Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu Siemens/Si1848+u/AMILO - Pionowe paski na matrycy przy uruchamianiu

siarpol79 28 Paź 2012 22:58 2667 11
  • #1 28 Paź 2012 22:58
    siarpol79
    Poziom 8  

Witam,

I tak, jak w temacie, w trakcie uruchamiania kompa widoczne są pionowe paski widoczne na fotkach, inne (gęstsze), gdy wyświetlane jest najpierw logo producenta lapka

a następnie (rzadsze, przerywane - tak co około 4mm) w trakcie uruchamiania XP'ka.

Potem jest względnie OK - to znaczy nie widać już żadnych pasków na pulpicie ale czasem (bo nie zawsze) daje się zauważyć delikatne migotanie jasności obrazu - tak, jakby na starym monitorze CRT ustawić kiepściutkie odświeżanie.

Problem rozpoczął się w trakcie gry w taką mało-wymagającą strzelankę "Alien stars". Zaczęły się dziać z grafiką jakieś dziwne rzeczy. Zamazywania, jakieś dziwne artefakty itp. A jak odpaliłem zupełną już (tzw grę popierdułkę -Demon star - też prosta strzelanka) to w trybie pełnoekranowym screeny wyglądają tak:

... a "poszatkowane" menu tak:

Były też przypadki "blue screen'ów" z totalnym wysypaniem się systemu i informacją o jakimś "memory parity check error" czy coś podobnego już nie pamiętam...
    Dodam, iż miałem kiedyś problem z zasilaczem bo ukręcił mi się przy nim przewód - ten od strony kompa - i zrobiło się zwarcie. Oczywiście naprawiłem kabelek ale już od dłuższego czasu muszę działać na kompie tylko na zasilaczu bo po wyjęciu wtyczki wysypuje się w ciągu 1-2 minut. (tak jakby w ogóle nie ładował baterii).

Naczytałem się na forum, że częstą przyczyną takiej sytuacji jest uszkodzenie samego gniazda lub też elementów związanych z zasilaniem. (ja wiążę to z tym zwarciem...) Problemy z grafiką pojawiły się jednak sporo po tej akcji z zasilaczem. Myślę też, że zanim dorosłem do czyszczenia systemu odprowadzajęcego ciepło mogłem go kilka razy dobrze podgrzać bo wentylator wył już jak szalony...:)
    ... Aha, i jeszcze ważna sprawa. Odpalałem go z podpiętym innym monitorem LCD - sprawa wygląda tak samo. Nie ma też wpływu na stan rzeczy poruszanie, ściskanie, przeginanie obudowy matrycy itp

Jeśli ktoś z Was ma jakiś pomysł to prosiłbym o opinię.

p.s. Mam możliwość kupna za 300 PLNów płyty głównej do tego lapka, więc może warto by zmienić te "bebechy - razem w sumie z grafiką bo jest przecież zintegrowana" niż motać się z serwisami i jakimiś naprawami.

Przepraszam za tak długi elaborat - ale wolę opisać dokładnie całą sprawę od razu niż potem doklejać kolejne informacje...

Bardzo proszę o mądre słowo...
    Serdecznie pozdrawiam - świeżak na forum
    Marek

0 11
  • #2 28 Paź 2012 23:37
    sosarek

Poziom 43  

Witam,niestety pada grafika,potrzebny będzie reballing.Druga,mniej prawdopodobna diagnoza to uszkodzenie pamięci karty graficznej,jeśli posiada własną a nie współdzieloną z systemową.

0
  • #3 28 Paź 2012 23:51
    siarpol79
    Poziom 8  

witam,

... więc jak?
    Warto pchać to do serwisu, czy może zakupić tę wspomnianą przeze mnie płytę główną i podmienić całą? Nie wiem jakie mogą być koszty naprawy a płytę mogę dostać za 3 stówki.

Mam jeszcze jedno pytanie...
    Czym różnią się: Si1848 i Si1848+u ?

Pozdro.

0
  • #4 29 Paź 2012 00:57
    sosarek

Poziom 43  

Koszt naprawy porównywalny z kosztem wymiany.Jeśli chodzi o różnice w oznaczeniu to teraz nie mam dostępu do serwisówek niestety.

0
  • #5 29 Paź 2012 07:29
    siarpol79
    Poziom 8  

OK, dzięki

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to będę wdzięczny ale z tego co kolega Sosarek napisał - pójdę raczej w zakup tej płyty i jej wymianę.

p.s. może jednak ktoś zna różnicę pomiędzy Si1848 a Si1848+u ?

