Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o wycenę pracy Konfiguracja Wago i/o i nie tylko

MariuszP82 29 Paź 2012 11:54 1263 5
 • #1 29 Paź 2012 11:54
  MariuszP82
  Poziom 2  

  Witam.
  Mam prośbę o wycenę pracy.
  Dostałem zlecenie na „naprawę” panelu sterowania elektrowni wiatrowej oraz zapewnienie zdalnego dostępu do sterownika.
  Na miejscu zastałem urządzenie WAGO I/O oraz Panel ProFace. Panel zachowywał się tak jakby nie wysyłał sygnałów do WAGO (odczyt był O.K.). Sprawdziłem program na Proface (klient podejrzewał, że panel został zablokowany przez firmę, która wcześniej się tym zajmowała). Ściągnąłem Demo GP Viewer EX, pobrałem program z panelu i okazało się, że w symulacji program działa poprawnie. Problemem była konfiguracja sterownika. Włączyłem komunikację, skonfigurowałem porty (do zdalnego dostępu).

  Następnym problemem okazał się błędny odczyt kierunku wiatru. Wymieniłem czujnik (fizycznie zajęli się tym elektrycy) i problem został rozwiązany. Skonfigurowałem modem GSM do zdalnego dostępu (zamówiłem w TMobile stały, publiczny adres IP, postawiłem serwer OpenVPN, skonfigurowałem klienty). Na koniec zamówiłem licencję GP Viewer EX do zdalnego dostępu.

  Został jeszcze jakiś problem z elektryką, a ja zostałem poproszony o wycenę swojej pracy. Pierwszy raz zająłem się czymś takim (na co dzień jestem programistą), więc nie mam pojęcia jak to wycenić.

  Proszę o pomoc.

  Przepraszam za długi post.

  Pozdrawiam
  MariuszP.

  0 5
 • #2 29 Paź 2012 19:59
  marek_ka
  Poziom 26  

  Widocznie poprzednicy nie dostali kasy. Ja w takich wypadkach najpierw próbuję skontaktować się z poprzednikiem.
  Rzuć jakąś cenę np. 10kPLN.

  0
 • #3 29 Paź 2012 21:14
  MariuszP82
  Poziom 2  

  Z poprzednikami ciężko będzie się kontaktować. Pierwszy - niemiec naciągał zleceniodawcę, więc gość zrezygnował z jego usług. Niemiec na pożegnanie zamknął mu dostęp zdalny i tyle, następni goście próbowali coś zrobić ale więcej zepsuli niż naprawili -problem z elektryką winika z ich "obejść" (dzisiaj namierzyłem jedną usterkę). Nikt z poprzedników nie bardzo chce ze mną gadać. Dla mnie wygląda to na to, że poprostu naciągali gościa.

  Pozdrawiam

  0
 • #4 31 Paź 2012 08:46
  INTOUCH
  Poziom 30  

  Albo gość chciał zbyt dużo za darmo.
  I się zdenerwowali.
  Programowanie i konfiguracja naprawa systemów sterowania to nie partyzantka.
  Wycenę powinieneś podać przed podjęciem prac. Bo może się okazać że się orobisz ni nie dość, że nie zarobisz, to jeszcze dopłacisz.
  Proponuję za takie coś stawkę nie mniejszą niż 30zł za roboczogodzinę + koszt materiałów i oprogramowania.
  W końcu nie jesteś zwykły monter tylko programista automatyk. I posiadasz wiedzę, której poprzednicy nie mieli.

  0
 • #5 01 Lis 2012 07:59
  marek_ka
  Poziom 26  

  Ja w takiej sytuacji liczyłbym minimum 80/h i koniecznie zaliczka. Zbyt duże ryzyko pracy za darmo.

  0
 • #6 02 Lis 2012 09:55
  MariuszP82
  Poziom 2  

  Dzięki za podpowiedzi. Moja niewiedza wynikała z tego, że jestem programistą C/C++, Java, PHP itd. To moje pierwsze spotkanie z automatyką. Moje wcześniejsze zlecenia wyceniałem na podstawie funkcjonalności/ stopnia skomplikowania programu, ale mniejsza z tym.

  Stosując się do Waszych rad, spotkałem się ze zleceniodawcą i poprosiłem o zaliczkę (na pokrycie kosztów dojazdu itd.) - dostałem 1k PLN, więc dopłacać do roboty już nie będę. W sobotę przyjeżdżają elektrycy wymienić przewód zasilający gondolę wiatraka. Całą robotę wyceniłem na ok 3k PLN (mam jeszcze czas do jutra z wyceną), ale wszystko zależy od tego czy wiatrak będzie działał, jeżeli tak dostanę kasę dodatkową oraz umowę na opiekę nad tym ustrojstwem (od roku nikt tego nie naprawił...).
  Dowiedziałem się też jaką "wypłatę" biorą elektrycy - wymiana czujnika kierunku wiatru (podłączenie trzech kabelków + przykręcenie do obudowy + reset krańcówek zapobiegających ukręceniu przewodu - 800 PLN, czas wykonania 3h).

  Pozostały dwa problemy.
  Pierwszy - sterownik nie wykrywa manualnego obrotu gondoli (jeżeli sterownik ją obraca, na proface pokazuje się taka informacja, ale jeżeli robimy to manualnie, gondola się obraca, ale sterownik tego "nie widzi").
  Drugi - wiatrak po ustawieniu się "do wiatru" odmawia wzbudzenia i kręci się "ile fabryka dała".

  Moim zdaniem wynika to z tego, że po ostatnim "ukręceniu" przez wiatrak 1 żyły w przewodzie (elektrycy po uprzedniej wymianie przewodu nie zresetowali pozycji krańcówek zapobiegających ukręcaniu kabla i wiatrak ukręcił go jeszcze raz...), odłączyli jedną żyłę (mówią, że masową) a masę podłączyli na obudowę wiatraka (śmigło i obracanie gondoli znajdują się na jednym zasilaniu przy wzbudzeniu dobiega dźwięk jakby załączył się ok, ale reakcji brak...).
  Moim zdaniem problem jest na szczycie gondoli, szkoda że nie mam możliwości zajrzenia tam. Mam nadzieję, że się nie mylę.

  Dzięki za pomoc i pozdrawiam
  MariuszP

  0