Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG 42LW4500, antena siatkowa - Jadące samochody zakłócają sygnał. Co zrobić?

byczynho 28 Paź 2012 12:37 2241 19
  • #1 28 Paź 2012 12:37
    byczynho
    Poziom 19  

Witam.

Próbowałem odbierać sygnał anteną pokojową, niestety bezskutecznie. Kupiłem antenę siatkową ze wzmacniaczem, sygnał jest OK, niestety kiedy przejeżdżają samochody są zakłócenia. Zmieniłem wzmacniacz na symetryzator, to samo.
    Przed chwilą oglądałem Galileo na TV4, kiedy samochody zaczęły odjeżdżać z pod kościoła (mieszkam obok) TV nie dało się oglądać, to samo z Polsatem.

Mieszkam około 8 km w linii prostej od nadajnika w Rachocinie.

Co robić?

• #2 28 Paź 2012 12:42
    mihal2002
    Poziom 43  

byczynho napisał:

byczynho napisał:
    Kupiłem antenę siatkową ze wzmacniaczem

CO, to porażka!
    A antena gdzie zamontowana?

• #3 28 Paź 2012 13:23
    byczynho
    Poziom 19  

Antena leży na strychu, przy oknie patrzącym wprost na nadajnik. Montaż na zewnątrz może pomóc?

• #4 28 Paź 2012 14:31
    andrefff
    Poziom 36  

Nie, pomóc może założenie symetryzatora zamiast wzmacniacza i usunięcie zasilacza z instalacji. Milion razy było o tym na forum.

• #5 28 Paź 2012 14:39
    byczynho
    Poziom 19  

andrefff napisał:
    Nie, pomóc może założenie symetryzatora zamiast wzmacniacza i usunięcie zasilacza z instalacji. Milion razy było o tym na forum.

Proszę przeczytać co napisałem w pierwszym poście. :)

• #6 28 Paź 2012 14:44
    andrefff
    Poziom 36  

Sorry, nie doczytałem. Pomóc może taki filtr Link

• #7 28 Paź 2012 15:55
    byczynho
    Poziom 19  

A jaka jest szansa,. że to pomoże? skąd w ogóle te zakłócenia?

• #8 28 Paź 2012 16:02
    andrefff
    Poziom 36  

To wina wszelakiego rodzaju chińskich skuterków, motorynek itp., a dokładniej ich układów zapłonowych. Ten filtr ma szansę te zakłócenia odseparować, spróbuj kupić na próbę. Nie zadziała to oddasz.

• #9 29 Paź 2012 07:49
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

byczynho napisał:
    Próbowałem odbierać sygnał anteną pokojową, niestety bezskutecznie.

To dość niepokojąca informacja przy takich natężeniach sygnału z Rachocina (100kW).

Cytat:
    Kupiłem antenę siatkową ze wzmacniaczem, sygnał jest OK, niestety kiedy przejeżdżają samochody są zakłócenia.

Wyjście z najgorszych jakie mogą być.

Cytat:
    Zmieniłem wzmacniacz na symetryzator, to samo.

To rozwiązanie jest już bardziej poprawne.
    Cytat:
    Przed chwilą oglądałem Galileo na TV4, kiedy samochody zaczęły odjeżdżać z pod kościoła (mieszkam obok) TV nie dało się oglądać, to samo z Polsatem.

Musisz koniecznie "zobaczyć" na odbiorniku TV/dekoderze jaki masz poziom jakości sygnału i jaki masz poziom siły.

Zastosowanie filtru + tłumika (szeregowo) powinno rozwiązać problem.
    Przykładowy -
    tłumik : http://www.dipol.com.pl/tlumik_vhf_tra-04_pas...pustowe_47-2250mhz_z_przejsciem_dc_R50155.htm
    filtr : http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_198-62_5-862mhz_R49602.htm

Cytat:
    Co robić?

I to jest Twój problem.
    Co zrobić - zmniejszyć sygnał w.cz. na wejściu TV.

Pozdrawiam.

• #10 29 Paź 2012 16:53
    byczynho
    Poziom 19  

Byłem dziś w sklepie elektronicznym, sprzedawca był bardzo zdziwiony tym, że do tej TV potrzebne są już filtry. Oczywiście filtra nie kupiłem ponieważ czegoś takiego nie posiadał. Powiedział, że zakłócenia mogą być spowodowane słabym ekranem kabla. Może tak być?

• #11 29 Paź 2012 20:29
    mihal2002
    Poziom 43  

byczynho napisał:
    Powiedział, że zakłócenia mogą być spowodowane słabym ekranem kabla

To nie ma zielonego pojęcia!
    byczynho napisał:
    Może tak być?

NIE!
    Odpowiedź dostałeś!
    SP5ANJ napisał:
    Zastosowanie filtru + tłumika (szeregowo) powinno rozwiązać problem.
    Przykładowy -
    tłumik : http://www.dipol.com.pl/tlumik_vhf_tra-04_pas...pustowe_47-2250mhz_z_przejsciem_dc_R50155.htm
    filtr : http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_198-62_5-862mhz_R49602.htm

Cytat:
    Co robić?

I to jest Twój problem.
    Co zrobić - zmniejszyć sygnał w.cz. na wejściu TV.

• #12 29 Paź 2012 20:31
    byczynho
    Poziom 19  

Mam jeszcze pytanie odnośnie anteny, kierunkowa była by lepsza?

• #13 29 Paź 2012 20:48
    andrefff
    Poziom 36  

Masz 8 km do nadajnika, to na drucie wpiętym w gniazdo odbierzesz.

• #14 29 Paź 2012 20:55
    byczynho
    Poziom 19  

andrefff napisał:
    Masz 8 km do nadajnika, to na drucie wpiętym w gniazdo odbierzesz.

No właśnie nie. Sąsiad z naprzeciwka ma telewizor "naprzeciwko" stacji i faktycznie obiera u niego z kawałka drutu. Mój TV dzielą od nadajnika dwie ściany i zwykły drut nie przynosi rezultatu. Sąsiad ma TV Samsunga.

• #15 29 Paź 2012 21:07
    andrefff
    Poziom 36  

byczynho napisał:
    Mój TV dzielą od nadajnika dwie ściany i zwykły drut nie przynosi rezultatu.

:)
    Na początek pozbądź się zakłóceń, potem można podyskutować. Do czego Ci inna antena, skoro jak rozumiem,ta, gdy nie ma zakłóceń odbiera dobrze ?

• #16 30 Paź 2012 11:56
    _cheetah_
    Poziom 37  

byczynho napisał:
    Powiedział, że zakłócenia mogą być spowodowane słabym ekranem kabla. Może tak być?
    Oczywiście, że może tak być, choć u Ciebie to nie wygląda, żeby to był twój główny problem.

Jednocześnie, problemem może być też na przykład źle wykonane podłączenie kabla do urządzeń (złącza F, wtyczka separator wzmacniacza, etc.) lub źle ekranowany (albo w ogóle) rozgałęźnik sygnału.

Niedobrze, że masz antenę na strychu, bo to podstawowy problem - widocznie konfiguracja budynku jest taka, że sygnału z nadajnika 'łapiesz' nie za wiele, ale za to bardzo dobrze odbierasz zakłócenia.

Popróbuj jeszcze zmiany umiejscowienia anteny na tym strychu, tak aby w miarę możliwości jak najwięcej dzieliło ją od kierunku na ulicę, a antena odwrócona była bokiem / tyłem do kierunku zakłóceń.

Można też zmienić położenie symetryzatora w antenie.

• Jakieś % poziomu i jakości sygnałów na odbiorze na symetryzatorze to są pokazywane przez odbiornik?

• Wtyczka antenowa od zasilacza antenowego zamieniona na normalną wtyczkę antenową, najlepiej całkowicie metalową.

• #17 30 Paź 2012 22:00
    byczynho
    Poziom 19  

Nie da się ustawić anteny tyłem do ulicy. Wtedy patrzyła by zupełnie w innym kierunku niż jest nadajnik

• #18 30 Cze 2013 15:38
    Goalkeper
    Poziom 10  

Mam ten sam problem z 42LE4500, już 3 anteny przerabiałem, wszystkie na zewnątrz skierowane zawsze na nadajnik, zaraz przed blokiem mam w linii trafo osiedlowe a zanim kolejny blok, EURO DEXTA mała ale przesterowywała sygnał, obraz był ok tylko fonia czasami na sekundę gineła, następnie yaga 11 elementowa z symetryzatorem - całkowita porażka, do nadajnika 27km, sygnał w ogóle na granicy odbioru, zmieniłem więc środek na wzmacniacz LNA-101 z regulowanym zasilaczem, ale pomimo tego, że antena kierunkowa to tylko jeden mux dobrze działała, drugi działał ok ale jak skierowałem antenę w blok O_o, zamieniłem więc antenę na siatkę, przełożyłem wzmacniacz ale jak koszą trawnik pod blokiem to na czas prac nie ma TV, również samochody ale z reguły te bardzo stare lub zaniedbane sieją zakłóceniami z układów zapłonowych. Już przywykłem do tego ale nie omieszkam spróbować tych tłumików i filtrów :)

• #19 30 Cze 2013 16:48
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

byczynho napisał:
    Zmieniłem wzmacniacz na symetryzator, to samo.

Przekierować antenę tak aby na wskaźniku jakości w dekoderze (sygnał podawany w % ) był jak największy.
    Pamiętaj, że jeżeli przekręcasz antenę w lewo czy w prawo to reakcja pomiaru jakości jest zwłoczna i potrzebuję około 1 sekundy lub nawet 2 sekund aby "podać" nowe wskazania.

Cytat:

Jak podasz nam jakie masz wskazania jakości i siły w % to wszystko będziemy wiedzieć (no prawie wszystko).
    Myślę, że bez tłumika regulowanego się nie obejdzie.

Pozdrawiam.

• #20 30 Cze 2013 17:52
    byczynho
    Poziom 19  

Aktualnie na każdym kanale pokazuje mi siłę sygnału 100% i jakość sygnału 100%. Kilka dni nie korzystałem z TV ale ostatnim razem kiedy próbowałem coś pooglądać sygnału nie było w ogóle O.o

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo