Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobranie alarmu do działki

barbiq 29 Oct 2012 09:47 5079 29
Optex
 • #1
  barbiq
  Level 13  
  Witam Koledzy.
  Zacznę od tego abyście nie odsyłali mnie do alarmowców bo to nie wchodzi w grę:)
  Od jakiegoś czasu próbuję dobrać dla siebie alarm. Przeczytałem już mnóstwo tematów na ten temat ale to tylko mnie trochę nakierowało.
  Mam dom i wolnostojący duży garaż odległy o ok 50m od domu. Wyszedłem z założenia że tylko Satel ale teraz rodzi się pytanie "który"? Brałem pod uwagę:
  - 2 niezależne alarmy Micra w domu i garażu, 6-7 czujek każdy
  - Integrę z 12-14 czujkami i ciągnąć 6-7 przewodów do garażu
  - Integrę wrl 12-14 czujek - tylko nie wiem jak z zasięgiem

  Oczywiście to tylko moje propozycje, a wierzę, że wielu z Was na duże doświadczenie z systemami alarmowymi.
  Dość istotne jest również to że czujki będą narażone na temperaturę zewnętrzną, bo będą pod okapami budynków!
  Dodam, że zależy mi na powiadamianiu przez sms i sterowaniu pilotem.
  Jeśli pomoglibyście mi dobrać system byłbym wdzięczny:)
 • Optex
 • #2
  Reeltime
  Level 16  
  Kolego barbiq
  Na wstępie pytanie - czemu nie chce kolega skorzystać z usług "alarmowców"? Czy możemy poznać powody ?
  W kwestii założeń ochrony wszystkie 3 opcje z technicznego punktu widzenia są poprawne, z praktycznego z kolei opcja 2 będzie najbardziej stabilna i łatwa w obsłudze, opcja 3 w części dotyczącej czujek może być przyczyną problemów (okresowe utraty zasięgów czujek radiowych), w kwestii sterowania i powiadamiania OK. W kwestii montażu czujek ruchu (bezprzewodowych) w warunkach zewnętrznych to poroniony pomysł - dla potrzeb ochrony zewnętrznej zostały skonstruowane specjalne czujki (oferuje je wiele firm). Aby dobrać coś potrzeba jeszcze odpowiedzi na kilka dodatkowych pytań - czy istnieją nasadzenia na terenie ? i w jakiej odległości od budynków, czy po terenie poruszają się zwierzęta ? Ponadto nadrzędny problem - bazowanie tylko na ochronie zewnętrznej może być poważnym błędem - zbyt łatwo można takie czujki obejść
  (czułość jest zoptymalizowana i stanowi kompromis pomiędzy podatnością na fałszywe alarmy a skutecznością wykrywania intruza). To Kolega musi jeszcze przemyśleć....
 • Optex
 • #4
  barbiq
  Level 13  
  Reeltime wrote:
  Czy możemy poznać powody ?

  Owszem:) Otóż jestem elektronikiem i już miałem do czynienia z instalacjami alarmowymi. Z pewnością nie w takim stopniu jak wielu z Was ale jakieś pojęcie mam. Innym powodem jest to że chciałbym poznać coś co mam w domu nie tylko z instrukcji użytkownika ale wiedzieć co, jak i skąd się bierze, żeby choćby w czasie awari wiedzieć gdzie szykać przyczyny! W dodatku tak już już mam że lubię mieć kontrolę nad tym co mam:)
  Reeltime
  Dookoła działki jest mały gaik więc pojawiają się małe zwierzęta, dlatego z góry zakładam, że czujki muszą być odporne na małe zwierzęta. Na chwilę obecną będzie tylko ochrona zewnętrza, ponieważ jestem w trakcie budowy i dom jest nie wykończony, bez okien. Do tego planuję jeszcze jakiś mały rejestrator i 4 kamerki ale to nie ten temat.
  Poza tym mój temat to tylko prośba o pomoc w doborze systemu bo niestety nie można być dobrym we wszystkim:)
  bhtom
  Myślałem o czymś takim (jednym kablem do garażu)ale czy wtedy wszystkie zamontowane tam czujki nie będą widoczne w systemie jako jedna? Z ekspanderami nie miałem zbytnio do czynienia więc może tu kłania się moja niewiedza:)
  Dziękuję Koledzy za naprowadzenie:) Pokombinuję jeszcze:)
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Ekspander spełnia rolę podcentrali-każda czujka jest widziana osobno.Jeśli jesteś dopiero w trakcie budowy to polecam puszczenie w ziemi najlepiej 2kabli(żelowanych)między garażem a miejscem w domu gdzie będzie centrala,i stworzenie 2 niezależnych stref(garaż i dom).
 • #6
  mmx01
  Level 18  
  Nikt też się nie odniósł do budzetu.

  Sam miałem podobny dylemat i odpowiedź klucz, to co chronisz. Jeżeli to zwykła działka ze starą lodówka i termą to temat kosztu samego alarmu jest istotny.

  Mi zestaw integry 128 WRL + czujki wew i zew wyszedł ponad 5k PLN.
  Dla porównania to samo z użyciem Micry ciut ponad 3k PLN.

  Do zewnętrza istotniejsze będą same czujki - fałszywe alarmy niż sama centralka.
  Ja postawiłem ostatecznie na 2xRT315 i HX-40DAM (potrzeba regulacji zasięgu).
  Dualne PIR+MW+AM.

  Zwykły moduł GSM ROPAM z funkcją alarmu też da radę. Jest rozwojowy bo później możesz dołożyć centralkę i użyć go tylko jako powiadomienia, jak rozbudować będziesz chciał wnętrze.

  Mankament Micry - brak podziału stref i mało czujników ale do tego możesz dać 2 micry:
  1- strefa zewnętrzna
  2- strefa wewnętrzna (tutaj garaż)

  Uzbrajać możesz albo osobnymi manipulatorami albo pilotami, choć piloty mogą sie mylić.
  Ja zdecydowałem się na wnętrze manipulator, zewnętrze pilot i 2 centralki.
  Czujki ABAX 2x droższe niż Micra.

  Micra jest stworzona wręcz do takich obiektów. Integrę osobiście po wszystkich kalkulacjach mogłbym założyć w domu całorocznym. No ale jak masz cenne rzeczy jak QUADA to można zmienić priorytety.

  Istotne też co za element tam kradnie, u mnie np. amatorzy złomu, nie wiem czy same atrapy by nie wystarczyły ;-) Dla pewności zewnętrzne czujki mam przewodowe nie radiowe. Choć pracują jako NC więc dostając się do kabla zawodowiec ją szybko unieszkodliwi, nie jak EOL.

  Pzdr,
  M.
 • #7
  BUTTON76
  Level 10  
  Reeltime wrote:
  Kolego barbiq
  Na wstępie pytanie - czemu nie chce kolega skorzystać z usług "alarmowców"? Czy możemy poznać powody ?..


  Ja mogę odpowiedzieć:
  - bo miałem do czynienia z firmami zakładajacymi alarmy i nie wykazuja żadnego profesjonalizmu , pociagniecie kabli po scianie w osłonie plastikowej i założenie magnesów na drzwi i wiercenie dziury w scianie na syrene hymmm
  Sa to rzeczy łatwe i proste do zrobienia samemu !
  Po co mam komus płacic za fuszerke ?
 • #8
  Reeltime
  Level 16  
  Kolego BUTTON76
  Ripostując Kolegi kwestię: ... bo miałem do czynienia z ..... (tu proszę wpisać nazwę dowolnego zawodu - podaję domyślne - politykami, lekarzami, informatykami, mechanikami samochodowymi, murarzami i tynkarzami etc ...) ... dalej idzie tak jak Kolega napisał z tym że proszę podać odpowiednie czynności (i tu z kolei: uchwalenie ustawy lub wycięcie wyrostka i postawienie diagnozy albo zainstalowanie nowego programu na starym sprzęcie ...) ... są to wszystko rzeczy łatwe i proste i oczywiście do zrobienia samemu (z lepszym lub gorszym skutkiem), nie wiem czy Kolega pamięta utworek pewnego znanego wierszoklety (pisanie wierszy to też proste - tylko ich czytanie może być trudne) rozpoczynający się od: Murarz domy buduje, krawiec szyje ubrania ..., teoretycznie możemy być samowystarczalni ale niestety wraz z rosnącą specjalizacją coraz częściej napotykamy na barierę w postaci braku dostatecznej wiedzy (stąd forum ELEKTRODY) lub umiejętności a nierzadko i czasu na "zabawę" - PROFESJONALISTA z FIRMY zrobi to szybciej, lepiej niestety nie taniej, ale na tym polega działalność usługowa.
  Ponadto tak jak w każdej branży są firmy i FIRMY, jestem więcej niż pewny że ta z którą Kolega miał do czynienia należała do tych pierwszych.
  Na zakończenie sprawa pojęcia PROFESJONALNY - zgodnie ze słownikiem j. polskiego jedno z głównych znaczeń to - uprawiany jako zawód, i nie oznacza to bynajmniej dobrze czy źle po prostu jako coś z czego czerpie się korzyści (tak jak i kolokwialnie mówiąc "dawania d..y") można to robić na zasadzie odwalania pańszczyzny albo ku pełnej satysfakcji Klientów, warunek tylko że muszą chcieć za to zapłacić...
 • #9
  sosarek

