Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Viessmann - Podstawy - pierwsze spotkanie z kotłem gazowym Vitopend 100-E.

jaruone 29 Oct 2012 21:43 6498 7
    jaruone
    Level 10  
    Witam,
    Może zabrzmi to trochę śmiesznie ale do tej pory nie miałem do czynienia z kotłami gazowymi.
    W domu zawsze miałem CO z sieci miejskiej (do dziś nieopomiarowane) lub później gdy zacząłem działać na wynajmowanych mieszkaniach CO było z osiedlowej kotłowni (w tym nieopomiarowany grzejnik w łazience który robił 70% "roboty"" ).
    Teraz los rzucił mnie do mieszkania wyposażonego w umieszczony na korytarzu kocioł Viessmann'a (na 99% model Vitopend 100-E) + w salonie sterownik Vitorol 100 ustawiony w trybie regulacja.

Jeśli dobrze rozumiem zasadę działania tego urządzenia kocioł podgrzewa wodę użytkową + wodę w obiegu CO. Na sterowniku nastawiam temperaturę i czujnik porównuje ją z panującą w pomieszczeniu temperaturą i w razie niższej temp. podgrzewa wodę w obiegu CO.Jeśli temp jest równa lub wyższa od zadanej wyłącza ogrzewanie.
    Problem w tym że sterownik z czujnikiem jest w ciepłej strefie pomieszczenia (blisko aneksu kuchennego) a moje łóżko znajduje się blisko balkonu (nie mówiąc o drugim pokoju z którego odczyt temp. nie jest pobierany) - oczywiście wtedy odczuwana temp. nie pokrywa się z wskazaniami. Pokombinowałem z nastawami - geniusze uznali że w nocy max. nastawa może wynieść 20.8 st. C, zaś w dzień 30 st. C - na noc nastawiam program dzienny i jakoś idzie wytrzymać.
    Problem w tym że boję się, że zużyje sporo gazu przez nieoptymalne użytkowanie.
    Mógłby ktoś podpowiedzieć jak ustawić optymalnie ogrzewanie - na chwilę obecną włączam ogrzewanie na noc, a w dzień wyłączam - w ciągu doby (wraz z prysznicem, gotowaniem, myciem garów etc. ) w 2 osoby zużywamy ok. 2.6 m3 gazu (mieszkanie ok. 42m2, 2 pokoje + łazienka w każdym grzejnik) W takim tempie da to koło 90 m3 w skali miesiąca - to normalne zużycie ?? Orientacyjnie ile może kosztować m3 gazu w Piasecznie/Warszawie ??

I pytania które dość mocno mnie nurtują- skoro sterownik Vitorol robi za termostat, to termostatem (zaworem ??) przy kaloryferze reguluję tylko przepływ ciepłej wody ?? Czy korzystniej jest ustawić przepływ na full czy w połowie - ma to jakiś wpływ na zużycie gazu ?? Przy szybszym przepływie szybciej nagrzeję pomieszczenie kosztem straty temp. czynnika grzewczego (woda w kaloryferze szybciej się wychłodzi) ??

Czy mając zadaną stałą temp. np 23 st C i chcąc wyłączyć (np. wychodząc do pracy) ogrzewanie wystarczy zakręcić na "0" termostaty przy kaloryferach czy mimo to sterownik będzie próbował osiągnąć w pomieszczeniu zadaną temp. (23 st. C) i co jakiś czas załączy palnik ??

Serdecznie proszę o pomoc i wyjaśnienie niuansów rządzących ogrzewaniem kotłem gazowym w przystępny sposób, bo nie chciałbym za kilka miesięcy pójść z torbami - znajomy nonszalancko podchodzący do tematu za sezon grzewczy buli ok. 2-2,5 k więc jego raczej wolę się nie radzić ;)
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    vitus3k
    Level 18  
    Jak wychodzisz do pracy to powinieneś zmiejszyć na sterowniku, bo jak grzejniki zostaną zakręcone, temperatura spadnie to kocioł zacznie grzać jak oszalały bo będzie chciał osiągnąć te 23 stopnie. Lepiej zmiejsz o 1-2 stopnie niż kompletnie wyłącz. Zużycie bardzo małe. Tam gdzie jest termostat grzejnik powinien być otwarty na max. W drugim pokoju temp. regulujesz termostatem.
    rozio
    Level 10  
    Najlepiej głowice pootwierać na max i regulować sterownikiem. Dopóki sterownik żąda ciepła kocioł będzie utrzymywał zadaną temperature niezależnie od otwarcia głowic więc zamkniecie głowic nie jest dobym pomysłem
    andrefff
    Level 36  
    I zaprogramuj ten sterownik, bez sensu jest kręcenie kotłem czy zaworami gdy ma się regulator
    Link
    jaruone
    Level 10  
    dzięki Panowie za wskazówki
    @andrefff - dziękuję, instrukcję mam od jakiegoś czasu niestety natłok zajęć nie pozwolił na znalezienie godzinki na zapoznanie się z instrukcją i zaprogramowanie sterownika. Zimno za oknem do tego zmusi ;)
    User removed account
    User removed account  
    jaruone
    Level 10  
    Walker29 wrote:
    Cena za metr gazu ziemnego w Twojej okolicy to ok 2zł, więcej zabulisz opłat stałych:/

Dzięki za info - tak własnie to kalkulowałem. Opłaty stałe - masz na myśli czynsz,prąd i inne stałe wydatki czy opłaty za przesył gazu ???
    User removed account
    User removed account