Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność baterii w tablecie. Tablet zamiast komputera.

fraksipon 27 Paź 2012 10:40 19164 24
  • #1 27 Paź 2012 10:40
    fraksipon
    Poziom 14  

Jak to jest z żywotnością baterii w tablecie. Chciałbym używać go 12 godzin dziennie.
    1)Czy po dwóch, trzech, czterech latach z baterii będzie padaka i z czasu pracy na baterii powiedzmy 6h zmniejszy się na 0,5h?
    2)Czy na zasilaczu można siedzieć do woli i nie ma to wpływu negatywnego na działanie?

Chciałbym kupić dobry 10calowy tablet zamiast laptopa.

-1 24
  • #2 27 Paź 2012 10:43
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Bateria zawsze po czasie będzie słabsza ( mniejsza pojemnośc) do czego używasz lapka ?
    Moim zdaniem zamiana będzie błędem .

0
  • #3 27 Paź 2012 10:44
    mickpr
    Poziom 39  

Tablet, a blaszak (PC), to dwie różne rzeczy. Wszystko zależy od docelowego zastosowania - o którym nie napisałeś nic poza czasem działania.
    Ad 1) Najprawdopodobniej tak, i to nie po roku, a po pół.
    Ad 2) Używanie jednocześnie naładowanej baterii i zasilacza jest błędne. Albo działamy tylko na baterii, albo ją ładujemy - i działamy wtedy dodatkowo na zasilaczu.
    Bateria powinna przechodzić cykl "ładowanie - rozładowanie". Wtedy w miarę utrzymuje swoją pojemność.
    Trzymanie baterii naładowanej i rozładowanej przez dłuższy okres czasu pogarsza jej pojemność.

2
  • #4 27 Paź 2012 11:25
    vodiczka
    Poziom 43  

mickpr napisał:
    Ad 2) Używanie jednocześnie naładowanej baterii i zasilacza jest błędne. Albo działamy tylko na baterii, albo ją ładujemy - i działamy wtedy dodatkowo na zasilaczu.

To dziwne, używam laptopa prawie wyłącznie stacjonarnie i pracuję na zasilaczu przy naładowanej baterii. Sprzedawca radził aby przy takiej pracy raz w tygodniu ją rozładować ( pracować bez zasilacza). Praktycznie robię tak raz w miesiącu lub rzadziej. Po pięciu latach czas pracy laptopa na naładowaniej baterii to około 1h 40 min. W nowym to były 2h 20 min.

-1
  • #5 27 Paź 2012 11:33
    mickpr
    Poziom 39  

vodiczka napisał:
    Sprzedawca radził aby przy takiej pracy raz w tygodniu ją rozładować ( pracować bez zasilacza).

Sprzedawca poradził dobrze. Nie napisałem ile czasu bateria może być naładowana.
    Napisałem:
    mickpr napisał:
    Trzymanie baterii naładowanej i rozładowanej przez dłuższy okres czasu pogarsza jej pojemność.

Powinno być naładowanej lub rozładowanej, bo bateria nie może być naładowana i rozładowana jednocześnie.

0
  • #6 27 Paź 2012 11:37
    technikabasenowa
    Poziom 33  

A może pomijacie temat elektroniki która to może odmówić pracy (zablokowany eprom ) i nie będzie ładowania choć aku fizycznie będzie ok ?

A temat znacznie odbiega od pytania autora :D

0
  • #7 27 Paź 2012 11:54
    mickpr
    Poziom 39  

technikabasenowa napisał:
    A temat znacznie odbiega od pytania autora

Chyba coś źle przeczytałeś, bo temat to
    fraksipon napisał:
    Żywotność baterii w tablecie. Tablet zamiast komputera.

1
  • #8 27 Paź 2012 11:58
    technikabasenowa
    Poziom 33  

mickpr napisał:
    Tablet, a blaszak (PC), to dwie różne rzeczy.

Zgadza się kolego autor nic nie mówił o blaszaku :-)

0
  • #9 27 Paź 2012 12:55
    mickpr
    Poziom 39  

technikabasenowa napisał:
    Zgadza się kolego autor nic nie mówił o blaszaku

fraksipon napisał:
    Chciałbym kupić dobry 10calowy tablet zamiast laptopa.

Dla mnie PC, laptop, notebook, netbook (wszystko wywodzące się z IBM PC) - to "blaszak", za to np. laptop Apple, to już nie "blaszak".
    Definicja "blaszaka" wzięła się z epoki 8-bitowców, które miały z reguły obudowy plastikowe (zaś PC miał obudowę z blachy).
    Być może trochę nadużywam tej nazwy w stosunku do laptopa, ale mam nadzieję, że wszyscy wiedzą o co chodzi.

