Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowy telewizor i brak kanałów cyfrowych dvb-t

gordonek82 29 Paź 2012 09:51 4803 7
  • #1 29 Paź 2012 09:51
    gordonek82
    Poziom 7  

Witam,

Do niedawna używałem telewizora Funai LH7-M19BB. Miałem do niego podłączoną zwykłą antenę pokojową (taką za 20zł). Mimo, że na przeciwko (w kierunku nadajnika) mam blok (mieszkam w Warszawie) telewizor wyszukiwał mi kilkanaście kanałów cyfrowych. Z sygnałem bywało różnie na tej antence ale zawsze parę programów odbierało dobrze.
    Niedawno zakupiłem nowy telewizor (Philips 42PFL6007). Po podłączeniu do niego tej samej anteny znalazłem mi tylko jeden kanał cyfrowy (tvn), który i tak strasznie się tnie. Po kolejnych skanowaniach było jeszcze gorzej i znajduje mi tylko śnieżące analogowe.

Jaka może być tego przyczyna? Czy to znaczy, że ten telewizor ma jakiś słabej jakości tuner dvb-t?

Dziękuję i pozdrawiam!

0 7
  • #2 29 Paź 2012 09:54
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 29 Paź 2012 11:48
    gordonek82
    Poziom 7  

Jerzykowski napisał:
    Zamiast jakieś zwykłej anteny pokojowej lepiej zastosować lepszą zewnętrzną.

Tak, wiem o tym. Jednak boje się kupować drugiej anteny skoro nowy telewizor nie odbiera nawet 10% kanałów cyfrowych, które znajdował stary (na antenie pokojowej).

Czy te wbudowane tunery dvb-t są różnej jakości u różnych producentów? Czy to może być coś innego?

0
  • #4 29 Paź 2012 13:18
    zetdeel
    Poziom 38  

Tiaaa... Warszawa to całkiem spore miasto. I do tego 2 obiekty nadawcze.
    Wejdź na stronę http://www.dvbtmap.eu/ -> Distance and terrain profile.
    Na suwaku z lewej strony ustaw wysokość zawieszenia anteny odbiorczej. W tabeli "Regions" wybierz: Polska -> Mazowieckie. Zaznacz obiekty: Warszawa, Raszyn i Warszawa, PKiN. Na mapie zaznacz jak najdokładniej, gdzie mieszkasz. Potem przełącz widok na "Satelita" i zobacz, jakie masz przeszkody po drodze do nadajników.

0
  • #5 29 Paź 2012 13:30
    gordonek82
    Poziom 7  

zetdeel napisał:
    Tiaaa... Warszawa to całkiem spore miasto. I do tego 2 obiekty nadawcze.
    Wejdź na stronę http://www.dvbtmap.eu/ -> Distance and terrain profile.
    Na suwaku z lewej strony ustaw wysokość zawieszenia anteny odbiorczej. W tabeli "Regions" wybierz: Polska -> Mazowieckie. Zaznacz obiekty: Warszawa, Raszyn i Warszawa, PKiN. Na mapie zaznacz jak najdokładniej, gdzie mieszkasz. Potem przełącz widok na "Satelita" i zobacz, jakie masz przeszkody po drodze do nadajników.

Ja to wszystko wiem. Zasięg mam, mieszkam 3km od Pałacu Kultury na którym jest nadajnik. Pytanie jest dlaczego jeden telewizor znajduje mi kilkanaście kanałów a drugi, z tą samą anteną tylko jeden? Czy to może być wina tunera dvb-t, czy może wejścia antenowego?

0
  • #6 29 Paź 2012 13:54
    zetdeel
    Poziom 38  

Dlatego, że ten nowy ma mało czułą głowicę. W czasach telewizji kablowej, gdzie abonent dostaje z gniazda silny (określony normami) sygnał, produkcja wysokoczułych, zwykle ręcznie strojonych głowic jest (zdaniem producentów telewizorów) zbyt drogim luksusem.

1
  • #7 29 Paź 2012 14:43
    mczapski
    Poziom 38  

A może wręcz przeciwnie tj sygnał jest dla tego odbiornika zbyt mocny. z uwagi na owo zasłanianie nikt nie zgadnie jaki sygnał dociera do twojej anteny. Zaraz dowiemy się, że obok znajduje się kilka BTSów. Ale skoro mas 3 km do nadajnika PKiN to równie dobrze możesz próbować odbierać z Łaz(ów). Może zbyt mocno przywiązałeś się do tej anteny. Popróbuj, poszukaj. Możesz odkryć, że najlepiej sprawdza się kawałek drutu (niestety nie będzie to rozwiązanie docelowe).

0
  • #8 29 Paź 2012 14:53
    rafbid
    Poziom 32  

Nie wiej jak w tym modelu ale w tv w menu powinna być diagnostyka i informacje o sygnale jeśli uda Ci się znów złapać ten jeden.

0