Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa robota R/C na g±sienicach z kamerk± internetow± !(!!)

kidzar89 31 Jan 2005 15:01 5635 15
Optex
    kidzar89
    Level 17  
    Witam !!!

Mam zamiar zbudować robota na g±sienicach sterowanego zwykł± aparatur± R/C (z zabawki). Robot będzie wyposażony w kamerkę USB,
    i będzie on miał wymiary około kartki A5 (wysoko¶ć robota jest obojętna).

Mam kilka pytań odno¶nie budowy takiego modelu:

1. Od czego wzi±ć g±sienice ?
    2. Sk±d wyczasn±ć silniczki ?
    3. Jak w najprostszy sposób przekazywać obraz z kamerki USB do PC ?

Prosze o odpowiedzi !!!
    (!!) - ozdobnik? [h]
  • Optex
  • Helpful post
    Krzysiek007
    Level 20  
    Witam.
    Osobi¶cie, co do silniczków polecam przej¶ć się na złomowisko samochodowe i zdemontować kilka silników od wycieraczek ja w takowy sposób się zaopatrzyłem w kilka bardzo fajnych silników z serwomechanizmami:), które będ± także wykorzystywał do budowy mojego własnego robota, ale jak na razie kompletuje sprzęcik:)
  • Helpful post
    fantom
    Level 31  
    Co do przeniesienia obrazu z kamerki USB to jesli chcesz to zrobic droga radiowa to odpowiednie pasmo jest ci w stanie dac chyba tylko Wireless Ethernet.Mozesz wziac plyte z jakiegos starego laptopa , wlozyc do niego karte sieciowa i calym robotem sterowac z tego laptopa.
    kidzar89
    Level 17  
    Dzięki !! czyli jednak jest sposób transmisji obrazu.

A co do silniczków te z wycieraczek s± zbyt duże i ciężkie
    a mi zależy na małej masie i małym rozmiarze.
    wpadłem na pomysł zastosowania silniczków modelarskich (7,2V)
    Ale jeszcze potrzebue odpowiedniej przekładni najlepiej 1:10
    Może wiecie gdzie tak± znaleĽć ?

Prosze o linki z podobnymi projektami jak mój.
  • Helpful post
    cinek13
    Level 16  
    poszukaj na allegro ta napewno znajdziesz, zastosuj lepiej silniki krokowe s± tańsze
  • Optex
    kidzar89
    Level 17  
    Dzięki za rady ale już mam 2 silniczki modelarskie.
    Kupiłem je od kolegów za ¶mieszn± cenę.
    potrzebuje odpowiedniej przekładni i g±sienic !
    tylko nie wiem sk±d je wzi±ć.
    Narazie wykonałem Robota z klocków LEGO ale jest bez kamerki, silniczków, i odbiornika R/C

Prosze o pomoc !!!
    JohnyB1986
    Level 19  
    Jeżeli znasz troszke bascoma i poznałe¶ jaki¶ mikrokontroler, to możesz spróbować sam zrobić sterownik usb pod kamere i napisać do niego program, potem pozostaje jeszcze kwestia <ta trudniejsza> aby wykonać w układzie nadajnik który bedzie kompatybilny z kart± bezprzewodow±. Plusem takiego jest fak że jest ono tanie, ale wymaga pewnej wiedzy o mikrokontrolerach. Lecz jeżeli nie masz pojęcia o programowaniu mikrokontrolerów radze zrobić tak jak pisał kolega wyżej, by zainstalować na pokładzie robota komputer pc który bedzie sterował cało¶ci± robota, oczywi¶cie to też wymaga pewnej wiedzy o programowaniu, lecz tym razem wystarczyć ci bedzie znajomo¶ć nawet pascala:), do silników potrzebny cie bedzie kontroler, najlepiej pod ltp, no i program.
  • Helpful post
    cinek13
    Level 16  
    przekładnie poszkaj w sklepach modelarskich s± takie, a gonsienice wykonaj np. ze starej dędki i poprzyklejaj kawałkimetalu
  • Helpful post
    fantom
    Level 31  
    Pomysl kolegi johna jest iscie szatanski.Taki projekcik wymagalby zaimplementowania stosu USB na mikrokontrolerze (trzeba zrobic implementacje Host-a !) a i tak jedyne co by uzyskal to najprawdopodobniej Low Speed, ktory w zaden sposob nie jest w stanie zaspokoic zadan kamerki.Zdaje sie ze kolega nic nie robil na USB stad takie pomysly.Stare plyty od laptopa da sie dostac za marne grosze na zlomie komputerowym (albo nawet laptopy z uszkodzonym lcd-kiem) a korzysci z takiego rozwiazania sa nieocenione.
    kidzar89
    Level 17  
    cinek13 wrote:
    przekładnie poszkaj w sklepach modelarskich s± takie, a gonsienice wykonaj np. ze starej dędki i poprzyklejaj kawałkimetalu
    Jak zapobiec ¶lizgania się i spadania g±sienic ???
    JohnyB1986
    Level 19  
    Nie pomy¶lałem że ciężko jest uzyskać szybk± transmisję. Rzeczywi¶cie pewnie by sie udało uzyskać jedynie 2500 b/s które by nie zaspokoiło zadnej kamerki. No cóż, mylić sie jest rzecz± ludzk±. Jednak osobi¶cie uważam że pomysł "pc na pokład" nie jest zbyt ambitny. Może lepiej było by zainstalowac na tym robocie kamerę przemysłow± z nadajnikiem, a odbierać na karcie telewizyjnej kompa, albo na najzwyklejszym tv. Co wy na to????
    Pomyslowy_Dobromir
    Level 14  
    Witam kolegę :-)
    Wszystko co potrzebujesz jest opisane na stronie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic242909.html
    Przeczytaj uważnie i zastosuj się do wszystkich rad jakie tam znajdziesz a na pewno nie będziesz miał problemów z bódow± swojego robota.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.