0
  • #10 27 Paź 2012 15:31
    koala106
    Poziom 39  

Od kiedy kupiłem Ipada 3, to laptopa używam 90% mniej. Na pewno tablet nie jest w stanie zastąpić komputera, ale do korzystania z poczty, internetu i wielu innych rzeczy zdecydowanie tak. Jak inwestować w urządzenie, to niestety, ale warto wydać wiecej kasy i mieć porządny sprzęt, na który nie będzie narzekania. iPad pracuje na baterii 8-10h nonstop, jak go mniej używam, ładuje go raz na 3 dni. Przed ipadem przerobilem wiele tabletow na androidzie i tylko samsung i Asus mogą próbować konkurować z ipadem, reszta, to niestety zabawki.

1
  • #11 27 Paź 2012 16:17
    fraksipon
    Poziom 14  

Na Tablecie miałyby być otwierane strony, muzyka, Link i radio, skype, youtube
    2)Czy na zasilaczu można siedzieć do woli i nie ma to wpływu negatywnego na działanie?
    3)Wymiana baterii jest opłacalna?

3
  • #12 27 Paź 2012 19:39
    koala106
    Poziom 39  

Z tymi wymaganiami poradzi sobie każdy wydajny tablet.
    Zasilacza używaj do ładowania, a nie do używania połączonego tabletu.
    Jest opłacalna, chyba, ze sprzęt sie na tyle zestarzeje, ze nie będzie sensu wymieniać.

1
  • #13 29 Paź 2012 08:46
    Freddy
    Poziom 43  

mickpr napisał:

Ciekawe skąd masz takie rewelacje. Era akumulatorów NiCd w komputerach minęła.
    Teraz stosuje się akumulatory Litowe (np. LiIo, LiPo, LiFePo). One mają określony cykl życia podany w ilości ładowań i nie ma znaczenia czy od 70% do 100%, czy od 10-100%.

3
  • #15 29 Paź 2012 13:22
    Freddy
    Poziom 43  

mickpr napisał:
    Freddy napisał:
    Ciekawe skąd masz takie rewelacje.

Polecam chociażby artykuł http://pclab.pl/tip/Jak.nie.zabija%C4%87.akumulatora,26289

Ciekawe, ja jednak bardziej ufam kartom katalogowym, niz takim wątpliwym artykułom !

0
  • #16 29 Paź 2012 17:30
    mickpr
    Poziom 39  

Freddy napisał:
    Ciekawe, ja jednak bardziej ufam kartom katalogowym, niz takim wątpliwym artykułom !
    Możesz podać jakiś przykład? Chętnie się zapoznam. :)

0
  • #17 29 Paź 2012 19:34
    Freddy
    Poziom 43  

No cóż, wchodzisz na strone producenta ogniw i szukasz opisu technologii ogniw, oraz karty katalogowej.

0
  • #18 29 Paź 2012 20:58
    mickpr
    Poziom 39  

Freddy napisał:
    No cóż, wchodzisz na strone producenta ogniw i szukasz opisu technologii ogniw, oraz karty katalogowej.
    Aha, czyli to, że nie mam racji muszę udowodnić sobie sam?
    Bez obrazy, ale dopóki ktoś nie wskaże mi że się mylę i to udowodni - wolę wierzyć
    Freddy napisał:
    takim wątpliwym artykułom
    .

0
  • #19 30 Paź 2012 07:51
    Robewit
    Poziom 25  

Pozwólcie koledzy, że się wtrącę w kwestii przechowywania ogniw Li-ion. Freddy zajrzyj właśnie do kart katalogowych jak zaleca się je przechowywać. Parametr najważniejszy to temperatura, która nie może przekroczyć w większości 60 stopni Celsjusza (dotyczy to także użytkowania). Producenci zalecają także przechowywanie baterii częściowo rozładowanej do poziomu około 40...60% pojemności.

0
  • #20 30 Paź 2012 09:52
    Freddy
    Poziom 43  

Rozładowanej tak, masz rację skraca żywotność. Naładowanej juz niekoniecznie, aczkolwiek zależy to od producenta.

Cytat:

Moli Energy Lithium Ion Battery Storage: Storage temperature range is -20 to 60° C. Recommended storage voltage range is 4.1 to 2.0 volts per cell. For prolonged storage periods, store discharged [i.e. 2.0 to 3.0 volts per cell] and at -20° to 25° C.

Cytat:

Panasonic Lithium Ion Battery Storage:

The batteries should be stored at room temperature, charged to about 30 to 50% of capacity. We recommend that the batteries be charged about once per year to prevent overdischarge.