  Level 43  
  Do autora postu-kable kładzie się na gołe ściany przed położeniem tynków jeśli istnieje taka możliwość,nie magnesy lecz czujniki magnetyczne zwane kontaktronami(drzwi,rolety zewnętrzne,okna).Porządne wykonanie okablowania to dopiero połowa sukcesu,dobór odpowiednich elementów biorąc pod uwagę warunki w jakich ma sprzęt pracować oraz ich optymalna konfiguracja to gwarancja poprawnego działania każdego systemu alarmowego.Samemu kokega być może założy system,a za 2miesiące założy temat w stylu "alarm sam się włącza-czemu?".Miałem wielokrotnie podobne sytuacje,gdzie klient na podstawie kosztorysu sam zakupił sprzęt i sam lub przy pomocy jakieś złotej rączki go montował,a później zwracał się do mnie po pomoc,lub co gorsza po włamaniu ubezpieczyciel odmawiał wypłaty odszkodowania ponieważ alarm nie był montowany przez wyspecjalizowaną firmę.
 • #10
  BUTTON76
  Level 10  
  sosarek wrote:
  lub co gorsza po włamaniu ubezpieczyciel odmawiał wypłaty odszkodowania ponieważ alarm nie był montowany przez wyspecjalizowaną firmę.


  i tutaj przemawia bardzo wazny argument :-)
 • #11
  barbiq
  Level 13  
  sosarek
  Więc trochę mi się rozjaśniło i może byłoby to niezłe rozwiązanie ale musiałbym pociągnąć chyba dodatkowe zasilanie do garażu

  mmx01
  Kasowo to myślę, że 3-max4 tysiące ale biorąc pod uwagę czujki zewnętrzne boję się, że to ciut za mało! Sprawa ROPAM to rozumię że jako niezależna centralka,tak? tylko wtedy jako coś ala strefa garażu?
  Jeśli chodzi o Micrę (2szt w moim wypadku)to wydaje mi się to jak najbardziej odpowiedni system ale chyba największym mankamentem jest to, że czujki bezprzewodowe słabo znoszą niskie temperatury! dodam że obiekt jest otwarty więc temperatura może być bardzo niska!
  Na obecną chwilę to nic nie będzie trzymane w garażu ani w domu, wszystko zwiozę dopiero w momencie wprowadzki! niestety już raz mnie okradli i na razie nie chcę ryzykować.

  BUTTON76
  Przyznam Ci rację, spotkałem się z wieloma "specjalistami" z wielu branż, w tym alarmowej i wierzcie mi Koledzy, gdybyście zobaczyli co nawyczyniali z systemami i jak to mówili, że to "najnowsze trendy instalacyjne" to byście ich od razu wygonili z domu! To również przemawia za tym iż instalację przeprowadzę sam, a jeśli coś popsuję to zapłacę za to z własnej kieszeni i będę miał nauczkę na przyszłość:)

  Oczywiście jeśli kogoś uraziłem to bardzo przepraszam, nie miałem takiego zamiaru! Wiem, że są, na tym forum, bardzo dobrzy fachowcy w tej dziedzinie i nie wrzucam ich do jednego wora z "paprokami". Również właśnie dlatego przyszedłem z tym pytaniem do Was a nie do przykładowego "pana Kazia":)i cenne są dla mnie informacje, które tu uzyskałem.
  Pozdrawiam:)

  Dodano po 6 [minuty]:

  W pewnym sensie macie rację, że taka sytuacja może nastąpić! ale po to jest forum, żeby zasięgnąć fachowej pomocy, czyż nie? Nie zakładałem tego tematu tylko po to żeby usłyszeć wszystkie "przeciw" zakładaniu alarmu indywidualnie! Założyłem go po to byście mi pomogli go dobrać bym nie miał później problemu!
 • #12
  Reeltime
  Level 16  
  Kolego barbiq
  Mimo wszystko odradzam montaż bezprzewodowych czujek wewnętrznych na zewnątrz.
  Ponadto ilość fałszywych alarmów jakiej można się spodziewać (czysto akademicko bo nie widzę obiektu) może być zbyt duża - z czynników które mogą pobudzać czujki można wymienić: słońce, wiatr, poruszające się gałęzie drzew i krzewów, owady i ptaki, wiewiórki, koty etc - ale życzę szczęścia
 • #13
  sosarek

  Level 43  
  Witam,połóż żelowany kabel(a najlepiej 2)miedzy domem a garażem.Następnie w domu Satel Integra64,w garażu ekspander wejść w obudowie z zasilaczem i akumulatorem.Piszesz że nie masz w domu jeszcze okien-czujki zewnętrzne wg.mnie nie mają najmniejszego sensu(koszty),wstrzymałbym się na Twoim miejscu do momentu montażu okien-wtedy zakładać na nich kontaktrony i robić okablowanie pod czujniki ruchu,dymu itp.
 • #14
  mmx01
  Level 18  
  Na zewnątrz stosuje się czujki zewnętrzne izolowane i przewodowe. Zwykle dualne pozwalające zniwelować wspomniane zjawiska. Oczywiście cena -> jakość -> mniej fałszywych alarmów. Wewnętrzne na zewnątrz jak nie temperatura i fałszywe alarmy (wykończą właściciela) zabije wilgoć.

  Jak kolega wspomniał, tymczasowo (stan otwarty) może lepiej się wstrzymać 80zl vs 500zl.
  Czujki zewnętrzne PIR+MW+AM to średnio trzeba liczyć 500zl/szt więc zaproponowane przez Ciebie liczby nie zmieszczą się w budżecie ;-) Co robi 6 czujek w garażu? (W sensie ich rozmieszczenia).

  Najtańsza zewnętrzna jaką znam to 200zl i mało pochlebne opinie - D&D.


  M.
 • #15
  barbiq
  Level 13  
  Witam Koledzy.
  Dostałem dziś informację, że prawdopodobnie w połowie listopada będą okna:) tak więc skupię się może na zabezpieczeniu wnętrza. Miałem jeszcze taki pomysł żeby zaryzykować z Micrą lub modułem ROPAM oraz przwodowymi czujkami wewnętrznymi na zewnątrz pod okapem. Z tego co się orientuję to czujki satelowskie działają dobrze do -30sC..ale może faktycznie nie ma sensu tak kombinować? Oczywiście to tylko taka myśl mnie naszła.
  Nie ukrywam, że zaczęło mi zależeć na kosztach, ponieważ zaskoczyli mnie z oknami. Jak już założą okna będę mógł uzbrajać wnętrze, a to chyba jest bardziej istotne, a co za tym idzie, ograniczę koszty:)
 • #16
  sosarek

