie zainstalujesz, bo wymaga WinXP, a WinXP na tym komputerze nie zainstalujesz. Zresztą nawet 5.0 nie jest już wspierana przez wiele stron. Poza tym np. Youtube używa technologii flash, zaś flash player w wersji obsługiwanej przez YT nie będzie działał z tak starą przeglądarką.
    To samo dotyczy pierwszych lepszych reklam, jakie są w sieci (ale to chyba akurat tylko na plus).

Jak już pisałem - komputer idealny do warsztatu, do niczego więcej.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Zapakuj do pudełka i odłóż w suche miejsce. Za 20 lat jako sprawny egzemplarz nabierze wartości kolekcjonerskiej. Kilka lat temu wyrzuciłem na śmietnik 286 (desktop) w stanie niemal idealnym. W środku układy z 83 roku, dysk twardy o pojemności 40MB wielkości pustaka, wszystko sprawne. Teraz poszedłby za kilkaset złotych :(
  • Poziom 11  
    No chyba tak zrobię, może jakieś muzeum kupi;)
  • Poziom 16  
    Na takiej 486'tce możesz spokojnie podpiąć miernik z wyprowadzeniem na RS232, możesz się wspomóc przy reanimacji routerów poprzez terminal (także RS232)
    Można sobie zrobić powrót do przeszłości uruchamiając stare gry...
    Spokojnie (jeśli Cię to kręci) możesz pisać na czymś takim programy pod MS-DOS i za pomocą choćby LPT sterować jakimś urządzeniem.
    Jeśli masz kartę audio, możesz posłuchać muzyczki w formacie .mod/.xm/.s3m itp... ale cudów się nie spodziewaj, niektórych utworów nie ruszysz :-) A jeśli jej nie masz, to możesz dobudować na LPT...

Jeśli LPT jest bi-dir/ECP, to i pseudo analizator stanów logicznych bodajże ruszysz z próbkowaniem do około 800kHz*
    * tu nie pamiętam, czy na win95 taki gotowy soft istnieje, zawsze można posilić się i napisać.
  • Poziom 43  
    Jak nie wiesz do czego wykorzystać to cacko, to sprzedaj. Wbrew pozorom wielu ludzi szuka takich staroci.
  • Poziom 37  
    Oddaj na przemiał. Bo tylko jako odpad można to rozpatrywać.
    Jasne można na tym jeszcze wiele rzeczy zrobić - tylko po co, jak za 200pln kupi lepszy co można 100x więcej zrobić i jeszcze internet poleci i worda odpali.
  • Poziom 39  
    Programator eepromów. (LPT)
    Prosta diagnostyka samochodowa. (RS232)
    Jako GPS. (RS232)
    i wiele można tak wymieniać wbrew pozorom.
    Jeśli chodzi o Offisa to bardzo sprawnie na takich sprzętach działa wersja "97".
    Jak zdecydujesz się na zmianę systemu to najnowszy z windowsów nazywa się WIN95 OSR2. (ma już dużo rzeczy dodanych i poprawionych).