Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Ghost_CO 27 Paź 2012 22:20 12282 12
  • Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Witam.
    Dzisiaj chciałbym zaprezentować wam wykonany przeze mnie 50 watowy, dwukanałowy wzmacniacz gitarowy o budzącej skojarzenia dotyczące jego charakteru nazwie Warhammer. Na początek przedstawię jego dane techniczne a później trochę historii i zdjęć.

Dane techniczne:
    Moc - 50W
    Lampy mocy - 2 x EL34 JJ
    Lampy przedwzmacniacza - 3 x ECC83 JJ + inwerter ECC81 Tesla
    Lampowa pętla efektów - regulacja poziomu Send oraz Mix (pozwala na ustawienie trybu pracy na szeregowy bądź równoległy), lampa ECC83 JJ
    2 niezależne kanały:
    Kanał czysty - oparty na topologii Fendera, regulacja: Volume, Tone
    Kanał przesterowany - kopia Mesy DR z modyfikacjami znanymi z Hellstona, regulacja: Gain, Volume, Treble, Middle, Bass
    Dodatkowa regulacja: Master Volume, Presence, Resonance
    Obudowa ze sklejki 18mm, oklejana tolexem, osprzęt Adam Hall, wykonana własnoręcznie.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Początki powstania tego pieca sięgają jesieni 2007 roku kiedy to jako młody, gniewny człowiek doszedłem do wniosku, że mój 15 watowy marszałek CDR nie brzmi tak jak bym tego oczekiwał. Jako, że nie posiadałem w tamtym czasie dużych zasobów finansowych ale dysponowałem wiedzą mojego ojca z wykształcenia elektronika wpadłem na genialny pomysł własnoręcznego wykonania 50 watowej kopi JCM800. Prawie rok zajęło mi skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów do tego projektu. Dodatkowo większość swojego wolnego czasu (a jako student pierwszego roku miałem go wtedy całkiem sporo) spędziłem na poszukiwaniu w Internecie schematów, layoutów, zdjęć i innych materiałów związanych z tym piecem. W lecie 2008 ruszyłem z budową i po 2 tygodniach udało mi się skończyć i uruchomić mój pierwszy projekt. Jednak z racji zerowego doświadczenia jakie posiadałem w tamtym okresie w dziedzinie budowy takich urządzeń efekt zdecydowanie nie pokrywał się z moimi oczekiwaniami. Dlatego też zacząłem kombinować z różnymi modyfikacjami tamtego układu. Przeglądając coraz więcej materiałów związanych z lampowymi wzmacniaczami gitarowymi zdobyłem wystarczająco wiedzy aby pod koniec 2010 zaprojektować układ który obecnie wam przedstawiam.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Patrząc na zdjęcia rzuca się w oczy panujący wewnątrz chaos jest to jednak spowodowane faktem, że wykorzystałem stare chassis z już gotowymi otworami i nie miałem za bardzo możliwości inaczej rozwiązać pewnych kwestii. Na chwilę obecną mam już przygotowana nowa wersje płytki turret, która jest swoistą hybrydą między klasycznym turretem a płytkami PCB. Niestety w związku z tym, iż wzmacniacz jest wykonany tak jak jest nie udało mi się do końca opanować kwestii brumów ale problem ten zamierzam rozwiązać przy pomocy kopii bramki ISP Decimator G-string którą wykona dla mnie znajomy. W pewnym sensie to niechlujstwo jest też spowodowane tym, że gdy miałem już gotowa płytke turret wpadłem na pomysł kilku zmian no i niestety na płytce nie było już miejsca na upchnięcie tego – stąd też montaż w pająku na niektórych potencjometrach (wynika to choćby z faktu, że w miejscu gdzie miał być potencjometr gain musiałem upchnąć zmodyfikowany korektor typu Baxandall). Dla porównania dwa zdjęcia przed całkowitym okablowaniem.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Po złożeniu tego całego cholerstwa do kupy wzmacniacz ruszył z przysłowiowego kopa. Jak to jednak z prototypami bywa kilka rzeczy wymagało poprawek lub dopracowania ale generalnie wszystko działało jak należy. Na koniec jeszcze kilka zdjęć dla ogólnego poglądu jak to wygląda poskładane do kupy.

Jak widać drobnej modyfikacji uległa też kolumna którą jakiś czas temu prezentowałem w tym wątku . Dodatkowo na fotografii widoczny jest tymczasowy footswitch ponieważ zarówno przełączanie kanałów jak i włączanie pętli można realizować zarówno z panelu przedniego jak i z footswitcha właśnie. Piec nie posiada panelu tylnego ponieważ tak wyszło i już nie miałem ochoty tego później zmieniać.

Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost Lampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by GhostLampowy wzmacniacz gitarowy 50W "Warhammer" by Ghost

Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi to proszę walić śmiało, postaram się na bieżąco odpowiadać. Wybaczcie słaba jakość zdjęć ale taki jest skutek uboczny robienia zdjęć telefonem. Postaram się za jakiś czas nagrać jakieś próbki dźwiękowe.

Fajne!
  • #2 28 Paź 2012 07:32
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Jakoś brzmieniem mnie nie zachwycił... może po prostu tak to jest nagrane...

• #3 28 Paź 2012 10:51
    Ghost_CO
    Poziom 11  

Zgadzam się - to jedna z pierwszych próbek jakie kiedykolwiek nagrywałem więc realizacja jest na marnym poziomie. Tak jak mówię postaram się w najbliższym czasie nagrać nowe próbki i mam nadzieję, że tym razem wyjdzie lepsze brzmienie. Źle też ustawiłem wzmacniacz bo o ile wydaje mi się, że na czystym brzmi całkiem nieźle to przester zdecydowanie nie pokazał swoich możliwości. Na razie skasuje tą próbkę bo faktycznie nie oddaje prawdziwego brzmienia.

• #4 28 Paź 2012 13:13
    Bambus97
    Poziom 15  

Wedlug mnie przesadziles z wymiaraim heada, straszna krowa.
    Taki wzmacniacz daloby sie zmiescic w chassis o szerokosci 450mm.

• #5 28 Paź 2012 13:22
    Ghost_CO
    Poziom 11  

Wydaje Ci się. Head ma takie same wymiary jak głowa z JCM800. A co do tego że da się upchnąć w mniejszym chassis to może i masz racje ale na pewno nie przy takim montażu i komponentach jakich używałem. To chassis ma 60 cm długości i jak widać wszystko jest upchane dosyć ciasno, więc nie wyobrażam sobie użycia krótszego o 15 cm chassis.

• #6 28 Paź 2012 13:57
    Bambus97
    Poziom 15  

Przy takim montazu zapewne tak, ale SLO50 spokojnie sie miesci w chassis 450...
    Jednokanalowego jcm800 można nawet upchać w chassis 350, takie jakie są dostępne powiercone już na amptone. I strasznie wysokie ten head wyszedl.
    Ja aktualnie się przymierzam do budowy JCM800+fender w szasce właśnie 450, z tym że pętla będzie krzemowa.

• #7 28 Paź 2012 16:48
    Ghost_CO
    Poziom 11  

Wydaje się tylko, że jest wysoki - wymiary heada to 750mm x 286mm x 215mm więc i tak jest niższy niż osiemseta przykładowo. Pusta przestrzeń na płycie czołowej sprawia takie wrażenie optyczne. Gdybym zrobił tak jak w obudowach do JMP45 czyli z lamówka w 1/3 wysokości frontu to efekt byłby całkiem inny. Dodatkowo nie dałem bizy między frontem a ściankami bocznymi przez co wydaje się, że cała powierzchnia zlewa się w jedną całość. Myślę, że samo dodanie loga już trochę ten efekt zmieni.

Dla porównania mała symulacja jak by to wyglądało ze wspomnianymi dodatkami. Jak widać od razu wydaje się mniejszy.

• #8 28 Paź 2012 20:33
    AnTech
    Poziom 31  

Transformator głośnikowy powinieneś zamontować do chassis "na boku" względem transformatora sieciowego. Wtedy osie ich kolumn środkowych byłyby do siebie prostopadłe i efekt przydźwięku sieci w głośniku ograniczony. Obecne wzajemne ustawienie obu traf niestety sprzyja nieprzyjemnemu brumieniu.
    Dlaczego łączówki na transformatorach nie są osłonięte?

• #9 28 Paź 2012 21:14
    masterbix
    Poziom 12  

Cytat:
    Przy takim montazu zapewne tak, ale SLO50 spokojnie sie miesci w chassis 450...
    Jednokanalowego jcm800 można nawet upchać w chassis 350, takie jakie są dostępne powiercone już na amptone. I strasznie wysokie ten head wyszedl.
    Ja aktualnie się przymierzam do budowy JCM800+fender w szasce właśnie 450, z tym że pętla będzie krzemowa.

No ale po co? skoro miejsca jest dość to po co się męczyć i upychać coś na siłę szczególnie jak ma się sporo wolnego miejsca. Z doświadczenia wiem że lepiej mieć więcej miejsca na montaż nic za mało większa dokładność połączeń i wygoda w montażu, poza tym dobrze się zgrywa z paczką głośnika wystarczy że kolega doda wspomniane wcześniej loga i będzie naprawdę pięknie bez upychania na siłę niczego. PS naprawdę świetna konstrukcja :)

• #10 28 Paź 2012 22:27
    Ghost_CO
    Poziom 11  

AnTech teraz już wiem, że takie ustawienie jest niekorzystne. Jak je 3 lata temu tak ustawiałem to nie byłem tego świadomy - teraz już robię inaczej i jest ok. Końcówki nie są osłonięte bo tak jakoś wyszło, a że trafa siedzą w skrzyni to nikt się przypadkiem nie dotknie - na przyszłość to poprawie.

Masterbix masz rację. Ja też jestem zwolennikiem posiadania zapasu miejsca niż użerania się z ciasnota. Poza tym zawsze jest miejsce jakby przyszło do głowy dodać kolejny bajer albo coś. Dzięki za PS :)

• #11 04 Gru 2012 22:27
    misque1
    Poziom 1  

Witam, można prosić o schemat? Bardzo ciekawa konstrukcja :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME