Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Z575 - Czy płyta Recovery przywraca oryginalny MBR?

29 Paź 2012 12:00 4482 15
 • Poziom 11  
  Witam.
  Pytanie jak w temacie. Czy płyta Recovery z fabrycznymi ustawieniami przywraca również oryginalny MBR? Czy ktoś już to sprawdził?
  Wiem na pewno (bo próbowałem), że przy tym modelu odzyskując system z płyty przywrócony zostaje oryginalny układ partycji (tych widocznych). Nie wiem jednak, czy przywraca również te ukryte. Nie o to mi jednak chodzi, ponieważ nie zamierzam ich usuwać.
  Pytanie to zadaje ponieważ jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem w podobnych tematach.
  Chcę podzielić jedną z partycji na dyski logiczne i zainstalować na nich Ubuntu 12.04 LTS, zachowując jednocześnie oryginalny system Windows 7 64 bity Home Edition. Jak wiadomo Ubuntu nadpisze oryginalny MBR GRUBem. Co jednak jeśli będę chciał przywrócić dysk do stanu fabrycznego? Czy modyfikacja MBR w jakiś sposób nie zaszkodzi? Domyślam się rozwiązania, jednak chciałbym się upewnić.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
 • Spec od komputerów
  Nadpisze MBR przywracanie z DVD recovery i przywróci fabryczny układ partycji. Lepiej zrobić kopię windowsa z poziomu linuksa i jej używać do przywracania systemu windows. DVD recovery zostawić na przywracanie oryginalnego systemu w przypadku sprzedaży laptopa. Kopię MBR przed instalacją linuksa też nie zaszkodzi zrobić.
  Pozdrawiam
  Po instalacji linuksa klawisz recovery nie będzie działał.
 • Poziom 11  
  Dziękuję. Skoro już jesteśmy w temacie to czy istnieje możliwość wyciągnięcia pliku z zawartością mbr i programu do jego nadpisania z partycji recovery?
 • Spec od komputerów
  Oryginalny MBR jest na partycji recovery pod nazwą mbr.okr. Jeżeli chcesz nadpisać istniejący MBR oryginalnym to dowolnym programem to zrobić można. Najwygodniej linuksowym dd . Wyciągnąć oryginalny plik MBR.okr najprościej z live linuksowego.
 • Poziom 11  
  A jak dobrać się do tej ukrytej partycji LENOVO_PART? Uruchomiłem UBUNTU 12.04 LTS z LiveCD. Pierwsza ukryta partycja 200MB jest widoczna. Flaga pod GParted widoczna jako boot. LENOVO_PART 14,75 BG oznaczona jest jako diag lecz nie można jej zamontować.
 • Poziom 11  
  Zamieniłem oryginalny dysk (750 GB) z innym (Toshiba 120 GB, jedna partycja NTFS). Uruchomiłem komputer w środowisku recovery z płyty (z fabryczny stanem dysku). Zainstalował się system w pierwotnej konfiguracji (zakładanie kont itd.) ze sterownikami. Recovery przystosował partycje, czyli: jedna widoczna partycja C z systemem (oczywiście mniejszy rozmiar) dwie ukryte, partycja 200 MB boot i LENOVO_PART 14,75 GB. Można by powiedzieć, że oryginalny układ partycji. Działa przycisk recovery. Kiedy po raz pierwszy uruchomiłem ten komputer była na nim jeszcze jedna, widoczna partycja LENOVO. Były na niej instalatory sterowników i oprogramowania. Tej nie przywraca, dlatego lepiej nagrać jej zawartość na płyty. Piszę to, ponieważ szukając informacji na ten temat znalazłem wiele podobnych zapytań, lecz bez konkretnej odpowiedzi. Może komuś się przyda. Sprawdzone na Lenovo Z575.
  Linuks, dzięki za link. Przydał się.
  Mam jeszcze pytanie. Istnieje jakaś możliwość zrobienia kopi mbr i jej przywrócenia z Ubuntu 12.04 LTS, uruchomionego z LiveCD bez żadnego dodatkowego oprogramowania?
 • Spec od komputerów
  Polecenie dd
  dd if=/dev/sda of=kopiambr bs=512 count=1
  Plik kopiambr będzie w katalogu domowym.
  Polecenie trzeba wydać jako administrator
  sudo dd if=/dev/sda of=kopiambr bs=512 count=1
  Oczywiście plik kopiambr można zapisać w dowolnym miejscu podając odpowiednią ścieżkę.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Sprawdzałem dd. Tworzy ono plik binarny z kopią całego MBR. Nie rozumiem natomiast pewnej rzeczy.
  Mianowicie, przywracania tablicy partycji. Stworzyłem trzy partycje, zrobiłem kopię MBR 512 bajtów, następnie usunąłem je. Po przywróceniu MBR, nie pojawiły się one z powrotem. Być może źle rozumiem działanie tablicy partycji, ale czy nie powinno być tak, że po zmianach na dysku i przywróceniu ich do pierwotnego stanu, usunięte partycje powinny się pojawić?
 • Spec od komputerów
  Powinny się pojawić. Przykładowy filmik.
 • Poziom 11  
  Zgadza się. Robiłem to podobnie jak na filmie, ale nic to nie dało.
 • Spec od komputerów
  Cudów nie ma. Coś musiałeś nie tak zrobić. Po restarcie też partycji nie było ?
 • Poziom 11  
  Nie. Wszystko tak, jak napisałeś. dd wyświetla komunikat, że skopiowano 512 bajtów. Zastanawiam się nad ochroną MBR. W BIOSie nie widziałem takiej opcji, ale może jednak coś w tym jest. Sprawdzę jeszcze, czy działa przywracanie samej tablicy partycji.

  Dodano po 25 [minuty]:

  sudo sfdisk -d /dev/sda > plik - (kopia tablicy)
  sudo sfdisk /dev/sda < plik (przywracanie tablicy)
  Działa. Efekt taki jak na filmie.
  Natomiast kopia przez dd:
  ubuntu@ubuntu:~$ sudo dd if=/dev/sda of=mbr bs=512 count=1
  1+0 przeczytanych recordów
  1+0 zapisanych recordów
  skopiowane 512 bajtów (512 B), 0,328888 s, 1,6 kB/s
  ubuntu@ubuntu:~$ sudo dd if=mbr of=/dev/sda
  1+0 przeczytanych recordów
  1+0 zapisanych recordów
  skopiowane 512 bajtów (512 B), 0,0068684 s, 74,5 kB/s
 • Poziom 11  
  Wczoraj przywróciłem ustawienia fabryczne na oryginalnym dysku (750GB). Okazało się że tak, jak w przypadku dysku, o którym wcześniej pisałem (Toshiba 120GB) powstały oryginalnie ułożone partycje (te, które były przed, zostały usunięte) + partycja Lenovo ze sterownikami (który nie został utworzony na dysku Toshiba). Trochę to dziwne, ale podejrzewam, że związane z pojemnością dysku. Zmniejszyłem systemową partycję (wyłączając wcześniej plik wymiany). Utworzyłem dwa nowe dyski logiczne (Dane1,Dane2), zostawiając 34GB wolnej przestrzeni na Ubuntu. Zainstalowałem potrzebne mi oprogramowanie i w programie OneKey Recovery zrobiłem kopię zapasową aktualnie zainstalowanego systemu (C: ). Zainstalowałem Ubuntu, tworząc w trakcie trzy partycje (20GB - /, 4GB - swap, /home - 10GB). W menu wyboru systemy były możliwości: Ubuntu, Ubuntu Tryb rabunkowy, dwie opcje MemoryTest, Windows 7, Windows 7 Recovery (troszkę inaczej się one nazywały). Dostęp do Recovery był możliwy poprzez naciśnięcie przycisku oraz z menu wyboru. Także ok. Po zakończeniu zmieniłem wpisy w GRUB (GRUB Customizer), aby Windows startował domyślnie. By sprawdzić w jaki sposób będzie działało odzyskiwanie Windows 7, poprzez Recovery z utworzonej wcześniej kopii, usunąłem kilka programów i zmieniłem parę ustawień w systemie. Uruchomiłem komputer przyciskiem ratunkowy, w menu wybrałem opcję odzyskiwania systemu z kopii użytkownika i wskazałem obraz znajdujący się na Dane1. Po 11 min zakończył się proces odzyskiwania. MBR został nadpisany oryginalnym Lilo. Windows 7 uruchomił się z zainstalowanymi wcześniej programami (razem z tymi, które usunąłem), pozostałe partycje i dane znajdujące się na nich nie zostały naruszone. Usunięcie GRUBa odcięło dostęp do opcji uruchomienia Ubuntu. Czyli wszystko tak, jak być powinno. Z powrotem zainstalowałem Ubuntu, ponieważ opisanymi w internecie sposobami nie udało mi się przywrócić GRUBA do prawidłowej postaci.
  Ubuntu raz włącza się prawidłowo, raz zostaje tylko czarny ekran. Dodałem nomodeset do GRUBA. Włącza się zawsze, lecz rozdzielczość 1024xileśtam (maksymalna dostępna) nie pasuje do tej matrycy (interfejs bardzo dziwnie wygląda, prawidłowo jest na 1366x768).
  Mam w związku z tym pytanie. Czy po wyłączeniu detekcji, można na sztywno zadeklarować rozdzielczość? Jeśli tak, to w jaki sposób?
  A na przyszłość, w jaki sposób odzyskać GRUBA, tak aby dostępne były wszystkie systemy?
 • Spec od komputerów
  Najprościej to zrobić kopię MBR i przywrócić MBR z kopi. Przy ustawianiu rozdzielczości jest "ustaw jako domyślne" lub podobna opcja.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Rozwiązane. Odzyskiwanie z oryginalnej kopii Recovery na dysku nie usuwa partycji. Przywraca tylko system na partycji systemowej. W przypadku odzyskiwania z płyt wszystko przywrócone zostaje do stanu początkowego.