Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik akustyczny na ATmega8

27 Paź 2012 15:48 2322 2
  • Poziom 2  
    Witajcie!
    Jestem świeżakiem w elektronice, lecz zaciekawił mnie ten dział techniki, więc postanowiłem się odrobine w niego zagłębić ^^
    Chcę zbudować klaskacz oparty o układ ATmega8 wg. schematu zamieszczonego na tej stronie. Lecz napotkałem mały problem, a mianowicie nie wiem co za przekaźnik (K1) jest tam zastosowany.
    Kolejnym moim pytaniem jest, czy można zmniejszyć wielkość gabarytową układu zamieniając np. przekaźnik na triaka. Pewnie można, tylko nie wiem jak.
    Ostatnie (dla was pewnie banalene) pytanie - nie dokońca jestem pewnien elementu SL1, czy jest to terminal-block 2pin?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Przekaźnik z cewką na napięcie odpowiedznie do zasilania, a zasilanie 7 do 12V jak pisze autor. Styki odpowiednie do prądu i napięcia jakie chcesz przełączać. Czyli w twoim przypadku najlepiej 1-2A i 230. Owszem, można zastosować triaka, najlepiej z optoizolacją.
    Na SL1 podajesz zasilanie, czyli wspomniane 7 do 12V.
  • Poziom 2  
    Zbudowałem to magiczne urządzenie na płytce stykowej, narazie tylko do obsługi diody LED i co zaskakujące - nie działa (przynajmniej tak jak bym tego chciał).
    Schemat:
    Włącznik akustyczny na ATmega8
    Elementy conn_2pin są to zwykła tact-switch'e

Kod:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Proszę poprawcie mnie jeżeli widzicie gdzieś błąd w moim rozumowaniu.
    Co ciekawe jeżeli dmuchne w mikrofon układ działa i faktycznie włącza/wyłącza diode.
    Dodam jeszcze, że układ jest zasilany trzema bateriami AA, a zastosowany mikrofon eletretowy to:
    Mikrofon elektretowy bez tranzystora FET
    Częstotliwość: 50Hz-10kHz
    Napięcie pracy:3V
    Wymiary: Ø6.0x5.0mm
    czułość: -36dB