  Level 43  
  Jeśli będziesz miał okna(które czasami lubią "wyjść w siną dal" w nocy) to polecam założyć na nich oraz drzwiach kontaktrony,jeśli chodzi o centralę to Integra64,możesz dołożyć jakąś radiolinię w celu załączania jej pilotem(w celu wyeliminowania np.czasu potrzebnego na wpisanie kodu po naruszeniu drzwi wejściowych).Odradzam stosowanie zwykłych czujek na zewnątrz,także użycie profesjonalnych czujników zewnętrznych w przypadku domu mieszkalnego mija się dla mnie z celem.
 • #17
  juventino
  Level 12  
  Z czujkami zewnętrznymi jest zawsze jakiś problem. Ustawienie pola widzenia i czułości czujki zewnętrznej jest dość pracochłonne i nie zawsze będziemy z tych czujek zadowoleni. Jak je się przytępi by nie generowały alarmów fałszywych to jest ryzyko, że nie załączą się na ruch intruza. Odradzam stosowania czujek firmy Satel - ostatnio dość się pogorszyła ich jakość. Centrala micra jest kłopotliwa do serwisowania - zawsze potrzebne jest połączenie się z PC w celu konfiguracji.
  Jeżeli mamy zastosować jakiekolwiek czujki zewnętrzne to tylko dualne. Osobiście odradzam OPTEX - z doświadczenia polecam czujki GUARD, czujka ta jest odporna na alarmy fałszywe, posiada antymasking co uniemożliwi jej np. zasłonięcie lub zamalowanie. Wadą jedyną jest cena jakieś 600 zł. Wybór central alarmowych jest bardzo duży. Najprostszym systemem jest centrala firmy Satel, prosta i czytelna, łatwa do programowania jak z poziomu klawiatury tak i z poziomu pc. Oprogramowania i instrukcje firmy Satel są dostępne na stronie producenta. Najkorzystniejszą ofertę cenowo na dzień dzisiejszy posiada firma UTC. Central ATS 1000 firmy UTC - jest już domyślnie oprogramowana tylko montować i używać. Do domku jednorodzinnego wystarczająca, 4 obszary 8 -32 linie alarmowe. Już kilka zamontowałem i jest ok.
 • #18
  barbiq
  Level 13  
  sosarek
  okna będą więc trzeba je zabezpieczyć!Odpuszczę sobie zabezpieczenie zewnętrzne i skupię się już na wnętrzu! Integra wydaje się bardzo dobra dla mnie bo można ją fajnie rozbudować, natomiast micra ma w standardzie powiadamianie SMS i obsługę pilotów, a to w przypadku dokładania do Integry jest dość kosztowne (moduł sterowania oraz GSM)
  juventino
  Nie znam systemu ATS, szczerze mówiąc to pytałem kilku dystrybutorów i nie potrafili nic na jego temat powiedzieć! Może mógłbyś mi podesłać jakieś konkretniejsze info na ten temat?
 • #19
  sosarek

  Level 43  
  Jeśli chodzi o obsługę pilotów wystarczy dokupić jakąś radiolinię(ok.100zł),a moduł gsm to ok.300zł.W przyszłości możesz także dołożyć moduł Ethm-1 umożliwiający zarządzanie centralą przez internet. Na plus należy także zaliczyć bezawaryjność sprzętu,możliwości konfiguracji,mnogość dodatkowych modułów oraz wsparcie techniczne ze strony producenta.
 • #20
  juventino
  Level 12  
  Kontaktrony montował bym na dole skrzydła okna, wtedy będziesz mógł uchylać okna na noc przy załączonej strefie w której znajdą się wszystkie linie alarmowe okien.
  Z awaryjnością urządzeń firmy Satel bym polemizował. Ostatnie czasy jakość ich urządzeń mocno się pogorszyła. Nawet software central alarmowych posiadają dużo błędów i jest konieczność aktualizacji central, modułów gsm, modułów ethm.
  Co do pomocy serwisowej - to wszyscy producenci dbają o swoją klientele.
  Fakt, że potem czasami na szkoleniach przytaczają ciekawe anegdoty z rozmów z instalatorami. :)

