Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie układu PWM bez tranzystora kluczującego

29 Paź 2012 11:08 1341 6
 • Poziom 20  
  Witam wszystkich,

  mam uszkodzony zasilacz, w którym oprócz paru rezystorów spalony (zwarty) był tranzystor kluczujący MOSFET. Układem PWM jest MC44603 w obudowie SMD, którego nigdzie nie mogę kupić. Nie wiem czy ten układ jest sprawny i boję się, że po wymianie uszkodzonych elementów i podłączeniu zasilania nie uszkodzę kolejnych - właśnie poprzez niesprawny kontroler PWM. Moje pytanie jest następujące - czy jest możliwość sprawdzenia układu PWM w tym zasilaczu bez wlutowywania tranzystora kluczującego? Sprawdziłbym oscyloskopem przebiegi na wyjściu i chociaż w ten sposób ocenił czy układ działa.
 • Poziom 24  
  Wlutuj nowy tranzystor, oraz pozostałe elementy, a zamiast bezpiecznika od strony zasilania sieciowego podłącz szeregowo zwykłą żarówkę 230V/40W. To zabezpieczy Twój układ przed nadmiernym prądem. Jeżeli żarówka zaświeci pełną mocą, musisz dalej szukać usterki, a jeżeli będzie mrugać (słabo świecić) wtedy zamontuj normalny bezpiecznik i jest szansa że wszystko będzie OK.
 • Poziom 20  
  Dziękuję za odpowiedź. A czy sprawdzenie układu w taki sposób, jaki opisałem wyżej jest możliwy?
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  To może okazać się niemożliwe, bo:
  1. w układzie występuje sprzężenie zwrotne
  2. układ MC44603 sam zasila się z dodatkowego uzwojenia na trafie, tego napięcia nie będzie, a ładunek zgromadzony w kondensatorze za pomocą rezystora kilkadziesiąt kΩ podłączonego wprost z zasilania sieciowego, do pracy nie będzie wystarczający - służy tylko do rozruchu.
  3. być może jeszcze jakieś inne zabezpieczenia - ale bez schematu to możemy wróżyć...
 • Poziom 20  
  Po wlutowaniu elementów wraz tranzystorem kluczującym zasilacz jest martwy. Zasilanie układu MC waha się od 8 do 12V. Po wylutowaniu układu zasilanie podawana na nóżkę 1 wynosi ok 35V. Zamówiłem układ w obudowie DIP, podmienię i zobaczę co z tego będzie.
 • Poziom 24  
  To wahanie wskazuje że próbuje startować, a sprawdzałeś oscyloskopem przebieg na bramce tranzystora?
 • Poziom 20  
  Sprawdzałem oscyloskopem - nie widać żadnego przebiegu. Moim zdaniem układ jest martwy.

  Po wymianie układu zasilacz ruszył. Zamykam temat.