Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AQ7D 29 U cały czas wypompowuje wodę

jacek elektryk 29 Paź 2012 19:56 2787 14
  • #1 29 Paź 2012 19:56
    jacek elektryk
    Poziom 10  

Panowie pomocy.
    Przejrzałem chyba wszystkie schematy i nie znalazłem do AQ7D 29 U (EU)/1B.
    Bardzo proszę o pomoc.
    Gdyby ktoś posiadał schemat połączeń i płyty elektroniki to proszę o kontakt.
    Pralka zepsuła się oczywiście po upływie gwarancji (34 miesiące).
    Najpierw wyświetlał się błąd F-5 ,czyli awaria spustu wody. W pompie rzeczywiście były paprochy. Po czyszczeniu 2 razy wyprała dobrze i znów F-5. W tej chwili po włączeniu natychmiast wypompowuje wodę, obojętnie na jakim programie. Pompuje z dobre 5 min, po czym obróci 2 razy bębnem i stoi.

0 14
  • #2 29 Paź 2012 21:39
    satanistik
    Poziom 27  

Sprawdź rurkę presostatu na drożność , sprawdź grzałkę - niby mało związane ale czasem jest włączona w obwód presostatu i jak się upali procesor głupieje. Miałem taki przypadek i podobne objawy a winna grzałka.

0
  • #3 01 Lis 2012 17:35
    jacek elektryk
    Poziom 10  

Dzięki za podpowiedź.
    Rurkę presostatu sprawdziłem włącznie z króćcem do którego jest podłączona rurka do bębna - wszystko drożne.
    A z tą grzałką to ciekawy trop, jutro sprawdzę.

0
  • #4 18 Lis 2012 21:19
    jacek elektryk
    Poziom 10  

Witam ponownie.
    Niestety trop grzałki to nie to, podpiąłem nawet zamiast grzałki lampę halogenową 500w aby sztucznie obciążyć wyjście i nic. Pralka nadal zaraz po załączeniu start wypompowuje wodę i jednocześnie blokuje drzwi. Nawet po wyłączeniu (naciśnięciu stop) drzwi są zaryglowane,a pompa dalej pracuje. Mało tego nawet po całkowitym wyłączeniu pralki drzwi nadal nie można otworzyć (świeci się kluczyk). Blokadę drzwi sprawdziłem, styki czyste, po załączeniu cewka wybija rdzeń blokujący mechanizm.
    Czy może ktoś wie jak sprawdzić presostat w tej pralce.
    Czy istnieje możliwość zresetowania sterownika.
    Bardzo proszę o kontakt osoby posiadające schemat AQ7D 29 U

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

Konkretnie chodzi o pralkę z taką płytą.

0
  • #5 19 Lis 2012 19:28
    jacek elektryk
    Poziom 10  

Dodano po 12 [minuty]:

Czy może ktoś wie jak sprawdzić działanie takiego presostatu.

0
  • #6 20 Lis 2012 21:22
    satanistik
    Poziom 27  

Aby sprawdzić presostat trzeba dmuchnąć w rurkę - powinien pyknąć. Po pyknięciu powinna nastąpić zmiana na stykach (przełączenie lub zwarcie), niektóre mają 2 stopnie. Może to czujnik zalania - w niektórych pralkach krańcówka z kawałkiem styropianu na dnie.

0
  • #7 20 Lis 2012 21:54
    TomekCarlos
    Poziom 26  

To akurat jest presostat analogowy, więc nic nie będzie pykać i przełączać. W środku jest cewka i ruchomy rdzeń lub odwrotnie, presostat ten zmienia jedynie częstotliwość układu z jakim współpracuje wraz ze zmianą ciśnienia panującego na membranie, przez to pralka widzi ile ma w sobie wody.

0
  • #8 20 Lis 2012 21:55
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

satanistik napisał:
    Aby sprawdzić presostat trzeba dmuchnąć w rurkę - powinien pyknąć. Po pyknięciu powinna nastąpić zmiana na stykach (przełączenie lub zwarcie),

Nic z tych rzeczy w tym modelu . Jest to hydrostat analogowy , trzeba wpisać frazę w szukajkę i trochę poczytać , np : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2274479.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic634205.html

0
  • #9 22 Lis 2012 08:40
    jacek elektryk
    Poziom 10  

Tematy związane z presostatem analogowym zawarte na forum już przekopałem i jedyną odpowiedzią na pytanie: jak sprawdzić presostat analogowy, jest wezwać serwis. Czyli pralka dalej stoi. A jeśli chodzi o wezwanie serwisu to u mnie ceny zaczynają się od 250zł, za samą diagnozę, gdzie jeszcze koszt naprawy, który wg. serwisanta może osiągnąć nawet 850zł.