Cytat:

PowerStream Note: Test data confirms that storage of lithium-ion batteries is best if the cell is partially discharged. In one test by Cadex Electronics ( http://www.buchmann.ca ) after 1 year storage at 25°C the non-recoverable capacity remaining is 96% when stored at 40% initial charge level, but only 80% if stored with 100% initial charge level. This effect is reduced at lower temperature and is a non-issue at 0°C. At higher temperatures the effect is much worse. Cadex's recommendations are to store below 15° C at 40% of full charge (3.5 volts per cell). Our experience is that with cells stored at room temperature for 3 years that the non-recoverable capacity did not decrease, so this is probably manufacturer dependent.

0
  • #21 30 Paź 2012 10:15
    mickpr
    Poziom 39  

To co kolega zacytował jedynie potwierdza "moją teorię" - powtórzę jeszcze raz :

Cytowane przez kolegę fragmenty, jak i w artykuł, który ja znalazłem (przypadkiem) nie tylko sobie nie zaprzeczają - a wręcz sobie potwierdzają.
    Mniejsza o to, czy kolega, czy ja mam rację - najważniejsze, że doszliśmy w końcu do jakiejś "prawdy". Chyba to jest najważniejsze.

0
  • #22 30 Paź 2012 17:02
    Freddy
    Poziom 43  

mickpr napisał:
    To co kolega zacytował jedynie potwierdza "moją teorię" - powtórzę jeszcze raz :

Cytowane przez kolegę fragmenty, jak i w artykuł, który ja znalazłem (przypadkiem) nie tylko sobie nie zaprzeczają - a wręcz sobie potwierdzają.
    Mniejsza o to, czy kolega, czy ja mam rację - najważniejsze, że doszliśmy w końcu do jakiejś "prawdy". Chyba to jest najważniejsze.

Tak i o to chodziło.
    Tak jak powiedziałem, trzeba sprawdzać na stronie producenta, niektórzy zalecaja pełne naładowanie :), niektórzy tak jak widać w poprzednich postach.

1
  • #23 02 Lis 2012 13:20
    przem997
    Poziom 15  

tak czytam te wątki i chyba nie padła jasna odpowiedz - jak ktoś korzysta z tableta głównie stacjonarnie to co się zaleca?
    1) Ładować, odłączyć od ładowarki i rozładowywać... i tak w kółko
    2) czy naładować do pełna, trzymać na ładowarce a raz w tygodniu rozładować ?

czy jak ?

0
  • #24 02 Lis 2012 14:17
    mickpr
    Poziom 39  

przem997 napisał:
    2) czy naładować do pełna, trzymać na ładowarce a raz w tygodniu rozładować ?
    Tak na pewno jest źle.

1. Bateria musi przechodzić cykl ładowanie/rozładowanie. IMHO (In my humble opinion) przynajmniej raz na tydzień (jeśli jest użytkowana to ten cykl przechodzi niejako samoistnie).
    2. Nie powinna być przechowywana dłuższy okres czasu ani naładowana w 100% ani rozładowana (szczególnie prawie do 0%). Optymalny stan naładowania baterii jeśli chcemy ją przechowywać nie używając dłuższy okres czasu zależy (jak i inne parametry) od modelu produktu/producenta - średnio około 40 %.
    3. Przechowywana powinna być w temperaturze dość niskiej - może nie "lodówka", ale na pewno nie w gorącym pomieszczeniu. Wysoka temperatura przechowywania sprzyja utracie "pojemności".
    4. Ponieważ baterii laptopa (w przeciwieństwie np. do baterii z notebooka) nie da się odłączyć - to nie powinno się ładować już dawno naładowanej baterii - trzymając tablet stale podpięty do ładowarki. Oczywiście minuta - pięć minut nie grają roli. Mówię o stałym ładowaniu pełnej baterii.
    5. Należy pamiętać, że bateria nie jest wieczna i mimo należytej eksploatacji i tak w końcu utraci swą pojemność. Możemy jednak ten czas wydłużyć.
    6. Bardzo NIE lubię się wymądrzać, więc przyjmę merytoryczną krytykę, jeśli coś napisałem źle :)

1
  • #25 02 Lis 2012 20:56
    przem997
    Poziom 15  

A co w przypadku gdy mam jeszcze power bank. Czy on laduje wewnetrzne ogniwo czy najpierw sam sie wyladowuje a pozniej wewnetrzne ogniwo i kiedy go podlaczac. Czy gdy baterie wewnetrzzna mam pelna czy gdy sie konczy?

Dodano po 31 [minuty]:

A co w przypadku gdy mam jeszcze power bank. Czy on laduje wewnetrzne ogniwo czy najpierw sam sie wyladowuje a pozniej wewnetrzne ogniwo i kiedy go podlaczac. Czy gdy baterie wewnetrzzna mam pelna czy gdy sie konczy?

1