Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Mini Max Plus - Cofanie spalin

27 Paź 2012 20:18 3714 14
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie

Mój problem dotyczy cofania się spalin.
    W mieszkaniu na poddaszu mam zainstalowany piec Termet Mini Max Plus.

Problem zaczął się w momencie, kiedy przy bardzo silnych wiatrach (co jest charakterystyczne dla okolicy, w której mieszkam) zauważyliśmy intensywny zapach gazu, który pochodzi z pieca podczas jego działania.
    Wówczas poprosiłem o pomoc instalatora kominów. Fachowiec stwierdził, że należy wydłużyć komin o metr, aby wychodził ponad linię szczytową dachu oraz na końcu rury zainstalować osłonę, która zabezpieczać będzie przed dostawaniem się wiatru do rury odprowadzającej spaliny.
    Instalator wydłużył komin i zainstalował wszystko tak, jak ma być. Problem jednak znów powrócił z chwilą pojawienia się silnych wiatrów.
    Spaliny dalej cofa i to do tego stopnia, że przy nasadzie rury (w miejscu zamontowania do pieca) wydobywają się spaliny o szarej barwie.

Zastanawiam się, gdzie leży problem. Czy coś z piecem jest nie tak. Czy może jest to kwestia jeszcze zbyt krótkiej rury kominowej. Czy może złego podłączenia rury do pieca.
    Jeśli ktoś z Państwa jest w stanie mi pomóc, coś podpowiedzieć, to bardzo proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 38  
    Prawdopodobnie chodzi o nawiew powietrza.
    Jesli wiatr powoduje cos w rodzaju przeciagu w mieszkaniu, a zwlaszcza w rejonie poboru powietrza do kotla, to mozliwe ze wiatr wysysa powietrze z pomieszczenia (robi sie podcisnienie) i wtedy spaliny sie cofaja.
    Musisz sprawdzic gdzie jest doplyw powietrza (wentylacja) i przeanalizowac co sie dzieje gdy wiatr wieje.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 9  
    A teraz szerzej.
    Brak informacji na temat rodzaju gazu. PB potrzebuje znacznie więcej powietrza do właściwego spalania.
    To jednak nie zmienia faktu że w pomieszczeniu, w którym zainstalowany jest kociołek powinna się znajdować działająca czerpnia powietrza (nie zakryta, niektórym przeszkadza nawiew kojarzony z zimnem).
    Jeśli takowa czerpnia nie spełnia swojego zadania, skutkuje to tym że komin dostaje wstecznego ciągu dzięki temu że podczas wygaszenia płomienia dzięki fizyce, ciepłe powietrze wędruje na zewnątrz poprzez naturalnie znajdującą się prawie pod samym sufitem kratkę wentylacyjną. Natomiast braki uzupełniane są blisko znajdującą się rurą spalinową.
    Różnica w cenie kotła nieznaczna, było zamontować z zamkniętą komorą spalania.
    Jak urządzenia miały płomień dyżurny, problem nie istniał.
    Pozdrowionka
  • Poziom 7  
    Coś jest na rzeczy.
    Dziś rano zrobiłem próbę.
    Mój kocioł jest zawieszony na ścianie na wysokości 1,5m od podłogi. Natomiast kratka nawiewna znajduje się przy samej podłodze na ścianie obok.
    W każdym razie zauważyłem, że kiedy mam zamknięte okno w kuchni (gdzie jest kocioł), to przy włączaniu się pieca pojawia się problem z cofaniem spalin.
    Natomiast kiedy otworzyłem okno w pozycję uchylną, to problemu już nie ma i wszystko jest ok.
    Jedyny mankament, to taki, że wówczas bardzo wychładza się pomieszczenie.
  • Poziom 36  
    Sprawdź drożność tej kratki, wyrzuć siateczki, jednym słowem zapewnij dostęp powietrza z zewnątrz.
  • Poziom 7  
    Kratka jest czysta (brak siatek itd.) Tak, czy siak musi być okno uchylone, aby nie cofało. Jednak tylko przy silnym wietrze tak się dzieje. Teraz np. nie ma wiatru, okno jest zamknięte i piec chodzi ok.
    Dla mnie to jakiś cyrk. Nie jestem fachowcem, więc nie umiem znaleźć rozwiązania na tę sytuację.
  • Poziom 36  
    Widocznie w czasie silnych wiatrów z jakiegoś powodu tego powietrza jest za mało. Ja bym zrobił drugą kratkę, w tej ścianie w której zamontowane jest okno.
  • Poziom 38  
    Wstaw kratke nawiewna-wentylacyjna w dolnej czesci drzwi do kuchni.

Poza tym, jak jest podlaczony kociol do komina, czy rury ida cala droge od kotla do konca komina, czy tylko od kotla do sciany kominowej i na dachu przedluzenie komina.
  • Poziom 7  
    Nie posiadam drzwi od kuchni.
    Kocioł podłączony jest do rury kominowej, która wychodzi ponad dach.
  • Poziom 38  
    Zrob rysunek domu i zaznacz gdzie jest kuchnia, okno (i w ktora strone sie otwiera), komin, kratka nawiewna i w ktora strone wieje wiatr gdy spaliny sie cofaja.
  • Poziom 7  
    Witam ponownie,

poniżej zamieszczam zdjęcia, pokazujące kuchnię.
    Na pierwszym zdjęciu mamy piec, a nad nim znajduje się wentylacja.
    Natomiast na drugim zdjęciu widać sposób umiejscowienia kratki wentylacyjnej przy podłodze oraz umiejscowienie okna.

Mam nadzieję, że to bardzie zobrazuje moją sytuację z piecem i pozwoli coś poradzić.

Termet Mini Max Plus - Cofanie spalin Termet Mini Max Plus - Cofanie spalin

• Moderator na urlopie...
    Kratka wywiewna jest za mała, poza tym z żaluzją. Kratka nawiewna, ta przy podłodze, również jest za mała. Obie muszą mieć pole nie mniejsze, niż 200 cm2. Poza tym, nie mogą być w żaden sposób zasłaniane, jak jest u Ciebie. W tej nawiewnej jest coś napchane do środka i chyba też ma żaluzję. Jeżeli to zmienisz, wszystko będzie OK.
    Czy komin od tego miejsca, które jest widoczne na zdjęciu idzie prosto do góry? Gdzie jest wyczystka i spust kondensatu z komina?
  • Poziom 7  
    Tak, komin już idzie prosto do góry przez strych, dalej nad dach.
    Wyczystka zaś znajduje się nad sufitem (na strychy).

Co do kratki nawiewnej, to nie jest niczym zapchana. Jest tam tylko żaluzja.

• Moderator na urlopie...
    Skoro idzie przez strych, zapewne nieogrzewany, a rurę masz nie ocieploną, to może być problem z odprowadzeniem spalin. Kratki powiększ, zamontuj takie bez żaluzji, a komin zaizoluj termicznie. Jeżeli wylot rury do atmosfery jest dalej, niż 1 metr w rzucie poziomym od połaci dachu, to będzie OK.
  • Poziom 7  
    Przepraszam że odkopuję wątek.
    Chciałem dopytać, jakim konkretnie materiałem należy tę rurę kominową zaizolować?
    Rozumiem, że chodzi o izolację tego odcinka, który przechodzi przez strych?
    Proszę o pomoc.