Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa bateria w laptopie - od razu zużycie na poziomie 35%

29 Paź 2012 13:22 3474 10
 • Poziom 12  
  Witam, zakupiłem baterię zamiennik (nowa) do laptopa Asus M50Vc.
  Bateria ma pojemność 5200 Mah.

  Po podłączeniu i trójkrotnym jej ładowaniu programy pokazują, że jej zużycie wynosi niecałe 35% co jest wartością olbrzymią - z początkowej pojemności 48000 mWh zrobiło się tylko 31000 mWh.

  Czy to normalne i jest to kwestia błędu odczytu czy reklamować baterię u sprzedawcy?

 • Poziom 32  
  Jeśli kupiłeś leżak magazynowy np roczny, to jest taka możliwość.

 • Poziom 23  
  to zużycie sam obliczyłeś, czy to poziom wear level, który odczytałeś przy pomocy jakiejś aplikacji? Załącz screen z BatteryMon, wtedy będzie można powiedzieć coś więcej o baterii.
 • Spec od komputerów
  Mah - a co to za jednostka ?
 • Poziom 12  
  Baterię już odesłałem. Kilka programów dawało odczyt około 31000 mWh z 48000 mWh co daje ok. 35% utraty.
  Te programy to BatteryMon oraz BatteryCare. Jak przyjdzie z reklamacji to dam znać ile wtedy będzie wynosić wartość początkowa.

 • Poziom 23  
  Poza różnicą pomiędzy FCC a DC, zwróć jeszcze uwagę na fakt, że sprzedawca najprawdopodobniej oszukał Cię na pojemności fabrycznej baterii. Jak piszesz w pierwszym poście bateria ma pojemność 5200mAh, tymczasem z tego co wyczytałeś programem do testowania baterii wynika, że maksymalna pojemność, to 4400mAh (ok. 48000mWh/10,8V).

  Ze sto razy powtarzam klientom, że nie ma zamienników baterii w pojemności 5200mAh. Chińczycy używają do produkcji baterii do laptopów wyłącznie standardowe ogniwa o pojemności 2200mAh, a zatem możliwe pojemności, przy baterii z napięciem 10,8V (11,1V) to 4400mAh (dla 6 ogniw), 6600 mAh (dla 9 ogniw), 8800mAh dla 12 ogniw. Innych pojemności chinole nie sprzedają. Powiem szczerze, że kupowałem zamienniki od 15-20 sprzedawców chińskich - zawsze pisali, że pojemność to 5200mAh, a później się okazywało, że DC to 4400mAh. Nalepka na baterii to jedno, rzeczywistość to drugie. Szkoda tylko, że większość sprzedawców na serwisach aukcyjnych nie zdaje sobie z tego sprawy.
 • Poziom 12  
  Dzięki za info Lupo - na przyszłość będę już wiedzieć o takich sprawach :)

  Sprzedawca wymienił baterię - poziom zużycia wynosi 1.39% więc jest OK.
  Bateria widocznie leżakowała długo na magazynie i jej pojemność się zdegradowała.

  Teraz pytanie z innej beczki - jest wiele teorii na temat traktowania baterii. Ponoć trzymając baterię w laptopie z podpiętym zasilaniem jest bardzo szkodliwe i szybko się ona zużywa. Inna teoria głosi, że to nie jest prawda.
  Po drugie sprzedawca zaleca by trzy razy ją używać od zera do pełna, czyli rozładować do momentu kiedy Windows przejdzie w stan hibernacji (bodajże 7%), odczekać chwilę i załadować do pełna powtarzając to trzy razy. Czy ma to jakieś podstawy w rzeczywistości?

  Każdy gada inną wersję, ale tutaj na elektrodzie pewnie dysponujecie już praktyką i fachową radą jak to jest, bowiem z reguły trzymam lapka zawsze podpiętego pod prąd gdyż jak by się chciało gdzieś wyjść to wcześniej trzeba go ładować - a tak to tylko zamykam klapę i idę z baterią w pełni naładowaną. Ponadto kiedy laptop działa cały dzień to byłoby niewygodne ładować go np. co godzinę czy dwie.

 • Poziom 32  
  Zapewne sprzedawca miał na myśli kalibrację, a to już jest opisane w tematach omawianych na forum.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Frogfoot napisał:
  Teraz pytanie z innej beczki - jest wiele teorii na temat traktowania baterii. Ponoć trzymając baterię w laptopie z podpiętym zasilaniem jest bardzo szkodliwe i szybko się ona zużywa. Inna teoria głosi, że to nie jest prawda.


  Układ ładowania, po naładowaniu baterii, wyłącza ładowanie i bateria nie jest cały czas pod prądem. Ładowanie włączane jest dopiero gdy pojemność baterii spadnie poniżej ustawionej wartości. Przeważnie jest to 90 lub 95%. Tak więc trzymanie jej w laptopie w niczym nie przeszkadza.
 • Poziom 12  
  Dzięki za pomoc. Nie chcę tworzyć nowego wątku, a nie znalazłem, że ktoś poruszał ten problem - dlaczego ładowarka ładuje baterię o wartości około 1900 mW zamiast 24000-30000 mW?
  Po restarcie Windowsa ładowanie przebiega normalnie - ok. 28000 mW. Natomiast jak Windows trochę popracuje, bateria spadnie np. do 50% to po podłączeniu ładowarki kilka sekund ładuje się normalnie (28000 mW), lecz potem spada do 1900 mW.

  Czy to Windows reguluje podawany prąd i coś się zepsuło ze sterownikiem, który np. wariuje po dłuższej pracy systemu czy może jakiś zewnętrzny program do monitorowania baterii ustala takie coś? (Używam BatteryCare oraz BatteryBar).

 • Poziom 32  
  Windows nie zawsze poprawnie odczytuje poziomy ładowania, więc nie przejmuj się zbytnio. Do kontroli stanu ładowania wykorzystaj raczej BatMon. Jeśli wtedy będą występowały podobne różnice, to rzeczywiście może coś w tym być, ale raczej po stronie baterii.