  Centrale ATS MASTER znajdziesz tutaj.
  http://www.gesecurity.pl/contact.htm
 • #21
  barbiq
  Level 13  
  Koledzy dzięki za pomoc:) zdecydowałem się (na obecną chwilę) na Micrę i bezprzewodowe czujki, jednak potrzebuję podłączyć jeszcze dwie czujki zewnętrzne, przewodowe. Tu moje pytanie: czy czujki zdadzą egzamin na przewodach długości ok 80m? A co do samych czujników to planuję czujkę Bosch OD850 lub Optex lx402, nie ukrywam, że ze względu na koszty.
  aha, dodam również, że te czujki chciałbym wpiąć w jedną linię a w drugą chciałbym podłączyć 4 kontakrtony w garażu
 • #22
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Witam, kolego barbiq czujniki zdadzą egzamin na tych 80 metrach a nawet na 200 czy 500m
  Jesli chcesz wpiąc te czujniki w jedną linie to bedziesz mial identyfikowane przez centralę jako jedną. Musisz podpiąc je w NC i tamper zabezpieczenia antysamotażowee
  To samo z kontaktronami, są one w nc i łaczysz szeregowo
 • #23
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  barbiq wrote:
  Koledzy dzięki za pomoc:) zdecydowałem się (na obecną chwilę) na Micrę
  barbiq wrote:
  aha, dodam również, że te czujki chciałbym wpiąć w jedną linię a w drugą chciałbym podłączyć 4 kontakrtony w garażu

  No to teraz rozumiem dlaczego:
  barbiq wrote:
  Zacznę od tego abyście nie odsyłali mnie do alarmowców bo to nie wchodzi w grę

  Po prostu takiej rzeźby żaden rozsądny instalator by się nie podjął

  BUTTON76 wrote:
  bo miałem do czynienia z firmami zakładajacymi alarmy i nie wykazuja żadnego profesjonalizmu

  Powiedział " profesjonalista" od dwóch czujek zewnetrznych w NC na jednej linii....

  ps. o ile możesz to podłącz na jedna linie pira i dwa kontaktrony ( też lipa ale zawsze trochę mniejsza)
 • #24
  mmx01
  Level 18  
  Nie ma co być tak surowym... większość spraw zależy od budżetu i zastosowania. Odwracając kota ogonem, skoro projektant w Satelu zaprojektował Micrę a następnie ktoś decyzyjny zdecydował się na wyłożenie kilkuset tysięcy na realizację to znaczy ze istniała jakaś potrzeba w tym zakresie. No chyba że tam też sami "fachowcy".

  Często widuje się różne kwiatki zostawione i przez zawodowców, nie tylko tej branży. Hydraulików, murarzy, elektryków, ile zawodów tyle możliwości.

  Skoro kolega zakłada post tutaj to liczy na jakąś pomoc. Pomoc idź do fachowca to żadna pomoc moim zdaniem. Jeżeli czuje się kolega na siłach realizacji tego zadania po tych wszystkich postach to warto wspomnieć że ryzykuje swoimi pieniędzmi i mieniem. Jeżeli tak i jest tego świadomy, decyzja należy do niego.
  Ciekawe ilu instalatorów procentowo z branży jest tu obecnych, 1-5%? Statystycznie słaba grupa odniesienia. Do otworzenia takiej firmy nie potrzeba żadnych papierów, jedynie wyobraźni.

  Jak napisano wcześniej czujki zewnętrzne są podatne na fałszywe alarmy.
  Lepiej wybrać lepsze, acz alarmów uniknąć się nie da. Ja polecam RK315DT, na zewnętrznych nie warto oszczędzać. Montaż na 2.2m lub 1.5m w trybie PET. Jedyne co, to że duże są trochę.

  To czego Micra nie oferuje to np. strefy czy liczniki naruszeń przed wyzwoleniem alarmu (przydatne na zewnątrz). Nie ma bajerów konfiguracyjnych. Jednak dla kogoś poszukującego pilotów i GSM i "NA DZIAŁKĘ" stanowi ofertę wartą rozważenia, do takiego środowiska została zbudowana. Jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę z ograniczeń, dlaczego nie. Najbliższa temu jest Intergra128WRL (zintegrowane piloty + powiadomienie + sterowanie GSM) co jest górną półką Satela, raczej kosztowo nie na działkę. Branie czegoś innego i dokładanie klocków na działkę nie ma sensu uważam.

  Dodatkowo jak kolega zechce się rozbudować można wtedy dołożyć versę czy integrę a Micrę ustawić jako moduł GSM. Wówczas może wybrać tańszą integrę. Wszelkie czujki bezprzewodowe będą nie do użycia, sama centrala jednak tak. Jak napisałem Za i Przeciw należą do gościa z portfelem.

  Ja bym dał każdego PIRa zewnętrznego na osobne wejście a kontaktrony obwodowe domku czy (czy, nie i) garażu w jeden obwód.
  Micra ma wejść 4 + tamper.
  Tampery należy połączyć jako NC (w szereg).
  U siebie dałem tak:
  PIR przód 1
  PIR tył 2
  VD-1 na drzwi 3
  Tamper 5
  Kontaktrony u mnie są bezprzewodowe, przewodowe np. parteru można dać w jeden obwód 4.

  Co za różnica w domku letniskowym czy naruszą okno w łazience czy salonie. To nie magazyn. Kabli też nie ma w kilometrach a na usterki kontaktrony są raczej mało podatne.

  Na koniec pozostaje pytanie czy to co chronimy warte jest nakładów jakie ponosimy... dlatego u mnie odpadła integra WRL.
  PS. Micra jest łaskawa dla elektrowni słonecznej.


  Pzdr,
  M.
 • #25
  barbiq
  Level 13  
  suworow chwilowo nie mam możliwości zainwestować w super alarm więc nie czepiaj się. już raz mnie okradli i nie życzę tego nikomu. Poza tym nie mam potrzeby instalowania pirów na osobnej lini ponieważ będą one na jednej ścianie, liczę się z tym, że "ciężko" będzie zidentyfikować uszkodzenie...ale to przecież tylko 2 czujki, 50% że trafię:)
  Tak jak napisał kolega mmx01, założyłem ten temat z nadzieją, że pomożecie mi zebrać to wszystko do kupy:) Również trafne spostrzeżenie, to jeśli magicy z satela nie widzieliby przyszłości w Micrze to by jej nie było!
  W weekend miałem trochę czasu i...założyłem Micrę:)jak na razie spełnia swoje zadanie bardzo dobrze:)chwilowo nie mam innych potrzeb niż zwykły alarm, w tygodniu podłączę jeszcze czujki zewnętrze na garażu, tylko ciągle wałkuję temat jakie wybrać?
  kilku dystrybutorów polecało mi Atsumi SIR10S i lub bariery z Optexa ale jeszcze się na nic nie zdecydowałem.
  W garażu kontaktrony dam na jednej lini, mają tylko wyłapać włamanie, nie potrzebuję wiedzieć czy ktoś wszedł do garażu oknem z lewej czy z prawej, mam po prostu wiedzieć czy wszedł:)a piry, pójdę za waszymi radami, zrobię na osobnych liniach.
 • #26
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  barbiq wrote:
  chwilowo nie mam możliwości zainwestować w super alarm więc nie czepiaj się

  Rozumiem założenia budżetowe. Tylko że w ramach budżetu można zrobić coś lepiej lub gorzej. a w tym wypadku wybierasz gorszą opcję i nie przyjmujesz tego do wiadomości.
  barbiq wrote:
  . Poza tym nie mam potrzeby instalowania pirów na osobnej lini ponieważ będą one na jednej ścianie, liczę się z tym, że "ciężko" będzie zidentyfikować uszkodzenie...ale to przecież tylko 2 czujki, 50% że trafię:)

  Właśnie w tym jest problem.
  Tu nie chodzi o uszkodzenia tylko czynniki zewnętrzne na które nie masz wpływu a które mogą stać się przyczyną fałszywych alarmów. Mając dwa czujniki na jednej linii w przypadku wystąpienia fałszywek będziesz być może jeden z czujników przytępiał zupełnie bez potrzeby. Może i jedna ściana ale różne czujniki i inne pole " widzenia"
  barbiq wrote:
  Również trafne spostrzeżenie, to jeśli magicy z satela nie widzieliby przyszłości w Micrze to by jej nie było!
  Owszem jest, jest też opis w karcie katalogowej wskazujący przeznaczenie modułu ( o ochronie zewnętrznej tam nic nie ma ) a więc raczej musisz poszukać innego argumentu bo ten jest po prostu chybiony. Do mnie trafia argument związany z ograniczeniami budżetu i może przy nim pozostań.
  I jeszcze jedno, nie czepiam się. a nawet usiłuje pomóc. Tyle że wkurza mnie Twoja oporność na wiedzę. Zanim jednak postąpisz po swojemu i włączysz dwa czujniki zew w jedna linię poczytaj trochę o fałszywkach i pomnóż to sobie potem razy dwa.

