Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Namaluj sobie przycisk dotykowy!

Hetzer 29 Oct 2012 20:44 18753 30
 • Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  W tym poradniku pokażę wam jak zbudować prosty obwód czuły na dotyk. Użyjemy do tego celu trochę substancji znanej pod nazwą "Bare Paint" (jest to farba przewodząca prąd elektryczny, można ją kupić jedynie w zagranicznych sklepach, w Polsce jeszcze jej nie widziałem Link do sklepu), timera 555, kilku oporników, diody LED i kondensatora. Timer 555 jest użytecznym i wszechstronnym układem IC, którego możemy zastosować w wielu różych projektach. W naszym czujniku użyjemy timera 555 i jego wewnętrzny przerzutnik, by wykryć zmianę napięcia w dwóch miejscach naszego obwodu.

  Po zwarciu palcem przerwy w obwodzie utworzonym przy pomocy Bare Paint przez twoją skórę popłynie prąd. Nie bój się, jest on ta mały, że nawet tego nie poczujesz. Timer 555 wykrywa zmiany napięcia na pinie 6 i 2, zależenie od tego, którego przycisku użyjesz, spowoduje to zmianę stanu na pinie 3, a więc włączenie bądź wyłączenie diody LED. Jeśli zrealizujesz wszystkie zawarte tutaj polecenia wykonasz przy pomocy Bare Paint dwa dotykowe przyciski, którymi będziesz mógł sterować timerem 555. Realizując ten projekt nabywasz umiejętności, dzięki którym później będziesz mógł wykonywać przy pomocy tej farby dowolne obwody, czy też przyciski.
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Do wykonania obwodu dotykowego włącznika będziemy potrzebowali następujących elementów, których większość można kupić w każdym sklepie elektronicznym.
  Bare Paint
  Pędzelek do farb
  Papier
  Kostka LM555
  Oporniki
  Prototypowa płytka stykowa
  Złączki JUMPER do płytki stykowej
  Kondensator
  Dioda LED
  Spinacze do papieru
  Bateria 9 V (tzw. bloczek)
  "Kijanka" do baterii
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Pierwszy krok to zgromadzenie wymienionych elementów niezbędnych do wykonania dotykowego przycisku. Do wykonania tego obwodu będziecie potrzebowali:

  1. Słoik Nagiej Farby, pędzla do malowania i papieru.

  2. Oporników: 330Ω, 2x ~2.7MΩ. Kondensatora 10 nF (0.01uF = 10nF = 10 000 pF) i diody LED.

  3. Kawałka przewodu, aby połączyć spinacze do papieru z obwodem.

  4. Prototypowej płytki stykowej wraz z złączkami JUMPER.

  5. Kartkę papieru lub inny nieprzewodzący materiał, na którym będziecie mogli użyć Bare Paint.

  6. Baterii 9V i złączki do niej z wyprowadzonymi przewodami.
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Zanim zaczniesz nanosić przyciski na nieprzewodzącą powierzchnię (np. papier) zastanów się jak chciałbyś, żeby one wyglądały. Może to być na przykład linia farby z małą przerwą. Przerwę tę zwierałbyś kciukiem, ręką lub inną częścią ciała. Upewnij się, że jest wystarczająco wąska, byś mógł ją bez problemu zewrzeć. Bardzo mały nieodczuwalny przez człowieka prąd popłynie przez twoją skórę, gdy zewrzesz obwód.

