Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neostrada - Neostrada 2 domy tp-link TD-W9801G + 2 urządzenia WI-FI

luki1321 28 Paź 2012 19:27 2259 8
  • #1 28 Paź 2012 19:27
    luki1321
    Poziom 2  

Witam. Wiem że na forum istnieje wiele tematów odnośnie rozdzielenia neostrady na 2 domy jednak nie mogę ich zastosować u siebie. A dlatego ponieważ posiadam juz urządzenie tp-link TD-W8901G i poprowadzoną w swoim domu już skrętkę w miejsce najbliższe domu do którego chcę przesłać sygnał internetu.

Obrazek poglądowy: (błąd w nazwie urządzenia-ma być tp-link TD-W8901G)
    Neostrada - Neostrada 2 domy tp-link TD-W9801G + 2 urządzenia WI-FI

Sytuacja wygląda tak.
    1: Neostrada dociera do urządzenia tp-link TD-W8901G i jest rozesłana przez wifi po domu (laptop, telefony) oraz przez 8żyłową skrętkę (tą z wtyczką RJ45) do dekodera telewizji orange, do komputera stacjonarnego, oraz 3 kabel (na rysunku czerwony) do najlepszego miejsca do komunikacji z domem 2.
    2: Instalacji w domu nie chcę przerabiać w dużym stopniu
    3: Urządzenie oznaczone jako "1" (2 anteny wifi <jedna kierunkowa do urządzenia "2" druga by ulepszyć zasięg wifi po drugiej stronie domu-duży dom=problem z tabletami, smartfonami> oraz jeśli to możliwe porty LAN rj45 <możliwość podłączenia desktopa lub w przyszłości zmianę miejsca dekodera orange) ma odbierać ze skrętki sygnał z modemu (TD-W8901G)
    4:Urządzenie "2" ma odbierać sygnał z anteny kierunkowej i przekazywać go do komputera (dobrze by było by miał 4 porty RJ45) oraz rozsyłać po drugim domu sygnał wifi (laptop i smartfony)<też ma mieć 2 anteny wifi>

Odległość od domów 30m bez przeszkód
    zależy mi na stabilności ii szybkości działania internetu w drugim domu

Budżet to +/- 400zł (tanio ale solidnie) urządzenia ŁATWO konfigurowane najlepiej TP-LINK (wg mnie sprawdza się) ale jestem otwarty na inne dobre firmy

Czy takie rozwiązanie ma sens bytu? zależy mi na kupnie max 2 urządzeń i 2 anten kierunkowych (chyba że nie będzie to możliwe)

Mam nadzieję że opisałem problem dokładnie...
    Proszę o pomoc w doborze urządzeń (trochę czytałem i bawiłem się moim TD-W8901G i myślę że z łatwą konfiguracją dam sobie sam radę)

0 8
  • Pomocny post
    #2 28 Paź 2012 22:01
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na połączenie 2 urządzenia wystarczą, przy takiej odległości to pewnie nawet na fabrycznych patykach 2-3 dBi np WA-500G i tryb bridge.
    Ale do WiFi i portów LAN potrzeba drugiego radia i switch'a.
    Najprościej byłoby to zrealizować AP z 5-portowym switch'em np. Edimax EW-7209APg

Ewentualnie może być WDS i wtedy 2-gi AP rozsyła sieć po drugim domu.

0
  • #3 29 Paź 2012 16:22
    luki1321
    Poziom 2  

Chciał bym jednak mieć te anteny kierunkowe (nawet najtańsze i najprostsze) by była maksymalna stabilność połączeń, a do tego przecież urządzenia nie wystawię za okno... a antenę tak (odległość od urządzenia to góra 2 m kabla w obydwu przypadkach)