Pozdro

0
  • #6 29 Paź 2012 09:26
    mchajka
    Poziom 15  

Si 1848+u:
    Optional integrated UMTS (without voice function);
    only factory option, not customer upgradeable
    - supports single band UMTS (hSDPA) 2100MHz
    (data only)
    - supports quadband EDGE/GPRS/’GSM:
    850/900/1800/1900MHz
    - supports third generation (3G) digital cellular standards
    - typical download rates of 600-800kbps,
    peak speeds up to 1.8Mbps*

0
  • #7 29 Paź 2012 10:59
    siarpol79
    Poziom 8  

...o i to już jest coś.

Pytam bo obecnie mam Si1848+u a facet, który ma do sprzedania płytę główną umieścił w jej opisie, że jest do Si1848. Wysłałem więc do niego zapytanie czy pasuje do Si 1848+u i odpisał, że na 100% tak.

Ale kolega wyżej napisał:
    Optional integrated UMTS (without voice function);
    only factory option, not customer upgradeable

...więc zastanawiam się na ile ten modem jest "integrated" z płytą główną...
    Czy mogę śmiało kupić od gościa tę płytę główną i potem wystarczy podłączyć do niej ten modem GSM czy to faktycznie są dwie różne fizycznie płyty główne - jedna z zabudowanym na niej tym modemem a druga bez?

Może i pasuje na 100% ale korzystam z netu na tym kompie i wolałbym tą funkcję zachować?

Podpowiedzcie proszę jak to z tym jest naprawdę.

0
  • #8 29 Paź 2012 11:23
    mchajka
    Poziom 15  

Sądzę,że chodzi o ten moduł plus karta mpcie do niego.Ale czy to jedyne różnice to nie wiem. Fujitsu Siemens/Si1848+u/AMILO - Pionowe paski na matrycy przy uruchamianiu Fujitsu Siemens/Si1848+u/AMILO - Pionowe paski na matrycy przy uruchamianiu

0
  • #9 29 Paź 2012 11:37
    siarpol79
    Poziom 8  

...tak by to na logikę wyglądało i oby tak było... :)

Wolałem się jednak upewnić. Wychodzi na to, że zaryzukuję i kupię tą płytę.
    (chyba, że jest ktoś, kto wie na 100% jak to z tym jest - to proszę o info.
    Dzisiaj jeszcze się wstrzymam i jak się nie pojawi żadna pewna informacja to jutro zamówię płytę)

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Marek

0
  • #10 29 Paź 2012 11:56
    boro1234567
    Spec od komputerów

Jeśli za 300 masz możliwość kupić rzeczywiście nową płytę z grawancją to kup.
    Rebaling na tej płycie nic nie da, wymiana układu również jest kłopotliwa.

0
  • #12 31 Paź 2012 22:54
    siarpol79
    Poziom 8  

Witam,
    więc stało się zamówiłem coś takiego:

http://www.ebay.pl/itm/NEU-FSC-Amilo-Si1848-Notebook-Mainboard-S50IA0-/400244491100?pt=DE_Elektronik_Computer_Mainboards&hash=item5d306e435c

... już do mnie idzie. Nowa, z gwarancją i na dodatek w niezłej cenie - dzięki boro1234567 - natchnąłeś mnie, żeby poszukać faktycznie nowej - ... i proszę.

Jak uda mi się to już złożyć "do kupy" - to dam znać jakie są wyniki. Może komuś ten temat pomoże.

Póki co mam jeszcze jeden problem...
    Pisałem wcześniej, że mam problemy z ładowaniem baterii. Wyczytałem na forum, że odpowiedzialne jest za to złącze zasilania (moduł czy jakoś tak to było opisane). Tak się składa, że szukając płyty głównej na ebay'u natrafiłem na coś takiego:

opisane jako: "FUJITSU AMILO Si 1848 - DC POWER IN BOARD -35G5S5000-10"

No i stąd moje pytanie. Czy to co się uszkadza w przypadkach nie ładowania baterii jest na tym małym module, czy to tylko gniazdo z kabelkami a to co się psuje, znajduje się na płycie głównej. Pytam bo jeśli za "nieładowanie" baterii odpowiada to małe gó....ko - to przy jednym rozkładaniu bym to od razu wymienił...
    Podpowiedzcie jeśli wiecie.

Pozdrawiam
    Marek

0