Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mały układ fotowoltaiczny

Rosi24 28 Oct 2012 16:44 11196 38
    Rosi24
    Level 2  
    Witam
    Głowię się nad konstrukcją małego układu fotowoltaicznego. Co znaczy małego?
    Otóż w domku letnim nie mam podłączonego prądu. Nie chcę go mieć gdyż wiąże się to z opłatami np. comiesięcznymi za samo posiadanie licznika, a nie chcę płacić skoro jestem tam miesiąc czy dwa na rok. Niestety problemem jest np ładowanie komórki. Zastanawiam się czy by nie skonstruować układu ładującego zwyczajny akumulator samochodowy. To pozwoliłoby mi ładować telefon(y) a nawet podłączyć żarówkę samochodową :D czy laptopa.
    Czy ktoś ma pomysł jak taki układ skonstruować, na co zwrócić uwagę i ile to pi razy drzwi może kosztować. Aha i jak to jest z prawem energetycznym, czy ktokolwiek może się przyczepić do czegoś takiego?

Proszę nie piszcie o ładowarkach solarnych z allegro, bo one marnie działają.
    Jeśli ktoś by miał namiar na projekt układy na kilkadziesiąt wat byłabym niezmiernie wdzięczna za wysłanie.
    vodiczka
    Level 43  
    Rosi24 wrote:
    Aha i jak to jest z prawem energetycznym, czy ktokolwiek może się przyczepić do czegoś takiego?

Wielokrotnie wyjaśniane, instalacja fotowoltaiczna nie połączona z siecią ZE nie podlega prawu energretycznemu.
    Na Twoje potrzeby powinien wystarczyć panel 200-250W (cena nowego powyżej 1200 PLN, używany dużo taniej) plus akumulator 50Ah i regulator ładowania.
    Kilkadziesiąt wat to za mało jeżeli chcesz oświetlać i używać laptopa. Pamiętaj że nie zawsze niebo jest bezchmurne.
    vodiczka
    Level 43  
    Rzuuf wrote:
    akumulator samochodowy ładujesz w domu i zabierasz na działkę

Jeżeli jedziesz na weekend OK ale np. przy dwutygodniowym pobycie?
    vodiczka
    Level 43  
    Rzuuf wrote:
    jak te 2 tygodnie nie będzie słońca na tyle, by naładować akumulator?
    Taniej, niż panel FV jest kupić mały agregat prądotwórczy ...

To prawda ale autor prosi o rady w sprawie układu fotowoltaicznego, dlatego proponuję większej mocy aby nawet w pochmurny dzień kilkanaście wat wyciągnął.
    Co do cen zgadzam się - "wszystko" byle nie fotowoltaika, inaczej dawno miałbym z 1,5-2 kW na dachu.
    Rzuuf
    Level 43  
    Nooo, tak ...
    200 - 250W to jakieś 1,5m2 FV!
    Jest taki tutaj:
    http://esupersklep.pl/panel-fotowoltaiczny-250w-24v-mono-p-4775.html
    Małe to nie będzie: waga 21,5kg, wymiary 1650x991 ...

W/g statystyk w Polsce jest ok. 1500 godzin słonecznych rocznie, czyli średnio 4 godziny dziennie: 2 w zimie i 6 w lecie. To nie Kalifornia, niestety ...
    MD-2
    Level 15  
    Do ładowania telefonu i oświetlenia w postaci jednej żarówki (kup LEDową 12V) styknie spokojnie panel 50W (a nawet mniejszy 30W), do tego potrzebujesz kontroler ładowania. W lato jest wystarczająco dużo słońca aby podładować aku samochodowe 40Ah.
    Mowie to z mojego doświadczenia.
    vodiczka
    Level 43  
    MD-2 wrote:
    Do ładowania telefonu i oświetlenia w postaci jednej żarówki

Zapomniałeś o laptopie a autor zapomniał powiedzieć ile czasu będzie spędzał przy komputerze, prawdopodobnie w deszczowe dni więcej w słoneczne mniej. Może 200-250 W przesadziłem ale poniżej 100 W to bym nie schodził żeby nie martwić się czy mi styknie czy nie styknie.
    .
    Rosi24
    Level 2  
    akumulator wożony z domu odpada, spędzam na działce np 2-3 tyg ciurkiem; przez weekend to w ogóle nie trzeba ładować komórki bo wytrzyma to nie ma sprawy.
    tu na forum znalazłam coś takiego https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2355763.html
    pisze o panelach 20W (10W) , co o tym sądzicie?
    co do tego laptopa to tak palnęłam, pocztę sobie mogę w telefonie sprawdzić.
    Głownie potrzebny mi jest prąd do komórki i do skromnego oświetlenia(te 1- 2 h/dobę).

Aha co do agregatu nie zdał egzaminu strasznie dużo paliwa żre i hałasuje niemiłosiernie.

dopisane po czasie: znalazłam stronkę : http://www.solarid.pl/index.php?p=1_7_Baterie-s-oneczne
    wklejam w razie gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany tematem. Na tym się oprę. Panel 20W starczy dla mnie w zupełności
    MD-2
    Level 15  
    na te skromne wymagania to 20W starczy w zupełności,
    w czasie użytkowania zbieraj doświadczenie, rób sobie pomiary prądu przy różnej pogodzie, później pewnie będziesz chciał rozbudować swoją instalacje o kolejny panel

pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    Rosi24 wrote:
    Panel 20W starczy dla mnie w zupełności

Rób jak uważasz, Ja wybrałbym to co Jarek Kordalewski opisał w pierwszym linku, choćby dlatego: "System ma za sobą pierwsze wakacje - ani razu nie zabrakło mi energii w weekend, a za każdym razem w piątek system pokazuje w pełni naładowane akumulatory (odłączone ładowanie)"

Apetyt rośnie w miarę jedzenia - jak ujrzysz światło będziesz chciał go więcej :| a rozbudowywanie o następny malutki panel nie ma sensu. Panel 20W ( plus akumulatorek litowo-jonowy) jest dobry jak go bierze na pieszą lub rowerową wędrówkę.
    Rzuuf
    Level 43  
    Rosi24 wrote:
    co do agregatu nie zdał egzaminu strasznie dużo paliwa żre

- w/g danych znamionowych zuzycie jest ok. 0,5 litra paliwa (ok. 3 złote) dla wyprodukowania 1kWh. Jeżeli w ciągu roku w altance zużyjesz 10kWh (to koszt paliwa =30 złotych) to aby Twój "20-watowy system" dał tyle samo, musisz mieć 500 godzin słoneczka, czyli pełne 2 miesiące po 9 godzin dziennie, codziennie ...
    I agregat możesz użyć kiedykolwiek, gdy tylko jest taka potrzeba, a potem po użyciu chowasz, złodzieje go nie widzą.
    Terkotać przez cały dzień też nie musi: dla 1kWh to jest tylko godzina, a potem przez tydzień masz spokój.
    MD-2
    Level 15  
    Rzuuf wrote:

Terkotać przez cały dzień też nie musi: dla 1kWh to jest tylko godzina, a potem przez tydzień masz spokój.

No to teraz pojechałeś z fantazją
    Rosi24
    Level 2  
    wszystko fajnie Panowie, ale dlaczego piszecie do mnie "chciał" - jestem kobietą - energetykiem w dodatku, może czas zmienić przyzwyczajenia ???

ps. no własnie boję się tego "apetytu w miarę jedzenia", ale rozbudować zawsze można.
    MD-2
    Level 15  
    Rosi24 wrote:
    ... dlaczego piszecie do mnie "chciał" - jestem kobietą - energetykiem w dodatku,

z mojej strony przepraszam, nick chyba jakiś niejednoznaczny :)

P.S. jeśli kierunek energetyka - to twoja wiedza na pewno powinna ogarniać ten temat
    vodiczka
    Level 43  
    Rosi24 wrote:
    wszystko fajnie Panowie, ale dlaczego piszecie do mnie "chciał" - jestem kobietą

Przepraszam. Napisałaś w pierwszym poście:
    Rosi24 wrote:
    byłabym niezmiernie wdzięczna za wysłanie.
    ale umknęło to mojej uwadze a komputer elektrody nie analizuje tekstu i umieszcza przed cytatem: Rosi24 napisał
    Rosi24
    Level 2  
    no energetyk ale taki raczej od technik spalania; kotłów itd z prądem nie mam nic wspólnego.

