Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroenergetyka czy automatyka i metrologia

27 Paź 2012 20:33 1722 4
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich.

Otóż niedługo stanę przed wyborem specjalizacji na kierunku elektrotechnika i mam problem. Wiem że na forum jest pełno tego typu tematów i najczęstszą ( i pewnie najbardziej słuszną ) odpowiedzią jest "rób to co lubisz". Mam jednak problem, bo interesują mnie obie specjalizację. Potrzebuję pomocy od ludzi którzy na takowe uczęszczają. Może wypunktuję pytania, żeby było bardziej przejrzyście:

1. Automatyka i metrologia - nie do końca wiem czego się po tym spodziewać. Szczególny mętlik robi mi w głowie ta automatyka w nazwie. Przecież jest ona wykładana jako osobny kierunek studiów. Kiedy przeglądam siatkę przedmiotów dla tej specjalizacji to widzę np technikę cyfrową, przetworniki ac, elektronika - czy nie okaże się, że metrologią w 80 % okaże się programowaniem? Przyznam że nie jestem w tym mistrzem.

2.Dalej automatyka i metrologia - jeśli okaże się że to jednak głównie programowanie, jakie języki warto zgłębić przed rozpoczęciem tej specjalizacji? C++ czy może coś innego.

3. Elektroenergetyka - Wydaje mi się odrobinę ciekawsza ( lubię hobbystycznie poczytać o działaniach elektrowni, sieciach elektrycznych itp), ale czy nie jest to specjalizacja nastawiona na kształcenie pracowników elektrowni? Przeglądając internet wydaje mi się że nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na takich ludzi.
    Chyba że błędnie rozumuję i elektroenergetyka to również projektowanie instalacji i tego typu zagadnienia.

4. Wiem, że rynek pracy jest niezbadany ale czy ktoś o specjalności automatyka i metrologia nie będzie na nim bardziej mobilny?
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    Pierwszy kierunek jest niewątpliwie bardziej atrakcyjny, daje większe możliwości i elastyczność. Programowania przy tym z pewnością nie unikniesz. Na pewno warto dobrze poznać czyste C, język obiektowy typu C++ też z pewnością poznasz.
  • Computer Controls
  • Poziom 8  
    Chociaż z drugiej strony, przecież na elektroenergetyce też będę miał trochę miernictwa. Czy to plus kursy nie wystarczy na bycie pomiarowcem, gdyby wyszła taka konieczność?
    Brak będzie jedynie tego programowania plc.

Kurczę będę miał problem z wyborem. Najchętniej projektowałbym instalacje(czyli elektroenergetyka by się kłaniała), ale z tego co się naczytałem to wyrobienie odpowiednich uprawnień graniczy z niemożliwym i trwa lata świetlne, a co dopiero dostanie pracy w takim zawodzie.
  • Poziom 10  
    Nie ma na twojej uczelni możliwości zapisania się na kurs, żeby dostać uprawnienia? Uczelnie organizują często takie kursy dla studentów i są sporo tańsze niż takie robione z własnej inicjatywy(czasem nawet chyba uczelnia je opłaca). Warto popytać, bo po studiach miałbyś już coś z głowy.
  • Poziom 8  
    Z tego co wiem można tylko SEP E zrobić.