
W tym poradniku pokażę wam jak zbudować prosty obwód czuły na dotyk. Użyjemy do tego celu trochę substancji znanej pod nazwą "Bare Paint" (jest to farba przewodząca prąd elektryczny, można ją kupić jedynie w zagranicznych sklepach, w Polsce jeszcze jej nie widziałem Link do sklepu), timera 555, kilku oporników, diody LED i kondensatora. Timer 555 jest użytecznym i wszechstronnym układem IC, którego możemy zastosować w wielu różych projektach. W naszym czujniku użyjemy timera 555 i jego wewnętrzny przerzutnik, by wykryć zmianę napięcia w dwóch miejscach naszego obwodu.
Po zwarciu palcem przerwy w obwodzie utworzonym przy pomocy Bare Paint przez twoją skórę popłynie prąd. Nie bój się, jest on ta mały, że nawet tego nie poczujesz. Timer 555 wykrywa zmiany napięcia na pinie 6 i 2, zależenie od tego, którego przycisku użyjesz, spowoduje to zmianę stanu na pinie 3, a więc włączenie bądź wyłączenie diody LED. Jeśli zrealizujesz wszystkie zawarte tutaj polecenia wykonasz przy pomocy Bare Paint dwa dotykowe przyciski, którymi będziesz mógł sterować timerem 555. Realizując ten projekt nabywasz umiejętności, dzięki którym później będziesz mógł wykonywać przy pomocy tej farby dowolne obwody, czy też przyciski.

Do wykonania obwodu dotykowego włącznika będziemy potrzebowali następujących elementów, których większość można kupić w każdym sklepie elektronicznym.
Bare Paint
Pędzelek do farb
Papier
Kostka LM555
Oporniki
Prototypowa płytka stykowa
Złączki JUMPER do płytki stykowej
Kondensator
Dioda LED
Spinacze do papieru
Bateria 9 V (tzw. bloczek)
"Kijanka" do baterii

Pierwszy krok to zgromadzenie wymienionych elementów niezbędnych do wykonania dotykowego przycisku. Do wykonania tego obwodu będziecie potrzebowali:
1. Słoik Nagiej Farby, pędzla do malowania i papieru.
2. Oporników: 330Ω, 2x ~2.7MΩ. Kondensatora 10 nF (0.01uF = 10nF = 10 000 pF) i diody LED.
3. Kawałka przewodu, aby połączyć spinacze do papieru z obwodem.
4. Prototypowej płytki stykowej wraz z złączkami JUMPER.
5. Kartkę papieru lub inny nieprzewodzący materiał, na którym będziecie mogli użyć Bare Paint.
6. Baterii 9V i złączki do niej z wyprowadzonymi przewodami.


Zanim zaczniesz nanosić przyciski na nieprzewodzącą powierzchnię (np. papier) zastanów się jak chciałbyś, żeby one wyglądały. Może to być na przykład linia farby z małą przerwą. Przerwę tę zwierałbyś kciukiem, ręką lub inną częścią ciała. Upewnij się, że jest wystarczająco wąska, byś mógł ją bez problemu zewrzeć. Bardzo mały nieodczuwalny przez człowieka prąd popłynie przez twoją skórę, gdy zewrzesz obwód.
Kiedy już wpadniesz na pomysł, jak ma wyglądać twój przycisk, pora na naniesieniu go na nieprzewodzący materiał przy pomocy pędzelka i Bare Paint. Ja użyłem papieru oraz cienkiej taśmy maskującej, aby móc wykonać pewną i wyraźną przerwę w punktach, gdzie będę zwierał obwód. Poniżej zamieszczam fotografię gotowej pary dotykowych przycisków, po kilkuminutowym przeschnięciu. Upewniłem się, czy linie wykonałem wystarczająco blisko krawędzi kartki papieru, tak, aby spinacze mogły bez problemu ich dotykać.


W następnym kroku musisz złożyć prosty obwód elektryczny (widoczny na obrazku poniżej). Przyjrzyj się płytce stykowej, upewnij się, że wszystko poprawnie podłączyłeś. Poniżej możesz zobaczyć schematyczne przedstawienie sposobu połączenia elementów na płytce stykowej.
Link


Kiedy zmontujesz już obwód na płytce stykowej możesz przyłączyć spinacze w odpowiednich miejscach obwodu. Spójrz na obrazki zawarte w projekcie, pokazałem tam jak należy to zrobić.


Upewnij się, że poprawnie wykonałeś wszystkie połączenia w obwodzi. Sprawdź czy zgadzają się ze zdjęciami i schematem. Możesz posłużyć się nagraniem video, pauzując w odpowiednich miejscach, kiedy będziesz chciał przyjrzeć się bliżej połączeniom.


Pierwszy test możesz wykonać dotykając pierwszej pary spinaczy (aby włączyć diodę LED) i drugiej (aby wyłączyć diodę LED).


Teraz możesz założyć spinacze na kartkę zawierającą twoje przyciski dotykowe. Podłącz jedną parę spinaczy do twojego WŁĄCZNIKA oraz drugą parę do WYŁĄCZNIKA. Teraz możesz włączać i wyłączać diodę LED, sterując pracą timera 555 poprzez dotykanie wykonanych wcześniej przycisków. Widzisz jakie to proste?



Teraz, gdy wiesz już jak posługiwać się Bare Paint, możesz rozpocząć eksperymentowanie z bardziej wymyślnymi formami przycisków dotykowych, które w ogóle nie będą przypominać tych, które wykonałeś dzisiaj.
Źródło:Link
Cool? Ranking DIY