Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skladanie kompa/ brakujace komponenty

28 Paź 2012 10:22 1704 21
  • Poziom 7  
    Niedługo zacznę składać nowego kompa i oto komponenty ktore prawdopodobnie zakupie:
    Windows 7 Home Premium 64bit
    plyta glowna - ASUS P9X79 PRO Intel X79
    procesor - i7 3820
    karta graficzna - EVGA GF GTX 670 2GB FTW
    RAM - Kingston 4x4GB DDR3 1600MHz XMP HyperX
    obudowa - NZXT Phantom Red ATX Full Tower
    zasilacz - OCZ-ZT550W
    dysk - 256GB Vertex 4 SSD
    wentylator CPU - Thermalright HR-02 Macho
    monitor - ACHIEVA Shimian QH270-Lite 27" Wide QHD PC

Otwarty na jakiekolwiek propozycje zmiany.

Edit 1: dodany monitor
    Edit 2: Ram zmieniony z 16GB na 4x4GB i Windows 7 Home Premium 64bit
    Edit 3: dodany zasilacz, dysk i wentylator CPU
    Edit 4: zmiana RAM na: Kingston 4x4GB DDR3 1600MHz XMP HyperX
    Edit 5: zmiana procka i mobo
  • Poziom 33  
    Mobo cacko ale drogie :-(
    Czy będą dwa gpu ? i OC jeżeli nie to szkoda na to pieniędzy .
    Dużo ramu ? do czego będzie używany bo od tego zalęża ewentulane zmiany ?
  • Poziom 7  
    Używany do edytowania i tworzenia wideo w HD, żeby pociągnął gry przez następne 3 lata (biorąc pod uwagę ze planują następna generacje konsol wiec z RAM-em może być rożnie), okazjonalnie jako serwer do minecrafta i nieco Photoshop (do filmów)
    Przy okazji ważna jest dla mnie jakość dźwięku.
    Do togo prawdopodobnie będzie kupiony monitor: ACHIEVA Shimian QH270-Lite 27" Wide QHD PC (chyba ze macie do niego jakieś minusy lub inne sugestie)

Na początku będzie zdecydowanie jedno GPU (ewentualnie dokupię z czasem ale raczej wątpię). Co do OC nigdy tego nie robiłem ale z dobrym tutorialem mogę spróbować.
  • Poziom 43  
    Weź wolniejszy RAM (1600) bo to wielkiego przyrostu wydajności nie daje a cena sporo wyższa.
    Płyta kosztuje tyle że można rozważyć kupno i7-3820 i najtańsze mobo X79, wydajnościowo jeszcze lepiej niż 3770k, przyda się w obróbce video bo do gier to stanowcza przesada.
    Karta pewnie referent? Gwarancję EVGA mają spoko ale jeśli to referent to przemyślałbym karty innej marki.
    Zasilacz np. OCZ ZT 550.
    Dyski- Vertex 4, Corsair Neutron z tych nowszych.
    Napęd najtańszy dvd-rw, chłodzenie np. thermalright macho.
  • Poziom 7  
    fiend_ napisał:
    Weź wolniejszy RAM (1600) bo to wielkiego przyrostu wydajności nie daje a cena sporo wyższa.

1600 MHz to już powoli standard a ja chce nieco wyskoczyć w przyszłość żeby za 3 lata nadal był zdatny do wszystkiego.
    fiend_ napisał:
    Płyta kosztuje tyle że można rozważyć kupno i7-3820 i najtańsze mobo X79

Cena nie gra tutaj większej roli - najważniejsze zęby PC był stabilny i wydajny. W Asus Maximus V Formula/ThunderFX podoba mi się karta dźwiękowa, sieciowa i bluetooth (wiec tych komponentów nie będę musiał dokupować). Przydatne będzie tez "3X Faster Video Conversion".
    fiend_ napisał:
    Karta pewnie referent?

Nie mam zielonego pojęcia co to znaczy. Możesz to powiedzieć innymi słowami lub powiedzieć jak to sprawdzić ?
  • Poziom 33  
    Chodzi o chłodzenie referencyjne to taka mała trubinka -wentylator
    lepsze są duże co jest oczywiste przy tej samej wydajności może mieć mniejsze obroty
  • Poziom 7  
    Zgadza sie wentylator jest maly. Jakie wiec inne propozycje (napewno chce zostac przy nVidi)
    Dodalem do mojej listy zasilacz OCZ ZT 550, Vertex 4 i Thermalright HR-02 Macho
  • Poziom 7  
    Rozumiem ze karta z malym wentylatorem szybciej sie grzeje i z czasem traci osiagi tak ?
    Poczatkowo na wersje FTW od EVGA zdecydowalem sie dlatego ze testy na roznych stronach pokazywaly podobne lub nawet lepsze osiagi niz karta ASUSa tego samego modelu.

Znalazlem jednak EVGA GF GTX 670 2GB FTW z 2 wiekszymi wentylatorami niz poprzednia w nieco wyzszej cenie.
    Przy okazji dodam linki to kart alternatywnych:
    EVGA
    Gigabyte
    ASUS
  • Poziom 43  
    Czy 1600MHz czy 2133MHz to i tak te pamięci będą wolne jak DDR4 już zagości, a w ciągu 3 lat na pewno będzie premiera. Także nie ma sensu, szczególnie że bierzesz tak dużą ilość.
    Moim zdaniem lepiej i7-3820 + najtańszą płytę na X79. Przy obróbce video się przyda i uciągnie przez długi czas potwornie mocne karty graficzne.
    kartę z tego maximusa bije xonar dg na głowę, sieciówka to standard, bluetooth to moduł za 5zł z allegro.
  • Poziom 7  
    Rozumiem ze obecne płyty głownie nie będą kompatybilne z nowymi kostkami RAM-u "jak DDR4 już zagości" jeżelibym chciał je później zmienić?

Grunex napisał:

Która z nich lepsza ?

Co do "i7-3820 + najtańszą płytę na X79" jeszcze pomyślę. Musiałbym poszukać która płyta główna ma dobra kartę sieciowa i kartę dźwiękową z wzmacniaczem na słuchawki (ewentualnie dokupić kartę dźwiękowa osobno)

A przy okazji co myślicie o chłodzeniu wodnym?

Edit 1: dodane linki do cytatu
  • Poziom 43  
    Xonar DG ma wzmacniacz i będzie to lepsza karta jakościowo. Tylko co zmieni karta jeżeli będzie słabe audio? Jaki sprzęt masz?
    Sieciówkę masz w każdej nowej płycie głównej...
    Chłodzenie wodne to wydatek 1000zł i konieczność sprawdzania połączeń, ew. uzupełniania płynu i trzeba też się liczyć z ew. kosztami awarii...
  • Poziom 7  
    Używam słuchawki Sennheiser HD 558 i mikrofon TRACER TRS-MCV4 (używany tylko do rozmów skype itp.)

Karta sieciowa jest tam o tyle dobra ze podczas gry cały internet jest skupiony tylko na grze a nie np. na aplikacjach/przeglądarkach które mam w tle. Przy okazji ma tez bluetooth i wi-fi. Może się to przydać jako ze kabel sieciowy który jest przeciągnięty przez cały dom uległ już dwukrotnie uszkodzeniu (można to rozumieć jako 2 dni bez internetu)

A co do chłodzenia wodnego to jednak odpada. Wole jednak sprawdzone metody.

Zmieniam RAM na: Kingston 4x4GB DDR3 1600MHz XMP HyperX

I nadal czekam na odpowiedz która karta graficzna
  • Poziom 43  
    Dla mnie dalej to bez sensu, kosztem pierdół mógłbyś mieć lepszy procesor. Karty wi-fi, bluetooth to grosze, co do sieciówki to jest to chwyt marketingowy. Xonar DG kosztuje ok. 100zł i ma wymienne op amp'y
    Ram brałbym innej marki niż Kingston.
    Bierz EVGA jak ciebie stać- to 2-wentylatorowa wersja z tego co patrzyłem
    Co do monitora to w życiu o tej marce niesłyszałem.
  • Poziom 7  
    Z tego co czytam LGA2011 są produkowane dla PCI-e 2.0 a EVGA GF GTX 670 2GB FTW to PCI-e 3.0. Czy to nie będzie nic komplikować ?
    Poza tym ma prawie 2x większy pobór mocy ale widzę ze specyfikacje ma nieco lepsze.
    Pakiet z X79 kosztowałby jakieś 200-300zł mniej ale nadal nie jestem do niego w pełni przekonany.
    Na forach tez piszą o ulepszeniu i7 3820 z Sandy Bridge-E do Ivy Bridge-E; to już weszło czy dopiero wejdzie i co to zmieni?

RAM - Corsair CMZ16GX3M4A1600C9B 16GB (4x4GB) 1600MHz CL9 DDR3 Vengeance Blu
    Ten będzie lepszy ?

A co do monitora to to jest ten sam wyświetlacz co w Apple Cinema Display tylko wychodzi 4x taniej
  • Poziom 10  
    Ja bym zamontował "Gigabyte GV-R777OC-1GD" zresztą to niedługo zrobię a jak nie będzie pasowało do płyty głównej to będzie powód by ją wymienić :)
  • Poziom 7  
    fiend_ napisał:
    i7-3820 + najtańszą płytę na X79

Jednak się skusze na to połączenie:
    i7 3820 i ASUS P9X79 PRO Intel X79
    Sprawdzę czy karta dźwiękowa jest zadowalająca jak nie to dokupię Xonar DG

DARZAL napisał:
    Ja bym zamontował "Gigabyte GV-R777OC-1GD"

Mam złe wspomnienia z radeonami

Warto zacząć bawić się w podkręcanie, czy jest to jednak zbyt trudne/niebezpieczne ?
    Co do RAM-u to nie lepiej kupić 2x8GB ? Np. : "16GB (2x8GB) Corsair Vengeance Jet Black Low Profile 1600MHz CL10 DDR3 Dual/Quad Channel Kit [CML16GX3M2A1600C10]"
    I jeszcze jedno pytanie. Windowsa 7 lepiej kupić OEM czy jednak warto nieco więcej dopłacić za licencje ?
  • Poziom 43  
    DARZAL napisał:
    Ja bym zamontował "Gigabyte GV-R777OC-1GD" zresztą to niedługo zrobię a jak nie będzie pasowało do płyty głównej to będzie powód by ją wymienić :)

Super, polecasz 3x tańszą kartę. Gdzie sens, gdzie logika? Bo ty kupujesz to wszyscy muszą zrobić jak ty?

OEM jest przypisywany do jednej konkretnej konfiguracji komputerowej, BOX do dowolnego systemu.
    Podkręcanie ma sens, na Macho i7 powinien pokazać niezłe możliwości OC ale trzeba pamiętać że ten procesor wydziela b. dużo ciepła już na starcie bez podkręcania.
    Co do RAM bierz tańszą opcję, najlepiej żeby nie miały wysokich radiatorów bo zablokujesz chłodzenie na procesor.
  • Poziom 7  
    No ten RAM co pokazywałem nie jest dużo droższy od konkurencji. Przy okazji jak już pisałem to jest Low Profile wiec nie ma wystających radiatorów. Link
  • Poziom 10  
    Miły kolego Field_!: to że 3x tańsza nie oznacza że gorsza ! a jeśli gorsza to napisz dlaczego bo to pomoże nie tylko naszemu koledze ale i innym, również mnie! bo podzespoły komputerowe tak się szybko starzeją :( „a cena dla większości z nas ma znaczenie może z wyjątkiem ciebie” To że mnie ona pasuje nie musi każdemu „demokracja, rzecz gustu i potrzeb” Mnie akurat pasuje a innym nie musi.
  • Poziom 33  
    DARZAL napisał:
    Miły kolego Field_!: to że 3x tańsza nie oznacza że gorsza ! a jeśli gorsza to napisz dlaczego bo to pomoże nie tylko naszemu koledze ale i innym, również mnie! bo podzespoły komputerowe tak się szybko starzeją :( „a cena dla większości z nas ma znaczenie może z wyjątkiem ciebie” To że mnie ona pasuje nie musi każdemu „demokracja, rzecz gustu i potrzeb” Mnie akurat pasuje a innym nie musi.

http://www.benchmark.pl/komparator-gpu.html
    tu masz lekką odpowiedz - a to że ona pasuje tobie nie znaczy że jest dobra do tej konfiguracji :-)