Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka indukcyjna w bloku czy jest możliwość jej podłączenia

BHO 01 Lis 2012 20:54 33066 105
  • #91 01 Lis 2012 20:54
    BHO
    Poziom 13  

No ale Panowie są właśnie specami od zakładania takich instalacji.
    Nowe warunki można dostać o ile takowe istnieją, a mój blok jest zbudowany zapewne gdzieś w latach 1960, i na klatce mamy jeszcze zabezpieczenie tkzw. korki starego typu z drucikiem w środku.
    Wątpię więc aby się dało, zwłaszcza, że nie wyobrażam sobie używać maksymalnie dwóch pól do przygotowywania potraw.

• #92 01 Lis 2012 20:59
    McSimus
    Poziom 9  

Instalacja jest nowa i w nowym budynku - ok. ok 8 lat. Generalnie w tym układzie pracuje kuchenka Amiki (płyta ceramiczna plus piekarnik) nierzadko jednocześnie cztery pola na full plus piekarnik i ... nic się nie dzieje.
    Przy okazji, czy opłaty za użytkowanie instalacji 3-fazowej są dużo wyższe od 1-fazowej?

• #93 01 Lis 2012 21:18
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

McSimus napisał:
    Instalacja jest nowa i w nowym budynku - ok. ok 8 lat. Generalnie w tym układzie pracuje kuchenka Amiki (płyta ceramiczna plus piekarnik) nierzadko jednocześnie cztery pola na full plus piekarnik i ... nic się nie dzieje.
    Przy okazji, czy opłaty za użytkowanie instalacji 3-fazowej są dużo wyższe od 1-fazowej?

A może coś więcej na temat parametrów instalacji elektrycznej?

• #94 01 Lis 2012 21:20
    andrefff
    Poziom 36  

Groszowe sprawy, tu masz różnicę dla 200 kWh.

• #95 01 Lis 2012 21:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

andrefff napisał:
    Groszowe sprawy, tu masz różnicę dla 200 kWh.

Dla ścisłości - różnica ta nie zależy od ilości zużytych kWh.

• #96 01 Lis 2012 21:42
    andrefff
    Poziom 36  

Dobrze o tym wiem, ale żeby był miarodajny wynik, musiałem wbić w kalkulator jednakowe zużycie.:)

• #97 01 Lis 2012 21:48
    McSimus
    Poziom 9  

Łukasz-O napisał:

Czyli co mam podać?
    Tak jak wspomniałem, w umowie mam 1-fazę, zabezpieczenie 25A.
    W skrzynce rząd bezpieczników trzy 16A na kuchenkę i pozostałe (prawie wszystkie 16A) na pralkę, gniazdka, oświetlenie pomieszczeń. "Różnicówka" 25A.
    Instalacja w bloku.
    Podobno kombinacja z tym 3x16A specjalnie wykombinowana pod kuchenki żeby nie podłączać "trójfazówki"ale instalacja prawdopodobnie przygotowana pod trzy fazy. Ze ściany w kuchni wystawał kabel pięciożyłowy i tyle.
    Napisałem maila do Energi o możliwość podłączenia licznika trójfazowego. Czekam na odpowiedź.
    Tak jak wspomniałem, do tej pory nie miałem najmniejszych problemów z normalnym działaniem urządzeń w mieszkaniu ale chcę zmienić kuchenkę na oddzielną płytę indukcyjną i piekarnik.

• #98 01 Lis 2012 21:54
    zbich70
    Specjalista elektryk

McSimus napisał:
    Napisałem maila do Energi o możliwość podłączenia licznika trójfazowego.

Niepotrzebnie. Powinieneś zacząć od administracji budynku.

• #99 01 Lis 2012 21:59
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

McSimus napisał:
    Łukasz-O napisał:

Czyli co mam podać?

Ilość żył i przekrój przewodu z klatki schodowej.

• #100 01 Lis 2012 22:04
    McSimus
    Poziom 9  

zbich70 - to jest wspólnota, jutro muszę podejść do firmy zarządzającej i zrobić wgląd w dokumentację budynku.
    Łukasz-O - no z tym to może być problem bo musiałbym rozebrać chyba całą skrzyneczkę bezpiecznikową. Wszystko jest schowane, nic nie ma na wierzchu. Licznik jest na parterze w pomieszczeniu licznikowym a w mieszkaniu mam tylko nad wejściem skrzyneczkę z bezpiecznikami.
    Tak to wygląda.

• #101 01 Lis 2012 22:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

McSimus napisał:
    Licznik jest na parterze w pomieszczeniu licznikowym a w mieszkaniu mam tylko nad wejściem skrzyneczkę z bezpiecznikami.
    Tak to wygląda.

Wystarczy, że zdejmiesz obudowę rozdzielnicy w mieszkaniu.

• #102 01 Lis 2012 22:24
    McSimus
    Poziom 9  

"Plątanina" kabelków. Nie widać głównego tylko już porozdzielane końcówki.

• #105 01 Lis 2012 23:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Na moje oko z klatki przychodzi jednak 5x (i na pewno nie 1,5 czy 2,5mm²), czyli w razie czego masz możliwość przejścia na prąd trójfazowy bez większych kosztów związanych z przerabianiem zasilania - oczywiście zależy jeszcze od mocy którą sobie przykładowo zapragniesz.
    Zastanawiające jest tylko to, że wydano pieniądze na doprowadzenie przewodów 5x do lokali a w rozdzielnicy miejsca na "dodatki" już nie przewidzieli :|

• #106 02 Lis 2012 00:10
    McSimus
    Poziom 9  

Koszta, koszta i jeszcze raz kasa.
    Te trzy bezpieczniki obok różnicówki to właśnie "kuchenka". Pzrewody podłączone do nich od góry mają 1mm średnicy (sam przewód bez izolacji) - oznaczone zerami. Do różnicówki podłączony jest od góry niebieski i brązowy, dwa czarne są zaizolowane. (to akurat wylądowało w koszu).
    Moc umowną mam w umowie na 5kW.
    Pod licznikiem widać dwa bałe przewody, jeden ok 1 cm grubości drugi cieńszy mniej więcej o połowę.
    Czyli przy przejściu na 3 fazy trzeba by wymieniać rozdzielnicę?