Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Licznik - przerzutnik JK, minimalizacja tablicy.

rudald 28 Oct 2012 02:02 4290 4
 • #1
  rudald
  Level 2  
  Witam wszystkich,

  Zaczynam projektować układy sekwencyjne dokładniej Licznik 14,12,10,8,6,4,2,0,1,3,5,7,9,11,13,15,14... . Problem polega na tym, że nie wiem jak najkorzystniej wyznaczyć siatkę Karnaugh'a, tzn które jedyneczki zaznaczyć, żeby układ dalej był równoważny, naczytałem się sporo na ten temat, jednak prosiłbym o waszą interwencję w tym aspekcie. Zapisałem wzory, jednak wyszły ogromne - 4 przerzutniki + 17 bramek. Załączam obrazek z tabelą prawdy, oraz siatką Karnaugh'a

  Licznik - przerzutnik JK, minimalizacja tablicy.

  Pozdrawiam i dziękuję z góry za pomoc!
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  rudald
  Level 2  
  Okazuje się, że rozwiązanie, które podał lukasixthm jest nie do końca prawidłowe - można do tego używać przekreślonego zera czyli bo to oznacza 0 lub 1, tak czy inaczej problem już rozwiązany : ), dziękuję za pomoc, wystarczyło połączyć w K1 dolny wiersz z górnym wierszem i prawy z lewym i wszystko grało. Dzięki za zaangażowanie jeszcze raz : )
 • #5
  lukasixthm
  Level 23  
  Nie spotkałem sie z przekreślonymi zerami. Nie zwróciłem nawet na to uwagi... Było dopisać że są to dowolne stany... W moich stronach oznacza się je kreskami.... ;| Teraz tak patrze i rozwiązania dużo bardziej by się uprościło..