Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klaskacz przedłużenie mikrofonu-bezpieczniki

Hallam 29 Paź 2012 00:35 1455 11
  • #1 29 Paź 2012 00:35
    Hallam
    Poziom 7  

Witam,

chciałbym już na początku się przyznać, że jestem mocno początkujący w temacie elektroniki więc proszę o wyrozumiałość.
    Mam do was dwa pytania:

Czy możliwe jest spowodowanie wyskoczenia bezpieczników przedłużeniem kabla, który łączy element (mikrofon elektretowy) z płytką drukowaną?

Pytam, bo zmontowałem klaskacz z przekaźnikiem ze strony (przepraszam za reklamę) AVT. Dopóki mikrofon był przymocowany do płytki, wszystko działało jak należy (jednoczesne zapalanie dwóch lampek biurkowych na klaśnięcie). Dopiero po odlutowaniu mikrofonu od płytki i dolutowaniu do niej cieńkich kabelków (1,5 m) i do nich mikrofonu (z zachowaniem biegunowości w obu miejscach) pojawił się problem ;) Po podpięciu pierwszej lampki do listwy zasilającej nic się nie stało. Dopiero po podpięciu wtyczki drugiej lampki wyskoczyły bezpieczniki w instalacji w pokoju. Połączenia sprawdzałem dwa razy, koszulki termokurczliwe też zakładałem.

Mam jeszcze pytanie co do połączenia dwóch lampek do jednego wejścia out na płytce. Jeśli zrobiłem to wg mojego "schematu" ;) wszystko jest ok ?

Poniżej do pobrania schemat AVT i moje połączenie lampek
    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT721_2.pdf

0 11
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 29 Paź 2012 06:52
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Hallam napisał:
    Po podpięciu pierwszej lampki do listwy zasilającej nic się nie stało. Dopiero po podpięciu wtyczki drugiej lampki wyskoczyły bezpieczniki w instalacji w pokoju. Połączenia sprawdzałem dwa razy, koszulki termokurczliwe też zakładałem.

Mam jeszcze pytanie co do połączenia dwóch lampek do jednego wejścia out na płytce. Jeśli zrobiłem to wg mojego "schematu" ;) wszystko jest ok ?

Poniżej do pobrania schemat AVT i moje połączenie lampek
    http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/AVT721_2.pdf

Jeśli obie lampki zachowały swe wtyczki i tkwią one w gniazdkach przedłużacza czy gniazdkach w ścianie to niestety nie jest OK i mikrofon tu nie ma nic do rzeczy.

0
  • #3 29 Paź 2012 08:08
    Hallam
    Poziom 7  

tak, po zlutowaniu wszystkiego całość ma dwie wtyczki, które potem są w listwie. Masz pomysł jak zrobić to poprawnie?
    teraz przyszło mi do głowy podłączenie listwy (na dwie wtyczki) do OUT.

0
  • Pomocny post
    #4 29 Paź 2012 08:31
    noartist83
    Poziom 11  

Mając dwie wtyczki jeśli którąś z nich wepniesz odwrotnie to będziesz robił zwarcie, dobrze pomyślałeś aby podłączyć tę listwę pod klaskacz, wtedy nie będzie tego problemu.

0
  • Relpol
  • #5 31 Paź 2012 17:10
    Hallam
    Poziom 7  

Rzeczywiście mieliście rację układ nie robi zwarcia po zamontowaniu z listwą, dziękuję :)
    Pojawił się natomiast kolejny ciekawy efekt ( a w sumie dwa)

1. Po zamontowaniu układu z listwą i podłączeniu mikrofonu na 4 metrowej przedłużce dzieje się rzecz następująca.

Klaskam-światło się zapala-mija 10 sekund i gaśnie bez wyraźnej przyczyny.

Zmieniałem mikrofon-bez zmian

Zmieniając długość przewodu (przedłużki) do 1m czas samoistnego odłączenia zasialania skraca się do 3s.

Przylutowując mikrofon do płytki układ działa całkowicie poprawnie.

Zdroworozsądkowo wartości (10s,3s) są proporcjonalne do długości przewodu, ale z czego to wynika? Jak to zniwelować?

2. Kiedy lampki się świecą (po klaśnięciu) lub nie (przed) i uruchomi się lodówka, lub zapalę światło w pokoju, klaskacz przechodzi do stanu przeciwnego (włączony-wyłącza się // wyłączony-włącza się) Może ktoś wytłumaczyć skąd ten efekt? I kolejny raz, jak go usunąć (możliwie bez ingerencji w instalację elektryczną domu- nie mogę tego zrobić)?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

0
  • #7 01 Lis 2012 09:54
    Hallam
    Poziom 7  

okej jak tylko zamontuję dam znać czy pomogło.
    Nierozwiązany pozostaje jeszcze problem 2 czyli przechodzenie w stan przeciwny. Macie jakieś pomysły?

0
  • #8 01 Lis 2012 10:53
    jdubowski

Hallam napisał:
    Nierozwiązany pozostaje jeszcze problem 2 czyli przechodzenie w stan przeciwny. Macie jakieś pomysły?

Przyczyna - przenikanie zakłóceń do układu, zacznij od wymiany przewodu mikrofonowego na ekranowany.

0
  • #9 05 Lis 2012 17:32
    Hallam
    Poziom 7  

podłączyłem mikrofon do przewodu ekranowanego i rzeczywiście pomogło, wyłączanie się układu po upływie regularnego czasu ustąpiło.
    Niestety układ nadal włącza się i wyłącza samodzielnie w dwóch przypadkach:
    1- bezpośrednio po załączaniu takich urządzeń jak lodówka//2 jarzeniówki// laptop) dzieje się tak zawsze
    2-niezidentyfikowanym (nie załączają się żadne urządzenia pokoju a układ zmienia stan)
    czas zmiany stanu jest losowy (mierzyłem czasy)

Pomyślałem, że może to być wina (starego) zasilacza- ale nie. Wymieniłem go na nowy i problem się powtarza.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Przy zmianie zasilania z sieciowego na 9v baterię problem nr 1 (lodówka/jarzeniówki...) ustępuje ale 2 pojawia się nadal.

Co tu nie gra?

0
  • #10 05 Lis 2012 18:29
    marekzi
    Poziom 38  

Przenikają zakłócenia z sieci zasilającej.
    Należałoby zasilać układ z baterii, zaekranować go, wyrzucić przekaźnik z płytki.
    Można próbować modyfikować układ wzmacniacza na T1-T3 ale obawiam się, że nie dasz sobie rady z tym

0
  • #11 05 Lis 2012 19:01
    Hallam
    Poziom 7  

Okej, wymieniłem przewód zasilający idący od baterii na ekranowany. I.. już myślałem, że jest dobrze a tu znowu przełączenie ;/
    Generalnie jestem zdesperowany żeby to zadziałało, co jeszcze mogę zrobić?
    Marekzi, nie mówię, że nie masz racji, ale czy to możliwe żeby AVT wypuściło źle zaprojektowany kit (zakładając, że u mnie elementy działają ok)?

0
  • #12 05 Lis 2012 19:10
    jdubowski

Hallam napisał:
    Generalnie jestem zdesperowany żeby to zadziałało, co jeszcze mogę zrobić?

Jak wyżej napisano - oddalić przekaźnik i wszystkie połączone z siecią przewody od układu, zaekranować układ.

0
  Szukaj w 5mln produktów