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić pisownię postów.
    A układ nie jest fotowoltaniczny, tylko fotowoltaiczny.
    [retrofood]
    adje
    Level 14  
    Panie Moderatorze - ja w sprawie "woltaicznej" końcówki.
    Przeżyłem już - na siłę wprowadzanie przez polskich snobów z warszawki - zamiast obecnie powszechnie używanego słowa "komputer", lansowanie na siłę "compiuter". Wręcz wmawiano, że taka pisownia i wymowa tego słowa jest wykładnikiem wyższego znawstwa, wykształcenia i znajomości języków obcych. Nawet takie ogłupiające słowotwórstwo w praktyce się nie przyjęło. Podobnie jest teraz z "fotowoltaiką" zamiast poprawnie i zgodnie z zasadami polskiej pisowni "fotowoltanicznych". W polskim słowotwórstwie określa się np "botanika", a nie "botaika" itp. Myślę, że znów polskim zwyczajem musi się tym słowem zająć jakieś gremium językoznawców, a nie domorosłych "twórców".
    photonlab.pl

Level 12  
    Adje - mylisz się. Używamy słowa fotowoltaika a nie fotowoltanika z bardzo prostego powodu :

- tłumaczenie z języka angielskiego (photovoltaic a nie photovoltaNic)

Używając niepoprawnej terminologii będziesz narażał się na to, że ludzie nie będą traktowali Cię poważnie.
    irekgat
    Level 12  
    MD-2 wrote:
    na te skromne wymagania to 20W starczy w zupełności

Powodzenia przy podłączeniu czegokolwiek w ciągu kilku dni niepogody. Moim skromnym zdaniem zastosowanie ogniwa o mocy poniżej 200-250W jest nieporozumieniem. Nie ma, co się oszukiwać w czasie deszczu, bardzo silnego zachmurzenia ogniwa fotowoltaiczne nic nie produkują, a to, co wyprodukują nie starczy nawet na pokrycie strat samo rozładowania się akumulatora. Jaki laptop, oświetlenie LED-owe i ładowarka telefonu pobierają razem poniżej 20W? Instalacja musi być wykonana w sposób gwarantujący zapas energii przez co najmniej tydzień. Należy doliczyć straty energii na każdym elemencie instalacji. Przykład kilku przetwornic: 400W inwerter na "biegu jałowym" pobiera ok 45W na własne potrzeby, a 4000W ok 200W. Te straty trzeba pokryć, a z czego je pokryjemy jak zainstalujemy panel zabawkę?
    Koledzy doradźmy lepiej jak wykonać dobrą w miarę przyszłościową instalację z jakich elementów i gdzie je można tanio kupić.
    Zacznijmy od konkretów.
    Jakie jest zapotrzebowanie na energię?
    Rosi24 podaj konkretne moce urządzeń, które będą przyłączone do tej instalacji i dobowy czas działania.
    Ps.Na oświetlenie żarówka samochodowa się nie nadaje – 95% ciepła i 5% światła.
    MD-2
    Level 15  
    irekgat wrote:

Moim skromnym zdaniem zastosowanie ogniwa o mocy poniżej 200-250W jest nieporozumieniem.

Mówisz to z własnego doświadczenia (posiadasz ogniwa PV i je eksploatujesz?) czy mówisz to by beblać?

Koleżanka Rosi24 z tego co pisała dokonała już wyboru

P.S. poczytaj, tu wszystko jest wyjaśnione --> http://www.solarid.pl/index.php?p=1_7_Baterie-s-oneczne
    vodiczka
    Level 43  
    MD-2 wrote:
    Koleżanka Rosi24 z tego co pisała dokonała już wyboru

Zatem mam propozycję aby koleżanka nie zamykała tematu a po pierwszym tygodniowym pobycie na działce napisała jak jej układ zdał egzamin :D
    irekgat
    Level 12  
    MD-2 wrote:

Mówisz to z własnego doświadczenia (posiadasz ogniwa PV i je eksploatujesz?) czy mówisz to by beblać?

Wiesz tak sobie beblam :D
    A tak serio serio, to mam na dachu 1,4kWp w ciągłej eksploatacji, zimowe foty z zeszłej soboty i jeszcze 1,4kWp pod dachem do zainstalowania na wiosnę. Razem 12x235Wp 2,82kWp.
    Wal teraz Ty mistrzu co tam masz u siebie i nie gadajmy już o pierdołach.
    Mały układ fotowoltaiczny Mały układ fotowoltaiczny Mały układ fotowoltaiczny
    MD-2
    Level 15  
    Rosi24 wrote:
    akumulator wożony z domu odpada, spędzam na działce np 2-3 tyg ciurkiem; przez weekend to w ogóle nie trzeba ładować komórki bo wytrzyma to nie ma sprawy...
    co do tego laptopa to tak palnęłam, pocztę sobie mogę w telefonie sprawdzić.
    Głownie potrzebny mi jest prąd do komórki i do skromnego oświetlenia(te 1- 2 h/dobę).

I dalej będziesz twierdził ze dla niej panele PV 200-250W to niezbędne minimum? PRZEWYMAROWANE - pieniądze w błoto wyrzucone, "para w gwizdek idzie". Za to lepiej dzieciom cukierków kupić będą miały większą ucieche.

No ale co kto bogatemu zabroni jak ma taki kaprys. Zakładaj u siebie ile ci tam na dach wlezie, tylko w czasie odśnieżania przypnij się linką cobyś nie spadł i sobie karku nie przetrącił.

P.S. lepiej zrób stelaż z kątowników i pod kątem 20-25st śnieg będzie się sam zsuwał.
    vodiczka
    Level 43  
    MD-2 wrote:
    dalej będziesz twierdził ze dla niej panele PV 200-250W to niezbędne minimum?

A ty kolego nadal twierdzisz?:
    MD-2 wrote:
    na te skromne wymagania to 20W starczy w zupełności

Ja jednak twierdzę ża jak będzie kilka dni pod rząd ze średnim zachmurzeniem to na skromne oświetlenie nie wystarczy, nie mówiąc o pełnym zachmurzeniu. 100 W to minimum :D

Dodano po 3 [minuty]:

MD-2 wrote:
    No ale co kto bogatemu zabroni jak ma taki kaprys.

Niepotrzebna złośliwość, czyżbyś zazdrościł?
    irekgat
    Level 12  
    Nie pomagasz takim podejściem do sprawy.
    Minimalizm jest fajny, ale kiepsko działa. Chciałbym mieć na dachu panel 20W, ale wiem dobrze, że to nie wystarczy na nic. Elektrownia 1,4kWp potrafi wyprodukować w bardzo kiepskie dni 1,5-8W w godzinach 11-14.00 czyli w godzinach największego nasłonecznienia.
    Będziesz ręcznie chmury rozganiał czy co? Pogoda jest nieprzewidywalna w okresie 3 tygodni.
    Układ nie może być duży, bo to tylko domek letni, ale też na zabawce tego nie zrobisz, bo efekt będzie równie komiczny.
    Można zrobic instalację 230Wp niskim kosztem, wystarczy ruszyć głową.
    Lepiej się nie spieraj na tym poziomie tylko zaproponuj swoje konkretne rozwiązanie mistrzu.
    Co do odśnieżania, to nie bardzo rozumiem. Mam obniżyć kąt nachylenia paneli do 20-25 stopni? Wiesz jak wygląda kąt 20-25 stopni?
    Rzuuf
    Level 43  
    Polecam wartościową informację o godzinach słonecznych: miesięcznie, w zestawieniach rocznych:
    http://www.andretti.pl/wxsunhourssummary.php .
    Najwięcej godzin słonecznych było w kwietniu 2009 - prawie 240, a najmniej w kwietniu 2011 - tylko 3 (słownie: trzy!). Średnia z 4 ostatnich lat dla lipca to 86 godzin, rozrzut od prawie 50 do ponad 150.
    vodiczka
    Level 43  
    irekgat wrote:
    Mam obniżyć kąt nachylenia paneli do 20-25 stopni? Wiesz jak wygląda kąt 20-25 stopni?

Zrozumiałem że chodzi o 20-25 stopni do płaszczyzny dachu. Jeżeli nie reguluje się nachylenia paneli w zalezności od pory roku to optymalnie jest około 70 stopni do powierzchni ziemi.
    MD-2
    Level 15  
    vodiczka wrote:

Ja jednak twierdzę ża jak będzie kilka dni pod rząd ze średnim zachmurzeniem to na skromne oświetlenie nie wystarczy, nie mówiąc o pełnym zachmurzeniu. 100 W to minimum :D

WYSTARCZY - przetestowane, nawet w pełnym zachmurzeniu , przez dwa sezony. Właśnie na działce (teraz zima wiec panel schowany)
    Nie wierzysz? zainwestuj pare groszy i przekonaj się sam (ale z tego co piszesz nie jesteś entuzjastą PV)

irekgat wrote:

Układ nie może być duży, bo to tylko domek letni, ale też na zabawce tego nie zrobisz, bo efekt będzie równie komiczny.

komicznie to wyglądasz Ty na tym dachu z tą miotłą (tylko nie obrażaj się)

irekgat wrote:
    Co do odśnieżania, to nie bardzo rozumiem. Mam obniżyć kąt nachylenia paneli do 20-25 stopni? Wiesz jak wygląda kąt 20-25 stopni?

miałem na myśli 20-25 st wzgledem osi pionowej
    albo jak kto woli 65-70st wzgledem osi poziomej

P.S. Panowie nie mam zamiaru się dalej przekomarzać i spierać, każdy ma swój rozum i jeśli potrafi LICZYĆ i logicznie ogarnąć temat to zrobi to co uważa za słuszne