Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mobilne budżetowe górki 8"

Granat :) 27 Paź 2012 13:53 11244 17
  • Witam,

Tym razem postanowiłem pokazać coś tańszego, co jak się później okazało, też całkiem nieźle brzmi.
    Są to bardzo małe nadstawki z głośnikami:
    Celestion TF0818 i GDWT-9-200-8-PB.
    Obudowa nie była dedykowana do tych głośników, więc wygląda to tak sobie. Przerobiłem na szybko to co miałem pod ręką :)
    Nadstawki z założenia miały być tanie i grać w niewielkim lokalu podparte basem.
    Cieszy mnie fakt, że stosunkowo niewielkim nakładem finansowym udało się zrobić naprawdę więcej niż przyzwoicie brzmiące kolumny. Nie będę ukrywał, że dużą rolę przy tym odegrała zwrotnica. Dlatego od razu przejdę do rzeczy i pokażę pomiary i schematy :)

Mobilne budżetowe górki 8" Mobilne budżetowe górki 8" Mobilne budżetowe górki 8"

Kolorem żółtym pokazana jest wypadkowa charakterystyka kolumny. Kolor różowy pokazuje sam głośnik niskotonowy, bez zwrotnicy. Kolor niebieski sam 'gwizdek' :) Kolor zielony i czerwony odpowiednio, głośniki niskotonowy po filtracji i wysokotonowy po filtracji.
    Przez ograniczony budżet i miejsce w obudowie, został wybrany właśnie ten tweeter. Wymusiło to wysoki podział zwrotnicy, który przypada na 3.8kHz. To z kolei niesie za sobą konieczność ograniczenia piku na skraju pasma mid-basu. Tą rolę pełni pułapka rezonansowa zbudowana z elementów L2, C4, R2.
    Tak wyglądają zwrotnice:

A tak całość:

Mobilne budżetowe górki 8" Mobilne budżetowe górki 8"

Pozdrawiam.

Fajne!
  • Megger
  • #2 27 Paź 2012 20:55
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Jakie jest strojenie tych paczuszek? Nic kolega o tym nie wspomniał :) Jaki osiągają SPL? I jeszcze jedno: czym będą napędzane? ;)
    Jak czytam, budżet był dość skromny, jednak zwrotnicę wykonałbym już na laminacie, lub chociaż starannie obciął tę płytę, trochę to razi w oczy...
    Kolumny jako całość prezentują sie bardzo ładnie, dałbym jeszcze tylko czarne narożniki. Jeśli mogę zapytać, to gdzie kolega kupił kratę na front i jaka jest jej cena? Kratę sprzedają w stanie surowym, czy malowaną?

Pozdrawiam.

• #3 27 Paź 2012 21:57
    Granat :)
    Poziom 34  

sebek555cool napisał:
    Jakie jest strojenie tych paczuszek? Nic kolega o tym nie wspomniał

Ok. 95Hz.
    Spl jest w granicach 94dB.
    sebek555cool napisał:
    I jeszcze jedno: czym będą napędzane?

Nie mam pojęcia. Dlatego, że...
    sebek555cool napisał:
    Jak czytam, budżet był dość skromny, jednak zwrotnicę wykonałbym już na laminacie, lub chociaż starannie obciął tę płytę, trochę to razi w oczy...

... od czasu gdy dostałem paczkę z głośnikami i cewką rdzeniową, (którą zamówiłem wcześniej szacując jej wartość, jak się później okazało trafnie) miałem jeden wieczór, żeby zrobić pomiar, przerobić obudowy, zlutować zwrotnice i poskładać to wszystko. Znajomy potrzebował kolumn na już.
    Dlatego nie starczyło czasu na zabawę z laminatem itd.

sebek555cool napisał:
    Kolumny jako całość prezentują sie bardzo ładnie, dałbym jeszcze tylko czarne narożniki. Jeśli mogę zapytać, to gdzie kolega kupił kratę na front i jaka jest jej cena? Kratę sprzedają w stanie surowym, czy malowaną?

Narożniki mogłem dać, ale górki będą wisiały na stałe w lokalu, więc chyba nie ma potrzeby.
    A co do kraty to szczerze nie pamiętam gdzie zamawiałem. Jak przyszedł arkusz to był srebrny, niemalowany.

• Megger
  • #4 27 Paź 2012 22:50
    398216
    Usunięty  
  • Megger
  • #5 27 Paź 2012 22:55
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
  • #6 27 Paź 2012 23:46
    Poziom 34  

:arrow: dj-MatyAS, tak wynika z pomiaru impedancji. Nie robiłem dokładnych pomiarów wychylenia membrany. Po charakterystyce częstotliwości trudno jest rozpoznać jak był strojony br.
    Jakbym zrobił pomiar z kilku metrów, to by było inaczej od dołu. Ale to trzeba robić na zewnątrz i nie to było celem moich pomiarów.

:arrow: Frog_Qmak, program pomiarowy to Smaart7.

• #7 27 Paź 2012 23:49
    arek59
    Poziom 29  

W oczy rzucił mi się duży i nietypowy BR :D
    Czy ta gęsta siatka na froncie nie tłumi dzwięku albo jakiegoś pasma?
    Pozatym efekt końcowy pacuszek jest niezły, prawie jak ze sklepu.

• #9 28 Paź 2012 00:29
    398216
    Usunięty  
  • #11 28 Paź 2012 02:32
    398216
    Usunięty  
  • #12 28 Paź 2012 10:40
    473752
    Usunięty  
  • #13 28 Paź 2012 11:30
    tacman
    Poziom 16  

Tak przy okazji zadam pytanie bo szukam odpowiedzi już od bardzo dawna.
    Przerobiłem już całą masę schemtów zwrotnic.
    Rozumiem dlaczego zamienia się +/- w głośnikach jeżeli jest ich nieparzysta ilość, ale dlaczego w niektórych schematach robi się to nawet przy dwoch głośnikach?
    Przesunięcie fazowe głośnika? Może samej zwrotnicy?

• #14 28 Paź 2012 11:58
    398216
    Usunięty  
  • #15 28 Paź 2012 12:51
    Poziom 34  

:arrow: dj-MatyAS, Tak, jestem pewien. W tym punkcie (strojenia br) membrana jest najmocniej obciążona i prawie się nie rusza. Stąd impedancja w przybliżeniu przyjmuje wartości jak dla zwykłej nieruchomej cewki. Natomiast powyżej i poniżej częstotliwości strojenia, wychylenie membrany gwałtownie się podnosi.
    W obudowie zamkniętej, czy na wolnym powietrzu nie ma rezonansu portu, który hamuje membranę i widoczny jest tylko jeden pik przy Fs głośnika, gdzie membrana drga najmocniej.

Sound Creator napisał:
    Fajne górki. Co je podpiera?

Przykro mi, nie wiem :)
    tacman napisał:
    Rozumiem dlaczego zamienia się +/- w głośnikach jeżeli jest ich nieparzysta ilość, ale dlaczego w niektórych schematach robi się to nawet przy dwoch głośnikach?

Tak jak dj-MatyAS napisał. Polaryzację jednego z głośników (średnio lub wysoko-tonowy) zamienia się wtedy kiedy jest to potrzebne. Zależy od nachylenia filtrów, ale też od przebiegu fazy samych głośników jak i od odległości środków akustycznych wgłąb od ścianki przedniej. Np. głośniki tubowe mają głębiej schowany środek akustyczny niż zwykły głośnik stożkowy.

• #16 26 Lis 2012 12:42
    Tremolo
    Poziom 43  

Zawsze szło zrobić obudowę zamkniętą... Wtedy się nie zrobi błędów i zmniejszy wychylenia membrany i opóźnienia. To i tak z charakterystyk ma niewielkie zejście.

• #17 26 Lis 2012 15:34
    Poziom 34  

Przypominam, że to jest mała nadstawka, strojona na prawie 100Hz. Zejście jest przyzwoite jak na ten rozmiar i skuteczność.
    Wychylenie, w tej samej objętości zamkniętej co br, się zwiększy.

• #18 19 Sie 2013 00:47
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

dj-MatyAS napisał:
    Jesteś pewien? W jaki sposób w takim razie wytłumaczysz te dwa piki w charakterystyce impedancji?

Ależ mają być dwa. I po tym jak przebiegają wnoszę że jest to zestrojone na maksymalną skuteczność. Obudowę stroi się na dół między pikami więc jest to zrobione jak należy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME