Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Literatura dla amatora nt. instalacji elektrycznych w domu jednorodzinnym

28 Paź 2012 18:51 3975 8
  • Poziom 7  
    Witam serdecznie na forum,

Moi drodzy otóż chce stworzyć sobie nową instalacje elektryczną w domku jednorodzinnym. Ale puki co poszukuje książek na ten temat takich dla amatorów.
    Moje zaawansowanie to zmiana gniazdek, przestawienie lampy o metr itp. Nie znam tajników takich jak powinno się prowadzić przewody gdzie puszki, jaka grubość kabla itd itp. Także poszukuje książki w miarę aktualnej, a nie ze standardami z lat 80 czy 70. Coś aktualnego, ale napisanego prostym językiem.
    Być może temat gdzieś już podobny był jednak byłbym bardzo wdzięczny za pomoc no i proszę o wyrozumiałość.

pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 30  
    Z książek się nie nauczysz.
    Najlepiej jak zatrudnisz się na stanowisku elektromontera w jakiejś firmie i przepracujesz w niej jakieś 2 lata. Wtedy może będziesz miał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną.

Dla całkiem początkującego polecam http://bezel.com.pl/.
    I przede wszystkim zdać egzamin na świadectwo kwalifikacyjne E do 1kV.

• Poziom 26  
    Polecam przeczytać tekst na niebieskim tle/zasady w załączniku
  • Poziom 7  
    INTOUCH napisał:
    Z książek się nie nauczysz.
    Najlepiej jak zatrudnisz się na stanowisku elektromontera w jakiejś firmie i przepracujesz w niej jakieś 2 lata. Wtedy może będziesz miał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną.

Dla całkiem początkującego polecam http://bezel.com.pl/.
    I przede wszystkim zdać egzamin na świadectwo kwalifikacyjne E do 1kV.

Egzamin jak najbardziej popieram myślę o nim w przyszłości. Tylko wiesz kwestia taka iż ciężko by mi było się zatrudniać na 2 lata mając inną pracę, po to by w przyszłości przerobić sobie instalację elektryczną. Poza tym wiem jak to jest w niektórych firmach nie wszystkie robią wedle zasad. Wpierw chce literaturę jak poznam coś więcej pójdę na kurs.

qadam12 dzięki właśnie czytam.

• Poziom 26  
    chcesz się uczyć to proponuję to:

Pozycja sprzed prawie 10 lat. Trochę mało aktualne. [Łukasz]

INTOUCH napisał:
    Najlepiej jak zatrudnisz się na stanowisku elektromontera w jakiejś firmie i przepracujesz w niej jakieś 2 lata

dwa lata to chyb żart.
    Postanowiłem usunąć załącznik po przeczytaniu opracowania Jaką wiedzę techniczną rekomendują stowarzyszenia elektryków?.
  • Poziom 7  
    Szukam właśnie czegoś kompetentnego, może być płatna lepiej się czyta książkę niż e-book.
    Ważne by było właśnie aktualne no i kompetentne.
  • Poziom 30  
    krzychummm napisał:
    Szukam właśnie czegoś kompetentnego, może być płatna lepiej się czyta książkę niż e-book.
    Ważne by było właśnie aktualne no i kompetentne.

Nie ma w Polsce żadnej bardziej kompetentnej literatury niż Polskie Normy.
    Choć w nich czasami zdarzają się błędy.
    http://www.pkn.pl/

qadam12 napisał:
    dwa lata to chyb żart.

Jeżeli kolega uważa że to zbyt krótki okres?
    Cóż. Dla o osoby po technikum elektrycznym powinna taka praktyka wystarczyć.
    A resztę to się człowiek zawsze dokształca we własnym zakresie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    krzychummm napisał:
    Moi drodzy otóż chce stworzyć sobie nową instalacje elektryczną w domku jednorodzinnym.

Mój drogi, najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie znajomego elektryka. Możesz pomagać mu, przez co on zdobędzie pomocnika a Ty doświadczenie. Niestety nie mając potrzebnego doświadczenia sam z książek nie nauczysz się jak prawidłowo wszystko wykonać, bo każda instalacja jest inna i z innymi problemami przychodzi się zmierzyć. Ponadto- eksploatacją instalacji elektrycznej (w tym realizacja prac montażowych) mogą zajmować się wyłącznie osoby legitymujące się ważnym Świadectwem Kwalifikacyjnym w zakresie eksploatacji urządzeń elektrycznych.

Temat zamykam.