Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miniterm Elegance GCO-DP-21-23 - Pompa wody ciągle pracuje.

28 Paź 2012 12:22 12981 32
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie. Panowie, jestem świeżo po instalacji kotła 2f z zamkniętą komorą, Miniterm Elegance GCO-DP-21-23. Na chwilę obecną nie posiadam jeszcze czujki zewnętrznej, ani regulatora pokojowego (będzię napewno za niedługo kupiony) Obecnie mam ustawioną wodę c.o na 50'C. W sumie wszystko działa jak trzeba, natomiast pompa wody chodzi cały czas. Nie wyłącza się. Palnik się wyłacza , wentylator także a pompa ciągle pracuje. Czy tak ma być?? Czy jak podepnę reg. pokojowy to pompa będzie się wyłączać??

I sprawa 2 to jaki najlepiej kupić regulator pokojowy?? Mam na uwadze 2 regulatory 1)Termet 2510 (przewodowy)
    2)SALUS EMOS RFVF091 (bezprzewodowy)
    Ja osobiście wolałbym ten bezprzewodowy. Dziękuje za odpowiedzi.
  • OptexOptex
  • Poziom 36  
    I jeden i drugi spełni swoje zadanie. Skoro wolisz bezprzewodowy, to wyboru już dokonałeś. A pompa bez termostatu tak będzie chodzić. Możesz to sobie sprawdzić rozłączając mostek na zacisku M 11, nr zacisków 29 i 30. Tam z resztą musisz podłączyć termostat.
  • Poziom 12  
    Czyli jak będzie podepięty termostat to wtedy pompa obiegu wody będzie usypiać??
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Czy będzie usypiać to nie wiem, ale na pewno się wyłączy :)
  • Poziom 12  
    :):) Właśnie o to chodzi żeby się wyłączała, obecnie pompa pracuje 24/7....
    Mam jeszcze jedno pytanie do Pana, czy w tym kotle "pogodówka" to dobre rozwiązanie?? Pytam bo kocioł NIE jest kondensacyjny i jedni mówią że pogodówka dużo robi dobrego, inni znowu że sięnie sprawdza.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    "Pogodówka" tak naprawdę to moduluje płomień palnika, tak że wielkiego pożytku to z niej w Twoim przypadku nie będzie.
  • Poziom 12  
    To może inaczej, czy wogole warto ją zastosować?? nie wnikając czy pożytek będzie duży czy mały - pytam czy wogole będzie pozytek z pogodówki.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Pisząc, że wielkiego pożytku nie będzie miałem na myśli, że nie będzie żadnego.
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    No nic, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Co do pogodówki to sprawdze bo i tak i tak mam już ją zamówioną. Ew. zostanie wiadomość dla następnych. Dziękuje i pozdrawiam.

• Moderator na urlopie...
    andrefff napisał:
    Pisząc, że wielkiego pożytku nie będzie miałem na myśli, że nie będzie żadnego.

Będzie. I to niezły.
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:
    Będzie. I to niezły.

Kolego mirzzo, skoro tak uważasz, to wytłumacz autorowi jaki będzie miał pożytek, bo ja nie potrafię. Proszę tego nie uważać za zgryźliwość, po prostu moja wiedza jest na tyle mała, że osobiście pożytku nie widzę. A i ja się czegoś dowiem.

Oszczędność w ilości spalonego gazu. Kocioł sam dostosowuje temperaturę zasilania, według temperatury zewnętrznej. Twoja ingerencja ogranicza się tylko raz, do wyznaczenia krzywej grzania. Resztę kocioł zrobi sam.
  • Poziom 12  
    No więc Panowie proszę napiszcie jasno. Montować czy nie montować. Ja szczerze Wam powiem mam w nosie jakieś regulacje. Chce mieć w mieszkaniu 21 stopni i żeby było po prostu jak najtaniej. Proszę o odpowiedź. :)
  • Poziom 2  
    @ malykazio

W pierwszym poście podałeś dwie sprzeczne informacje. Piszesz mianowicie, że posiadasz kocioł z zamkniętą komorą spalania, by po chwili wpisać model komory otwartej. Jeżeli posiadasz MiniTerma Turbo jego oznaczenie jest następujące: GCO-DP-21-13.

@ andrefff
    Pogodówka nie moduluje płomienia palnika, wprowadzasz ludzi w błąd. Sterownik kotła odpowiada za modulację płomienia, pogodówka natomiast ustala temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej.

@ mirrzo
    Jako moderator powinieneś wyłapać i poprawić błędy. Po drugie piszesz o oszczędności w ilości spalonego gazu w przypadku zamontowania pogodówki. Zgodzisz się chyba ze mną, że może być wręcz odwrotnie jeżeli źle dobierze się krzywą grzewczą.
  • Poziom 36  
    Panna.Migotka napisał:
    @ andrefff
    Pogodówka nie moduluje płomienia palnika, wprowadzasz ludzi w błąd. Sterownik kotła odpowiada za modulację płomienia, pogodówka natomiast ustala temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej.

Źle się wyraziłem, odczyt z pogodówki przekazuje dane sterownikowi kotła, a ten moduluje płomień palnika. Niech Ci będzie.

Panna.Migotka napisał:
    @ mirrzo
    Jako moderator powinieneś wyłapać i poprawić błędy. Po drugie piszesz o oszczędności w ilości spalonego gazu w przypadku zamontowania pogodówki. Zgodzisz się chyba ze mną, że może być wręcz odwrotnie jeżeli źle dobierze się krzywą grzewczą.

