Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa robota R/C na g±sienicach z kamerk± internetow± !(!!)

31 Sty 2005 15:01 5494 15
  • Poziom 17  
    Witam !!!

Mam zamiar zbudować robota na g±sienicach sterowanego zwykł± aparatur± R/C (z zabawki). Robot będzie wyposażony w kamerkę USB,
    i będzie on miał wymiary około kartki A5 (wysoko¶ć robota jest obojętna).

Mam kilka pytań odno¶nie budowy takiego modelu:

1. Od czego wzi±ć g±sienice ?
    2. Sk±d wyczasn±ć silniczki ?
    3. Jak w najprostszy sposób przekazywać obraz z kamerki USB do PC ?

Prosze o odpowiedzi !!!
    (!!) - ozdobnik? [h]
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Osobi¶cie, co do silniczków polecam przej¶ć się na złomowisko samochodowe i zdemontować kilka silników od wycieraczek ja w takowy sposób się zaopatrzyłem w kilka bardzo fajnych silników z serwomechanizmami:), które będ± także wykorzystywał do budowy mojego własnego robota, ale jak na razie kompletuje sprzęcik:)
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Co do przeniesienia obrazu z kamerki USB to jesli chcesz to zrobic droga radiowa to odpowiednie pasmo jest ci w stanie dac chyba tylko Wireless Ethernet.Mozesz wziac plyte z jakiegos starego laptopa , wlozyc do niego karte sieciowa i calym robotem sterowac z tego laptopa.
  • Poziom 17  
    Dzięki !! czyli jednak jest sposób transmisji obrazu.

A co do silniczków te z wycieraczek s± zbyt duże i ciężkie
    a mi zależy na małej masie i małym rozmiarze.
    wpadłem na pomysł zastosowania silniczków modelarskich (7,2V)
    Ale jeszcze potrzebue odpowiedniej przekładni najlepiej 1:10
    Może wiecie gdzie tak± znaleĽć ?

Prosze o linki z podobnymi projektami jak mój.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    poszukaj na allegro ta napewno znajdziesz, zastosuj lepiej silniki krokowe s± tańsze
  • PCBway
  • Poziom 17  
    Dzięki za rady ale już mam 2 silniczki modelarskie.
    Kupiłem je od kolegów za ¶mieszn± cenę.
    potrzebuje odpowiedniej przekładni i g±sienic !
    tylko nie wiem sk±d je wzi±ć.
    Narazie wykonałem Robota z klocków LEGO ale jest bez kamerki, silniczków, i odbiornika R/C

Prosze o pomoc !!!
  • Poziom 19  
    Jeżeli znasz troszke bascoma i poznałe¶ jaki¶ mikrokontroler, to możesz spróbować sam zrobić sterownik usb pod kamere i napisać do niego program, potem pozostaje jeszcze kwestia <ta trudniejsza> aby wykonać w układzie nadajnik który bedzie kompatybilny z kart± bezprzewodow±. Plusem takiego jest fak że jest ono tanie, ale wymaga pewnej wiedzy o mikrokontrolerach. Lecz jeżeli nie masz pojęcia o programowaniu mikrokontrolerów radze zrobić tak jak pisał kolega wyżej, by zainstalować na pokładzie robota komputer pc który bedzie sterował cało¶ci± robota, oczywi¶cie to też wymaga pewnej wiedzy o programowaniu, lecz tym razem wystarczyć ci bedzie znajomo¶ć nawet pascala:), do silników potrzebny cie bedzie kontroler, najlepiej pod ltp, no i program.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    przekładnie poszkaj w sklepach modelarskich s± takie, a gonsienice wykonaj np. ze starej dędki i poprzyklejaj kawałkimetalu
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Pomysl kolegi johna jest iscie szatanski.Taki projekcik wymagalby zaimplementowania stosu USB na mikrokontrolerze (trzeba zrobic implementacje Host-a !) a i tak jedyne co by uzyskal to najprawdopodobniej Low Speed, ktory w zaden sposob nie jest w stanie zaspokoic zadan kamerki.Zdaje sie ze kolega nic nie robil na USB stad takie pomysly.Stare plyty od laptopa da sie dostac za marne grosze na zlomie komputerowym (albo nawet laptopy z uszkodzonym lcd-kiem) a korzysci z takiego rozwiazania sa nieocenione.
  • Poziom 17  
    cinek13 napisał:
    przekładnie poszkaj w sklepach modelarskich s± takie, a gonsienice wykonaj np. ze starej dędki i poprzyklejaj kawałkimetalu
    Jak zapobiec ¶lizgania się i spadania g±sienic ???
  • Poziom 19  
    Nie pomy¶lałem że ciężko jest uzyskać szybk± transmisję. Rzeczywi¶cie pewnie by sie udało uzyskać jedynie 2500 b/s które by nie zaspokoiło zadnej kamerki. No cóż, mylić sie jest rzecz± ludzk±. Jednak osobi¶cie uważam że pomysł "pc na pokład" nie jest zbyt ambitny. Może lepiej było by zainstalowac na tym robocie kamerę przemysłow± z nadajnikiem, a odbierać na karcie telewizyjnej kompa, albo na najzwyklejszym tv. Co wy na to????
  • Poziom 14  
    Witam kolegę :-)
    Wszystko co potrzebujesz jest opisane na stronie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic242909.html
    Przeczytaj uważnie i zastosuj się do wszystkich rad jakie tam znajdziesz a na pewno nie będziesz miał problemów z bódow± swojego robota.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.