0
  • #10 26 Lis 2012 01:00
    satanistik
    Poziom 27  

Presostat analogowy jest za pewne zwykłym czujnikiem ciśnienia. Jeżeli ma wyprowadzenia + , - i wyjście to za pewne po zasileniu go napięciem na wyjściu powinno się zmieniać napięcie w zależności od ciśnienia. Dodatkowo podano zakres pracy 0 - 300mmH2O więc można podłączyć zasilacz np ATX + 5V i masę a do OUT woltomierz. Wziąć rurkę przezroczystą i dolewać wody od 0 do tych 30cm i powinno się zmieniać wskazanie. Jeżeli tak nie będzie to czujnik uszkodzony.
    Można by też podłączyć potencjometr do + i - skrajne wyprowadzenia a ślizgacz do out.Jeżeli przy jakimś położeniu pralka nie będzie wypompowywać ( uzna to za 0mm H2O ) to wskazuje na walnięty presostat.

Niech kolega zmierzy napięcie między GND (-) a +5V i GND a out i poda na forum.

0
  • #11 26 Lis 2012 02:07
    peter falk
    Specjalista AGD

satanistik napisał:
    Można by też podłączyć potencjometr do + i - skrajne wyprowadzenia a ślizgacz do out.Jeżeli przy jakimś położeniu pralka nie będzie wypompowywać ( uzna to za 0mm H2O ) to wskazuje na walnięty presostat.

Oraz moduł po takich eksperymentach.

0
  • #12 26 Lis 2012 13:46
    satanistik
    Poziom 27  

Może kolega uzasadni swoją wypowiedź?
    Ja jestem elektronikiem i poza naprawą projektuję urządzenia - z czujnikami też mam do czynienia. To że większość "naprawiaczy" AGD boi się elektroniki (moduł to taki zły duch w skrzynce :D ) to już inna sprawa. Sam naprawiałem pralki gdzie "serwis" stwierdził uszkodzony moduł 600zł a ja wymieniłem tyrystor 3zł i pralka działa już 3 lata.

0
  • #13 26 Lis 2012 16:50
    machefi

satanistik napisał:
    po zasileniu go napięciem na wyjściu powinno się zmieniać napięcie w zależności od ciśnienia.

Nie napięcie a częstotliwość przebiegu prostokątnego , więc tylko multimetr z tym pomiarem lub oscyloskop . https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic931669.html . A i potwierdzenie że hydrostat jest sprawny nie daje gwarancji skutecznej naprawy , bo tenże musi być odpowiednio skalibrowany z resztą elektroniki pralki .
    satanistik napisał:
    To że większość "naprawiaczy" AGD boi się elektroniki (moduł to taki zły duch w skrzynce :D ) to już inna sprawa. Sam naprawiałem pralki gdzie "serwis" stwierdził uszkodzony moduł 600zł a ja wymieniłem tyrystor 3zł i pralka działa już 3 lata.

Boję się jak cholera ! Żeby tylko tak banalne uszkodzenia były w modułach to świat byłby piękny dla serwisantów .

0
  • #14 26 Lis 2012 17:58
    satanistik
    Poziom 27  

Mówi kolega że sygnał ma postać impulsów - może i tak ale potencjometr między + i - nie uszkodzi wejścia. Ogólnie lepiej próbować niż pisać że nie ma nic na forum bo jak nikt nic nie sprawdzi to skąd ma być na forum. Wiem dobrze że zmorą modów są uszkodzone procki do których często nie ma wsadów ;-). Nie wiem skąd u wielu serwisantów przekonanie że jak się nie znasz to nie ruszaj - jak chcę własną pralkę poświęcić dla pogłębienia wiedzy to może warto.

0
  • #15 26 Lis 2012 22:21
    machefi

satanistik napisał:
    Nie wiem skąd u wielu serwisantów przekonanie że jak się nie znasz to nie ruszaj - jak chcę własną pralkę poświęcić dla pogłębienia wiedzy to może warto.

Żeby było jasne - nie kwestionuję Twojej fachowości , na swojej pralce to i placki możesz smażyć :D . Ale cała rzesza innych forumowiczów ,ta grzebiąca bez ładu i składu w bebechach swoich pralek,zmywarek, może narobić bałaganu sobie i innym mieszkańcom domostw ( zalania , pożary , porażenia). Musisz mieć świadomość że na forum zaglądają ludzie różnych profesji , niekiedy niemający bladego pojęcia o elektryce , elektronice , dlatego dla nich lepiej będzie trzymać się zasady - jak się nie znasz to nie ruszaj :not:

0