Zrozumiałem że potrzebuję dwa urządzenia łączące ze sobą funkcję AP oraz Switch.
    Edimax EW-7209APg który podałeś nie ma dwóch anten i jego dostępność w necie jest ograniczona.
    Czy istnieje w ogóle takie urządzenie opisane jako "1" czyli odbierające sygnał portem Rj45 (już z routera) a wysyłające rj45 i dwiema antenami (kierunkowa i wifi w domu 1)
    Czy jest też urządzenie (opisane jako 2) odbierające jedną anteną sygnał (kierunkową) a wysyłająca dalej wifi + przynajmiej 2 porty rj45.
    Znalazłem urządzenie TP-LINK TL-WR1043ND. Czy ma ono wymagane funkcje? Czy musi ono pracować w 802.11g by działać z smartfonami czy może być to 802.11n. A może jest jakieś tańsze i bardziej odpowiednie urządzenie? (200 zł *2 + 2 anteny kierunkowe to prawie 500zł) (2 anteny, AP i switch)

I czy ma to prawo działać? Może czegoś nie zrozumiałem w twoim poście lub moje założenia są złe?

0
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2012 16:34
    wojtek2803
    Poziom 37  

luki1321 napisał:
    Czy jest też urządzenie (opisane jako 2) odbierające jedną anteną sygnał (kierunkową) a wysyłająca dalej wifi + przynajmiej 2 porty rj45.

AirLive G.DUO.

0
  • #5 31 Paź 2012 20:41
    luki1321
    Poziom 2  

Czyli tego AirLive G.DUO mógł bym użyć jako urządzenie "2" a drugiego takiego samego jako urządzenie "1"? Czy nie będzie problemu z konfiguracją ze względu na zmienne IP neostrady?

0
  • Pomocny post
    #6 31 Paź 2012 20:59
    wojtek2803
    Poziom 37  

luki1321 napisał:
    AirLive G.DUO

To urządzenie ma 2 radia niezależne od siebie tzn że np na zewnątrz możesz dać antenę kierunkową ( by odbierała ) a tą drugą co ma urządzenie byś mógł rozsyłać wifi po domu

luki1321 napisał:
    Czy nie będzie problemu z konfiguracją ze względu na zmienne IP neostrady?

Żadnego problemu nie będzie bo to za ruterem tworzysz własną sieć adresujesz wg. własnego uznania

Dodano po 1 [minuty]:

luki1321 napisał:
    tp-link TD-W8901G
    oczywiście to urządzenie zostaje

0
  • #7 01 Lis 2012 12:36
    luki1321
    Poziom 2  

Ok... Jeszcze tylko chciał bym wiedzieć czy AirLive G.DUO można użyć jako urządzenia nr 1
    Odbierającego internet z urządzenia TP-link TD-W8901G przez skrętkę (do portu WAN w AirLive G.DUO miał bym go podpiąć?) a rozsyłającego go przez 2 anteny (jedna Wifi po domu druga kierunkowa)?

0
  • #8 01 Lis 2012 13:35
    wojtek2803
    Poziom 37  

luki1321 napisał:
    do portu WAN w AirLive G.DUO miał bym go podpiąć?)

Do portu lan i wtedy masz komputery w jednej sieci. Oczywiście G.DUO jako AP

0
  • Pomocny post
    #9 01 Lis 2012 23:35
    toti666
    Poziom 13  

Kolego luki1321 w Twoim przypadku zastosowanie AirLive G.DUO będzie najlepsze, ponieważ :
    1. jeśli router ma 1 radio a np. 2 lub 3 wyjścia antenowe, to po podłączeniu różnych anten nie osiągniesz pożądanego efektu, nawet pogorszysz działanie Wi-Fi
    2. w jednym urządzeniu masz wszystko, co jest Ci potrzebne

Najprostsza konfiguracja :
    - "router 1" ustawiasz w trybie 'AP + AP' - pamiętaj, żeby dać inne SSID - najlepiej dla radia, które będzie wysyłało neta do 2 domu ukryć nazwę i pamiętaj, żeby zrobić przerwę między kanałami, UTP-ka który jest pociągnięty do tego routera wpinasz do LANu - na routerze wyłącz DHCP
    - "router 2" ustawiasz w trybie 'AP klient + AP'

0