Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RFM12B ATMega644P - Brak komunikacji po przepisaniu programu z Bascom na C

piotrva 28 Oct 2012 00:39 3213 3
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam!
    Na początku przepraszam bardzo, jeśli popełnię jakieś błędy, ale siedzę nad problemem już od rana non-stop i pewnie nie widzę czegoś prostego, a stopień mojej frustracji osiąga już granice bezpieczeństwa.
    Ale do rzeczy:
    Mam następujący kod odbierania RFM12B napisany w Bascom (gotowiec z forum):
    Code: basic4gl
    Log in, to see the code

Współpracuje on idealnie z następującym kodem odbiornika:
    Log in, to see the code

Z chęci obsługi RFM'a w języku C wziąłem datasheet do ręki, przestudiowałem komendy, porównałem założenia teoretyczne z danymi wysyłanymi do układu w przykładzie i spłodziłem takie oto kody:
    Code: c
    Log in, to see the code

plik RFM12B_reg.h:
    Log in, to see the code

I niestety kod C po wgraniu do procesora nie działa...
    Fusebity niezmieniane (taktowanie wewnętrzny RC 8Mhz), połączenia elektryczne tym bardziej (wszystko zmontowane na płytce PCB, syganły idą do RFM'a przez translator, z niego bezpośrednio do uC, ale na sofcie z BASCOM działa, więc to nie kwestia układu.)
    W załączniku posyłam zrzuty przebiegów na liniach MOSI MISO SCK i SS (do otworzenia potrzebny jest darmowy program http://www.saleae.com/downloads
    ---
    Jedyną znaczącą różnicą w przebiegach jaką zauwazyłem to zachowanie linii MISO:
    1. W programie BASCOM linia ta pozostaje cały czas w stanie wysokim, poza momentem odczytu rejestru statusu (komenda &H0000).
    2. W programie C linia ta przechodzi w stan niski w momencie, w którym stan niski przyjmuje linia CS, i "pika" stanem wysokim w momencie odczytu rejestru statusu (0x0000) (co ciekawe kod w Bascom pokazuje, że ustawione są bity: gotowość na zapis do bufora TX i POR, tymczasem C pokazuje tylko POR - jakby nie rozumiał dobrze wszystkich komend)
    ---
    Bascom:
    C:
    ---
    Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc, gdyż już po prostu nie wiem gdzie popełniam błąd, a próbowałem wielu kombinacji i nic nie pomaga...
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    piotrva
    Studiowałem tę stronkę, ale chcę to uruchomić na sprzętowym SPI, a nie kompilować kolejnego gotowca z internetu, komendy do układu RFM12 nadaję dokładnie takie same, więc przypuszczam że problem leży gdzieś w konfiguracji SPI...
    piotrva
    Status SOLVED.
    Dla potomnych wyjaśniam co było nie tak. Otóż wszystko wynikało z różnicy w "prędkości działania" niektórych funkcji - konkretnie w Bascom w funkcji:
    Log in, to see the code

Czas między zresetowaniem pinu CS a początkiem oczekiwania w pętli na stan wysoki na pinie MISO jest z powodu takiej a nie innej konstrukcji języka dłuższy niż czas zareagowania układu RFM12B i konwertera na wybór układu (stan niski na linii MISO sygnalizował w rzeczywistości zajętość układu, a nie problemy ze sprzętowym SPI jak przypuszczałem).
    tymczasem w mojej pierwszej wersji kodu C tej funkcji:
    Log in, to see the code

z racji tego że pisałem w C i w sumie te fragmenty były pewnie tłumaczone na kilka pojedynczych instrukcji asm (nie chce mi się już tego analizować dokładnie) czas pierwszego sprawdzenia był krótszy niż czas reakcji układu i sprawdzenie stanu było dokonywane ZANIM układ RFM12B i konwerter zareagowały na nSEL i wystawiły na linię MISO informację o zajętości (czyli stan niski), co powodowało z kolei zbyt szybkie wysyłanie danych i nadpisywanie buforów modułu RFM12B
    Na chwilę obecną kod wygląda tak:
    Log in, to see the code

I działa w 100% zgodnie z założeniami.
    ---
    PS. Lista rejestrów z pierwszego posta zawiera pewne braki, bo przygotowywałem ją na podstawie DS układu RFM12 a nie RFM12B, ale każdy może łatwo porównać różnice i usunąć nadmiarowe funkcje oraz dopisać brakujące.
    ---
    EDIT: W nowszej wersji BASCOM, która została zaktualizowana (2.0.7.6) i zoptymalizowana też przy tych kodach pojawił się problem taki sam jak w C - pomogło dodanie komendy Waitus 1 po ustawieniu stanu niskiego na CS