  Kiedy już wpadniesz na pomysł, jak ma wyglądać twój przycisk, pora na naniesieniu go na nieprzewodzący materiał przy pomocy pędzelka i Bare Paint. Ja użyłem papieru oraz cienkiej taśmy maskującej, aby móc wykonać pewną i wyraźną przerwę w punktach, gdzie będę zwierał obwód. Poniżej zamieszczam fotografię gotowej pary dotykowych przycisków, po kilkuminutowym przeschnięciu. Upewniłem się, czy linie wykonałem wystarczająco blisko krawędzi kartki papieru, tak, aby spinacze mogły bez problemu ich dotykać.
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  W następnym kroku musisz złożyć prosty obwód elektryczny (widoczny na obrazku poniżej). Przyjrzyj się płytce stykowej, upewnij się, że wszystko poprawnie podłączyłeś. Poniżej możesz zobaczyć schematyczne przedstawienie sposobu połączenia elementów na płytce stykowej.
  Link
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Kiedy zmontujesz już obwód na płytce stykowej możesz przyłączyć spinacze w odpowiednich miejscach obwodu. Spójrz na obrazki zawarte w projekcie, pokazałem tam jak należy to zrobić.
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Upewnij się, że poprawnie wykonałeś wszystkie połączenia w obwodzi. Sprawdź czy zgadzają się ze zdjęciami i schematem. Możesz posłużyć się nagraniem video, pauzując w odpowiednich miejscach, kiedy będziesz chciał przyjrzeć się bliżej połączeniom.
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Pierwszy test możesz wykonać dotykając pierwszej pary spinaczy (aby włączyć diodę LED) i drugiej (aby wyłączyć diodę LED).
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Teraz możesz założyć spinacze na kartkę zawierającą twoje przyciski dotykowe. Podłącz jedną parę spinaczy do twojego WŁĄCZNIKA oraz drugą parę do WYŁĄCZNIKA. Teraz możesz włączać i wyłączać diodę LED, sterując pracą timera 555 poprzez dotykanie wykonanych wcześniej przycisków. Widzisz jakie to proste?
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Namaluj sobie przycisk dotykowy!
  Teraz, gdy wiesz już jak posługiwać się Bare Paint, możesz rozpocząć eksperymentowanie z bardziej wymyślnymi formami przycisków dotykowych, które w ogóle nie będą przypominać tych, które wykonałeś dzisiaj.
  Źródło:Link

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Hetzer
  Level 13  
  Offline 
  Hetzer wrote 123 posts with rating 52. Live in city Września. Been with us since 2012 year.
 • #2
  vodiczka
  Level 43  
  Hetzer wrote:
  (jest to farba przewodząca prąd elektryczny, można ją kupić jedynie w zagranicznych sklepach, w Polsce jeszcze jej nie widziałem Link do sklepu),

  Tej może nie ma ale lakiery i żywice przewodzące są dostępne w Polsce conajmniej od lat osiemdziesiątych ubieglego wieku :D
 • #3
  k4be
  Level 31  
  Na pewno nadaje się zwykły ołówek - tylko trwałość mała.
 • #4
  Quazzami
  Level 17  
  A nie prościej namalować taki przycisk (nawet cienkim markerem) na PCB, a potem wytrawić? Będzie to na pewno trwalsze rozwiązanie.
 • #5
  vodiczka
  Level 43  
  Quazzami wrote:
  A nie prościej namalować taki przycisk (nawet cienkim markerem) na PCB, a potem wytrawić?

  Nie prościej dla kogoś kto robi to pierwszy raz. Trzeba zakupić płytkę, wytrawiacz, marker i zapoznać się z technologią wytrawiania.
  Do malowania wystarczy zakup lakieru przewodzącego, pędzelek można zastapić odrobiną waty nawiniętą na zapałkę. :D
 • #6
  Quazzami
  Level 17  
  Tylko że taki sposób wykonania nie ma praktycznie żadnej wartości edukacyjnej. A ktoś, kto poskłada coś takiego na płytce uniwersalnej może zrobić taki dotykowy przycisk na dwóch drutach wystających z płytki.
  Według mnie taki lakier na papierze jest tylko ciekawostką i "bajerem", nic praktycznego. A nauczyć się z tego projektu można tylko jednego z wielu zastosowań układu 555.
 • #7
  vodiczka
  Level 43  
  Quazzami wrote:
  Według mnie taki lakier na papierze jest tylko ciekawostką i "bajerem", nic praktycznego

  Nawet nie wiesz jak się mylisz, nigdy nie słyszałeś o naprawie obwodów lakierem przewodzącym?
 • #9
  vodiczka
  Level 43  
  pandy wrote:
  wystarczy grafit i baza nosna (chocby lakier nitro).

  A jeszcze lepiej proszek srebrny (srebro płatkowane).
 • #10
  Quazzami
  Level 17  
  vodiczka wrote:
  Quazzami wrote:
  Według mnie taki lakier na papierze jest tylko ciekawostką i "bajerem", nic praktycznego

  Nawet nie wiesz jak się mylisz, nigdy nie słyszałeś o naprawie obwodów lakierem przewodzącym?


  Mówiłem o lakierze na papierze. Ten temat z naprawą obwodów drukowanych ma wspólny tylko ten przewodzący lakier.
 • #11
  vodiczka
  Level 43  
  Dokładnie napisałeś tak:
  Quazzami wrote:
  Tylko że taki sposób wykonania nie ma praktycznie żadnej wartości edukacyjnej.

  Nadał twierdzę że ma a Ty możesz pozostać przy własnym zdaniu.
  Quazzami wrote:
  Ten temat z naprawą obwodów drukowanych ma wspólny tylko ten przewodzący lakier.

  Właśnie poznanie lakieru przewodzącego ma walory edukacyjne. Zostosowanie lakieru może być rózne.
 • #12
  Hetzer
  Level 13  
  Po pierwsze, moim zdaniem temat jest ciekawy i warty uwagi. Jest to tylko jedno z wielu zastosowań lakieru. Początkujący elektronicy (często obawiający się wykonywania płytek drukowanych) mogą przy użyciu tego poszerzyć swoją wiedzę, poznać od strony praktycznej obwody i ich działanie. Po drugie, ten lakier to tylko i wyłącznie przykład, tak jak kilka osób wyżej mnie poprawiło, można wykorzystać każdy inny lub wykonać go samemu. Po trzecie, krakarak naucz się czytać ze zrozumieniem. To nie mój projekt, ja go tylko przetłumaczyłem, zresztą sam dział mówi za siebie (DIY Zagranica).
 • #13
  krakarak
  Level 41  
  Są dużo ciekawsze projekty do tłumaczenia niż namalowanie graffiti na kartce z przyczepionymi spinaczami.
  Przecież równie dobrze można rezystancją palca zwierać przeróżne przedmioty metalowe podłączone pod układ elektroniczny i uzyskany efekt będzie ten sam.
  Np. można omomierzem i poślinionym palcem sprawdzić czy tranzystor działa.
 • #14
  adambehnke
  Level 24  
  Zwykła pasta do lutowania miedzi nadaje się do tego idealnie. Opakowanie zawiera porcję na jakieś 10000000000 przycisków . Pasta po kilku godzinach wysycha , a jesli ją lekko potraktować opalarką to ładnie się rozpływa i tworzy odporną warstwę na dotyk. Sprawdzone w praktyce.
 • #15
  Hetzer
  Level 13  
  Kolego jeśli ci się nie podoba - nie czytaj, scrolluj dalej i czytaj tylko tłumaczenia, które cię ciekawią. Jak widać są osoby, które mimo sporego doświadczenia są tematem zainteresowane, więc chyba aż tak bezsensowny, jak próbujesz to przedstawić nie jest. Tyle ode mnie.
 • #16
  adambehnke
  Level 24  
  Nie piszę że temat jest bez sensu. Po prostu trudno dostępną farbę można zastąpić wieloma innymi "eksperymentami" . A ręczę że to co napisałem sprawdza się idealnie. W taki sposób naprawiałem kiedyś podgrzewanie szyby tylnej w aucie. Działało nieźle dopóki żona nie zabrała się zrobienie mi niespodzianki . Sprzątnęła mi idealnie auto i umyła perfekcyjnie szyby łącznie z pastą .... :D
 • #17
  vodiczka
  Level 43  
  adambehnke wrote:
  Nie piszę że temat jest bez sensu.

  To co napisał Hetzer nie było do Ciebie a do krakaraka jednak gdybyś zamiast pasty użył żywicę żona mogłaby wielokrotnie myć tylnią szybę. :D
 • #18
  Marian B
  Level 37  
  "Przycisk dotykowy", wykorzystujący rezystancję naskórka palca, oczywiście będzie to dobre rozwiązanie w każdej postaci, a więc, farba, blisko położone druciki, płytki, ścieżki itp.. Ale takie rezystancyjne czujniki mają jedną bardzo dużą wadę, ulegają zabrudzeniu od kontaktu z palcami.
  W latach 70-tych były modne takie właśnie czujniki w telewizorach, do przełączania programów. Była to zmora dla użytkowników, a także i dla naprawiaczy, bo w okolicy tych czujnikow można było znależć nawet chleb ze smalcem pozostawiony przez paluchy dzieciaków.
  Trochę lepiej to wyglądało przy czujnikach wykorzystujących pojemność ciała i przydżwięk sieci (byla tam jedna płytka), ale też było bardzo żle, bo wilgoć gromadziła się pod płytkami kontaktowymi, i wszystko działało jak chciało. Moda była krótkotrwała, i wkrotce się z tego pomysłu wycofano, nastała era przycisków "krotkiego skoku", i w zasadzie trwa do tej pory w prostym sprzęcie popularnym.
 • #19
  vodiczka
  Level 43  
  Marian B wrote:
  W latach 70-tych były modne takie właśnie czujniki w telewizorach, do przełączania programów

  Pamiętam Jowisza. Zmorą nie był, może dlatego że co miesiąc przecierałem je watą zwilżoną spirytusem ale po kilku latach jeden padł. Nie naprawiałem bo wtedy programów było mniej niż sensorów.
 • #20
  Kamil16161616
  Level 20  
  Na elektrodzie nie siedzą tylko osoby co wszystko widziały i słyszały. Siedzą też laicy tacy np. jak ja. Nie wiedziałem, że takie coś istnieje. Pomysł mi się bardzo podoba.
 • #21
  krakarak
  Level 41  
  Kamil16161616 wrote:
  ...Siedzą też laicy tacy np. jak ja. Nie wiedziałem, że takie coś istnieje. Pomysł mi się bardzo podoba.

  Co ci się podoba ? To, że skóra ma jakąś oporność i może działać jak opornik o zmiennej wartości ? Tak, to sensacyjne odkrycie... Czy może te bazgroły na papierze ?
  Ślinienie palucha i przykładanie go do oporników np. w telewizorach lampowych czy sprzęcie audio było powszechnie stosowane nim wynaleziono lakier przewodzący.
  Ale teraz mamy XXI wiek, więc odkrywamy Amerykę na nowo.
  Tylko patrzeć jak w DIY pojawi się sensacja, że oporność dwóch połączonych równolegle rezystorów jest mniejsza niż każdego z nich osobno !
  Gdyby ten temat był w Piaskownicy to rozumiem, ale DIY Zagranica ?
 • #23
  krakarak
  Level 41  
  To nie jest żaden jad, lecz próba uświadomienia, że temat powinien być traktowany jako tzw. pomoc naukowa w szkołach. Obrazujący działanie zmiennej wartości oporności ludzkiej skóry i wykorzystania tego.
 • #24
  Prepond
  Level 19  
  Co to ma byc? Hetzer zrobil kawal dobrej roboty, zdjecia jak dla dzieci a wszyscy narzekaja jakie to zlo itp. Dyskusja bez sensu, a moderator ma to w d... Jak ja cos zlego napisze to moment jest to kasowane, albo bany przychodza...

  Projekt jest swietny, jak ktos nie wie do czego to uzyc to juz jego problem... Ta farba na eBayu jest faktycznie i kosztuje 11 euro.
 • #26
  Kamil16161616
  Level 20  
  krakarak wrote:
  Co ci się podoba ?

  To mi się podoba, że kolega Hetzer założył taki temat i pokazał w dziecinnie łatwy sposób jak można wykorzystać taką farbę.
 • #27
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Czy takim lakierem przewodzącym można namalować ścieżki na plastiku wywiercić dziurki powkładac elementy i polutować, ewentualnie po lutowaniu jescze raz pomalować miejsca lutów? Czy poprzez użycie tego lakieru można zbudować układy? Jaką trwałość ma ten lakier szybko się zmywa czy jak sie pomaluje to już nie zejdzie?
 • #28
  REVISOR
  Level 25  
  DJ_Dexinter wrote:
  Czy takim lakierem przewodzącym można namalować ścieżki na plastiku wywiercić dziurki powkładac elementy i polutować, ewentualnie po lutowaniu jescze raz pomalować miejsca lutów? Czy poprzez użycie tego lakieru można zbudować układy? Jaką trwałość ma ten lakier szybko się zmywa czy jak sie pomaluje to już nie zejdzie?


  Właśnie dlatego wszyscy krytykują ten temat, zaraz ktoś inny zapyta czy da się z tego zrobić panel dotykowy do smartphona.
 • #29
  vodiczka
  Level 43  
  DJ_Dexinter wrote:
  Czy takim lakierem przewodzącym można namalować ścieżki na plastiku wywiercić dziurki powkładac elementy i polutować, ewentualnie po lutowaniu jescze raz pomalować miejsca lutów? Czy poprzez użycie tego lakieru można zbudować układy? Jaką trwałość ma ten lakier szybko się zmywa czy jak sie pomaluje to już nie zejdzie?

  Można namalować ścieżki - obwody jednostronne i dwustronne, wywiercić dziurki, metalizować otwory, powkładać i wkleić elementy (wlutować się nie da). Jeżeli lakier chemoutwardzalny to praktycznie na wieczność.
 • #30
  piotrasta
  Level 12  
  Małe pytanie szukałem już w kilku miejscach lecz nie mogę znaleźć. Pod jaką nazwą szukać tej białej płytki w którą wpięte są elementy?