  Pozdrawiam
 • #27
  barbiq
  Level 13  
  suworow wrote:
  w tym wypadku wybierasz gorszą opcję

  jeśli miałbyś jakąś lepszą propozycję rozwiązania to oczywiście jestem jak najbardziej zainteresowany!Nie jestem specjalistą od alarmów..dlatego tu piszę:)
  suworow wrote:
  Mając dwa czujniki na jednej linii

  po zapoznaniu się z wieloma informacjami i opiniami, przyznaję Ci rację. Wolę nie mieć niepotrzebnych wycieczek na działkę w środku nocy! zrobię każdą czujkę osobno, to raptem 60m kabla a robota ta sama:) A co do zewnętrznych czujek, to wydaje mi się, że nie powinno być problemów ale mogę się mylić!
 • #28
  mmx01
  Level 18  
  Z zewnętrznymi będą zawsze problemy, mniejsze lub większe.

  W każdym razie jak napisał kolega wyżej nie łącz zewnętrznych razem.
  Najwrażliwszy element całości to własnie one.
  W zależności co wybierzesz dupe mogą zawracać od słoneczno/pochmurnych dni, spadajacych liści, ruszających się gałęzi, małych zwierząt, sniegu spadającego z dachu, sąsiada za płotem itp itd. Minimum dualna PIR+MW, idealnie 2xPIR+MW.

  Odnośnie Micry nie jest też napisane że nie należy stosować z czujkami zewnętrznymi a ostatecznie centrala jest w środku ;-) Oczywiście zgadzam się że nie jest ona idalna do selektywnego alarmowania i filtracji fałszywek z czujek zewnętrznych bo w niej tego nie ma. Wybierając jednak dobre czujki zewnętrzne można te niedogodności zminimalizować. Wg. mnie w zakresie ochrony zewnętrznej minusy Micry to brak licznika i pre-alarmu, jeżeli ktoś to akceptuje to nie widzę problemu. Licznik to byle spryciulek zrobi na attiny lub i pewnie na dyskretnych z pewnymi ograniczeniami. Dzięki samplom prawie za darmo. Korelacja zdarzeń czujek itd, uC daje potężne możliwości pre-interpretacji przed powiadomieniem centrali (jeżeli ta Micra taka zła). Oczywiście nadaje się to bez atestów tylko do własnego użytku.

  Jeżeli mnie będą nękać zewnętrzne mam zamiar takowy licznik dorobić. Kalibracja to osobna kwestia, da się zrobić w czasie testów polowych.


  Pzdr,
  M
 • #29
  suworow
  VIP Meritorious for electroda.pl
  barbiq wrote:
  robię każdą czujkę osobno, to raptem 60m kabla a robota ta sama:)

  Chyba niekoniecznie.Jeden kabel 10 żył pod dwa czujniki zupełnie wystarczy i jeszcze coś będzie na zapas.
  barbiq wrote:
  A co do zewnętrznych czujek, to wydaje mi się, że nie powinno być problemów ale mogę się mylić!
  Uwierz że właśnie z nimi mogą być największe problemy. Mam za sobą sporo takich instalacji. Na jednych spokój a na innych notoryczne problemy. W przypadku czuników wew mamy dość stabilne środowisko na które w dodatku mamy jakiś wpływ. Na zewnątrz może zdarzyć się wszystko.......
  pozdrawiam
 • #30
  barbiq
  Level 13  
  Zrobię tak jak radzicie, czujki będą na osobnych liniach. Wciąż jednak pozostaje temat ich doboru, nie chcę inwestować 1,5k w dwie czujki, to troszkę dużo. Rozumie, że pir i mw to podstawa ale zastanawia mnie 3pir w atsumi sir10s. Biorę pod uwagę jeszcze 2pir+mw DSC LC-171. Mieliście Koledzy styczność z tymi czujkami? Mógłbym je kupić w dobrych pieniądzach.