Owszem, staram się jak mogę.
    Powinieneś czytać ze zrozumieniem cały tekst, a nie tylko jego część. Napisałem bowiem, że
    mirrzo napisał:
    Twoja ingerencja ogranicza się tylko raz, do wyznaczenia krzywej grzania.
    co znaczy, że właśnie ją musisz dobrze dobrać.
    Niemniej jednak, przyjmuje krytykę.
  • Poziom 12  
    Faktycznie,źle wpisałem model kotła. Ale jest na pewno z zamkniętą komorą (mam dwie rury, jedną ciągnie powietrze druga idą spaliny muszą być dwie bo komin by za mały na rurę Turbo). Ale do sedna, piszecie Panowie że moduluje, nie moduluje, ustala, nie ustala a ja chciałem wiedzieć czy po prostu montować ten czujnik czy dać sobie spokój?? Nie znam się naprawdę na technice grzewczej. Pytam dlatego, ponieważ instalator przy uruchomieniu kotła też nie potrafił powiedzieć. (w zasadzie olał mnie brzydko mówiąc) A co do kotła to jest Miniterm Elegance turbo GCO-DP-21-13 (24/24) Tak jest na tabliczce z boku.
  • Poziom 36  
    Przecież kupiłeś to zamontuj.
    W instrukcji kotła jest napisane :
    Sprawność przy mocy nominalnej (pełnej) 93% ;
    Sprawność przy mocy minimalnej 90,6 % .
    Oczywiście moc nijak się ma do nastawionej temperatury pracy ale .... dopóki sam nie sprawdzisz trudno będzie określić co się opłaca.
    W trybie pracy (gdy grzeje lub gdy tylko działa pompa) pobiera moc około 150 Wat.
    W trybie czuwania najwyżej kilka Wat.
  • Poziom 36  
    Sprawność kotła przy mocy nominalnej i tak jest wyższa niż przy minimalnej.
    Podczas pracy i tak zużywa znacznie więcej energii elektrycznej niż w trybie czuwania.
    Autor ma sterownik pogodowy i może sam się przekonać na własnej skórze co mu się bardziej opłaca.
  • Poziom 12  
    Panowie więc tak. Jak tylko będzie chwilka to przewierce się przezs ścianę i zamontuje ten czujnik. Jak tylko zauważe coś innego to dam znać. Dziękuje za odpoweidzi.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie. Otóż sterownik pokojowy zamontowany i czujka NTC na zewnątrz także. Jakie plusy zauważyłem- po osiągnięciu temperatury na "pokojowym" kocioł przechodzi całkowicie w stan czuwania, nie pracuje wentylator ani pompa. Jest po prostu cisza.

Mam natomiast kolejne pytanie, czy w tym kotle odpowietrza się pompę wody???? Od kilku tygodni zauważyłem że pompa przez pierwsze kilkanaście minut "mieli" tak jak by wodę z powietrzem, (słyszalne z okolic pompy wody) grzejniki odpowietrzone prawidłowo , nie leci wcale powietrze z odpowietrzników. Grzejniki równomiernie nagrzane na całej powierzchni.
    I jeszcze jedna sprawa, przy max przepływie wody użytkowej kocioł nie potrafi dogrzać wody więcej niż 56'C (zadane 60, jeden kran odkręcony, ok 1.5 metra od kotła.) Przy czym kocioł pracuje cały czas, nie wyłącza się, brak jakichś niepokojących objawów (poza pompą) Proszę o podpowiedź.
  • Poziom 2  
    Mam małe pytanko na temat "pogodówki".
    Czy ta czujka pogodowa ustala tylko temp. wody CO czy również wody użytkowej?
    O co chodzi z ustawieniem krzywej grzewczej? Co i jak ustawić?
    Mój piec to Termet Minimax Elegance z otwartą komorą + czujnik pokojowy.

malykazio napisał:
    ... pompa przez pierwsze kilkanaście minut "mieli" tak jak by wodę z powietrzem,... przy max przepływie wody użytkowej kocioł nie potrafi dogrzać wody więcej niż 56'C (zadane 60, jeden kran odkręcony... brak jakichś niepokojących objawów (poza pompą)

Zapowietrzona pompa. Odkręć odpowietrznik na pompie. Jeżeli to nie poskutkuje, to popuść dużą śrubę na osi wirnika do czasu, aż ujdzie powietrze.
  • Poziom 12  
    Hohohoho kolego "mirrzo" napisałeś "odkręć odpowietrznik w pompie..." Przestudiowałem CAŁĄ instrukcje i ani jednego akapitu nie ma odnośnie pompy i jej odpowietrzania. O grzejnikach jest sporo ale o pompie brak.... Jeśli będziesz miał czas to proszę podpowiedz mi co mam zrobić.
  • Poziom 36  
    Tę śrubę wykręć, resztę Kol. mirrzo opisał wyczerpująco.
    Miniterm Elegance GCO-DP-21-23 - Pompa wody ciągle pracuje.
  • Poziom 12  
    Tylko teraz tak, rozumiem że kocioł podczas procesu odpowietrzania pompy powinien być zimny i wyłączony?? Z góry dziękuje za szybką odpowiedź. :)
  • Poziom 36  
    Zimny niekoniecznie, ale wyłączony owszem.