Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na LM8560 wyświetla 7L7

paramagnetic 27 Paź 2012 16:58 2670 4
  • #1 27 Paź 2012 16:58
    paramagnetic
    Poziom 7  

Witam

Złożyłem układ z radioelektronika z września 91'. Zegar wyświetla jakieś bzdury (7L7). Co może być tego przyczyną? Zamieszczam schemat tego układu:
    Zegar na LM8560 wyświetla 7L7
    Dodatkowo zauważyłem że bardzo nagrzewa się tranzystor T4. Mógłby ktoś zaproponować rozwiązanie tego problemu?

Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 27 Paź 2012 17:41
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Generator na 4060 + 4013 działa? Tranzystory T1-T4 sprawne, dobrze podłączone?

• #3 28 Paź 2012 11:11
    paramagnetic
    Poziom 7  

Początkowo tranzystory wstawiłem źle zamieniając kolektor z emiterem, ale zauważyłem ten błąd. Po ponownym wlutowaniu dalej na wyświetlaczu widniały głupoty. A co do działania generatora częstotliwości to nie mam całkowitej pewności. W poniedziałek będę miał dostęp do oscyloskopu i sprawdzę czy to w ogóle działa. Czy mogą być jeszcze jakieś przyczyny tego stanu?

Dodam że gdy połączyłem obie katody wyświetlacza zegar wskazał 9 08, jednak nie działał jeden segment w cyfrze 0. Wskazywać by to mogło że nie działa generator częstotliwości, ale powinno działać manualne ustawienie godziny (za pomocą przycisków), a przynajmniej tak mi się wydaje. Czy ktoś z Was się już może spotkał z tego rodzaju problemem?

• Pomocny post
    #4 28 Paź 2012 11:33
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

paramagnetic napisał:
    A co do działania generatora częstotliwości to nie mam całkowitej pewności. W poniedziałek będę miał dostęp do oscyloskopu i sprawdzę czy to w ogóle działa

Na początek weź sygnał z 50Hz sieciowego jeśli masz wątpliwości co do pracy generatora.

paramagnetic napisał:
    Wskazywać by to mogło że nie działa generator częstotliwości, ale powinno działać manualne ustawienie godziny (za pomocą przycisków), a przynajmniej tak mi się wydaje.

Nie - bez generatora nie działa multipleksowanie wyświetlacza...

• #5 28 Paź 2012 12:13
    paramagnetic
    Poziom 7  

Wina rzeczywiście leżała po stronie generatora częstotliwości. Zegarek działa i poprawnie wskazuje godzinę. :D Dzięki za odpowiedzi - temat do zamknięcia.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson